Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Moderátoři: Marfy, Mods_senior, Mods_junior, HW spec team
-
viro86
- nováček
- Příspěvky: 3
- Registrován: 14 dub 2026 22:54
Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Zdravím všechny,
prosím o radu s výběrem komponent pro nové PC protože se v tom až tak moc neorientuji. Rozpočet mám v rozmezí 60–65 tisíc Kč a PC jsem zamýšlel hlavně pro práci s grafickými programy Adobe (úpravy fotek, stříhání videa), Zbruh a Blender (hlavně modelování, animace ne) a i pro hraní náročnějších her (path tracing). Určitě bude potřeba hodně úložného prostoru a i nový operační systém. Monitor budu řešit později. Poprosil bych taky o radu kde to nechat složit: Alza? Smarty?
Využití:
Grafika a 3D: Adobe (úprava fotek a videa), ZBrush, Blender (zejména modelování, nikoliv náročné animace).
Hraní her: Prioritou je hraní s využitím path tracingu.
Požadavky:
Vysoká kapacita úložného prostoru (vzhledem k práci s daty).
Nízká hlučnost (preferuji tichý chod).
Bez RGB osvětlení (preferuji čistý, nenápadný design).
OS (Windows 11 Home)
Předem moc děkuji za každou radu a doporučení ke komponentům.
prosím o radu s výběrem komponent pro nové PC protože se v tom až tak moc neorientuji. Rozpočet mám v rozmezí 60–65 tisíc Kč a PC jsem zamýšlel hlavně pro práci s grafickými programy Adobe (úpravy fotek, stříhání videa), Zbruh a Blender (hlavně modelování, animace ne) a i pro hraní náročnějších her (path tracing). Určitě bude potřeba hodně úložného prostoru a i nový operační systém. Monitor budu řešit později. Poprosil bych taky o radu kde to nechat složit: Alza? Smarty?
Využití:
Grafika a 3D: Adobe (úprava fotek a videa), ZBrush, Blender (zejména modelování, nikoliv náročné animace).
Hraní her: Prioritou je hraní s využitím path tracingu.
Požadavky:
Vysoká kapacita úložného prostoru (vzhledem k práci s daty).
Nízká hlučnost (preferuji tichý chod).
Bez RGB osvětlení (preferuji čistý, nenápadný design).
OS (Windows 11 Home)
Předem moc děkuji za každou radu a doporučení ke komponentům.
-
falco_dee
- Level 3

- Příspěvky: 561
- Registrován: 28 bře 2022 14:09
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Ahoj,
předpokládám, že budeš hrát 4K popřípadě QHD.
Jestli chceš ušetřit, tak musíš objednat z více eshopů, ale poskládat si to musíš sám. Např. z Mironetu jde vzít 7800X3D v tray verzi o 1500,- míň.
https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm ... C667D646A2 Pokud na Alze, tak třeba takhle.
Primárně bych se soustředil na 7800X3D/9800X3D + RTX 5080. Case si můžeš zvolit podle sebe klidně, jen si hlídat rozměry na GPU. Deska a CPU chladič se taky můžou vyměnit.
Kdyby ses rozhodl před půl rokem, tak si mohl ušetřit spoustu peněz skrz aktuální situaci s RAM a SSD. Jestli by nestačilo 2TB SSD, tak to jedině nakombinovat s plotnovým HDD, ale ten už bych do PC nechtěl.
Ještě by stálo za zvážení vyměnit CPU který bude víc vhodný na tu 3D grafiku a střih, ale Ryzen 9 9950X3D stojí 16,5k což je už dost přes rozpočet.
Uvidíš co poradí jiní kolegové. 7800X3D/9800X3D je primárně na hry dobrej, ale službu udělá i tak.
Od věci by nebylo ani 64GB na 3D grafiku, ale v momentální situaci je to nemyslitelné v tomhle rozpočtu. Případně dokoupíš někdy v budoucnu až to za pár let klesne
Windows koupíš za pár stovek. Nemá smysl za něj utrácet tisíce.
předpokládám, že budeš hrát 4K popřípadě QHD.
Jestli chceš ušetřit, tak musíš objednat z více eshopů, ale poskládat si to musíš sám. Např. z Mironetu jde vzít 7800X3D v tray verzi o 1500,- míň.
https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm ... C667D646A2 Pokud na Alze, tak třeba takhle.
Primárně bych se soustředil na 7800X3D/9800X3D + RTX 5080. Case si můžeš zvolit podle sebe klidně, jen si hlídat rozměry na GPU. Deska a CPU chladič se taky můžou vyměnit.
Kdyby ses rozhodl před půl rokem, tak si mohl ušetřit spoustu peněz skrz aktuální situaci s RAM a SSD. Jestli by nestačilo 2TB SSD, tak to jedině nakombinovat s plotnovým HDD, ale ten už bych do PC nechtěl.
Ještě by stálo za zvážení vyměnit CPU který bude víc vhodný na tu 3D grafiku a střih, ale Ryzen 9 9950X3D stojí 16,5k což je už dost přes rozpočet.
Uvidíš co poradí jiní kolegové. 7800X3D/9800X3D je primárně na hry dobrej, ale službu udělá i tak.
Od věci by nebylo ani 64GB na 3D grafiku, ale v momentální situaci je to nemyslitelné v tomhle rozpočtu. Případně dokoupíš někdy v budoucnu až to za pár let klesne
Windows koupíš za pár stovek. Nemá smysl za něj utrácet tisíce.
CPU: Ryzen 7 7800X3D GPU: GIGABYTE RTX 5080 WINDFORCE OC 16GB MB: ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI RAM: Kingston Fury Renegade 32GB (2x16GB) DDR5 6400 CL32 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" Dell Alienware AW3423DWF (QD-OLED)
-
WinDroid
- Level 6.5

- Příspěvky: 4213
- Registrován: 25 srp 2014 15:57
- Bydliště: Plzeň
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Jelikož je požadavek tichost, tak odhlučněnou case s kvalitnějšímí větráky a stejně tak zdroj s 0 RPM
Case např.: https://www.alza.cz/fractal-design-pop- ... 270651.htm
Zdroj např: https://www.alza.cz/be-quiet-pure-power ... tm#reviews
CPU chladič: https://www.alza.cz/be-quiet-dark-rock- ... 986674.htm
Case např.: https://www.alza.cz/fractal-design-pop- ... 270651.htm
Zdroj např: https://www.alza.cz/be-quiet-pure-power ... tm#reviews
CPU chladič: https://www.alza.cz/be-quiet-dark-rock- ... 986674.htm
-
falco_dee
- Level 3

- Příspěvky: 561
- Registrován: 28 bře 2022 14:09
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Ajo, to mi ušlo, ale case je to poslední k řešení. Ten zdroj, 750W by mělo stačit, ale radši bych vzal 850W i pro nějaký budoucí upgrade.
CPU: Ryzen 7 7800X3D GPU: GIGABYTE RTX 5080 WINDFORCE OC 16GB MB: ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI RAM: Kingston Fury Renegade 32GB (2x16GB) DDR5 6400 CL32 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" Dell Alienware AW3423DWF (QD-OLED)
-
WinDroid
- Level 6.5

- Příspěvky: 4213
- Registrován: 25 srp 2014 15:57
- Bydliště: Plzeň
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
A disk bych rovnou vzal výrazně lepší: https://www.alza.cz/samsung-9100-pro-2tb-d12829168.htm
-
falco_dee
- Level 3

- Příspěvky: 561
- Registrován: 28 bře 2022 14:09
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Nojo, ale vším cos poslal si zvedl rozpočet minimálně o 3,5k. což já jsem se snažil dostat na těch 65k.
CPU: Ryzen 7 7800X3D GPU: GIGABYTE RTX 5080 WINDFORCE OC 16GB MB: ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI RAM: Kingston Fury Renegade 32GB (2x16GB) DDR5 6400 CL32 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" Dell Alienware AW3423DWF (QD-OLED)
-
meda2016
- Level 4

- Příspěvky: 1180
- Registrován: 04 kvě 2022 06:29
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Při těch cenách vidím úpravu takto:
R9 9900X - výkon 1 jadro pro Zbrush, více pro Adobe PP.
RTX5070Ti 16GB - výkon Nvidia pro Blender a Path tracing
RAM 32GB. Výměna a doplnění ventilátorů. Silent je sice tichá ale nevětrá.
https://www.alza.cz/kod/BD750m8b;EGr57t ... 2&idp=8435
Kdo raději MB Gigabyte https://www.smarty.cz/GIGABYTE-B650-A-E ... 2-4p156335
Úložiště je při tom budgetu problém. 2 disky, kde na to vzít.
A když, tak ještě výkonnější zdroj.
R9 9900X - výkon 1 jadro pro Zbrush, více pro Adobe PP.
RTX5070Ti 16GB - výkon Nvidia pro Blender a Path tracing
RAM 32GB. Výměna a doplnění ventilátorů. Silent je sice tichá ale nevětrá.
https://www.alza.cz/kod/BD750m8b;EGr57t ... 2&idp=8435
Kdo raději MB Gigabyte https://www.smarty.cz/GIGABYTE-B650-A-E ... 2-4p156335
Úložiště je při tom budgetu problém. 2 disky, kde na to vzít.
A když, tak ještě výkonnější zdroj.
-
WinDroid
- Level 6.5

- Příspěvky: 4213
- Registrován: 25 srp 2014 15:57
- Bydliště: Plzeň
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Úložiště by se dalo vyřešit třeba 1TB SSD + 4TB HDDckem, ale samozřejmě dělá hluk a je pomalý. Tak záleží na preferencích.
Jinak jestli se má držet ten PC v limitu 65k, tak bych taky šel do 5070 Ti. "Přijdeš" o nějaký výkon, ale udrzis si pozadavky, které od PC chceš.
Jinak jestli se má držet ten PC v limitu 65k, tak bych taky šel do 5070 Ti. "Přijdeš" o nějaký výkon, ale udrzis si pozadavky, které od PC chceš.
-
viro86
- nováček
- Příspěvky: 3
- Registrován: 14 dub 2026 22:54
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Děkuju za návrhy, ten zdroj sem taky myslel spíš asi už 850W. A u tý grafiky si pořád nejsem jistej. Jinak sem se dozvěděl že by se možná dalo pushnout na 70 tisíc nakonec (mělo to bejt jakoby dárek k narozkám) ale furt do toho musim započítat i nový windows. Jinak tenhle case je moc pěknej https://www.alza.cz/fractal-design-pop- ... 270651.htm
-
vanuch
- Level 1

- Příspěvky: 90
- Registrován: 23 led 2026 21:29
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
Windows 11 Pro + Office 2024 Pro Plus: https://aukro.cz/windows-11-10-pro-offi ... 7093393814
-
WinDroid
- Level 6.5

- Příspěvky: 4213
- Registrován: 25 srp 2014 15:57
- Bydliště: Plzeň
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm ... 76964775E3
+ by to chtělo trochu pořešit větrání tý bedny pořízením více a lepších větráků, případně se dělají trochu hlučnější case s lepší cirkulací vzduchu
(stejně to bude velmi tichý)
edit např:
https://www.alza.cz/fractal-design-defi ... 268933.htm
- velká, super airflow, velmi modulární (lze dát dopředu i mechaniku atp.)
https://www.alza.cz/fractal-design-defi ... 770118.htm
- v podstatě nejmenší case, která je možná, lepší airflow než ta původní
K oběma je potřeba dokoupit 1-3 větráky
A přesně bych koupil Windows, co posílá vanuch.
Takhle je to sestava bez kompromisů.
+ by to chtělo trochu pořešit větrání tý bedny pořízením více a lepších větráků, případně se dělají trochu hlučnější case s lepší cirkulací vzduchu
(stejně to bude velmi tichý)
edit např:
https://www.alza.cz/fractal-design-defi ... 268933.htm
- velká, super airflow, velmi modulární (lze dát dopředu i mechaniku atp.)
https://www.alza.cz/fractal-design-defi ... 770118.htm
- v podstatě nejmenší case, která je možná, lepší airflow než ta původní
K oběma je potřeba dokoupit 1-3 větráky
A přesně bych koupil Windows, co posílá vanuch.
Takhle je to sestava bez kompromisů.
-
Uziv007
Re: Nová PC sestava: 60-65 tisíc
WinDroid píše: ↑17 dub 2026 13:27Úložiště by se dalo vyřešit třeba 1TB SSD + 4TB HDDckem, ale samozřejmě dělá hluk a je pomalý. Tak záleží na preferencích.
Jinak jestli se má držet ten PC v limitu 65k, tak bych taky šel do 5070 Ti. "Přijdeš" o nějaký výkon, ale udrzis si pozadavky, které od PC chceš.
a nie je lepsie uz zobrat 5080? Kaslat na 4TB HDD, to moze dokupit neskor a priplatit si za 5080
-
- Podobná témata
- Odpovědi
- Zobrazení
- Poslední příspěvek
-
- 3 Odpovědi
- 7505 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od Luke___
-
- 26 Odpovědi
- 44595 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od Baggy
-
- 13 Odpovědi
- 25792 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od HelFix
-
- 3 Odpovědi
- 18004 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od Miraczech
-
- 5 Odpovědi
- 27069 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od WinDroid
