Událost týdne(51):svitla naděje na výhodnější mobilní služby

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Událost týdne(51):svitla naděje na výhodnější mobilní služby

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 27 pro 2012 14:18

Událost týdne (51/2012): svitla naděje na výhodnější mobilní služby

UdálostTýdne51.jpg


Český telekomunikační úřad dal před vánočními svátky spotřebitelům naději, že možná budou mít konečně výhodnější mobilní služby díky vstupu skutečných virtuálních operátorů na trh.

Mnozí zákazníci si stěžují, že tuzemští mobilní operátoři se předhánějí jen na oko, ale v reálně nabízejí víceméně to samé: drahé a nevýhodné služby. Poukazuje na to i odborná veřejnost. Kritika se už nějakou dobu nesnáší na operátory samotné, ale na Český telekomunikační úřad, který by jako ze státního rozpočtu placený regulátor trhu měl při zjevně nefungujícím tržním prostředí zasáhnout.

Český telekomunikační úřad skutečně v posledních letech zvýšil svou aktivitu, ale jít do boje s velkými mobilními operátory, kteří za sebou mají mamutí nadnárodní mateřské společnosti, není jen tak. Navíc Česká republika už není pánem vlastního trhu. Je třeba podnikat takové kroky, které obstojí u Evropské komise.

Český telekomunikační úřad (dále jen ČTU) v roce 2011, tedy po několika letech kritiky laxního přístupu a internetové petici za jeho zrušení pro zbytečnost, dospěl konečně k závěru, že hospodářská soutěž na českém trhu stagnuje. Kde tedy nefunguje neviditelná ruka trhu, musí přijít tvrdá ruka regulátora trhu.

Radní ČTÚ zveřejnili po svém zasedání dne 19. prosince 2012k veřejné konzultaci návrh analýzy, která popisuje současnou situaci na českém mobilním trhu a nabízí její řešení. Pokud necháme stranou byrokratickou hantýrku, tak ČTÚ konečně oficiálně došel k závěru, k němuž nezávislí odborníci i mnozí koncoví zákazníci došli již před několika lety.

Telefónica (O2), T-Mobile a Vodafone mají na mobilním trhu takovou sílu, že vstup nového hráče, který by pro ně byl reálnou konkurencí, není dost dobře možný. Za dva roky svého zkoumání ČTÚ nenašel žádný faktor, který by tomuto jeho závěru odporoval, přičemž bere do úvahy i stále běžící aukci o volné kmitočty pro výstavbu mobilních sítí čtvrté generace.

01.png


Řešením jsou virtuální operátoři, kteří by neměli vlastní síť nebo by nemuseli mít celorepublikové pokrytí. Využívali by totiž sítí stávajících mobilních operátorů, kterým by platili velkoobchodní ceny za přístup do nich. Jenže stávající mobilní operátoři se zuby nehty brání vstupu virtuálních operátorů na trh. Z jejich pohledu je to logické: byli by sami proti sobě.

ČTÚ chce proto otevření sítí pro virtuální operátory za jasně stanovených pravidel nařídit. Nic na tom nemění ani BLESKMobil, tedy virtuální operátor, který od října 2012 působí v síti O2. Jeho příchod krátce před zveřejněním analýzy zjevně nefungujícího trhu mnozí hodnotí jako ubohou klíčku k uhájení současných pozic a zisků.

Navíc je otázkou, jestli lze vůbec hovořit o virtuálním operátorovi. Vydavatelství Ringier Axel Springer sice virtuálního operátora navenek zaštiťuje a budí zdání nového hráče na trhu, ovšem ve všeobecných obchodních podmínkách údajného prvního virtuálního operátora jasně stojí, že BLESKMobil je obchodní značkou Telefóniky (O2) a právě ona je poskytovatelem služeb.

02.png


Telefónica však přispěchala s tvrzením, že na podobném principu funguje většina virtuálních operátorů. Jenže takový virtuální operátor z principu nemůže napravit trh tak, jak si spotřebitelé žádají. Dosud nejlevnější hovorné z předplacené karty je jen cenou útěchy za odkázanost na trh, kterému nevládne všemocná neviditelná ruka hospodářské soutěže.

ČTÚ jasně říká, že na českém trhu ve srovnání s jinými srovnatelnými trhy hospodářská soutěž stagnuje. Pokud to budeme brát jako fakt, což není zase tak těžké, pak je úplně jedno, jestli na fungujících trzích jsou virtuální operátoři stejného ražení jako je BLESKMobil.

Český trh potřebuje rozproudit a to bez nově příchozích podnikatelských subjektů, které budou mít v rámci velkoobchodní nabídky naprosto volnou ruku při sestavování své maloobchodní nabídky, nelze. Ostatně BLESKMobil je toho důkazem, protože ve skutečnosti nepřinesl na český trh nic nového.

Tarifní zákazníci již dnes volají levněji. Konkurence sice zareagovala nabídkou nižší ceny hovorného i pro zákazníky s předplacenou kartou, ale opět jen za určitých podmínek. Ani v tomto úzkém segmentu trhu, tedy volání z předplacených karet, nedošlo k vyprovokování žádoucí odezvy trhu.

Telefónica tedy může stokrát opakovat, že BLESKMobil funguje obdobně jako řada jiných virtuálních operátorů ve světě, ale nic nezmění na faktu, že není nápravou českého trhu. Dočkáme se jí ale vůbec? Jsme k ní dosud nejblíže, ale i pořád jde o běh na dlouhou trať.

Veřejná diskuse nad návrhem analýzy Českého telekomunikačního úřadu končí 31. ledna 2013. Pak se musí analýza dopracovat s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže a do hry vstupuje ještě Evropská komise. Byrokratické soukolí se může kdykoliv a kdekoliv zadrhnout, nemluvě o právní obraně a případné politické lobby operátorů, kterým jde o velké, velké peníze.

Screenshoty: autor; titulní obr: pc-help.cz
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Událost 41 - Kernel-Power
  od Fantorias » 07 úno 2020 22:03 » v Problémy s hardwarem
  5
  237
  od petr22
  07 úno 2020 22:20
 • Událost 41,Kernel Power
  od features649 » 18 pro 2019 09:48 » v Problémy s hardwarem
  4
  309
  od Turion
  18 pro 2019 12:50
 • Kritická událost - chyba hardwaru
  od gajo64 » 03 dub 2019 19:35 » v Problémy s hardwarem
  0
  485
  od gajo64
  03 dub 2019 19:35
 • Událost 41, Kernel-Power
  od Jarin7 » 21 čer 2019 22:59 » v Problémy s hardwarem
  12
  897
  od ITCrowd
  24 čer 2019 08:04
 • Opakující se BSOD cca jednou týdně
  od Maidens » 24 zář 2019 14:23 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
  4
  1176
  od JegenaJk
  25 zář 2019 23:58

Zpět na “Ostatní články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 1 host