Jaký alternat. os na starý notebook

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod Blitzkrieg » 29 črc 2017 11:47

Já testoval Mint na starém notebooku Asus série F3 (Intel Core 2 Duo T5600? + 1 GB RAM) a fungovalo to obstojně - osobně bych řekl, že to bylo lepší než s Windows XP. Nakonec jsem tam ale stejně hodil Lubuntu, kvůli menší náročnosti. ;-)

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod petr22 » 29 črc 2017 12:12

Core Duo T5600 je porad 3x-5x vykonnejsi nez Celeron M :-)

Uživatelský avatar
Ornádo
Level 3
Level 3
Příspěvky: 511
Registrován: srpen 15
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod Ornádo » 29 črc 2017 19:27

Hele jede to kráásně těd to z něhu píšu a stránky se načítaj rychlejc jak na main pc

Dodatečně přidáno po 56 vteřinách:
ted sháním spíš nějaký programy a hry(??) na tučnáčka
Nikdo není tak bohatý aby mohl kupovat nové levné notebooky

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod Blitzkrieg » 29 črc 2017 19:37

To by ses nejdříve musel trochu rozepsat - co konkrétně potřebuješ...

Uživatelský avatar
Ornádo
Level 3
Level 3
Příspěvky: 511
Registrován: srpen 15
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod Ornádo » 29 črc 2017 20:23

Nevím nic mi neschází.Antivirák třeba nebo ne?Pak nějaký vymakaný prográmky co linuxáci používaj.Je třeba ten systém přeinstalovávat nebo to není jak widle co se musej pořád opravovat (W10)?
Nikdo není tak bohatý aby mohl kupovat nové levné notebooky

Uživatelský avatar
Fiba
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1436
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod Fiba » 29 črc 2017 20:33

Antivirák nepotřebuješ a přeinstalovávat se to musí stejně. Navíc pokud nemáš zkušenosti, tak je velká šance že to budeš opravovat do měsíce. :D
CPU: Intel Core i7 7700K 4.8 GHz DELID, GPU: Asus Dual GeForce RTX 4060 OC 8GB, RAM: Kingston HyperX Savage 16GB DDR4 3000 MHz, MB: Asus ROG Maximus VIII Hero, SSD 1: Samsung 980 PRO 1TB Heatsink, SSD 2: Intel SSD 540s 480GB, HDD: Seagate BarraCuda 2TB, PSU: Evga SuperNOVA 750 G2, Case: Corsair Carbide Series 400C

Uživatelský avatar
domitea
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1966
Registrován: červen 09
Bydliště: Královehradecký kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod domitea » 29 črc 2017 20:56

Pokud jsi předtím nikdy Linux nepoužíval, tak narovinu říkám, je to jiné. Pokud máš chytrý telefon, tak ti Linux bude připadat velmi podobný. Aplikace se instalují z podobné věci, jako je appstore nebo play store, akorát se tomu říká repozitář a řečené story se tím inspirovali :D
Doporučoval bych nějakou distribuci, která je známá, protože pak najdeš hodně návodů jak něco upravit/opravit k obrazu svému. Na linuxu je nejnáročnější grafické rozhraní. Je tedy logické, že s textovým rozhraním ten Celeron tak vytěžovat nebudeš. Od Windows má Linux obrovskou výhodu - Grafická prostředí můžeš měnit jak ponožky. Takže třeba nejnovější Ubuntu s Openboxem by mohlo šlapat docela obstojně. Osobně bych vůbec nešel cestou GNOME či KDE. To jsou velké molochy, které akorát žerou paměť.

Ještě můžu doporučit třeba MATE, Enlightenment a IceWM, ten je hodně nenáročný.
A ještě tip na závěr, neinstaluj si Fedoru, používá jiný zobrazovací server (Wayland), než zbytek distribucí (X server) ;)
UNIX je systém jednoduchý, jen musíte být geniální, aby jste tu jednoduchost pochopili. Jedině OSS, vše co napíšu je pod GNU/GPL
Linux je mé koření života. Nikdy nevím, co pokazím! Registered user #550849

Dnešní počítače mi nestačí, pracuji na vlastním

Uživatelský avatar
beather
Herní spec. / Tvůrce článků
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4480
Registrován: únor 13
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod beather » 29 črc 2017 22:31

domitea píše:A ještě tip na závěr, neinstaluj si Fedoru, používá jiný zobrazovací server (Wayland), než zbytek distribucí (X server) ;)


Waylandu se zachvili dockas i v Ubuntu a dalsich distrach kdy stare Xka ustoupi.. mas proti nemu vylozene nejake vyhrady?
Návod na HijackThisNávod na BSODZákladní diagnostika počítačePříspěvek fóru

„Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat!“ - Albert Einstein :punish:
[b]Rozcestník mých článků

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod faraon » 30 črc 2017 08:14

Fiba píše:Antivirák nepotřebuješ a přeinstalovávat se to musí stejně. Navíc pokud nemáš zkušenosti, tak je velká šance že to budeš opravovat do měsíce. :D

Já jsem Ubuntu instaloval třikrát. První dvě instalace jsem utýral takovým způsobem, že už je nešlo opravit, pak jsem se naučil některé věci prostě nedělat a problémy řešit "správným" způsobem. Holt špatné návyky z atrapy operačního systému :lol:
Potom mi ten systém bez nějakých problémů vydržel skoro devět roků, a skončil teprve smrtí základní desky!
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod petr22 » 30 črc 2017 08:20

Antivirak nepotrebujes :-)

To si nas linux guru myslel taky, az jednoho dne uvidel hlasku, ze vsechna data jsou zakryptovana a ze ma zaplatit nejaky ten BTC. Koukal na to jak tele na nova vrata. Ono to sice zakryptovalo jen home, jenze tam jaksi jsou vsechna data.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod faraon » 30 črc 2017 08:47

Ten linux BFU neslyšel o inkrementálním zálohování? :lol:
Nebyl to jeden z těch IT týpků, co si vygooglí příkaz a hodí ho do konzole pomocí cut&paste?

Ano, viry pro Linux existují, jeden jsem dokonce viděl na vlastní oči. Mých dat se dotknout nestihl, protože se nedokázal ani spustit, pouze se dírou v prohlížeči uložil do ~ a čekal až ho nějaký blbec omylem prokliká... Čekal marně, takhle velký blbec fakt nejsem a navíc vím co v počítači mám, a co kde smí být. Spustitelný program v ~ to rozhodně není!

Zbytek je klasický PEBKAC (Problem Exists Between Keyboard And Chair), což dokazují tisíce Raspberry Pi s defaultním jménem uživatele a heslem připojené k síti, na nichž nepozorovaně běží Bitcoin minery. No, možná jsou jich už miliony, protože je používají dutolebé lamy které heslo nemění, a o tom že jde vytvořit i jiný uživatel, než ten co tam byl po instalaci, vůbec ani neuvažovaly. Holt zlozvyky a (de)mentální omezení z atrapy operačního systému, který dosud používá většina konzumních opic.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
Fiba
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1436
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký alternat. os na starý notebook

Příspěvekod Fiba » 30 črc 2017 09:42

faraon píše:
Fiba píše:Antivirák nepotřebuješ a přeinstalovávat se to musí stejně. Navíc pokud nemáš zkušenosti, tak je velká šance že to budeš opravovat do měsíce. :D

Já jsem Ubuntu instaloval třikrát. První dvě instalace jsem utýral takovým způsobem, že už je nešlo opravit, pak jsem se naučil některé věci prostě nedělat a problémy řešit "správným" způsobem. Holt špatné návyky z atrapy operačního systému :lol:
Potom mi ten systém bez nějakých problémů vydržel skoro devět roků, a skončil teprve smrtí základní desky!


Mám to úplně stejně. Taky jsem zrušil první 2 instalace ubuntu. :D
Náhodou windows bych nenazval atrapou. Každýmu vyhovuje něco jinýho a pro moje využití je třeba windows lepší. Linux jsem dával jen na netbook jen kvůli nenáročnosti a používal jsem ho třeba na záchranu když nešel windows. :)
CPU: Intel Core i7 7700K 4.8 GHz DELID, GPU: Asus Dual GeForce RTX 4060 OC 8GB, RAM: Kingston HyperX Savage 16GB DDR4 3000 MHz, MB: Asus ROG Maximus VIII Hero, SSD 1: Samsung 980 PRO 1TB Heatsink, SSD 2: Intel SSD 540s 480GB, HDD: Seagate BarraCuda 2TB, PSU: Evga SuperNOVA 750 G2, Case: Corsair Carbide Series 400C


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • 7 let starý počítač
    od Alzbeta » 04 dub 2023 16:04 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1254
    od Alzbeta Zobrazit poslední příspěvek
    06 dub 2023 00:29
  • Notebook do 20 000 Kč
    od Be-Happy » 11 dub 2023 09:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    1381
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    24 dub 2023 12:25
  • Notebook za 15-20k
    od Kuba5 » 15 dub 2023 15:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    743
    od Kuba5 Zobrazit poslední příspěvek
    15 dub 2023 15:43
  • Notebook 2v1
    od lokhy » 25 kvě 2023 19:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    561
    od lokhy Zobrazit poslední příspěvek
    25 kvě 2023 19:40
  • Notebook do 10.000
    od klimA. » 31 črc 2023 14:30 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1313
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 srp 2023 15:32

Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti