Darktable nebo Gimp ?

Tvorba grafiky, grafické programy a vše o nich…

Moderátor: Mods_senior

Prorock
Level 1
Level 1
Příspěvky: 70
Registrován: listopad 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Darktable nebo Gimp ?

Příspěvekod Prorock » 25 úno 2024 17:28

Tak tedy nakonec používám oba dva programy. Darktable je nutný pro otevírání souborů CR2 v Gimpu (to už mi funguje na W11) a používám ho na opravu zkreslení objektivu, poněvadž v GIMPU nevím jak na to, a v nastavení DT je přímo můj foťák.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Darktable nebo Gimp ?

Příspěvekod petr22 » 25 úno 2024 20:49

Zkontroluj, jestli se nedeji nejake podivne veci - tyhle free aplikace maji casto obrovske problemy,
kdy jakoby existuje podpora pro dany fotak a je dostupny profil, ale to co z toho leze je nepouzitelne.

Napr u RAWu z DJI Mini 3 dronu je zkresleni v kazde casti obrazu ruzne, je silena vinetace a cely stred obrazu
je do cervena - zadna free aplikace si s tim nedokaze poradit.

Nezapomen, ze samotna oprava zkresleni orizne pomerne velkou cast obrazu a ne vzdy je zkresleni viditelne,
takze ho neni treba opravovat.

U Capture One a DXO Pure RAW je jistota, ze ty korekce pro dany objektiv a fotak jsou 100% funkcni.

Prorock
Level 1
Level 1
Příspěvky: 70
Registrován: listopad 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Darktable nebo Gimp ?

Příspěvekod Prorock » 17 bře 2024 19:12

Má někdo takové zkušenosti s GIMPem, že v něm dělá HDR (skládání obrázků s různou expozicí) ? Já jsem si stáhnul ten dostupný plugin a výsledky jsou nic moc, tak nevím jestli něco špatně nastavuji nebo to ten plugin prostě neumí, byla by docela škoda nepoužít na to GIMP a investovat třeba do Zoneru, Darktable to také nicmoc neumí.

Prorock
Level 1
Level 1
Příspěvky: 70
Registrován: listopad 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Darktable nebo Gimp ?

Příspěvekod Prorock » 21 bře 2024 17:46

Tak jsem to nakonec vyřešil tak, že jsem si koupil Photomatix Essentials. Dělat HDR v Gimpu je náročné a výsledky nejsou takové jak v placených programech.


Zpět na “Design a grafické editory”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů