Softwarová plná polní 8: čištění a údržba

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Softwarová plná polní 8: čištění a údržba

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 01 kvě 2013 21:51

Softwarová plná polní 8: čištění a údržba

softPlnaPolni.jpg
softPlnaPolni.jpg (31.63 KiB) Zobrazeno 5811 x


V dalším pokračování seriálu s tipy na základní softwarovou výbavu počítače zdarma si tentokrát představíme praktické nástroje, které pomohou s údržbou počítače resp. systému. Prach za vás neutřou, ale nepořádek v operačním systému a na pevném disku umí uklidit velmi dobře.

CCleaner: úklid, údržba, skartace i ladění v jednom
CCleaner je multifunkční nástroj pro údržbu a správu počítače. Umí najít a opravit chyby v systémovém registru. Ty vznikají i při běžné činnosti na počítače a není výjimkou, že jejich počet jde řádově do stovek. Jejich oprava může přinést obnovu standardního resp. očekávaného chování některých funkcí samotného operačního systému i nainstalovaných aplikací. Částečně též může mít příznivý vliv na výkon počítače, ale zázraky nečekejte.

01.png

Přesto údržba systémového registru má svůj smysl a CCleaner je z bezplatných programů jedním z těch nejefektivnějším a nejbezpečnějších. Mnohé podobné programy při údržbě systémového registru způsobují často vedlejší škody, protože z něj po chybném vyhodnocení odstraní i to, co by tam být mělo. Nikoliv pouze chybné, neplatné či zbytečné záznamy zbylé například po dávno odinstalovaném programu.

Přesto je moudré i v případě programu CCleaner před zásahem do systémového registru vytvořit zálohu jeho současné podoby. Program nejdříve zanalyzuje registr a teprve pak nabídne možnost jeho údržby. Před spuštěním údržby se sám zeptá na provedení zálohy, kterou v případě vašeho zájmu sám vytvoří. CCleaner toho ale umí mnohem více.

Například zvládá najít a odstranit nejrůznější zbytečné soubory na pevném disku, čímž uvolní drahocenné místo pro ukládání dat. Jde zpravidla o soubory, jejichž vznik měl opodstatnění v době činnosti některého z programů, který ale po sobě následně neuklidil a již nepotřebné soubory neodstranil. Na neudržovaných počítačích lze odstranit postradatelné soubory zabírající řádově i gigabajty z kapacity pevného disku.

02.png

Další funkcí utility CCleaner je správa nainstalovaných programů, která toho umí více než systémový ovládací panel pro odebrání nainstalovaného softwaru. Kromě odinstalování programu CCleaner umí přejmenovat položky v seznamu nainstalovaných programů tak, aby byly srozumitelnější a člověk si časem neodinstalovat něco, co skutečně potřebuje, byť název mu už nic neříká (např. ovladače k hardwaru nebo nezbytnou obslužnou utilitu).

Praktickou funkcí je též odstranění záznamu ze seznamu nainstalovaných programů. Je možné tak opět předejít nechtěnému odinstalování prostým uživatelským omylem. Funkce se ale hodí i u nekorektně odinstalovaných programů, které se stále objevují v seznamu těch nainstalovaných a působí tak akorát zmatek. Ještě užitečnější funkcí je velmi jednoduchá správa automaticky spouštěných programů nehledě na způsob, který ke svému automatickému spouštění využívají.

03.png

Dále je možné z jednoho programu centrálně spravovat plug-iny nainstalované ve všech dostupných webových prohlížečích. V neposlední řadě se může hodit správa naplánovaných úloh. K nezaplacení je jednoduchá úprava obsahu kontextových nabídek v okně programu Průzkumník, které instalace nejrůznějších programů postupem času zaneřádí natolik, že vinou jejich nepřehlednosti už požadované funkce nejsou tak snadno a rychle po ruce jako by být měly.

CCleaner též umí pročistit data používaná jednotlivými programy, což kromě uvolnění nějakého toho místa na pevném disku může přispět ke zrychlení činnosti programů. Ty se mnohdy, laicky řečeno, po delší době i do vlastních dat natolik zamotávají, že jejich výkon citelně klesá. Příkladem budiž webové prohlížeče. CCleaner podporuje ty nejrozšířenější browsery a řádově stovky dalších programů.

04.png

Poslouží též při tzv. zametání stop po aktivitě na počítači a pomůže i s odstraněním citlivých dat. Hodí se třeba před předáním počítače do servisu, kdy lze jednoduše odstranit veškerou historii používaných souborů, historii navštívených webů a stažených souborů, hesla uložená ve webovém prohlížeči, záznamy cookies a podobně. Pamatujte ale, že pokud chcete něco z uvedeného později obnovit, musíte si to zálohovat, s čímž už ale program nepomůže.

Čistič disku je další šikovnou funkcí. Slouží konkrétně k odstranění smazaných souborů. Ty totiž při samotném smazání ve skutečnosti smazány nejsou. Jsou pouze skryty a označeny jako data, které je možné později přepsat. Proto lze omylem smazané soubory obnovit nástroji jako je Recuva. Sesterský program CCleaner ovšem umí pravý opak, tedy odstranit vše, co již na pevném disku skutečně nemá být.

Pro pouhé odstranění (byť už jen zbytků) smazaných souborů stačí pročistit prázdné místo na pevném disku. Ono totiž ve skutečnosti většinou prázdné není, protože se do něj počítají i data určená k přepsání. Program ovšem umí vyčistit celý obsah pevného disku včetně ještě nesmazaných dat. Vedle pevných disků samozřejmě podporuje flash disky, paměťové karty a další podobná média včetně interní paměti v různé spotřební elektronice propojitelné s počítačem.

05.png

K odstranění respektive k tzv. skartaci dat používá jejich přepis náhodně vygenerovanými daty. Nabízí celkem čtyři režimy lišící se počtem přepisů. Čím více přepisů proběhne, tím menší naděje je obnovit soubory i se sofistikovanějšími nástroji než je bezplatná utilita Recuva. Maximem je 35 přepisů, ale skartaci lze použít i několikrát za sebou. Pamatujte však, že čím důkladnější skartaci si zvolíte, tím déle bude trvat.

Defraggler: úklid na pevném disku i jeho diagnostika
CCleaner toho umí sice opravdu hodně a zastane funkci bez jakéhokoliv přehánění dvojciferného počtu úzce specializovaných utilit. Vše ale neumí. Od jeho tvůrců však pochází další šikovný program jménem Defraggler, který je určený k efektivní defragmentaci pevných disků a dalších paměťových médií. Opět je k dispozici zcela zdarma a disponuje českou lokalizací.

06.png

K čemu slouží? Souborové systémy, které Microsoft používá ve svých operačních systémech, trpí jedním velkým problémem zvaným fragmentace. Srozumitelně a zjednodušeně řečeno: běžně se stává, že se různé části jednoho soubor rozutečou do více zákoutí pevného disku. Pokud je potřeba s daným souborem pracovat, jejich nalezení a poskládání snižuje výkon.

Windows Vista a vyšší se o defragmentaci proto starají automaticky, aniž by uživatel cokoliv postřehl. Ve Windows XP je potřeba pravidelnou defragmentaci manuálně naplánovat. Nicméně Defraggler je zcela nezávislý nástroj pro defragmentaci, který slibuje účinnější a chytřejší srovnání dat na pevném disku, než to umí utilita integrovaná do operačních systémů od Microsoftu.

Například dovede defragmentovat pouze obsah konkrétní složky či dokonce i jeden velký soubor. Umí defragmentovat také volné místo na disku. Zní to sice divně, ale i v něm se mohou nacházet data. Například odstraněné soubory určené k přepsání. Defragmentováním volného místa na pevném disku lze již dopředně zvýšit výkon pro nové vytváření a ukládání souborů.

07.png

Vedle hloubkové defragmentace, která je sice precizní, ale trvá delší dobu a není vhodné během ní s počítačem pracovat, program nabízí i rychlou defragmentaci. Ta se hodí, pokud není potřeba skutečně generální úklid v uspořádání dat na pevném disku. Vhod samozřejmě přijde i uživatelsky přívětivý plánovač automatické defragmentace umožňující pro každou jednotku nastavit defragmentaci zvlášť.

Defraggler má jako bonus navíc diagnostické funkce. S pomocí tzv. SMART informací získá z pevného disku informace o jeho kondici, celkové době používání, pomůže se sledováním provozní teploty. Zjistí také jeho výrobce a přesné označení modelu i s číslem firmwaru (může se hodit právě při jeho aktualizaci), způsob zapojení, velikost vyrovnávací paměti, počet otáček za minutu a další.

08.png

Pozor však na defragmentování SSD disků a flash disků. Jejich životnost, co se týče operací s daty (zápis, přepis), je výrazně omezena. Pravidelné defragmentování jejich životnost může výrazně zkrátit. Naštěstí u SSD disků není fragmentace zase takový problém, protože díky jejich výkonu nemá tak negativní dopady jako u pomalých disků klasické konstrukce.

JDiskReport: pomocník při hledání volného místa pro nová data
Dost možná to znáte nebo brzy poznáte. Člověk si koupí pevný disk s vysokou kapacitou, o které si myslí, že ji ani v dohledné době nemůže vyčerpat. Časem ovšem volného místa na tomto disku začne povážlivě ubývat a pak vyvstává vcelku logická otázka: co to proboha na tom pevném disku všechno je?!

Odpověď poskytne bezplatná utilita JDiskReport, která analyzuje obsah libovolného pevného. Čím větší pevný disk, tím déle analýza trvá, ale výsledky za čekání v řádu minut opravdu stojí. Program totiž následně prozradí, které složky a soubory zabírají nejvíce místa. Výsledky analýzy jsou samozřejmě podány ve srozumitelné a přehledné podobě.

09.png

Snadno tak lze odhalit například dávno zapomenutou složku s objemnými soubory, které již ale nejsou potřeba, takže je lze smazat a uvolnit tak drahocenné místo na pevném disku. JDiskReport poskytuje řadu přehledů, které lze navíc různě kombinovat, takže je možné rychle se zorientovat i ve velkém nepořádku na pevném disku a následně si jej uklidit, což mnohdy může nahradit nákup nového disku.

Samozřejmostí je zobrazování složek s největším objemem dat. Každou složku si lze rozkliknout a podívat se, kolik z jejího objemu představují různé podsložky a jednotlivé soubory. Program šikovně využívá grafy. Přepínat lze mezi dvěma typy koláčových a jedním sloupcovým. Další možností zobrazení analýzy je tabulka s podrobnějším výpisem informací.

10.png

Dále si lze zobrazit padesát největších, nejstarších nebo nejnovějších souborů a zjistit, kde jsou uložené, jak jsou velké či kdy byly naposled upravovány. Je možné zobrazit si také, které typy souborů zabírají nejvíce místa. Program též prozradí, kolik místa zabírají soubory různé velikosti nebo různého data poslední modifikace – vždy v nějakém rozpětí.

Například, kolik místa zabírají soubory o velikosti 4 až 16 GB nebo soubory modifikované v posledních dvou letech a podobně. Program toho o obsahu pevného disku a fakticky i o jeho využívání zjistí a prozradí ve srozumitelné podobě opravdu hodně. Vedle interních pevných disků podporuje i externí pevné disky, flash disky, paměťové karty, optická média i síťová umístění.

11.png

Navíc dovede analyzovat jen obsah zvolené složky, aniž by bylo nutné čekat na analýzu celého pevného disku. Je tedy opravdu mocným spojencem při třídění obsahu pevného disku, organizaci dat uložených nejen přímo v počítači a odstraňování zbytečností, kvůli kterým ale mnoho lidí neustále kupuje nové a nové pevné disky, přestože při efektivní využívání těch stávajících by je vůbec nepotřebovali.

Screenshoty: autor
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC po čištění se rozjede bez obrazu
    od Mallwerick » 18 bře 2024 11:24 » v Problémy s hardwarem
    6
    747
    od Mallwerick Zobrazit poslední příspěvek
    18 bře 2024 13:18
  • Downgrade W10 na W7 kvůli čištění PC
    od Gudernatsch » 08 dub 2024 11:23 » v Windows 11, 10, 8...
    18
    2814
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    15 dub 2024 22:19
  • Jaký kompresor na čištění PC a elektroniky pro rok 2024
    od Ondras66 » 23 úno 2024 00:47 » v Vše ostatní (hw)
    10
    1301
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    01 bře 2024 23:17
  • Windows 8.1 - nejde spustit nástroj čištění disku
    od Kaisinel » 23 zář 2023 12:50 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    1437
    od Kaisinel Zobrazit poslední příspěvek
    23 zář 2023 14:41

Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 1 host