Představujeme 11/2014: D-Link DWR-730

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Představujeme 11/2014: D-Link DWR-730

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 03 srp 2014 00:58

Představujeme 11/2014: D-Link DWR-730

Předst11.jpg
Předst11.jpg (14.61 KiB) Zobrazeno 1651 x


D-Link DWR-730 je přenosné zařízené, které kombinuje mobilní modem, bezdrátový router a síťové úložiště. Díky integrovanému akumulátoru umožňuje vytvořit Wi-Fi síť se sdíleným mobilním připojením a síťovým úložištěm nejen na letní dovolené.

Stále více mobilní a přenosné elektroniky si pro využití všech svých funkcí žádá internetové připojení. Drtivá většina moderních mobilů podporuje tzv. tethering. Díky této funkci se chytrý mobil promění v přenosný access point (přístupový bod) se sdíleným připojením k internetu přes síť mobilního operátora. Tethering má však řadu nevýhod, které nepřejí pravidelnému užívání.

Tethering se negativně podepisuje na výdrži baterie chytrého mobilu. Další problém je v tom, že jednotlivá zařízení sice sdílí internetové připojení, ale nemohou spolu přes improvizovaný access point (přístupový bod) navzájem komunikovat jako v běžné Wi-Fi síti. Alespoň za zvážení tak stojí nákup specializovaného zařízení, kterým je D-Link DWR-730 (cca 1 400 Kč).

Mobilní modem, bezdrátový router a síťové úložiště v jednom
Přenosné zařízení D-Link DWR-730 slouží jako bezdrátový router a mobilní modem. Po vložení paměťové karty funguje rovněž jako síťové úložiště. Má vlastní uživatelsky vyměnitelný Li-ion akumulátor s kapacitou 2000 mAh, který slibuje výdrž až šest hodin. Reálná výdrž však záleží na řadě faktoru včetně počtu připojených zařízení a intenzitě datového provozu.

01.png

Integrovaný mobilní modem podporuje sítě druhé a třetí generace. HSPA+ je nejrychlejší datovou technologií (až cca 21 Mb/s), se kterou je kompatibilní. Bohužel chybí podpora LTE sítí, která by ale jistě zařízení katapultovala do vyšších cenových pater. Navíc vzhledem k realitě českého trhu je stále důležitější podpora spíše těch starších datových technologií (GPRS/EDGE), která nechybí.

D-Link DWR-730 lze s přibaleným kabelem připojit k počítači přes USB 2.0 jako běžný mobilní modem. Najde si tak uplatnění nejen na cestách, ale také doma, kde se může postarat o záložní připojení k internetu. Prostřednictvím rozhraní USB 2.0 lze rovněž dobíjet integrovaný akumulátor, ale součástí balení je také klasický adaptér pro rychlejší dobíjení z elektrické sítě.

Zabudovaný bezdrátový router nabízí připojení výhradně přes Wi-Fi (b/g/n) v tradičním pásmu 2,4 GHz. Teoretické rychlostní maximum je 150 Mb/s. Reálná rychlost je samozřejmě nižší. Jak moc záleží na řadě faktorů, ale během testování byla vždy dostatečná pro sdílení mobilního připojení a využití funkcionality síťového úložiště, ke které se ještě dostaneme.

Bezdrátový router respektive access point (přístupový bod) využívá integrované všesměrové antény. Externí připojit nelze. Dosah bezdrátového pokrytí výrobce ve specifikace nedeklaruje. Během testování však byl zcela dostatečný pro typické využití podobného zařízení: pokrytí hotelového pokoje, chatky v kempu, kabiny automobilu a podobně.

02.png

Výrobce samozřejmě myslel na ochranu bezdrátové sítě. Na výběr je mezi tradiční trojicí technologií, takže WEP doplňují modernější a spolehlivější WPA či WPA2. Na výběr je mezi šiframi AES a TKIP. Jako autentizační metoda vedle klasického hesla (PSK) slouží také tlačítko Wi-Fi Protected Setup (WPS) umožňující rychlé připojení zařízení do chráněné sítě bez zadávání hesla.

Dále se nabízí preventivní skrytí sítě (nevysílání SSID). Náročnějším uživatelům je k dispozici MAC filtr, který do bezdrátové sítě vpustí jen předem zvolená zařízení. K jejich rozpoznání slouží tzv. MAC adresa někdy též nazývána adresou fyzickou či hardwarovou. Jde o jedinečný identifikátor každého zařízení, respektive jeho síťového rozhraní. Integrován je také základní firewall.

Zařízení má slot pro paměťovou kartu formátu microSD (do 32 GB). K slotu je externí přístup, takže vložení karty se obejde bez rozebírání zařízení. D-Link DWR-730 s vloženou kartou funguje jako jednoduché síťové úložiště. Videa, hudbu a fotky lze z paměťové karty sledovat, poslouchat a prohlížet díky DLNA technologii. Bezdrátové sdílení souborů zajišťuje též Samba Server.

Z hlediska cestovního využití jsou funkce úložiště dostačující. Především streamování multimédií lze využít k zabavení dětí během dlouhých cest automobilem nebo propršených dnů na dovolené. Technologii DLNA dnes nativně podporuje řada mobilů a tabletů. Případně lze k multimediálním souborům přistupovat přímo přes již zmiňovaný Samba Server.

D-Link DWR-730 dost možná překvapivě nenabízí vlastní mobilní aplikaci. Administrace zařízení, ale třeba také posílání a příjem textových zpráv (SMS) tak leží na bedrech webového rozhraní. Přitom mobilní aplikace by se přímo nabízela pro přístup k obsahu paměťové karty, posílání a příjem textových zpráv a samozřejmě administraci zařízení.

Webové administraci sekunduje energeticky nenáročný OLED displej, na kterém se objevuje typ mobilní sítě a síla jejího signálu, indikátor mobilního roamingu (roaming lze zablokovat), stav bezdrátové sítě a počet připojených zařízení, upozornění na nepřečtené zprávy, stav baterie či průběh dobíjení a podobně.

Celé zařízení váží pouhých 77 gramů. Měří přibližně 103 x 52 x 14 milimetrů. Design vylepšují zaoblené rohy a lesklý černý povrch. D-Link DWR-730 vypadá velmi elegantně. Lesklý povrch se navzdory prvnímu zdání poměrně snadno udržuje. Nezůstane na něm stopa po každém dotyku. Tlačítka jsou na boční straně, kde se rovněž nachází slot pro paměťovou kartu a port microUSB.

03.png

Sečteno a podtrženo: D-Link DWR-730 má bezesporu dobrý poměr cena – kvalita. Zařízení je vskutku multifunkční. Na cestách umožňuje rychle a snadno vybudovat bezdrátovou síť se sdíleným internetovým připojením a síťovým úložištěm bez přístupu k elektrické zásuvce. Zařízení však rovněž lze připojit k počítači jako běžný externí modem pro mobilní sítě.

Při výhledu do dalších let může být hendikepem chybějící podpora LTE sítí, ale na druhou by zajisté zvedla cenu zařízení. Nové sítě jsou stále ještě hudbou budoucnosti. O vhodných datových tarifech nemluvě. Nevím jak vy, ale osobně dnes raději koupím v této kategorii zařízení bez podpory LTE sítí, ale za nižší cenu s širokou paletou jiných funkcí.

Během testování se nevyskytl žádný problém hodný zaznamenání. Jak moc chybí vlastní mobilní aplikace? To, že funkcionalita síťového úložiště spoléhá na aplikace třetích stran, příliš nevadí. Webová administrace ale rozhodně není ušitá na míru mobilním zařízením. Na druhou stranu mnoha uživatelům bude stačit nastavit si zařízení jednou pro vždy napoprvé přes počítač.

Úvodní obrázek a produktové fotografie: D-Link
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Router TP-LINK (tvrdý reset)
    od Odonn » 18 zář 2023 16:34 » v Administrace sítě
    8
    3918
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    19 zář 2023 10:10

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host