Záruka na provedení odvirování Vyřešeno

Problematika reklamací a vše kolem nich, rady a zkušenosti spotřebitelů...

Moderátor: Mods_senior

MrViper
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: prosinec 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Záruka na provedení odvirování

Příspěvekod MrViper » 15 pro 2021 18:30

Dobrý večer všem,
Napadla mě dnes situace, se kterou si nevím úplně rady.
Předpokládejme, že zákazník přinese počítač/notebook na odvirování, což se mi povede, zákazník zaplatí a spokojeně odchází. Za pár týdnů se ale vrací s tím, že počítač je opět zavirovaný, a v rámci záruky vyžaduje bezplatné odvirování. Má na to zákazník právo, nebo ho můžu poslat k šípkům s tím, že se na takovouto službu záruka nevztahuje? Popřípadě, jak jasně prokázat, že ode mě počítač šel naprosto v pořádku a bez virů?

To samé mě napadlo na grafiku/programování na zakázku. Má zákazník právo po tom, co za hotovou věc zaplatí, nějaké právo domáhat se nějaké změny s tím, že není zpětně spokojený s tím, co si převzal?

Ohledně záruky na služby jsem našel na internetu trošku protichůdné informace, takže bych chtěl poprosit, jestli by mi neporadil někdo zkušenější.

Díky moc a užívejte svátků.

-Viper

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záruka na provedení odvirování

Příspěvekod ITCrowd » 15 pro 2021 19:12

Vítej na PC-HELP!
ad viry) za pár týdnů se pc klidně mohl nakazit znovu. Je tedy na zákazníkovi, aby prokázal např. pomocí soudního znalce, že virus existoval v počítači i před provedeným odvirováním. V tom případě má jednoznačně nárok na vrácení peněz, případně jejich části a případnou náhradu škody.
ad programování) předpokládám, že byla sepsána tzv. zadávací dokumentace, dle které byla práce vytvořena. Po převzetí programu došlo k podepsání převzetí, kde bylo mimo jiné uvedeno, že zákazník souhlasí s tím, že dílo bylo vytvořeno v souladu se zadávací dokumentací. Pokud se tak stalo, nárok na bezplatnou úpravu nemá.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

negror
Level 3
Level 3
Příspěvky: 556
Registrován: říjen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záruka na provedení odvirování

Příspěvekod negror » 15 pro 2021 20:37

Zákazník si měl ověřit správné provedení sjednané služby při, eventuálně krátce po převzetí, jinak je existence takové vady přinejmenším prakticky neprokazatelná. 89/2012Sb., občanský zákoník: „bez zbytečného odkladu poté, kdy měl nabyvatel možnost věc prohlédnout a vadu zjistit, a to buď označením vady nebo oznámením, jak se projevuje“ - a to mohl a měl zjistit hned. Reklamuje totiž stav při převzetí. Přeju mu hodně štěstí, při dokazování.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53592
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Záruka na provedení odvirování

Příspěvekod petr22 » 15 pro 2021 20:56

Zakaznik ma narok na to, co ma uvedeno ve smlouve - i zaruka musi byt specifikovana ve smlouve.

Asi bych se nepoustel do podnikani v tomto oboru, dokud nejsou jasne zakladni pravni pojmy.

"Má na to zákazník právo, nebo ho můžu poslat k šípkům s tím, že se na takovouto službu záruka nevztahuje?"

Ma na to pravo pokud mu to pravo sam das ve smlouve - napriklad mu garantujes 6 tydnu bez viru. Jinak musi
dokazat, ze prace byla odvedena nekvalitne a hlavne ji musi reklamovat okamzite (v ramci dnu). Pokud nepouziva
aktualni verzi OS s aktualizacemi tak bych to primo ve smlouve uvedl - takove Windows XP jsou zavirovane hned
jak se pripoji na net, tam nelze garantovat nic, ten OS je jak cednik.

"Má zákazník právo po tom, co za hotovou věc zaplatí, nějaké právo domáhat se nějaké změny s tím, že není
zpětně spokojený s tím, co si převzal? "

Stejna situace - umoznis li to ve smlouve, pak ano. Jinak prevzetim dila zakaznikem prace konci.

Samozrejmne zalezi na tobe jak ctis "nas zakaznik, nas pan", on zakaznik nema zrovna rad kdyz ho posles kamsi.
Zakaznik muze byt spokojen, aniz dosahne toho, ceho se dozaduje, je to jen o jednani.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záruka na provedení odvirování  Vyřešeno

Příspěvekod Karrex » 15 pro 2021 21:44

Ten vir může mít taky celou dobu v nějakém externím zařízení. Na flashce, jiném PC v síti a tak dál a ty bys pak dělal zadarmo pořád dokola.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

MrViper
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: prosinec 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záruka na provedení odvirování

Příspěvekod MrViper » 15 pro 2021 22:01

Díky všem za odpovědi, přemýšlím, že bych si v tomhle oboru přivydělal, jelikož už X let jsem pro široký okolí ten, co zadarmo přeinstaluje, opraví, vyčistí, tak uvažuju, jestli mi těch pár peněz měsíčně stojí za řešení příslušných právních a administrativních věcí...

Kdyby se někdo toužil rozepsat, nebo mě odkázat na nějaký zdroj, kde se řeší (při)vydělávání si tímhle způsobem, byl bych dost vděčný...

Ještě jednou díky všem za rychlou reakci! :)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Reklamace a zákony”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host