Téma týdne 01-2013: Ubuntu má z mobilů udělat počítače

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Téma týdne 01-2013: Ubuntu má z mobilů udělat počítače

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 08 led 2013 00:36

Téma týdne 01-2013: Ubuntu má z mobilů udělat počítače

Dočkáme se chytrých mobilů, které po připojení periférií budou fungovat jako běžný stolní počítač? Tvůrci linuxové distribuce Ubuntu říkají, že to není problém. Přijde tedy éra super chytrých mobilů?

Chytrý mobilní telefon se po hardwarové stránce podobá osobnímu počítači. Ve společnosti Canonical, která stojí za populární linuxovou distribucí Ubuntu, ovšem přišli s nápadem, že chytrý mobil bude osobním počítačem. Nápad to není zcela nový, ovšem vzhledem k možnostem dnešních technologií stojí za velkou pozornost.

Původně se čekalo uvedení dotykové verze Ubuntu, která by byla reakcí na Windows 8, ale nakonec společnost Canonical překvapila představením projektu Ubuntu for phones. Koncepčně má jít o kombinaci mobilního operačního systému pro pohodlné ovládání chytrého mobilu a klasického operačního systému pro plnohodnotné osobní počítače.

Chytrý mobil s tímto systémem se bude od ostatních odlišovat zejména v tom, že po připojení počítačových periférií z něj bude osobní počítač s klasickým desktopovým systémem v podobě Ubuntu tak, jak jej dnes jeho uživatelé znají. Výrobci mobilů, kteří budou chtít Ubuntu for phones nasadit na svá zařízení, si budou moci vybrat mezi x86 a ARM architekturou.

01.png

Canonical doporučuje potenciálním výrobcům, aby mobil a počítač v jednom byl vybaven čtyřjádrovým ARM procesorem A9 nebo klasickým x86 procesorem řady Intel Atom, kterou již delší dobu používají výrobci netbooků a nově i prvních z tabletů s Windows 8. Kapacita operační paměti by měla činit minimálně 1 GB RAM a kapacita interní paměti pak alespoň 32 GB s možností rozšíření díky slotu pro paměťové karty.

Po hardwarové stránce tedy Canonical nežádá nic, co by již dnes nebylo na trhu používáno. Co se týče aplikací, tak Ubuntu for phone počítá stejně jako Firefox OS s podporou webových aplikací napsaných v HTML 5 a dalších webových technologií, které budou z pohledu uživatele fungovat jako aplikace nativní. V desktopovém Ubuntu se již podpora „instalace“ webových aplikací objevila.

Nahradí webové aplikace ty nativní?
Webové aplikace nemusí nutně vyžadovat přístup k Internetu, protože poběží uvnitř mobilu. To platí i pro Firefox OS. Výhoda webových aplikací je, že budou moci běžet napříč platformami, což nativní aplikace neumožňují. Například Mozilla počítá s tím, že webové aplikace pro její Firefox OS bude možné používat i v systému Android díky mobilní verzi prohlížeče Firefox, která jejich „instalaci“ již podporuje.

Mozilla navíc vytvořila WebAPI, tedy sérii API, která vývojářům umožní tvořit čistě webové aplikace s přístupem k funkcím mobilního telefonu. Některá tato API již byla standardizována a pronikla do jádra WebKit, které používají i mobilní prohlížeče Google Chrome (Android) a Safari (iOS). Pokud Google a Apple budou mít dobrou vůli, tak webové aplikace pro mobily s Ubuntu či Firefox OS poběží i v systémech Android a iOS.

Ubuntu for phones však na rozdíl od Firefox OS nesází čistě na webové aplikace. U nich se přece jen ještě dlouho bude narážet na limity. Tím hlavním je výkon. Canonical proto počítá, že jeho systém pro mobily bude podporovat i nativní aplikace napsané v „Céčku“ (C nebo C++) a využívající OpenGL. Nic by tak nemělo bránit vývoji kvalitních her, pro které je výkon kritickým faktorem.

Super chytrý mobil prý ještě letos
Canonical tvrdí, že prvního super chytrého mobilního telefonu, tedy chytrého mobilu a osobního počítače v jednom zařízení, se dočkáme ještě letos. Dlužno ovšem dodat, že Canonical dosud pro ambiciózní projekt nemá významné partnery, bez jejichž podpory se Ubuntu for phones neobejde, pokud nemá zůstat jenom u zasněných pohledů technologických nadšenců.

To Mozilla pro Firefox OS získala řadu významných partnerů včetně nadnárodních telekomunikačních skupin Telefónica, Deutsche Telecom a Telenor či výrobců zařízení TCL a ZTE, přičemž ZTE je čtvrtým největším výrobcem mobilů na světě. O mapy pro nový systém se zase postará Nokia, která má po Googlu k dispozici dnes zřejmě nejlepší globální mapy vůbec.

Firefox OS také začínal bez partnerů a dokonce mnohem skromněji než Ubuntu for phones. Šlo o ideovou záležitost několika pracovníků, ale jejich myšlenka rychle si získala silné spojence. Má Ubuntu for phones stejné vyhlídky? Firefox OS oslovil giganty telekomunikačního trhu díky vidině výroby levných a přitom kvalitních chytrých mobilů, na kterých bude možné stále dobře vydělat.

Ubuntu for phones může nabídnout unikátní funkcionalitu, ovšem otázkou je a bude, jestli v ní potenciální partneři uvidí obchodní příležitost. Mobil, ze kterého je po připojení myši, klávesnice a monitoru či televizoru plnohodnotný počítač, se jeví velmi zajímavě. Po hlubším zamyšlení se ovšem nabízí otázka co s ním vlastně podniknout.

02.png

Na cestách to bude pořád jenom další chytrý mobil. Teprve po příchodu domů či do kanceláře z něj bude možné udělat počítač. Ale proč vlastně, když tu máme například all-in-one stolní počítače nabízející mnohem větší výkon a širší možnosti využití? Sdílení dat mezi mobilem a počítačem není problém už dnes. Netřeba kvůli tomu ze dvou zařízení dělat jedno.

Je také třeba uvědomit si, že mobil s Ubuntu for phones nebude levnou záležitostí. Stát by podle hardwarových nároků mohl stejně jako tablety s Windows 8, takže by případní zájemci museli do kapsy sáhnout opravdu hluboko. I přesto by si Ubuntu for phones jistě našlo svou uživatelskou základnu.

Ovšem otázkou je, jestli se bude zdát dost velkou, aby si některý z výrobců mobilů troufl Ubuntu for phones nasadit do praxe. Zvlášť, když analytici jasně hlásají, že hlavním prostorem k růstu jsou levné chytré mobily. I pro ty bude možné Ubuntu for phones použít, ovšem bez funkcionality super chytrého telefonu. Pak půjde jen o další mobilní systém, který bude stát proti velmi oblíbenému Androidu a extrémně nízkonákladovému Firefox OS.

Zdroj obrázků: press pack společnosti Canonical k Ubuntu for phones
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Lze udělat skript?
    od User123456 » 21 dub 2023 19:01 » v Vše ostatní (sw)
    1
    1150
    od Grander Zobrazit poslední příspěvek
    21 dub 2023 19:21
  • UBUNTU vedle Windows 11
    od nulka » 17 kvě 2023 14:17 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    12
    2275
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    18 kvě 2023 09:50
  • Připojení mobilu k pc (internet)
    od rmlcek5 » 17 dub 2023 08:34 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    1
    1363
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    17 dub 2023 08:37
  • Výmaz všech dat z mobilu
    od Myerina » 22 čer 2023 10:39 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    10
    2575
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    26 čer 2023 08:24
  • dokumenty MS Ofice na mobilu
    od hanka12 » 08 zář 2023 08:13 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    3
    1796
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 zář 2023 11:50

Zpět na “Ostatní články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti