FAQ:Antiviry

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
memphisto
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 21113
Registrován: září 06
Bydliště: Zlín - České Budějovice
Pohlaví: Muž

FAQ:Antiviry

Příspěvekod memphisto » 04 úno 2008 09:53

Obsah:

1.) Úvod: Co je vlastně antivir?
2.) Přehled antivirů a základní info
3.) Závěr: Shrnutí důležitých poznatků

1.) Úvod: Co je to vlastně antivir?

Je to software (program), který, jak už název napovídá, chrání naše PC před trojskými koni, viry a dalšími škodlivými kódy, které mohou narušit pohodlný chod našeho PC. Běži nepozorovaně v pozadí při naší práci se systémem. Na jeho přítomnost nás upozorňuje ikonka v Tray liště (prostor vedle hodin). Při nalezení infekce nás upozorní vyskakujícím oknem s nabídkou možností, co lze s virem provést (např. smazat, přejmenovat, uložit do truhly, atd.) Na našem trhu existuje spousta antivirového softwaru. Pojďme se tedy na jednotlivé antiviry podívat trochu blíže.

2.) Přehled antivirů

AVAST! 4 HOME
AVG Anti-virus Free Edition
AVIRA (AntiVir)
BitDefender v10
ESET NOD 32
Kaspersky Anti-Virus
McAfee VirusScan
Norton AntiVirus


a) AVAST! 4 HOME:

homepage: http://www.avast.cz

Český antivir, nositel několika ocenění 100% VB (virus bulletin) za spolehlivou detekci škodlivých kódů. Hlavní předností je čeština a spolehlivost, časté aktualizace, ale na druhou stranu občas pohrozí falešným poplachem a jeho nároky na využívání paměti a CPU Vašeho PC jsou poměrně vysoké. Vyskytuje se ve dvou verzích. HOME, kterou si teď ukazujeme, je bezplatná pro nekomerční užití, a verzi Professional, která je placená a je určena pro servery a komerční užití. Nová verze 4.8.1169 (platí pro FREE i PROFESSIONAL) přináší spousty nových a pro uživatele potřebných funkcí jako je třeba ochrana před rootkity a spywarem a další havětí. Podrobnější výpis nových funkcí lze přečíst zde.

uživatelské rozhraní:
Obrázek

+
free
čeština
kontrola pošty
časté aktualizace
podpora

-
občasné falešné poplachy
vyšší nároky na využívání CPU a paměti

b) AVG Anti-virus Free Edition:

homepage: http://www.grisoft.cz

Primárně je určen pro domácí a nekomerční účely. Nositel spousty certifikátů za bezpečnost (100% VB a další). Jeho instalace i obsluha jsou velmi jednoduché. Mezi jeho přednosti patří kontrola pošty, časté aktualizace a podpora pro Windows i Linux a nízké nároky na systémové prostředky. Dodává se ve dvou verzích. Free, tedy bezplatná, kterou si ukazujeme, a professional, která je placená a je oproti verzi free rozšířena o lepší virovou detekci založenou na lepší heuristice a testování datových toků NTFS. Do nové verze 8 (i free) byl přidán antispywarový štít a LinkScaner (do free verze jen částečně) což je vlastně funkce, která bezpečně vyhodnotí v reálném čase všechny výsledky hledání na internetu a míru rizika nákazy signalizuje ikonou vedle jednotlivých odkazů.

uživatelské rozhraní:
Obrázek


+
free
časté aktualizace
snadná instalace a obsluha
nízké nároky na systémové prostředky

-
angličtina
horší detekce virů
nemožnost poradit si s některými viry

c) AVIRA (AntiVir):

homepage: http://www.free-av.de/ (DE)

Uživateli velmi oblíbený a často užívaný antivir. Bezplatný pro nekomerční užití. Spolehlivá detekce a příjemné uživatelské prostředí. Mezi zápory bohužel patří absence češtiny a nemožnost kontrolovat poštu (pouze u verze free). Existuje taky samozřejmě placená verze Avira AntiVir Premium, která už umí kontrolovat poštu a navíc má oproti free verzi ochranu proti adwaru, spywaru,malwaru a phishingu.

uživatelské rozhraní:
Obrázek

+
free
aktualizace
příjemné uživatelské rozhraní

-
angličtina
absence kontroly pošty

d) BitDefender v10:

homepage: http://www.bitdefender.com (EN)

Rumunský antivirus s mnoha možnostmi kontroly. Skenuje jak adresáře, složky i jednotlivé soubory, tak i komunikaci přes ICQ, QIP a další komunikátory a sítí peer-2-peer. Samozřejmostí je také kontrola pošty, antispyware a plánované skenování. Antivir se řadí mezi placené, ale existuje i jeho free verze. Ke stažení a vyzkoušení je tady.Free verze je oproti placené ošizena o rezidentní ochranu. Placená verze je kompletně v češtině.

uživatelské rozhraní:
Obrázek

+
čeština
plánovaný sken
kontrola pošty
peer-2-peer kontrola

-
cena

e) ESET NOD 32:

homepage: http://www.eset.cz

Jedná se o jeden z nejlepších antivirů. Bohužel za kvalitu se platí, takže je placený. Investované peníze se vyplatí. Perfektní detekce virů a neznámých nákaz ThreatSense?, heuristická kontrola, čeština, kontrola pošty, minimální nároky na systémové prostředky, instalace je snadná i pro začátečníky, taktéž i obsluha.

uživatelské rozhraní:
Obrázek

+
čeština
spolehlivá detekce
kontrola pošty
minimální nároky na systémové prostředky
snadná instalace a obsluha

-
cena

f) Kaspersky Anti-Virus:

homepage: http://www.kaspersky.com (EN)

Další z řady placených, ale velmi spolehlivých antivirů. Společně s NODEM 32 patří mezi nejlepší antiviry vůbec. Chrání PC před viry, trojskými koni, červy a dokonce i před malwarem a spywarem. Nabízí také kontrolu internetových "kecálků" (ICQ, QIP, Miranda, atd.) Aktualizace probíhají několikrát denně, velmi spolehlivá detekce a to je jen zlomek kladů tohoto antiviru. Bohužel chybí čeština. V současnosti je k dispozici česká lokalizace, ale bohužel společnost Kaspersky Lab nedovoluje jakékoliv úpravy jejich softwaru, takže po nainstalování češtiny přestává být Anti-Virus funkční.

uživatelské rozhraní:
Obrázek

+
spolehlivost
aktualizace
kontrola pošty
ochrana "kecálků"

-
angličtina
nemožnost češtiny
cena

g) McAfee VirusScan:

homepage: http://www.mcafee.com (EN, DE, ...)

Antivir nabízející ochranu před viry a další havětí z internetu. Obsahuje i kontrolu pošty, flash disků a dalších mechanik a HDD. Existuje pouze placená verze. Free verze je možno stáhnout a používát až po registraci na AOL.

uživatelské rozhraní:
Obrázek

+
kontrola pošty
podpora
spolehlivost

-
angličtina
cena

h) Norton AntiVirus:

homepage: http://www.symantec.com (CZ, EN, DE, ...)

Komplexní řešení antivirové ochrany pro domácí, ale i komerční užití. Chrání před viry, trojskými koni a nově taky proti spywaru. Běží nenápadně v pozadí, nemá vysoké nároky na systémové prostředky, rychlá spolehlivá podpora i v češtině. Antivirus je ale v angličtině a je placený.

uživatelské rozhraní:
Obrázek

+
spolehlivost
podpora v češtině
ochrana proti spywaru

-
angličtina
cena

3.) Závěr: Shrnutí důležitých poznatků:

Jak už z předchozích informací vyplývá, antivir je nepostradatelná součást každého PC. Každý přece rád obětuje pár MB ram a trošku toho vytížení CPU ve prospěch bezpečnosti svých dat na internetu a pohodlné práce se svým PC. Musím ale zdůraznit, že věta "čím více, tím lépe" u antivirů neplatí! Zásada je, mít spuštěný pouze jeden antivir! Více antivirů nezvýší bezpečnost. Právě naopak. Budou se mezi sebou hádat a nezachytí nákazy. Na závěr bych chtěl upozornit, že žádný antivir není na 100% úspěšný. Záleží taky hodně na přístupu uživatele. Vir se může do PC dostat i přes antivir, jak se můžete přesvědčit na našem fóru.

Další neméně důležité informace:

Pokud už bylo Vaše PC napadeno a Váš antivir si neví rady, použijte některý z níže uvedených návodů:

a) Univerzální čištění napadeného PC od našeho odborníka na havěť mijaji: Standartní postup při čištění napadeného PC

b) Stáhněte si program Hijackthis (dále jen HJT) a postupujte podle přiloženého návodu, založte si na naše fóru topic v sekci HijackThis. Výstižně topic pojmenujte! Žádné "prosím o pomoc, jsem zoufalý". Do topicu co nejpřesněji definujte jak se PC chová, umístění viru podle antiviru a vložte podle návodu log z HJT a vyčkejte na instrukce od našich odborníků

PS: Děkuji fredikovi, Ltb, Honzovi Paškovi a všem ostatním,kdo se jakkoliv podíleli na tvorbě tohoto topicu :bigups:

//Ltb: přidáno do PC-HELP rozcestníku
PRAVIDLA PC-HELP.CZ, PRAVIDLA sekce HijackThis, HijackThis návod, Memtest, CCleaner
Logy z programu HijackThis neposílejte prosím přes SZ, ale vkládejte je do patřičné sekce. Děkuji

Reklama

Zpět na “Bezpečnost (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů