Představujeme 12/2014: LTE router Huawei B593

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Představujeme 12/2014: LTE router Huawei B593

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 29 srp 2014 23:38

Představujeme 12/2014: LTE router Huawei B593

Předst12.jpg
Předst12.jpg (7.29 KiB) Zobrazeno 3096 x


Huawei B593 je síťový router s integrovaným modemem pro 3G/LTE sítě. Zařízení je navrženo tak, aby umožnilo vytvořit lokální síť s internetovou konektivitou, kterou namísto pevného připojení zajišťuje připojení mobilní. Teoreticky ideální pro lokality, kde není pevná infrastruktura.

V době, kdy všichni tři velcí mobilní operátoři na českém trhu konečně s velkou vervou pustili do budování LTE sítí, není na škodu představit si Huawei B593. Bezdrátový router a 3G/LTE modem ukazuje potenciál rychlých mobilních sítí coby náhrady pevného připojení v místech, kde není odpovídající infrastruktura. Ale popořadě.

01.png

Konstrukčně je Huawei B593 orientovaný na výšku. Například na stole tak zabere méně místa, ale stabilita není zrovna optimální. Pozor tedy na příliš napnuté kabely. Čelní strana přístroje obsahuje skupinu LED kontrolek. Indikují kromě jiného síťový provoz jednotlivých portů, stav bezdrátové sítě, sílu signálu mobilní sítě a typ mobilní sítě, do které je vestavěný modem právě připojen.

Zaujme nejen 3G/LTE modem, ale též VoIP brána
Integrovaný modem umožňuje připojení zejména přes LTE síť (až 100 Mb/s), ale podporuje také starší datové technologie. V sítích třetí generace je kompatibilní s HSPA+ (až cca 21 Mb/s) a HSPA+ DC (až cca 42 Mb/s). Podporuje rovněž GPRS a EDGE v sítích druhé generace, ale maximální možná rychlost těchto zastaralých datových technologií nedostačuje k zajištění odpovídající konektivity celé sítě.

Huawei B593 je kompatibilní jak s LTE-TDD (2600 MHz), tak s LTE-FDD (800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz), takže je připraven pro české podmínky. Ostatně tuzemští operátoři tento bezdrátový router s 3G/LTE modemem nabízejí. Nejlevněji O2 za 4 495 Kč. Dále pak T-Mobile za 6 199 Kč. Jedná se o nedotované ceny včetně daně platné k datu publikování článku.

Standardně integrovaný modem využívá služeb interní antény. Huawei B593 však má dva konektory (RS-SMA) pro připojení externích antén. Mohou se hodit pro zlepšení příjmu signálu. Bohužel nejsou standardní součástí balení, což zamrzí zvláště při ceně zařízení. Po dokoupení antén nastává jiný problém. Zařízení s připojenými anténami je hodně vratké. Snadno se převrátí.

02.png

Díky mobilnímu modemu Huawei B593 dokáže přijímat a odesílat textové zprávy (SMS). Slouží k tomu webové rozhraní dostupné z libovolného prohlížeče. Bohužel výrobce jaksi pozapomněl na vizuální či akustickou signalizaci příchozí zprávy. Podstatně užitečnější je VoIP brána. Přes RJ-11 lze připojit až dva běžné telefonní aparáty, které poslouží pro volání přes internet.

Rychlost lokální sítě neodpovídá ceně zařízení
Na zadní straně zařízení se kromě dvou zdířek RJ-11 nachází rovněž klasické čtyři porty RJ-45 pro fyzické připojení zařízení z lokální sítě. Každý port podporuje nanejvýš 100 Mb/s, což je překvapující. Síťové routery v této cenové kategorii (cca 5000 Kč nebo více) dnes zpravidla podporují rychlost až desetkrát vyšší (1 Gb/s). Zde čínský výrobce očividně šetřil.

03.png

Router Huawei B593 má rovněž integrovaný access point (přístupový bod), takže poslouží také k vytvoření lokální Wi-Fi sítě. Umožňuje vytvoření sítě jen v tradičním pásmu 2,4 GHz (b/g/n) při maximální rychlosti 300 Mb/s. Navíc s nikterak závratným dosahem. O pokrytí se stará jediná integrovaná všesměrová anténa. Připojit externí Wi-Fi anténu bohužel nelze.

Bezpečnostní funkce nemají čím překvapit
Z hlediska bezpečnosti Huawei B593 disponuje víceméně povinnou výbavou. Nic víc, nic míň. K ochraně Wi-Fi sítě je vhodné sáhnout po WPA či WPA2 (AES / TKIP). Nabízeny jsou pouze metody autentizace z kategorie WPA/WPA2 Personal. Vedle klasického hesla (PSK) bezdrátový router též podporuje technologii Wi-Fi Protected Setup (tlačítko WPS nebo PIN).

Další ochranu před nezvanými hosty může poskytnout MAC filtr, který lze nastavit tak, aby do sítě byla vpuštěna jen předem definovaná zařízení. K jejich rozpoznání slouží MAC adresa někdy též nazývaná adresou hardwarovou či fyzickou. Jde o jedinečný identifikátor každého zařízení, respektive jeho síťového rozhraní.

Ve výbavě se najdou i další bezpečnostní nástroje. Samozřejmostí je alespoň jednoduchý firewall. Vhod může přijít volitelná blokace přístupu ke konkrétním webovým stránkám na základě jejich adresy (URL). Huawei B593 podporuje VLAN pro segmentaci sítě, která se zejména ve firmách používá kromě jiného rovněž z bezpečnostních důvodů.

Další funkce? DLNA server a print server
Další funkce Huawei B593 nabízí díky dvěma portům USB 2.0. Jeden je na zadní straně. Druhý na pravé boční straně, kde mu společnost dělá slot pro SIM kartu a WPS tlačítko. K čemu lze porty využít? Integrován je jednoduchý print server (tiskový server). Je tak možné nezávisle na kterémkoliv počítači sdílet v rámci sítě tiskárny bez vlastního síťového rozhraní.

04.png

Huawei B593 má rovněž integrovaný DLNA server. Přes USB 2.0 lze připojit flash disk či externí disk. Pokud paměťové médium využívá souborový systém FAT16 či FAT32, lze z něj v rámci lokální sítě přehrávat video, poslouchat hudbu či prohlížet fotografie díky kompatibilním zařízením jako jsou chytré televizory, multimediální centra, herní konzole, tablety či mobily.

Sečteno a podtrženo: Huawei B593 je dle dnešních měřítek průměrný bezdrátový router. Není žádný rychlík jak z hlediska kabelové sítě, tak sítě bezdrátové. DLNA server a print server celkový dojem nezachrání. Vysoká cena odráží především integrovaný 3G/LTE modem. Možnosti mobilní konektivity jsou výborné. Plusem je jednoznačně funkce VoIP brány až pro dva telefonní aparáty.

05.png

Uplatní se však podobné zařízení na českém trhu? LTE sítě se sice budují, ale chybí pro ně adekvátní datové tarify. Datové limity jsou nízké, ceny vysoké. Nezbývá než doufat, že operátoři povolí kohoutky. Náznaky vstřícnějších tarifů by tu již byly. Pokud budou odpovídající tarify, tak Huawei B593 je vhodným zařízení, se kterým lze vytvořit síť třeba na chalupě, kde není pevná infrastruktura.

Úvodní obrázek a produktové fotografie: Huawei
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2283
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Router 2.4 vs 5
    od ShadowWord:Pain » 30 črc 2023 18:45 » v Vše ostatní (hw)
    4
    1177
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    30 črc 2023 19:52
  • Router
    od Drifty » 02 kvě 2023 20:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1041
    od Drifty Zobrazit poslední příspěvek
    03 kvě 2023 19:45
  • Nefunkční router ? Příloha(y)
    od cline » 22 říj 2023 19:48 » v Sítě - hardware
    26
    3335
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    23 říj 2023 22:39
  • Router nefunguje.
    od urbassscz » 07 kvě 2023 21:27 » v Problémy s hardwarem
    5
    978
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    08 kvě 2023 19:03

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host