Jak ztišit ventilátor

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod Marfy » 27 čer 2008 22:05

Pokud chcete tichý ventilátor a nechcete kupovat nový,tak mám jeden tip,jak ztišit váš libovolný původní hlučný ventilátor na neslyšný kousek.Stačí odpojit červený a černý drátek vedoucí ze žlutého a černého konektoru molex (tohle zapojení mají snad všechny ventilátory), a napojit jej na červený a černý drát vedle - barvu na barvu.Tím půjde do ventilátorku místo 12V jen 5V a bude se točit ani ne polovičními otáčkami.S tím souvisí i hlučnost,která klesne taky víc jak o polovinu.Nevýhodou tohoto řešení je pouze fakt,že s nižšími otáčkami klesá i výkon ventilátorku a ten už nepodává 100% výkon.Ale na druhou stranu je téměř neslyšitelný a do tichých sestav stále dobrý.
Přílohy
Ventilátor  12V na 5V.jpg
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

Reklama
Uživatelský avatar
ReCall
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1004
Registrován: duben 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod ReCall » 27 čer 2008 23:36

Problém je v tom, že já mám starý ventilator který se zapojuje do základní desky a tyhle konektory tam vůbec nejsou. :smile: Ale tip je to dobrý. :wink:

Uživatelský avatar
foxy_whiteFox
Level 3
Level 3
Příspěvky: 445
Registrován: prosinec 06
Bydliště: Olomoucký kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod foxy_whiteFox » 27 čer 2008 23:42

Dobrý tip. A nevíš jestli to půjde udělat s větrákem na zdroji (fortron blue storm 2). Popř. jaký dobrý ventilátor koupit na tento zdroj? Větrák na zdroji začíná řvát, čím dál víc, v podstatě slyším jen jeho.

Uživatelský avatar
mike007
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5860
Registrován: srpen 07
Bydliště: Pardubice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod mike007 » 28 čer 2008 00:42

Tiché větráčky na rozpáleném počítači :lol:
Nejlepší hra je Excel!
Pravidla fóra PC-helpJak označit téma za vyřešené
»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»
UPOZORNĚNÍ - můj Skype, Soukromé zprávy či email neslouží jako tech. podpora.
Dotazy pište do fóra. Od toho tu je.

Uživatelský avatar
cicero
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 939
Registrován: březen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod cicero » 28 čer 2008 01:02

2008-06-28_005847.jpg

Kup si tohle a nemusíš vymýšlet takovýhle blboviny........možná tak v nouzi nejvyší

Uživatelský avatar
erty123456
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 346
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod erty123456 » 28 čer 2008 06:26

vetrák na zdroji nedoporučuji vůbec nijak měnit, určitě sám víš proč , tedy jestli nechceš nový zdroj
Asus K55VJ

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod guest » 28 čer 2008 07:20

Souhlas, ale hodí se to na nějaký přídavný větráky. zdrojovej bych nechal.

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod karlos » 28 čer 2008 08:26

Ještě by mělo jít provést zapojení větráku mezi rudý a žlutý. Tím se dosáhne 7V, tedy kompromis. Sníží se hluk oproti 12V, zvýší se výkon oproti 5V.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod guest » 28 čer 2008 08:56

Pokud bych něco takového řešil, tak spíš s nějakým regulátorem (použít LM nebo 555), myslím že v GM se to za pár korun koupí hotový anebo stavebnice a na zadní stěně potenciometr, aby se v létě dalo přidat a v zimě ubrat. A kdyby to mělo bejt moc fajnový, tak s nějakým termistorem kterej by to hlídal podle teploty. Ale tyto "vynálezy" mi nehrozí ač to docela řve, spíš bych potřeboval odhlučnit ledničku, která je stoletá, řve jak motorová pila a žere jak parta dřevorubců. Ale tady pomůže jen koupě nové, což taky nehrozí protože tahle ještě funguje.

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod Marfy » 28 čer 2008 10:56

karlos píše:Ještě by mělo jít provést zapojení větráku mezi rudý a žlutý. Tím se dosáhne 7V, tedy kompromis. Sníží se hluk oproti 12V, zvýší se výkon oproti 5V.

Jo-to jde taky. U zdroje,stejně jako u procesoru nemůžeme použít tohle řešení-hrozilo by přehřívání. U zdroje Fortron jsem vyměnil ventilátor za Noctua NF-S12 (návod je tady na fóru někde v mých příspěvcích) a je nejenže neslyšný,ale i líp chladí než stávající modrý ventilátor.Ten původní modrý jsem právě zapojil na 5V a ofukuji jím pasiv na Radeonu 1950 Pro s Accelerem.A ten je na těch 5V už tichoučký a na tento ůčel dostatečný.
Řešení zapojit ventilátor na 5V je spíš takový kompromis,aby nebyla skříň hlučná ale zároveň aby v ní vzduch nestál.
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod X » 28 čer 2008 12:37

Nejtišší PC mám stejně já :D Jen je pravda, že se na půdě o trošičku víc práší (častěji čistím než kdybych case měl u sebe v místnosti), ale má to obrovské výhody ...

Uživatelský avatar
cicero
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 939
Registrován: březen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ztišit ventilátor

Příspěvekod cicero » 28 čer 2008 15:12

foxy_whiteFox píše:Dobrý tip. A nevíš jestli to půjde udělat s větrákem na zdroji (fortron blue storm 2). Popř. jaký dobrý ventilátor koupit na tento zdroj? Větrák na zdroji začíná řvát, čím dál víc, v podstatě slyším jen jeho.

pokud koupíš ventilátor stejných nebo podobných parametrů tak ho můžeš v pohodě vyměnit - přeci kvůli ventilátoru za 150kč nevyhodíš zdroj třeba za 1500Kč.Tada pokuď tomu rozumíš,jestli ne tak to svěř odborníkům.Proto mají zdroje na desce napájeny konektory aby ho mohl vyměnit i úplný laik.Připojení je podobné jako na základní desce.Samozřejmě musíš zdroj odpojit od El.sítě.


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů