KRÁTKÉ PŘEDSTAVENÍ
Dnes se podíváme na dvoupásmový router od společnosti ASUS, konkrétně na model RT-AC53.
Jak je již z názvu zřejmé, jedná se o dvoupásmový, tedy umí vysílat signál na dvou pásmech 2.4GHz a 5GHz a to zároveň. Na 2.4GHz pásmu je schopný komunikovat rychlostí 300Mbit/s a 5GHz pásmo posouvá přenosovou rychlost až na 433Mbit/s, dohromady tedy až 733Mbit/s.
Router disponuje gigabytovým ethernetem, který pak poskytuje připojení až dvou zařízení pomocí síťového kabelu.
Podporované síťové standarty jsou: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IPv4, IPv6
Router podporuje následující způsoby šifrování: 64bitové WEP, 128bitové WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, Dosah s 802.1x, podpora WPS
POHLED NA ROUTER A BALENÍ
Router je velmi hezky zpracován do černé lesklé barvy s moderní texturou, za který se rozhodně v obýváku nebudete muset stydět. Má tři libovolně nastavitelné, avšak neodnímatelné antény. Ze spodní strany je nalepen štítek s údaji o routeru, přístupovou IP adresou, přihlašovacím jménem a heslem v továrním nastavené. Dále pak dva otvory pro uchycení na zeď.
Ze zadní strany routeru se nachází 3 konektory RJ-45 pro síťové kabely z nichž jeden modrý je WAN a zbylé dva žluté LAN. Dále se zde nachází konektor pro napájení, tlačítko pro zapínání a vypínání routeru, WPS tlačítko a v prohlubni zapuštěný mikrospínač pro vy-resetování do továrního nastavení.
Balení routeru je jednoduché, ale obsahuje vše potřebné a to: router, napájecí adaptér, 50 cm dlouhý síťový kabel, manuál a záruční knížečky.
Na krabici jsou popsané features a specifikace, kterými router disponuje.
POHLED NA FIRMWARE
Po zapnutí routeru připojeného k počítači se automaticky otevře internetový prohlížeč s rozhraním firmware routeru, při prvotním spuštění naběhne průvodce nastavením sítě, který je dostatečně pochopitelný a jednoduchý, že router bude schopný nastavit i méně zkušený uživatel (popisuje uživateli veškeré kroky, které má udělat pro správné nastavení).
Režimy ve, kterých router dokáže pracovat jsou:
• Bezdrátový směrovač, který je takový nejtypičtější a je nastaven jako výchozí
• Režim regenerativního zesilovače, kdy router funguje na principu wi-fi repeateru
• Režim přístupového bodu (AP)
Po nastavení či přeskočení průvodce se zobrazí rozhraní s monitorováním a možnostmi detailnějšího nastavení routeru a jeho funkcemi.
V obecné položce mapa sítě router ukazuje základní informace, nabízí možnost i pohledu na připojené klienty, kde může připojeným počítačům jednotlivě zablokovat přístup, dále je přejmenovat a nastavit jim ikonku pro lepší přehled o zařízeních připojených k routeru.
Dále je možné pozorovat využití operační paměti routeru a procesoru.
Router disponuje různými dodatečnými funkcemi, které si uživatel může dodatečně nastavit.
Například hostovaná síť, kdy se k routeru mohou připojit uživatelé, kterým se udělí přístup k internetu, avšak neuvidí do vnitřku sítě.
Manažer dopravy s funkci QoS umožňuje řízení toku dat, respektive přiřazovat priority portům buď automaticky inteligentně rozpoznávané, či manuálně nastavené. Zjednodušeně řečeno například hry, stream a přehrávání videí bude mít vyšší prioritu při průchodu routerem nežli třeba prohlížení si emailů v outlůku. Mělo by to zajistit zejména hráčům co nejmenší odezvu od internetu.
Rodičovská kontrola, pod kterou bych si představoval například zakázaní internetových stránek dostupných dospělým, bohužel tato rodičovská kontrola umožňuje pouze monitorovat a přidělovat čas zařízením, v průběhu kterého budou mít přístup k internetu.
Dále pak jsou detailní nastavení bezdrátových sítí, sítě LAN a WAN, také nastavení standartu IPv6, VPNky a brány Firewall, jež budou shodné s většinou ostatních routerů. Docela zajímavou vlastností je systémový záznam, ve kterém jsou popsané procesy, které router provádí, log Wireles sítě, přidělené adresy od DHCP serveru, logy protokolu IPv6, Směrovací tabulka, přesměrování portů a připojení.
V síťových nástrojích je možno přímo z routeru poslat příkazy Ping, Traceroute, Nslookup a Netstat.
V poslední řadě lze nastavit i probuzení počítačů pomocí funkce „Wake on LAN“.
DOSAH ROUTERU
Dosah jsem neměřil nijak přesně metrem, ale pouze odhadoval. V otevřeném prostoru na zahradě ve vzdálenosti mezi 70 a 100 metry měl smartphone cca 2 čárky a nebylo problém plynule přehrávat videa na youtube a prohlížet internet.
Testování dosahu skrze zdi. V cca 10 m dlouhým rodinným domě jsem do rohu jedné místnosti položil router a šel na druhou stranu domu s telefonem. Signál procházel skrze 15 cm širokou zeď, 20cm širokou zeď a 27cm širokou zeď, tedy dohromady skrze 62cm zdí na vzdálenost kolem 10 metrů, signál byl více než dostačující, opět šly videa přehrávat bez sebemenších potíží.
ZÁVĚR
Router ASUS RT-AC53 je opravdu povedeným kouskem od ASUSu za docela i přijatelných 1400kč, dle e-shopu czc.cz. Dosah ve volném prostoru je opravdu obrovský, a i uvnitř domu byl dosah skrze 3 zdi velmi výborný. Po designové stránce zcela jistě nikde ostudu dělat nebude.
Ovšem co bych vytkl je absence USB portu. Většina routerů i za podstatně menší peníze již USB port má, který se hodí například pro sdílení externího disku, či tiskárny v síti.
Dále by někomu mohly přijít dva LAN porty málo pro připojení síťových zařízení, což je vykoupeno gigabytovými ethernety a není problém router rozšířit o switch.
DĚKUJI ČESKÉMU ZASTOUPENÍ SPOLEČNOSTI ASUS, ZA POSKYTNUTÍ TOHOTO ROUTERU NA RECENZI!
Recenze dvoupásmového routeru Asus RT-AC53
-
- nováček
- Příspěvky: 37
- Registrován: červen 15
- Pohlaví:
-
- Administrátor
-
Master Level 8.5
- Příspěvky: 6777
- Registrován: únor 03
- Bydliště: Praha západ
- Pohlaví:
Re: Recenze dvoupásmového routeru Asus RT-AC53
Publikováno
Velké poděkování za další moc hezky napsanou a zpracovanou recenzi
Velké poděkování za další moc hezky napsanou a zpracovanou recenzi
-
- Mohlo by vás zajímat
- Odpovědi
- Zobrazení
- Poslední příspěvek
-
-
Recenze Asus RT-BE58U – připraven na budoucnost
od KingGustavo » 02 říj 2024 18:41 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC - 1
- 1375
-
od BL!zZard
03 říj 2024 18:24
-
-
-
Recenze ASUS ROG Cetra True Wireless - špuntová herní sluchátka
od winycz » 18 kvě 2024 12:21 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC - 2
- 13281
-
od kidd.hombre
09 čer 2024 23:21
-
-
- 2
- 3663
-
od Dolpi
08 úno 2024 15:30
-
- 3
- 3480
-
od nej017
26 úno 2024 16:12
-
- 2
- 3875
-
od šulda
28 led 2024 16:12
Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”
Kdo je online
Uživatelé prohlížející si toto fórum: Pokomi a 7 hostů