Pomalé kabelové připojení v domácí síti

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Dwamin
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: květen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pomalé kabelové připojení v domácí síti

Příspěvekod Dwamin » 07 dub 2020 23:43

Zdravím,
poslední dny jsem se trochu vrtal v domácí síti a podařilo se mi ji nastavit tak, že funguje jak potřebuji. Mám akorát jediný problém, že připojení kabelem nedosahuje takových rychlostí, jaké by mělo a nevím moc kde hledat problém. Celou síť, včetně použitých zařízení a zběžně popsané konfigurace jsem se pokusil nakreslit do přiloženého obrázku.

Platím tarif 300 Mb/s, tuto rychlost bez problému naměřím za Wifi-router-modemem od poskytovatele (UPC), i když jsem připojen kabelem nebo přes WiFi. Pokud ale vedu kabel z toho routeru do switche a odsud kabelem do dvou stolních počítačů (v obrázku PC 1 a PC 2), tak zde naměřím maximálně kolem 70-80 Mb/s. Je možné že to způsobuje vybraný switch, případně QoS, který na tomto modelu je, ale nelze jej nijak konfigurovat? Nebo je tato rychlost úměrná počtu připojených zařízení a nemá cenu to nějak dál řešit? Nebo jsem toto zpomalení způsobil já špatným nastavením některého z routerů v síti? Rychlost není nijak tragická, ale ty dva stolní počítače jsou jediné dvě zařízení kde reálně využiju rychlost, za kterou platím, tak bych byl rád, kdybych ji sem dostal. Navíc mi přijde, že i Ping je vyšší než by musel být (cca 18 ms). Na PC vidím rychlost připojení 1Gb/s. Když se ale dívám na seznam připojených zařízení na routeru 192.168.0.1, tak u PC 1 i PC 2 vidím rychlost připojení pouze 100Mb/s.

Udělal jsem tedy někde v nastavení routerů chybu, která by mohla způsobovat toto zpomalení i na zařízeních připojených ke switchi, který je ještě před routerema? Nebo se vyplatí switch vyměnit za nějaký lepší, kde bych mohl např. QoS konfigurovat a nastavit PC1 a PC 2 vyšší prioritu?

To že se na WiFi B a C připravuji o rychlost vyšší než 100 Mb/s vím a až tak mi to nevadí a nechce se mi zatím moc investovat do lepších routerů.

Předem moc díky za odpovědi :)

Domaci_sit.png
Pc sestava : CPU Intel Core i5 6500 3,2Ghz | MB : MSI B150 PC MATE | GPU : MSI R9 280 3GB | RAM: 16GB Kingston HyperX Fury 2133hz | HDD: Seagate Baracuda 7200.14 1TB | Zdroj: Enermax NAXN ENP450AGT 450W | Case: CoolerMaster Elite 370

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23604
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé kabelové připojení v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 07 dub 2020 23:49

Podle toho, co popisuješ nemáš propojení mezi routerem a switchem kabelem kategorie minimálně cat5e (nebo je nějaký pár přerušen).
Podle plánku mají ty archery stejnou IP adresu - to myslíš opravdu vážně?
Nastuduj si v mém podpisu router jako switch.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Dwamin
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: květen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé kabelové připojení v domácí síti

Příspěvekod Dwamin » 07 dub 2020 23:57

Kabel by měl být v pořádku, pokud odpojím "přívodní" kabel ze switche a připojím ho k notebooku, tak zde těch 300 Mb/s naměřím. Ta IP adresa je moje chyba, přehlídl jsem se při vytváření toho plánku, samozřejmě mají jinou IP. Přikládám opravnou verzi. Jsou tam ještě nějaké další problémy, co by to mohly způsobovat?

Díky moc :)

Domaci_sit.png
Pc sestava : CPU Intel Core i5 6500 3,2Ghz | MB : MSI B150 PC MATE | GPU : MSI R9 280 3GB | RAM: 16GB Kingston HyperX Fury 2133hz | HDD: Seagate Baracuda 7200.14 1TB | Zdroj: Enermax NAXN ENP450AGT 450W | Case: CoolerMaster Elite 370

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé kabelové připojení v domácí síti

Příspěvekod Microsheep » 08 dub 2020 08:16

Nejdříve ze všeho se podívej na LEDky toho switche, dané porty (zařízení) by měli 1Gbps provoz.
Zkontroluj ty dva počítače i přívod. To je nový switch?

Odpoj ze switche vše kromě přívodu internetu a 1x PC. Zmeř rychlost, přídavej další zařízení do sítě, nějakou chvíli vyčkej a opět změř rychlost. Připadá mi nepravděpodobné, že by se dokázal vytvořit takový bordel z pár zařízení, že by to Gbitový switch nezvládal. Samotná by smyčka v síti by naopak vyřadila provoz úplně. Hloupé switche ochranu mít nebudou.

Je např. možné, že nějaké zařízení generuje velké množství sessions do internetu a router má samozřejmě omezené množství dle výkonu a může se provoz zpomalit, avšak taky velmi málo pravděpodobné. Nejvíce by to odpovídalo nekvalitnímu kabelu.

Uživatelský avatar
Dwamin
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: květen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé kabelové připojení v domácí síti

Příspěvekod Dwamin » 08 dub 2020 11:21

Odpojil jsem dneska ze switche vše a připojil pouze PC 1, ale rychlost byla pořád stejná. Poslední co mě pak napadlo bylo vyměnit port, ve kterém byl kabel vedoucí ke switchi připojen v modem-routeru. V ten okamžik jsem těch 300 Mbs už naměřil na PC 1 i PC 2. Jsem rád, že vše funguje, ale dá se nějak říct, kde může být problém, pokud by se něco takového opakovalo? Připojil jsem se k tomu portu, kde byl původně ten kabel a naměřil jsem zase 300, takže port by měl být v pořádku. Je možné kabel vedoucí ke switchi jednou funguje jak má a po nějakém času "degraduje" na nižší rychlost?

Předem díky :)
Pc sestava : CPU Intel Core i5 6500 3,2Ghz | MB : MSI B150 PC MATE | GPU : MSI R9 280 3GB | RAM: 16GB Kingston HyperX Fury 2133hz | HDD: Seagate Baracuda 7200.14 1TB | Zdroj: Enermax NAXN ENP450AGT 450W | Case: CoolerMaster Elite 370

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23604
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé kabelové připojení v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 08 dub 2020 11:25

Já i mikrosheep jsme se shodli na kabelu, což je zjevně příčina, na kterou jsi přišel i ty. Takže ho vyměň.
Pokud to z nějakého důvodu už nepůjde, aspoň ucvaknout a překrimpovat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Připojení k síti Eduroam
    od adobereader » 23 kvě 2023 22:30 » v Vše ostatní (sw)
    1
    1337
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 08:40
  • Domácí zálohované připojení
    od Scientific » 31 led 2024 08:06 » v Sítě - hardware
    7
    1243
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 09:25
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1655
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • v nouzovém režimu se sítí nejde internet
    od DeNNI85 » 08 pro 2023 11:14 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    1710
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    11 pro 2023 10:55
  • Nesprávný klíč k zabezpečení domácí sítě Příloha(y)
    od dedky » 16 dub 2024 12:12 » v Sítě - hardware
    4
    559
    od dedky Zobrazit poslední příspěvek
    17 dub 2024 15:16

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů