Stránka 1 z 3
Vytvoření datového úložiště
Napsal: 20 led 2018 11:09
od lucaso84
Ahoj mám starší PC a chci na něm vytvořit datové úložiště aby z něho byl přístup na 3 PC přes Wi-fi. Zkušenosti v tom nemám. Tak nevím co je lepší. Jestli freenas nebo linux nebo něco jiného. Koukal jsem na Googla, YT videa a moc se v tom nevyznám co by bylo dobré.
Děkuji za rady.
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 20 led 2018 11:58
od Uziv00
datovému úložišti je jedno, na kterém systému běží. Klidně může i na woknech.
Datové úložiště se nepřipojuje přes wifi.
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 20 led 2018 12:23
od lucaso84
Tak jak teda na něj připojím 2v1 zařízení, které má W10 a wi-fi? Jde mě o to že potřebuji mít někde nahrané filmy, pohádky, atd a nechci pořád přehazovat externí disk abych to spustil na daném PC. Potřebuji to mít najednom místě. Ideálně abych to mohl ovládat přes svoje PC. Mám jen dva monitory a 3 PC plus to 2v1 zařízení a to třetí pc bude sloužit jako datové úložiště a nechci pořád přehazovat kabely z jednoho pc do druhého. Ještě nějaký odkaz ideálně v cz abych ten server zprovoznil. Sice na YT toho je kupa, ale v AJ a tu neovládám.
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 20 led 2018 12:31
od petr22
Nijak.
Datove uloziste je zapojene kabelem do routeru, tedy do stejne site jako tvoje wifi zarizeni.
Nebo se snad chces odpojovat z internetu a pripojovat k druhe wifi siti jen proto, aby sis neco pustil ?
Na tom datovem ulozisti jen nasdilis disky a z ostatnich zarizeni si je pripojis.
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 20 led 2018 12:49
od lucaso84
To chápu, že to datové pc musí být k routeru. Ostatní dvě PC jsou taky připojené k routeru kabelem a z toho 2v1 se dostanu předpokládám teda přes síť nebo tak nějak. A když dám do toho datového PC linux a na ostatním jsou W10 a na jednom W7 tak to půjde si připojit ty disky?
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 20 led 2018 12:51
od petr22
Samozrejmne.
Staci to nasdilet pres Sambu (CIFS), pak to Windows uvidi.
Tzn nainstalujes Linux, Sambu a nasdilis treba home.
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 20 led 2018 12:57
od lucaso84
Tu Sambu jen na Linux PC nebo i na Windows PC?
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 20 led 2018 13:04
od petr22
Na Linux, vyberes ji v prubehu instalace.
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 03 úno 2018 12:37
od lucaso84
Tak jsem tam nahodil FreeNas udělal jsem vše podle návodu ( aspoň doufám ), ale můj problém teď je, že v cotrol services nevidím CIFS
Mám něco někde špatně nebo v nové verzi FreeNas se to jmenuje jinak?
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 03 úno 2018 12:50
od Uziv00
Samba = SMB. Takže wokna už budou data vidět - samozřejmě až budou mít přístupová práva.
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 03 úno 2018 12:58
od lucaso84
Dobrý tak jsem neměl zapnuto zjišťování sítě v průzkumníku, ale vyskytl se další problém. Ten freenas se mě objevil, ale zase to píše:
Asi mám někde něco špatně nastavené.
Re: Vytvoření datového úložiště
Napsal: 03 úno 2018 13:01
od Uziv00
ITCrowd píše:Samba = SMB. Takže wokna už budou data vidět - samozřejmě až budou mít přístupová práva.