Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Vše ostatní o bezpečnosti…

Moderátoři: memphisto, Mods_senior, Security team

Uživatelský avatar
king-surf
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1223
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Příspěvekod king-surf » 24 říj 2011 20:07

zdravím,

angličan se mi ozval na inzerát že prodávám PC. Ptal se že kolik stojí to PC, psal jsem 7000Kč and 280€. PC prodávám za 7000Kč, on že mi za něj dá 400 euro, tedy skoro o 3000Kč víc (mluvili jsme o eurech jako EU, jinak má libry). Že mu mám dát bankovní kontakt a že mám poslat pc někam do Nigérie. No tak jsem mu odepsal, ale nebyl jsem si jist jestli to není jen nějakej spamer nebo robot co zanáší reklamní schránky. Ověřil jsem si, že email byl poslán z OLX.com (mají i OLX.cz) prostřednictvím formuláře, kde je také můj inzerát. Je to portál který sbírá inzeráty z ostatních portálů. Tak jsem mu poslal číslo účtu, IBAN (vše to bylo dnes). Myslím, tedy spíš vím že není riskantní někomu posílat č.ú., nevěřím jako člověk co se o IT zajímá že někomu pošlu účet a nebudu tam mít ani korunu. E-bay, aukro běžně zobrazují čísla účtů i lidí, co mají obchody rozsáhlé a účty asi víc naducané.

VŠUDE JSEM NAŠEL PODVODNÍKY ANGLIČANY, CO PRODÁVAJÍ A CHTĚJÍ ZÁLOHY, ALE NIKDE TENTO PŘÍPAD. CO TO MÁ TEDY BÝT?

Tedy kdo to dočte celé, spíš mi z toho vychází, že mi někdo chce zdržet obchod abych čekal na jeho peníze a mezitím odmítl další zákazníky. Ihned po něm, asi 4 hodiny, mi napsal další angličan, je to dole pod konverzací s panem Samem.

Tak se ptám jestli je to nuda nějakého pacholka, nebo je opravdu možné že mi ty peníze přijdou? Ostatně když mi je chce poslat na účet a nechce po mě nějaké zálohy, jak čtu, že každý chce i nějaké zálohy, tak nevím.

CELÉ KONVERZACE:
Od: sam (samkleif2@gmail.com)

Hope the item is available on sale ? How much is the last price.

Já Samovi
Hello,

I am from the Czech Republic. I still have a PC, and price 6999Kč € 280. I live in Šumperk.


Sam Klef mě:
Hi ,

Am Klef from Scotland UK...am willing to buy this item from you to my
friend in Nigeria and ready to pay you 400euro for this item plus the
postage cost to him in Nigeria ok.

You can see the shipment address below..

Name : Steven Alade
Address : 54, Oja Sapon Market
City : Abeokuta
State : Ogun
Country : Nigeria
Zip Code : 234037

So, kindly end the sales of the item for me and then reply with your
bank details so that i can get the payment done okay.

Thanks.
píše, že je připraven zaplatit 400 euro a pc je pro přítele z nigérie. jen se mi nezdá, že o tom píše jako o "itemu" (tedy jako věc, a né přímo jako PC), podle toho bych soudil, že je to bot. Jenže čtěte dále. Ještě dole píše, ať mu odepíšu a do emailu napíšu bankovní spojení kam může poslat peníze.

Já Samovi:
Hello,

I trust you? When I get the money I send the PC to the address in Nigeria.

Pay 400 euros. When you send money?

To send money to a bank account or send a bank check?

Not you only robot that sends emails and false advertising?
napsal jsem mu, jestli mu můžu věřit, a že po obdržení částky PC pošlu do Nigérie na uvedenou adresu. ,,Zaplaťte 400 eur, kdy pošlete peníze? Chcete to poslat přes banku nebo bankovním šekem na mou adresu? Nejste pouze reklamní bot který rozesílá nepravdivé emaily?

Já Samovi:
Please send me your copy of identiti card.
tedy přesně, prosím pošlete mi kopii vašeho průkazu totožnosti

Já Samovi:
number of account:
2287884083/0800

IBAN:
CZ78 0800 0000 0022 8788 4083

Please send money now.
poslal jsem mu č.ú. a IBAN (pro mezinárodní poslání peněz) a napsal Pošlete prosím peníze hned.

Já Samovi:
You are from Scotland (UK). You coinage is POUND. 400 euro is 347 pounds.
napsal jsem mu ještě že je z Velké Británie (Skotsko) a že by jsme se neměli bavit o eurech ale librách, což dělalo asi 347 liber. Vím že anglicky jsem to tak nenapsal, ale zní to spíše, jako bych mu přikazoval že je ze Skotska a jeho měna je libra :lol:

Sam mě:
Ok..i will make the payment as soon as possible and i will contact you
once the payment is done.
,,Dobře, provedu platbu co nejdříve a budu vás kontaktovat." tak takhle mi to ještě podepsal

Já Samovi:
When you send money? How long should I wait?

Já Samovi:
Hello, please answer me.

When you send money? How long should I wait?

Psal jsem mu ještě jednou protože neodepsal během 1,5 hodiny a vždycky dneska odepsal do 30ti minut. Zatím neodepsal. Je tam psáno, kdy odešle peníze a jak dlouho mám čekat. A ať mi prosím odpoví.

Doja.Benson1 mě:
HELLO
IS THIS ITEM STILL AVAILABLE? KINDLY BACK TO ME THROUGH MY EMAIL ADDRESS: doja.benson1@yahoo.com
THANKS
zde bylo přiloženo, že je to odpověď z bazaru ybazar.cz kam jsem inzerát vkládal.

Já Doje:
The computer has a buyer. If your computer is not purchased, I will write you an email. (up tothe October 31, 2011).

Bye, thanks.
Psal jsem mu, že počítač už má kupce, a že když počítač nekoupí ozvu se mu na email nejpozději do 31.10.2011.
Návod na HiJackThis log*HWMonitor*CCleaner*HWInfo

KDO SE MOC PTÁ, MÁLO GOOGLÍ!


CS 1.6. The Best Game.
2x3.1Ghz|4GB|HD4250|500GB 7.2k|Fortron 400W

Reklama
Uživatelský avatar
p3!An
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 679
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Příspěvekod p3!An » 24 říj 2011 21:37

Netroufám si vynášet žádné závěry, rekapitulaci přenechám na tobě. Podívej se na to ale z druhé strany.

Napsání totoho přísvěvku ti zabralo určitě dobrých 15 minut, konverzace s angličany a následné uvažování určitě daleko více. Samotné okolosti jsou nad míru podivné. Nic by nebylo na tom, kdyby se ti na inzerát ozval nějaký slovák, rakušák možná ještě němec, ale angličan? Dobrá, možná si to vysvětluješ vyšší cenou pošty, v případě odeslání PC přímo z UK. Pokud se ale vžiješ do kůže kupce, nezdá se ti nerozumné situaci tak komplikovat? Co ti brání zakoupit PC v "domovině", následně zprovoznit, zabalit a odeslat příteli do Nigérie. Ušetřil by jsi čas, minimalizoval riziko, měl jistotu, že PC bude fungovat, a že se vyvaruješ pozdějším problémům. Co když nastane situace, že PC příjemce obdrží neschopné provozu? Prodejce bude tvrdit to, vymlouvat se na speditora, kupující bude chtít peníze zpět, a začne nekončený příběh u kterého závěr bude jasný a přímočarý. Peníze kupující po prodejci už nikdy zpět nezíská, a jen prodělá.

Ve světě obchodu máš bezpečnější způsoby. Kupříkladu známý ebay, kde platba probíhá pomocí Paypalu, a kde máš jistotu, že ti vrácení peněz v případě potíží proběhně korektně, protože právo a výhody jednoznačně naleží straně kupujícího.

Získal tvůj zájem nejprimitivnějším způsobem - vyšší cennou, po které prodávající tak prahne. Svět IT je veliký, a ne každý se v tom orientuje. Věřím, že se najde pár lidí, co pošle produkt na danou adresu a poté se marně snaží získat peníze. Urgence, výzvy nepomáhají, a absolovat cestu do UK pro běžného člověka smysl nemá. Ještě když riziko, že danou osobu nenajdeš, je velké. Na druhou stranu náleznutí a vyslechnutí dané osoby by bylo akčním příběhem, který by se bezesporu umístil v předních reportážích TV Novy, ale myslím si, že s počtem imigrantů v UK, by v tom prsty mohli mít různé organizace rádoby podnikavců, gangů a tomu se raději vyhnout.

Svět není jednolitý a svět IT už tuplem. Ke zneužití účtu by postačila jediná indície, a tou je klidně i číslo účtu. V tvém případě je ale riziko malé, proto bych se neznepokojoval, ale zároveň nic nevylučoval.

Zpátky ale k tématu. Myslím si, že si z tohoto všeho odneseš maximálně vzpomínku, historku, ale tím to také skončí.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Příspěvekod X » 24 říj 2011 21:45

king-surf: A jé, tak jsi v pytli. Kolik že jsi měl na účtě?

Uživatelský avatar
king-surf
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1223
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Příspěvekod king-surf » 24 říj 2011 21:53

Zdravím všechny, vše jsem vyřešil na živě.cz a na jejich fórum a našel jsem veškeré články k podvodníkům ,,Z Nigérie".

Dokonce si mi před půl hodinou poslat jménem jedné Kanadské banky email (s jejím názvem a logem) že platba byla provedena. Za to by dostal nemalou pokutu.

http://www.beremese.cz/diskuse/tema/poz ... od/?page=2
http://technet.idnes.cz/sw_internet.asp ... w_internet
Návod na HiJackThis log*HWMonitor*CCleaner*HWInfo

KDO SE MOC PTÁ, MÁLO GOOGLÍ!


CS 1.6. The Best Game.
2x3.1Ghz|4GB|HD4250|500GB 7.2k|Fortron 400W

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Příspěvekod El Diablo » 24 říj 2011 22:12

Hlavně nikam nic neposílej...
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Příspěvekod X » 24 říj 2011 22:58

Já chci chleba s máslem :lol: Ne, jak slyším Nigérie, tak vím o co kráčí ...

Obrázek

hipiry
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Příspěvekod hipiry » 24 říj 2011 23:27

Už to, že chtěl kopii občanky dost srmdí.

X: mimochodem sice ne se Špidlou, ale mail podle přesně tohohle vzoru se dá najít při prolézání mailů v počítačích v Deaus Ex: Human Revolution :D

Uživatelský avatar
king-surf
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1223
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Příspěvekod king-surf » 24 říj 2011 23:33

hipiry: to jsem po něm chtěl já, jako důvěru :lol: zkoušel jsem to na něj
Návod na HiJackThis log*HWMonitor*CCleaner*HWInfo

KDO SE MOC PTÁ, MÁLO GOOGLÍ!


CS 1.6. The Best Game.
2x3.1Ghz|4GB|HD4250|500GB 7.2k|Fortron 400W

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Angličan se mi ozval na inzerát prodávám PC

Příspěvekod Pic » 25 říj 2011 13:33

Někteří lidé jsou nepoučitelní!
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!


Zpět na “Vše ostatní (bezp)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů