Linux zdarma?

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
fredik
člen Security týmu
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4680
Registrován: červenec 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod fredik » 03 srp 2006 23:33

Instalace a konfigurace
Instalace přes FTP
Případně se zkus podívat na Forum MandrivaLinux

Reklama
AbraXas1988
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: srpen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod AbraXas1988 » 04 srp 2006 12:07

Jojo díky ! Sehnal jsem si teda Mandriva Linux 2006 :o)) Chci se ještě zeptat,je poviné mít nainstalovaný Windows ?

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod El Diablo » 04 srp 2006 12:30

AbraXas1988 píše:Chci se ještě zeptat,je poviné mít nainstalovaný Windows ?

To ani náhodou! :lol: :lol: :lol:
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

AbraXas1988
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: srpen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod AbraXas1988 » 04 srp 2006 12:33

El Diablo píše:
AbraXas1988 píše:Chci se ještě zeptat,je poviné mít nainstalovaný Windows ?

To ani náhodou! :lol: :lol: :lol:



No a ještě jsem slyšel,že ten Mandriva Linux bez příkazu nanainstaluju,je tohle pravda ? Nobo to půjde jako po másle ? :P

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod El Diablo » 04 srp 2006 12:37

No to nevím já to neinstaloval ale co ti brání sehnat si seznam příkazů? Určite se někde najde návod jak to nainstalovat...
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

AbraXas1988
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: srpen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod AbraXas1988 » 04 srp 2006 12:37

Jo to někde je ! Na první straně mi někdo hodil odkazy :)

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod El Diablo » 04 srp 2006 12:47

Ono si to chce nejdřív něco o Linuxu přečíst abys věděl jak vlastně funguje a nebyl z toho překvapený oproti Windows se chová jinak i když třeba na obrazovce vypadá skoro stejně...
http://www.kosek.cz/lenka/linux/root-zac-3.html
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

AbraXas1988
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: srpen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod AbraXas1988 » 06 srp 2006 00:48

Tak teď lidi fakt potřebuju helpnout PLS ! Má dva disky C:/ a D:/ :? Nainstaloval jsem si tedy Mandriva Linux 2006 na disk C:/ ! Na disku D:/ jsem měl zálohu dřív než jsem instaloval Linux. No,problém je v tom,že kdzž jsem si na nainstaloval Linux,tak nevidím tam ten disk D:/ ! Vím,že se to tam jmenuje jinak...Cestu k ní jsem našel asi :-D No ale ty soubory co jsem tam měl nemám...Je možný,že se to vážně ztratilo ? PLS Help! Pokud možno i cestu k HDD! :-( Předem děkuju Jo a ještě mám dotay ! Jak nainstaloval nějaký program např.icq ! Pořád mi to píše otevřít v ...

Uživatelský avatar
Jinx
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 116
Registrován: prosinec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jinx » 10 srp 2006 12:28

Hmm, mas dva disky C a D a to jsou fyzicky dva disky nebo 2 partisny na 1dnom disku ?
Harddisky a ostatni zarizeni jsou v adresari /dev
takze
/dev/hda znamena prvni disk
/dev/hda1 znamena prvni partisnu na prvnim disku
/dev/hdb3 znamena treti partisna na druhem disku :wink:
sda jsou disky s-ata nebo scsi
cdrom mechaniku najdes bud jako /dev/cdrom nebo jako /dev/hdc doporucuji si precist konfiguracni soubor /etc/fstab
otevres terminal a napises cat /etc/fstab (vypise se ti obsah daneho souboru)
mas li disk s ntfs oddilem kde jsou windows a potrebujes se na nej dostat musis jej nejprve pripojit jako zarizeni
mount -t ntfs (odkud) (kam)
mount -t ntfs /dev/hda2 /mnt/windows (predtim by sis mel vytvorit adresar windows v /mnt prikazem mkdir /mnt/windows a btw na mountovani imho potrebujes byt prihlasen jako root)
doporucuji precist manual od prikazu mount kterym muzes rovnez pripojovat flash karty, cdrom disky, oddily etc... pomoci prikazu man mount, jak zachazet s manualem zjistis pomoci prikazu man man a to doporucuji provadet vzdycky pac je tam vsechno a bez toho se nehnes (pouzivaj to i zkuseni unixaci/linuxaci takze se nestydte)

Co se tyce ohledne distribuci tak muzu rict ze je v tom zmatek, pro pouziti na desktop staci Ubuntu/Suse/Fedora kazda distribuce je svym zpusobem jina (rozdily mezi distribucemi jako balicky se softwarem, filozofie vyvoje a prace) a na druhou stranu kazdy linux umi to co ostatni jestlize to neumi je to vlastnost dane distribuce takze vetsinou to co udelas v Slackwaru funguje i v Debianu nebo v Gentoo a i v Suse napr. tar xvf balik.tar pro rozbaleni archivu balik.tar funguje ve vsech distrech stejne pokud mas nainstalovany program tar.

Pokud se tim chcete nekdo vazneji zabyvat mel by se urcite kazdy o tomhle dozvedet co nejvic doporuciji precist ucebnici linuxu na serveru abclinuxu.cz a dokumentaci od vasi distribuce pak existuje spousta dobrych knih jako napriklad "Jemný úvod do systému UNIX" kterou najdete na http://www.kopp.cz pripadne v elektronicke podobe kniha http://www.slackbook.org/ a manualy na http://www.tldp.org

Dalsi vec, pokud nekdo tvrdi ze linux je k nicemu nebo pro silence/podiviny/experty protoze mu v tom nehraje mp3 sobor, neni schopen naucit se neco jineho nez je windows, nefunguje mu to stejne jako windows nebo ma jiny problem je to proto ze dotycny neni schopen precist manual nebo prirucku a naucit se neco noveho. Pokud cekate od linuxu free hakerskou nahradu windows a byt in a obdivovan jste na spatne adrese.
Obrázek

ini808
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 815
Registrován: prosinec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod ini808 » 25 srp 2006 17:45

Stáhl jsem si na vyzkoušení dvě verze Linuxu spustitelné z DVD, ale mám problémy s disky.
V Puppy Linuxu: Pokud dám disk (SATA, NTFS) do externího boxu, není vidět, ale pokud ho připojím normálně pře SATA konektor na základní desce, funguje.
V SUSE Linux 10.0 live: Disk se mi vůbec nepovedlo namountovat. Dělal jsem to podle návodu od Jinxe, ale ne a ne se to podařit. Jedná se o stejný disk.
Jak zviditelnit disky, aby s nimi šlo pracovat?

Uživatelský avatar
Jinx
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 116
Registrován: prosinec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jinx » 30 srp 2006 10:03

Externi disk? Myslis tim krabicku pripojitelnou pres usb/firewire/scsi ? Pokud mas fungujici tyhle porty pod linuxem, jen namountujes dane rozhrani do prislusneho adresare. Pokud nevis ktere to je zkus to zjistit treba pres dmesg
Priklad s mym usb mp3 prehravacem (s diskem to bude podobne):

Kód: Vybrat vše

usb-storage: waiting for device to settle before scanning
  Vendor: SigmaTel  Model: MSCN              Rev: 0100
  Type:   Direct-Access                      ANSI SCSI revision: 04
SCSI device sda: 1001472 512-byte hdwr sectors (513 MB)
sda: Write Protect is off
sda: Mode Sense: 38 00 00 00
sda: assuming drive cache: write through
SCSI device sda: 1001472 512-byte hdwr sectors (513 MB)
sda: Write Protect is off
sda: Mode Sense: 38 00 00 00
sda: assuming drive cache: write through
 sda:
sd 4:0:0:0: Attached scsi removable disk sda
sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg0 type 0
usb-storage: device scan complete



pak staci jen

Kód: Vybrat vše

mount /dev/sda /mnt/player
( za /mnt/player si dosad libovolny adresr kde chces disk pripojit)
Obrázek

Uživatelský avatar
martin131
Level 2
Level 2
Příspěvky: 185
Registrován: říjen 07
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re:

Příspěvekod martin131 » 19 čer 2008 00:39

AbraXas1988 píše:No nakonec budu mít Mandriva Linux 2006 :smile: Ale slyšel jsem,že bez příkazu to asi nenainstaluju ! Nevíte lidi,kde bych asi splašil návod ? Předem díky



Proc tak starou verzi? Nedavno vysla Mandriva 2008.1, u ktere pri instalaci nepotrebujes nic jineho nez klavesnici a mys :smile:
WS - i5@2.8Ghz, 4GB RAM, 640GB, Ati Radeon X5850, Se7en
NTB - Intel Atom D525, 4GB RAM, 320GB, Nvidia Ion 2, Se7en

SERVER - P4 2,8 Ghz, 1GB RAM, 320GB, Debian

Ukládání streamovaného videa do počítače pomocí programu VLC


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaký Linux
    od nakatomi » 26 úno 2024 17:24 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    11
    1921
    od Martab Zobrazit poslední příspěvek
    28 úno 2024 09:18
  • Napíšu vám recenzi na google zdarma
    od 11188 » 16 kvě 2023 09:19 » v Poptávka po práci
    1
    1669
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    16 kvě 2023 11:25
  • Přístup k flask app (spuštěné na VM - linux) z internetu (prohlížeče) Příloha(y)
    od d-pozz » 08 říj 2023 20:31 » v Internet a internetové prohlížeče
    34
    7898
    od d-pozz Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 16:41

Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti