Téma týdne 14/2013: Facebook Home? Další útok na soukromí

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Téma týdne 14/2013: Facebook Home? Další útok na soukromí

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 09 dub 2013 23:44

Téma týdne 14/2013: Facebook Home? Další útok na soukromí
TémaTýdne14.jpg

Přichází Facebook Home, nový launcher pro Android. Facebook přišel na to, jak získat benefity vlastního smartphonu, ovšem s minimálními náklady. Uživatelů slibuje modré z nebe, ale jde mu o prohloubení zásahu do jejich soukromí.

Facebook mazaně vyřešil otázku, jestli se pouštět do výroby vlastního chytrého mobilu či mobilního operačního systému. Již roky se střídají zprávy, že Facebook chystá, nechystá, chystá a nechystá vlastní chytrý mobil. Přibližně v posledním roce se spekulovalo i o jeho vlastním mobilním operačním systému.

Podle spekulací, které chrlila zahraniční média a ta česká je přebírala, měla největší sociální síť světa přijít s vlastním systémem, pro který by vyrobil mobil některý ze stávajících výrobců. Facebook by mu propůjčil značku a marketingově by výsledný mobil zaštítil. Podobně funguje program Nexus od Googlu, který nyní nabízí chytrý mobil Nexus 4 (vyrábí LG) a tablety Nexus 7 (vyrábí Asus) a Nexus 10 (vyrábí Samsung).

Spekulace počítaly s využitím otevřeného zdrojového kódu systému Android (obdobně jako v tabletech Kindle Fire od Amazonu). Nakonec nebyly zase tak daleko od pravdy. Facebook Home ovšem není nový systém, nýbrž launcher (spouštěč) pro Android. Facebooku dává to, co by mohl vytěžit z vlastního chytrého mobilu či systému pro něj, ovšem s podstatně menšími náklady a starostmi.

Tento týden (od 14. dubna 2013) má být Facebook Home dostupný pro zájemce, kteří si jej budou chtít instalovat do svého mobilu. Facebook též navázal spolupráci s HTC. Tchajwanský výrobce mobilních telefonů nezažívá nejlepší časy, takže spolupráce se silným partnerem mu přijde vhod. Uvede do prodeje chytrý mobil HTC First s již předinstalovaným spouštěčem Facebook Home.

Není vyloučeno, že nezůstane u tohoto jediného mobilu. Společnost HTC již v minulosti ušila některé své chytré mobily na míru sociální sítí Facebook. Vzpomeňme tandem smartphonů HTC Chacha a HTC Salsa, ovšem poptávka po nich zůstala daleko za očekáváním. Vzhledem k ožehavé otázce soukromí na tom HTC First může být podobně, ne-li hůře.

Facebook Home: méně soukromí, více reklamy
Facebook by pro výrobu vlastního mobilu měl prakticky jen dva důvody. Prvním je možnost získávat více informací o uživatelích a jejich aktivitách, než mu vzhledem k technologickým (bezpečnostním) omezením umožňuje např. klasická aplikace pro Android. Druhým je pak získání nového prostoru pro zobrazování reklamy v mobilních zařízeních.

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf největší sociální sítě světa, se již dříve nechal slyšet, že časem bude pro Facebook mnohem zajímavější reklama v mobilních zařízeních, než na klasických webových stránkách Facebooku určených osobním počítačům. Nicméně jak poptávku po dalších informacích, tak po dalším reklamním prostoru, uspokojuje i pouhý launcher Facebook Home pro Android.

Facebook navíc nemusí uživatele přesvědčovat k nákupu nového mobilu. Stačí je přimět si zdarma nainstalovat Facebook Home z Google Play do stávajícího chytrého mobilu se systémem Android, který železnou rukou vládne trhu chytrých mobilů a postupně přebírá otěže nad trhem s tablety. „Navěsit“ uživatelům Facebook Home je přitom dost snadné.

„Díky aplikaci Home bude vše ve vašem telefonu příjemnější. Jakmile ho zapnete, uvidíte stálý kanál příspěvků a fotografií vašich přátel. Díky včasným upozorněním a rychlému přístupu k vašim základním aplikacím vám nikdy nic neuteče. A stále můžete chatovat s přáteli, i když používáte jiné aplikace,“ říká propaganda Facebooku.

Ale teď k těm stinným stránkám. Nový launcher bude Facebooku poskytovat informace o tom, jaké aplikace uživatelé ve svých mobilech používají. Nejde přitom o žádnou anonymní statistiku. Facebook si vyhrazuje právo v identifikovatelné podobě uchovávat informace o používaných aplikacích až 90 dnů. Bude tedy vědět, kdo používá jaké aplikace.

Navíc Facebook Home bude „domů“ posílat notifikace jednotlivých aplikací, což klasická aplikace Facebooku kvůli bezpečnostním omezením systému Android nemůže. Launcher ovšem ano. Facebook sice tvrdí, že jej zajímá jen to, která aplikace generuje oznámení. Obsah sdělení uchovávat nebude, ale Facebook po mnoha skandálech není v pozici toho, kdo by si zasloužil důvěru, pokud jde o soukromí uživatelů.

Co se týče lokačních informací, tak ty Facebook již sbírá díky své aplikaci. Je schopen zjistit, kde a kdo se z jeho uživatelů pohybuje. Informace o výskytu a pohybu uživatelů bude sbírat i nový launcher. Facebook přitom jen velmi vágně stanovuje, jak s nasbíranými informacemi pracuje. Otázkou tedy je, jestli má smysl pozvat Facebook zase o kus dál do svého života, kvůli pouhému launcheru.

Otázku by bylo možné rozšířit i tak, jestli je vůbec rozumné Facebook používat, když je všeobecně známo, že jde o pouhý vysavač informací, který se k uživatelům chová drze a netransparentně. Samozřejmě v tomto ohledu není v IT světě sám, ale služba je koncipována pro tak široký sběr informací, že větším šmírákem může být jedině malware usazený v systému, nicméně na ten je antivir.

Na Facebook zabírá jen selský rozum, který by jeho uživatelé měli vzít do hrsti. Když už chtějí Facebook používat, tak s rozmyslem. Pro Facebook jsou uživatele jen obchodním prostředkem. To sice obecně platí pro jakoukoliv soukromou společnost v kapitalistickém zřízení, ale Facebook surovost vytěžování prostředků (uživatelů) svým despektem k jejich přáním a právům v průběhu let maximalizuje.

Úvodní obrázek: Facebook, Google
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Facebook - Váš účet byl zablokován (založeno jako nové téma na základě stížnosti a osočování mne jinde uživatelem)
  od truefriend-cz » 30 kvě 2019 09:21 » v Komunikace na internetu
  23
  2961
  od mmmartin
  30 kvě 2019 20:47
 • Možný Arp spoofing útok
  od baracrom » 11 pro 2019 03:57 » v Vše ostatní (bezp)
  2
  553
  od baracrom
  11 pro 2019 20:01
 • Opakující se BSOD cca jednou týdně
  od Maidens » 24 zář 2019 14:23 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
  4
  1184
  od JegenaJk
  25 zář 2019 23:58
 • Laserový útok ohrožuje chytré hlasové asistenty
  od ITCrowd » 07 lis 2019 17:37 » v Vše ostatní (bezp)
  0
  569
  od ITCrowd
  07 lis 2019 17:37
 • Heslo W10 stara znama tema
  od SophiaL » 06 čer 2019 11:02 » v Windows 10, 8, 7, Vista, XP…
  2
  650
  od TRNX
  06 čer 2019 11:42

Zpět na “Ostatní články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostů