Představujeme 10/2014: reproduktor UE Mini Boom

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Představujeme 10/2014: reproduktor UE Mini Boom

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 20 črc 2014 23:46

Představujeme 10/2014: reproduktor UE Mini Boom

Repro.jpg
Repro.jpg (8.57 KiB) Zobrazeno 1162 x


Tentokrát si představíme bezdrátový reproduktor UE Mini Boom z dílny společnosti Logitech, který je zajímavým doplňkem k širokému spektru přenosných zařízení včetně mobilů a tabletů.

Tradiční švýcarská společnost Logitech má letité zkušenosti s výrobou reproduktorů. Před časem navíc akvírovala uznávanou hudební značku Ultimate Ears (UE), čímž si výrazně polepšila. Následně v rámci svého produktového portfolia vytvořila produktovou skupinu Ultimate Ears (UE), pod kterou spadá nejedno zajímavé multimediální zařízení.

Patří mezi ně také přenosný reproduktor UE Mini Boom (cca 2 500 Kč) orientující se zejména na uživatele mobilů a tabletů kompatibilních s bezdrátovou technologií Bluetooth 3.0. Vhodný je rovněž pro chytré přehrávače jako je iPod Touch. Kompatibilitu výrazně rozšiřuje vstup pro 3,5mm jack, ale navzdory jeho přítomnosti zůstává UE Mini Boom hlavně bezdrátovým zařízením.

01.png

Reproduktor je věrný svému názvu. S rozměry cca 11 x 6,7 x 6,1 mm se vejde do nejrůznějších zavazadel. Váží necelých 300 gramů. Fyzická odolnost je nadstandardní. Vpředu a vzadu mřížka z tvrzeného plastu kryje výstup reproduktoru. Horní a spodní strana i obě bočnice jsou potažené gumou. Ta má protiskluzový efekt jak při položení reproduktoru, tak při jeho uchopení.

Na malou krabičku velmi dobrý zvuk
UE Mini Boom nabízí celkový výkon 6,5 W. Ve svých útrobách skrývá dva 38mm měniče a jeden pasivní zářič, který má na starost basy. Dohromady tato miniaturní aparatura hraje subjektivně velice dobře nehledě na hudební žánr. Specifikace udává frekvenční rozsah od 130 Hz do 20 kHz s maximální úrovní zvuku 86 dBC. Tolik k papírovým předpokladům.

Subjektivně lze UE Mini Boom po zvukové stránce jedině pochválit. Mezi přenosnými reproduktory s cenou okolo 2 500 Kč patří momentálně k tomu nejlepšímu, co je na trhu. Ještě lépe si vede v páru. Dva reproduktory UE Mini Boom lze propojit, aby společně fungovaly jako stereofonní soustava. Nabízí se ovšem také druhý režim spolupráce, kdy oba reproduktory v páru hrají totéž.

02.png

Tato druhá varianta spolupráce tandemu reproduktorů UE Mini Boom se hodí například pro přehrávání hudby současně ve dvou různých místnostech. Bezdrátové spojení s mobilem či tabletem k tomu má dostatečný dosah. Případně lze druhou variantu spolupráce dvojice reproduktorů využít pro intenzivnější poslech hudby.

K nastavení spolupráce reproduktorů slouží mobilní aplikace UE Mini Boom dostupná pro platformy Android 4.0.3 a vyšší nebo iOS 6.0 a vyšší. Aplikace podporuje až patnáct reproduktorů, které si lze pro lepší orientaci různě pojmenovat, ale najednou může obsluhovat vždy jen dva reproduktory. Součástí aplikace je též jednoduché nastavení ekvalizéru.

Součinnost dvojice reproduktorů UE Mini Boom je zajímavá. Zejména stereofonní poslech je na přenosné reproduktory vskutku luxusní. Přesto poměr cena – kvalita není příliš příznivý. Jeden reproduktor totiž stojí cca 2 500 Kč, což je ještě akceptovatelné, ale žádný cenově zvýhodněný set dvou kusů v prodeji není, takže pár vyjde na 5 000 Kč, což je zkrátka už moc.

03.png

Logitech počítá spíše s tím, že se například na večírku sejdou dva lidé, kteří dají dohromady své reproduktory – každý jeden. Pak mohou využít stereofonní poslech nebo zvýšit intenzitu hudby. Posuďte sami, nakolik je bez předchozí domluvy reálné, že se sejde více lidí, kteří si s sebou přinesli stejný reproduktor. Navíc patřící k těm dražším.

Výborný dosah a uspokojivá výdrž
K bezdrátovému spojení slouží již zmíněná technologie Bluetooth 3.0 s A2DP. Specifikace slibuje dosah až na vzdálenost 15 metrů. Nepřehání. Dosah je ve srovnání s levnějšími alternativami opravdu vynikající. Párování s mobilním zařízením výrazně usnadňuje NFC technologie, díky které stačí pouhé přiblížení např. mobilu a reproduktoru. UE Mini Boom však podporuje i klasické párování.

Dle specifikace integrovaný Li-Pol akumulátor na jedno plné nabití má poskytnout dostatek energie až pro deset hodin bezdrátového poslechu hudby, což lze na základě praktických zkušeností potvrdit. Reproduktor se dobíjí přes rozhraní USB např. z počítače či televizoru. Jedno plné dobití přes počítač nebo televizor trvá zhruba čtyři hodiny.

04.png

Adaptér pro dobíjení z elektrické sítě bohužel není součástí balení, ale vzhledem k užití široce rozšířeného rozhraní microUSB jej lze nalézt třeba mezi nabíječkami pro mobilní telefony. Větším nedostatkem bezpochyby je, že opotřebovaný akumulátor nelze uživatelsky vyměnit. To už je skoro tradiční nešvar podobných zařízení, ale při ceně reproduktoru to naštve dvojnásob.

Maximálně jednoduché ovládání
K ovládání reproduktoru slouží pouhá čtyři tlačítka. Patří mezi ně posuvný vypínač na zadní straně. Zbylá tři tlačítka se nachází na vrchní straně. Jedno slouží k bezdrátovému párování, zbylá dvě k regulaci hlasitosti. Horní tlačítka jsou jen naznačená. Ukrývají se pod gumovou slupkou, na kterou je třeba přitlačit. Díky tomu jsou chráněná proti poškození a nepřečnívají z těla reproduktoru.

Na rozdíl od řady jiných podobných reproduktorů UE Mini Boom přenechává ovládání přehrávání hudby mobilnímu zařízení, s nímž je propojen. Je to však vyloženě nedostatek? Díky jen několika málo tlačítkům je ovládání maximálně jednoduché. Reproduktor lze obsluhovat po paměti, takže ani chybějící podsvícení tlačítek nemusí být na překážku.

Reproduktor, se kterým si zavoláte
Ovládat přehrávání hudby sice UE Mini Boom neumí, ale za to díky integrovanému mikrofonu na své vrchní straně funguje jako jednoduché hands-free zařízení. Zvuk se bez problémů rozprostírá po celé místnosti, ale mikrofon vyžaduje výrazně větší blízkost uživatele, aby zachytával hlas. Optimálního výsledku lze dosáhnout, když si uživatel položí zařízení na stůl a přisedne si k němu.

Z existujících profilů pro hands-free zařízení UE Mini Boom využívá HFP, což je ten nejjednodušší. Tlačítky reproduktoru tak lze pouze přijmout hovor a posléze jej zase ukončit. Pokročilejší funkce nejsou podporovány (odmítnutí hovoru, ztlumení vyzvánění, přidržení hovoru, přepínání mezi hovory, hlasové vytáčení). Ostatně, reproduktor by pro ně neměl dost tlačítek.

05.png

Sečteno a podtrženo: Na cestách UE Mini Boom poslouží dobře nejen při přehrávání hudby, ale také při sledování videa či hraní her. V dané kategorii zařízení a cenové skupině jej lze pochválit za velmi kvalitní zvuk. Ke kladům bezesporu patří i výborný dosah, snadné ovládání, dlouhá výdrž, hands-free funkce a zjednodušené párování.

Kvalita reprodukované hudby je dostatečná i pro ty z nás, kteří si doma chtějí pouštět hudbu jako kulisu při svých aktivitách po různých místnostech. Reproduktor lze jednoduše přenášet a nemusí být s mobilem zrovna natěsno. Pokud má uživatel blíže k reproduktoru než k mobilu, využití si při příchozím hovoru najde i hands-free funkcionalita.

Rozpaky vzbuzuje spolupráce dvou reproduktorů. Určitě je to zajímavá funkce, která bezesporu přináší ještě lepší poslech hudby. Vzhledem k ceně dvou reproduktorů je to ale až příliš velký luxus. Kdo chce investovat cca 5 000 Kč, což je právě cena dvou reproduktorů UE Mini Boom, jistě si na trhu najde celkově vyspělejší zařízení.

Úvodní obrázek a produktové fotografie: Logitech
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host