Zálohování od A do Z:specializované zálohovací programy (3.)

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Zálohování od A do Z:specializované zálohovací programy (3.)

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 30 říj 2012 17:26

Zálohování od A do Z: specializované zálohovací programy (3.)

MailStore.jpg


Vedle universálních zálohovacích programů, které umí zálohovat vybrané soubory a složky či celý obsah pevného disku existují i specializované programy. V třetím díle seriálu o zálohování dat si představíme software pro zálohu nejen záložek z prohlížeče Mozilla Firefox, nástroj pro zálohu e-mailů z e-mailové schránky a nakonec službu a program pro zálohování do internetového úložiště.

MozBackup: zálohuje data z Firefoxu i Thunderbirdu

MozBackup je český bezplatný program pro Windows XP a vyšší, který si získal popularitu i na mezinárodní scéně. Umožňuje totiž zálohovat data mj. z webového prohlížeče Mozilla Firefox a e-mailového klienta Mozilla Thunderbird. Uživatelům prohlížeče Mozilla Firefox nabízí kompletní zálohu jejich uživatelského profilu, s nímž prohlížeč pracuje.

Umí zálohovat záložky oblíbených či často potřebných webových stránek, uložená (zapamatovaná) hesla, historii navštívených stránek, seznam souborů stažených z Internetu, zaznamenaný text zadávaný do formulářů na webových stránkách (ten prohlížeč eviduje, aby jej mohl nabízet při příštím vyplňování formulářů) a soubory cookies.

01.png

Dále pak nastavení samotného prohlížeče a nainstalovaná rozšíření a jejich nastavení. Případně i další soubory, které jsou součástí uživatelského profilu. Může jít třeba o uložené relace a podobně. Provést lze kompletní zálohu anebo je možné zálohovat jen vybrané položky. Vždy se vytvoří se jediný soubor obsahující vše, co bylo vybráno k zálohování. Bohužel je podporováno jen manuální zálohování. Samotný program neumí zálohu spouštět v pravidelných intervalech.

Program MozBackup, jehož autorem je český vývojář Pavel Cvrček z iniciativy Mozilla.cz, podporuje také zálohu dat z e-mailového klienta Mozilla Thunderbird. Z něj umí zálohovat veškeré v počítači uložené e-maily včetně nastavení e-mailových účtů (případně pouze jejich nastavení bez uložených e-mailů), kontakty z adresáře nebo například uložená hesla.

Opět umí zálohovat i nastavení samotného programu, nainstalovaná rozšíření a jejich nastaví a další různá data, která jsou součástí uživatelského profilu. Tedy třeba včetně záznamů z kalendářového rozšíření Lightning (poznamenané schůzky, události, úkoly). Zálohovat lze vše najednou nebo jen vybrané položky. Každopádně se zálohovaná data uloží opět do jediného souboru.

02.png

Soubor je možné ochránit heslem, bez jehož znalosti nelze data obnovit (to je užitečné, když záloha obsahuje například hesla). MozBackup podporuje ukládáno souborů se zálohou kamkoliv, kam má přístup Průzkumní v MS Windows. Tedy nejen na interní pevný disk v počítači, ale také třeba na externí pevný disk či flash disk nebo paměťovou kartu.

Také je možné zálohu uložit kamkoliv v rámci místní počítačové sítě, tedy například do jiného počítače či síťového úložiště. Samotný MozBackup nepodporuje vypálení zálohy na CD/DVD nosič, ale k tomu lze použít libovolný vypalovací program, případně samotného Průzkumníka. Zálohování je velmi jednoduché, stejně tak obnova dat v případě potřeby (jako je poškození uživatelského profilu, nutnost nové instalace operačního systému). Program se též hodí při přenesení dat a nastavení z jednoho počítače na druhý.

MailStore Home: zálohování e-mailů přímo z e-mailové schránky

Zatímco výše zmiňovaný program MozBackup umí zálohovat pouze e-maily stažené na pevný disk e-mailovým klientem Mozilla Thunderbird, bezplatný program MailStore Home, který podporuje Windows XP nebo novější, umí zálohovat e-maily přímo z poštovního serveru vašeho poskytovatele e-mailové schránky. Jednoduše je stáhne a uloží na pevný disk počítače.

03.png

Podporuje libovolnou e-mailovou službu, která poskytuje přístup k poště prostřednictvím protokolu POP3 nebo IMAP. U vybraných služeb si umí zjistit údaje nutné pro přístup ke schránkám u nich zřízených, takže stačí zadat jen e-mailovou adresu a přístupové heslo. Platí to i pro Gmail od vyhledávače Google a Email.cz od portálu Seznam, dvě nejpoužívanější e-mailové služby v České republice.

Výhodnější je, pokud lze ke schránce přistupovat přes protokol IMAP, protože pak MailStore Home dovede stáhnout z poštovního serveru veškeré e-maily. Pokud je odkázán jenom na starší protokol POP3, tak má přístup pouze ke korespondenci ve složce s příchozí poštou. Nemůže tedy stáhnout a zálohovat například archivované zprávy.

Program není určen jen pro jednorázovou zálohu. Kdykoliv si lze znovu spustit stahování z e-mailové schránky, přičemž MailStore Home analyzuje, které e-maily již archivoval. Stáhne a na pevný disk uloží tedy jen nové zprávy. Bohužel chybí možnost zálohování plánovat v nějakém konkrétním časovém intervalu. Spouštět jej lze pouze ručně, což není příliš komfortní.

MailStore Home se neomezuje jen na zálohu e-mailů z poštovních serverů resp. z e-mailových schránek. Rovněž se umí postarat o zálohu pošty uložené v počítači e-mailovými klienty jako je třeba Microsoft Outlook, Windows Live Mail či Mozilla Thunderbird. Také umí zálohovat jednotlivé soubory z e-maily uložené na pevném disku.

04.png

E-maily ze všech zmíněných zdrojů si program pečlivě utřídí v interním archivu, který lze jednoduše prohledávat. Tudíž není problém i v záplavě několik let staré pošty najít konkrétní e-mail, který byl z e-mailové schránky již dávno vymazán. E-maily z archivu je možné dál zálohovat třeba na externí pevný disk, flash disk nebo paměťovou kartu. Bohužel není samotným programem podporována nějaká forma ochrany zálohované pošty.

Podporováno naopak je exportování zpráv do archivu přes SMTP a IMAP do e-mailové schránky. S pomocí tohoto programu je tedy možné i vyřešit i výměnu e-mailové schránky mnohem komfortnější než formou jejich přímého přeposlání ze staré e-mailové schránky do té nové. Případně si lze obnovit data svépomocí, když vám je poskytovatel ztratí a nemá se k jejich obnově, případně za ní chce nějaký poplatek.

Zkrátka jde o velmi zajímavé řešení offline archivace pošty pro uživatele pracující s e-mailovou schránkou běžně jen přes webové rozhraní ve webovém prohlížeči. Zároveň však dovede i zálohovat poštu z nejrozšířenějších e-mailových klientů. Jeden drobný háček by tu ale byl: jak už název napovídá, program je zdarma poskytován jen pro nekomerční účely, tedy pro osobní užití. Firmám a živnostníkům tvůrci programu nabízejí portfolio zpoplatněných produktů.

MozyHome: zálohování také přes Internet

V posledních letech s rozvojem vysokorychlostního připojení k Internetu roste poptávka po službách pro tzv. vzdálené zálohování (remote backup). Zálohovaná data se v tomto případě ukládají do internetového úložiště. Kopie důležitých dat se tak uchovávají mimo byt či kancelář, kde se nachází počítač. To se v krizových situacích více než hodí.

Například po nevítané návštěvě zloděje vám tak určitě zůstanou alespoň kopie důležitých dat. Stejně tak lze takto data lépe ochránit před řáděním živlů. O jejich bezpečnost se obávat nemusíte. U kvalitních služeb pro remote backup data do úložiště putují v šifrované podobě a v té jsou rovněž ukládána, takže při volbě silného hesla se riziko jejich úniku dostává na čistě teoretickou úroveň.

Vzdálené zálohování si postupně osvojují i klasické zálohovací programy, ale jsou tu i specialisté právě na tuto zálohovací disciplínu. Jedním z průkopníků v této oblasti je služba MozyHome, která poskytuje i svůj vlastní zálohovací program stejného názvu pro Windows XP a vyšší nebo OS X 10.4 a vyšší. Služba je určena výhradně pro nekomerční užití v domácnostech. Samotný program je poskytován zdarma a k němu úložiště o kapacitě 2 GB.

To stačí opravdu jen pro nejdůležitější data. Například pro zálohu rozsáhlého archivu rodinných fotek v kvalitě, kterou dnes moderní fotoaparáty zvládají, není zdarma poskytované úložiště zrovna vhodné. Jestliže by vám tedy nestačily 2 GB místa pro zálohování důležitých souborů, můžete si za 5,99 USD měsíčně uchovávat dat v úložišti s kapacitou 50 GB.

Stále málo? Za úložiště o kapacitě 100 GB je měsíčně účtováno 9,99 USD a zálohovat do něj lze data až ze tří počítačů současně. Za další příplatek je možné kapacitu úložiště dále navyšovat. Konkrétně po 20 GB za 2 USD měsíčně. Přikoupit si lze tolik prostoru, kolik je potřeba. Také je tu možnost si připlácet 4 USD měsíčně za možnost zálohovat najednou až z pěti počítačů, což už by mělo stačit pro celou domácnost.

Obslužný program MozyHome automaticky zálohuje vybrané typy souborů, které nalezne napříč pevným diskem. Může zálohovat například dokumenty, videa, fotky, hudbu nebo e-maily. Není nutné vybírat konkrétní složku, kde se data k zálohování nacházejí. Ovšem samozřejmě je možné obejít jednoduché rychlé nastavení a ručně si vybrat složky z pevného disku, které mají být zálohovány.

05.png

Zajímavostí (nikoliv však unikátní funkcí u podobných služeb) je, že v úložišti se ukládají veškeré verze souborů třicet dnů zpětně. Není tak problém ze zálohy obnovit omylem přepsaný soubor či soubor, v němž byly uloženy nežádoucí změny, do stavu, ve kterém se nacházel před týdnem, dvěma týdny, měsícem …

K zálohování lze využít dobu, kdy počítač zrovna není vytížen, přičemž je možné povolit automatické zálohování po uplynutí stanové doby nečinnosti a zároveň při zatížení procesoru pod stanovenou hranici. Efektivně tak je možné využít dobu, kdy počítač běží (a spotřebovává stále dražší elektřinu), ale nikdo na něm nepracuje. Nicméně problém nepředstavuje ani zálohování při práci na počítači, protože MozyHome není žádným pojídačem systémových prostředků.

Navíc je tu možnost nastavit poměr mezi dostupným výkonem počítače a rychlostí zpracování zálohy. Podle tohoto nastavení si pak obslužný program usurpuje systémové prostředky. Může jich tedy ponechat dostatek třeba i pro hraní náročných her. Pokud byste se obávali, že přenos souborů by měl znepříjemňovat práci s Internetem, tak můžete být klidní. Lze si totiž nastavit rychlostní limit pro odesílání souborů do internetového úložiště.

06.png

Lze si tedy bez obav ze ztráty výkonu potřebného pro práci či zábavu nebo zahlcení internetové přípojky nastavit klasické spouštění zálohy v pravidelných intervalech. Zálohu je možné spustit jednou týdně ve stanovený den a čas, případně denně, přičemž denní zálohování pak umožňuje nastavit, že záloha se má provést jen každý X. den.

07.png

MozyHome kromě zálohování do svého úložiště podporuje i záložní zálohování. Autoři programu očividně důležitost zálohy nepodceňují jako bohužel většina uživatelů. V praxi tedy lze data zálohovat zároveň i na některou z diskových jednotek daného počítače. Může jít o druhý pevný disk, externí disk, flash disk nebo paměťovou kartu. Podporováno však není vypalování dat na CD/DVD nebo Blu-ray média ani zálohování dat na síťové pevné disky, resp. kamkoliv v rámci místní sítě.

Jednou z výhod vzdáleného zálohování je, že ke svým důležitým datům máte přístup i z libovolného počítače. MozyHome totiž umožňuje přistupovat do úložiště jen za pomoci webového prohlížeče, přes nějž si jednotlivé soubory můžete kdykoliv a kdekoliv stáhnout. Také je podporováno jejich stahování do mobilních zařízení.

Podporována je „jablečná trojka“ iPhone, iPad a iPod Touch se systémem iOS ve verzi 4.2 a vyšší a všemožná zařízení se systémem Android ve verzi 2.2 a vyšší – od mobilů a tabletů přes multimediální přehrávače po čtečky elektronických knih. Aplikace pro iOS i Android je poskytována zdarma přímo v AppStore resp. na Google Play. Škoda jen, že neumí zálohovat také data z mobilu a tabletu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Zálohování dat
  od Mr.Helpmepls » 28 srp 2020 10:44 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  8
  646
  od X
  29 srp 2020 20:17
 • 6
  238
  od mmmartin
  17 črc 2021 12:37
 • Set top box, tv, programy přehled
  od jaojao » 02 říj 2020 11:05 » v Vše ostatní (Off topic)
  2
  628
  od petr22
  02 říj 2020 12:26
 • Start up programy
  od zik9 » 30 dub 2021 13:29 » v Windows 10, 8, 7..
  33
  1171
  od atari
  03 kvě 2021 09:02
 • Mrtvý W2000 - drivery/programy
  od nations112 » 14 lis 2020 18:23 » v Windows 10, 8, 7..
  10
  802
  od zeus
  15 lis 2020 13:36

Zpět na “Bezpečnost (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostů