Rozběhnutí Xpéček

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

MartinXP
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod MartinXP » 24 dub 2020 15:19

Dobrý den,
prosím, byl by tu někdo, kdo by mi dokázal poradit, jak aktualizovat, respektive nainstalovat, ovladače při nově nainstalovaném - prosím, nesmějte se mi - Windows XP Professional? Jde o řadič sběrnice SM, řadič videa, síťový adaptér ethernet, zvukové zařízení na sběrnici High Definition Audio.
Potřebuji si s počítačem ještě pohrát a po čisté instalaci Windows se chová jako nejstarší verze, ale nabízené aktualizace z Windows Update jsem nainstaloval, počítač si našel některé i automaticky.
Jde mi mimo jiné o rozchození některých starších her, které již jsou v počítači nainstalovány (na jednotce D:), ale není možné je spustit, protože například procházet internet a stáhnout DirectX, OpenGL atd. není taky možné (přes historickou verzi Internet Explorer, která mi tu běží). :D
Díky

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod petr22 » 24 dub 2020 15:44

Uplne stejne jako v jakekoliv jine verzi Windows.

Najit ovladac na internetu, stahnout na disk, rozpakovat a nainstalovat pres spravce zarizeni.

Pokud vyrobce zakladni desky existuje, mel by mit vsechny ovladace pro Windows XP na webu.

Nicmene pozor - Windows XP muzes nainstalovat jen na pocitace, ktere podporu Windows XP
jeste maji, coz je tak nekdy do roku 2012.

MartinXP
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod MartinXP » 24 dub 2020 15:54

petr22 píše:Uplne stejne jako v jakekoliv jine verzi Windows.

Najit ovladac na internetu, stahnout na disk, rozpakovat a nainstalovat pres spravce zarizeni.

Pokud vyrobce zakladni desky existuje, mel by mit vsechny ovladace pro Windows XP na webu.

Nicmene pozor - Windows XP muzes nainstalovat jen na pocitace, ktere podporu Windows XP
jeste maji, coz je tak nekdy do roku 2012.


Díky, jojo, je to počítač, na kterém normálně nikdy neběželo nic jiného, než WinXP.
Počítám, že tedy stažené ovladače vypálím na disk jako bitovou kopii a počítač si je vyhledá po příslušném příkazu?
:shifty:
Díky moc.

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2437
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod Zivan » 24 dub 2020 15:58

Proc bys je vypaloval? Na tom pocitaci ti internet funguje, ne? Tak stahnes slusnejsi prohlizec, treba Firefox by mel XP podporovat do verze 52.9.0 ESR:
https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/rel ... /win32/cs/

A pak uz pres prohlizec stahujes spravne ovladace a instalujes.

Edit:
Pise ze se stahly aktualizace, tak nejake pripojeni asi ma.
Naposledy upravil(a) Zivan dne 24 dub 2020 19:19, celkem upraveno 2 x.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod ITCrowd » 24 dub 2020 17:05

Asi těžko...
Jde o řadič sběrnice SM, řadič videa, síťový adaptér ethernet,

Jak se připojíš na internet bez funkční síťové karty?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

cadworker
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 286
Registrován: únor 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod cadworker » 24 dub 2020 17:15

Psal, že stahoval aktualizace, tak to asi nějak jelo.

Stroj s XP bych do sítě vůbec nepřipojoval. Máš jiný stroj, kde to postahuješ? Pokud nefunguje ani USB, tak nezbude než použít CD-RW;)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod ITCrowd » 24 dub 2020 18:49

Zvláštní rada od někoho, kdo o příspěvek výš radil připoj se na internet a sosej...
U XP je nutno přesně definovat hardware. Prohledat šuplíky, zda nenajdeš instalační CD od desky či grafiky.
Pokud ne, jak píše petr - stránky výrobce. A stahovat na počítači s novým systémem.
PC s XP a starými prohlížeči (žádný nový již XP nepodporuje) na internet vůbec nepouštět.
Jinak do sítě XP lze, podmínkou je nejen antivir, ale i solidní firewall (ne ten wokenní) a zablokovat v něm vše, co se jen dá a co nutně nepotřebuješ.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

cadworker
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 286
Registrován: únor 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod cadworker » 24 dub 2020 20:24

To radili jiní. Má to na hry, tak snad jen offline. Jinak by to chtělo někoho zkušeného, kdo to nakonfiguruje pro připojení.

MartinXP
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod MartinXP » 24 dub 2020 20:36

Připojení na internet jsem provedl instalačním CD na WiFi adaptér. Jsem si vědom toho, že XPéčka připojovat k internetu není ideální; ale Explorer nefungoval, a jak mi tu jeden pan kolega poradil, za což děkuji, nainstaloval jsem si Firefox, a ten běží.
Ve správci zařízení mi to ale hlásí pro zmíněná zařízení, že ovladače nejsou nainstalovány, nějaký kód 28, no a hlavní problém je, že ty ovladače nikde nemůžu najít (přestože dřív jsem nějaké jistě stahoval a instaloval), takže se obávám, že nejsou už dostupné - přesto to zkouším, jestli by někdo náhodou nevěděl, kde hledat.
Každopádně díky za rady.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod petr22 » 24 dub 2020 22:20

Jak jsem rikal - na webu vyrobce zakladni desky.

Pokud nam neprozradis jake tam mas komponenty, tak nemuzeme hledat ovladace.

MartinXP
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod MartinXP » 25 dub 2020 14:55

petr22 píše:Jak jsem rikal - na webu vyrobce zakladni desky.

Pokud nam neprozradis jake tam mas komponenty, tak nemuzeme hledat ovladace.


mam tam
AMD Athlon X2 Dual Core Processor 5000+
2.61 GHz, 1.87 GB RAM
a Windows Service Pack 3, verze 2002
Obávám se, že opravdu už příslušné ovladače jen tak volně k dispozici nejsou :|

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rozběhnutí Xpéček

Příspěvekod ITCrowd » 25 dub 2020 14:56

Především je třeba dodat přesný typ a výrobce základní desky a grafické karty.
To co jsi dal je k ničemu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů