TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod ITCrowd » 28 kvě 2015 22:40

uvod1.jpg

Když jsem byl požádán o srovnání routerů, rozhodl jsem se, že to zkusím. Proč taky ne? A tak mi byly poslány dva vzorky.
Prvním routerem byl ASUS RT-N18U. Byl mi nějak povědomý - no jasně! Dostal se mi do rukou loňský rok. Jeho recenzi si můžete přečíst zde: viewtopic.php?f=117&t=135348

Jako protikandidát byl zvolen TP-LINK TL-WR1043ND. Recenze např. zde: http://www.chip.cz/novinky/smerovac-tp- ... zrychluje/

Routery jsou si dost podobné, jak co do vzhledu, tak do funkcí. Rozdíly však existují a bylo by škoda se o ně s vámi nepodělit.
Co mají oba routery společné?
- gigabitový port WAN a čtyři gigabitové porty LAN
- WiFi na 2,4 GHz 802.11 b/g/n
- tři odnímatelné antény
Co mají rozdílné?
- Asus kromě USB 2.0 portu disponuje ještě jedním USB 3.0 portem
- TP-link má administrační webové rozhraní v angličtině, u Asusu lze zvolit češtinu
- využití USB portu - o tom se rozepíší podrobněji
- TP-link slibuje rychlost WiFi až 450Mbps, Asus 600Mbps
- TP-link se prodává za cenu cca 1600,-, Asus 1900,- Kč
- zisk antén - TP-link 3dBi, Asus 5dBi

TP-link je znám jako výrobce síťových zařízení již dlouho. Asus je známý spíše jako výrobce hardwaru. V domácích podmínkách nedokážu přesně posoudit rozdíly, takže jde spíše o to, co mě zaujalo. Totožné funkce, které umí oba routery a mají stejné, nebo téměř stejné parametry, zde nezmiňuji.
A teď k vlastnímu testování. Oba routery byly resetovány do továrního nastavení. A abych co nejvíce setřel případné vychytávky, rozhodl jsem se pro co nejjednodušší - tedy v podstatě laické nastavení. To je víceméně podobné. Ovšem zatímco u TP-linku musíte použít dodané CD, u Asusu postačí připojit router k počítači a spustit prohlížeč. Nastavení obou bylo ponecháno tak, jak je nastavil průvodce. Pak jsem zkusil v různých částech bytu změřit rychlost přenosu. Zde jsou naměřené hodnoty:
tabulka.png
Naměřené hodnoty
tabulka.png (9.11 KiB) Zobrazeno 8203 x

Pro úplnost musím dodat, že u Asusu byl přenos dat měřen z USB 3.0, protože pod USB 2.0 portem se mi nepovedlo sdílení rozchodit. Oba routery byly testovány v běžných podmínkách (panelákový byt, v okolí 15 WiFi sítí).
Taky si můžete všimnout, že Asus je rychlejší na větší vzdálenost - pravděpodobně vliv vyšší citlivosti antén a tím i "placatější" charakteristiky antény.

A teď k USB portu. Zde jednoznačně vede Asus. Nejenže nabízí jeden port navíc, ale zatímco TP-link se spokojil se sdílením souborů nebo použitím tiskárny, Asus šel dál a nabízí navíc i AiCloud, 3G/4G modem, Time Machine.
A se sdílením souborů Asus jednoznačně vede.
TP-link sice USB nabídne, ale... pro zobrazení v PC je nutno spustit příkaz "\\tplinklogin.net". USB je pak vidět jen na tomto PC (a není vidět v síti). Nelze tedy sdílený adresář namapovat jako síťový disk. Práva k již vytvořeným adresářům nelze nastavit, lze ale vytvořit adresář nový. Naproti tomu Asus umí plnocennou sambu, kde si můžete nastavit jména a hesla uživatelů windows a samozřejmě také potřebná přístupová práva. Po přihlášení k počítači má tedy uživatel rovnou přístup ke svým souborům. Tím v podstatě vytvoří z USB disku NAS.
U Asusu lze v případě použití USB modemu nastavit duální připojení k internetu. TP-link tuto funkci zcela postrádá.
USB.png
Možnosti využití USB jsou u Asusu jednoznačně lepší


Co se týče webového rozhraní, musím říct, že Asusovské rozhraní se mi líbí víc. Na druhou stranu do administrace routeru nechodí člověk každý den a ona grafická úprava si zřejmě žádá více strojového času, protože změna nastavení je u TP-linku o hodně rychlejší než u Asusu.
Status.png
Kterému webovému rozhraní byste dali přednost?


Co říci závěrem?
Oba routery bez problémů zvládají to, k čemu jsou určeny. Přenosové rychlosti jsou srovnatelné, Asus zde mírně vede.
Pokud tedy někdo potřebuje pouze router a ještě je pro něj rozhodující cena, pak je zřejmé, že si vystačí s TP-linkem.
Za "příplatek" 300,- Kč však dostanete přehlednější rozhraní, port USB 3.0, připojený USB disk bude fungovat jako NAS, popřípadě může plnit další funkce (AiCloud, TimeMachine), získáte funkci duálního internetu, s routerem se domluvíte česky a navíc nadstandardní, tříletou záruku. A taky neztratíte instalační CD :D
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
x-rated
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2124
Registrován: říjen 14
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod x-rated » 29 kvě 2015 03:22

ten tp-link stojí dlouhodobě kolem 1300 http://access-pointy.heureka.cz/tp-link-tl-wr1043nd/, i když někdo ho nabízí i za 1900 :shock:
a to měření wan/lan se mi nějak nezdá, mělo by jít naměřit plnejch 118 MB/s, minimálně v případě tp-linku http://uk.hardware.info/reviews/5160/7/ ... ults-wired, ale ten asus na tom bude stejně a víc to ani nejde :?
9900K / G.Skill 32GB@4 GHz / MXI Formula / RTX 2080 Ti / Sabrent 4 TB NVMe / X-Fi THD / HD660S / G403 / G815 / UP2715K 5K IPS / HX1000i / Define R6 / EKWB full

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod ITCrowd » 29 kvě 2015 07:11

Ceny byly převzaty z czc.
Co se týče rychlosti WAN/LAN, měřím ji prostým kopírováním souborů, zrovna tak u WAN(USB)/WiFi. A to hned z několika důvodů.
1. Nemám laboratorní vybavení, a ani si jej nehodlám pořizovat, nemohu tedy ověřit udanou hodnotu na internetu.
2. Prosté kopírování souborů má pro mě vyšší vypovídající hodnotu, než laboratorní výsledek.
3. Je třeba si uvědomit, že při prostém kopírování souborů zabere značnou část komunikace režie provozu.
4. Uživatel si na své síti klidně může zkontrolovat jak mu router chodí, zatímco u laboratorního výsledku ne.
Vzhledem k tomu, že v mém případě se nejedná o profesionální recenze, ale o uživatelské, nevidím v tom problém. Moje síť má (měřeno kopírováním) maximum na 86MB/s. Všechny zkoušené routery mají stejné podmínky a jsou zkoušeny stejně, tedy nějakou vypovídací hodnotu má i tato metoda.
Samozřejmě, že můžu přebírat výsledky z netu - jenže rád bych dělal něco svého, a pak, výrobci mohou uvádět údaje dejme tomu upravenější v jejich prospěch. Není ani účelem dosahovat maximálních rychlostí, jako spíše ověřit chování v normálním prostředí.
A poslední poznámka - tohle vysvětlení jsem dával už několikrát do svých starších příspěvků, ale asi ho budu muset uvádět vždy :D
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

marmou
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: červen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod marmou » 09 čer 2015 21:04

Děkuji pane za skvělý, stručný a jasný test.
Co opravdu nesnáším, tak syntetické testy, kdy bývám v praxi mnohdy nemile překvapen. Takto mi to naopak velice vyhovuje.
Ještě jednou děkuji. :thumbup:

Uživatelský avatar
Martin63
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2862
Registrován: prosinec 10
Bydliště: Horní Bříza
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod Martin63 » 09 čer 2015 21:55

U TP-linku musíte použít dodané CD, u Asusu postačí připojit router k počítači a spustit prohlížeč.


Ale prdlajs, routery od TP-Linku už nastavuji nějaký ten pátek a rozhodně jsem nikdy přiložené CD nemusel použít. Ale uznávám, že TP-Link má své mouchy a někdy chvíli trvá, než se po startu administrace vzpamatuje, zvláště pokud je router vyresetovaný. Kromě toho mají problém sami sebe pingnout, když k nim není připojen UTP kabel od internetu. Ve spojení s NATujícím MikroTikem taky umí udělat problém => při vypnutí DHCP je v LANu někdy problém dostat se do administrace. Musí se v síťové kartě na PC růčo nastavit IP adresa stejného rozsahu jako máme přístup do administrace v TP-Linku. Snad všechny routery to umí bez toho až na TP-Link... Taky má občas problém s přístupem do intranetu v Android zařízeních, protože občas odmítá používat DNS, které nastavíme. Nicméně i to se dá obejít... Je toho hodně, co TP-Link dělá blbě, ale i tak si myslím, že je to docela použitelný router. :-)
Raději se 3x zeptej, než provedeš něco, čeho bys pak mohl litovat. :lama:

Je lepší to opravit přes TeamViewer a do fóra pak napsat konečné řešení problému, než trávit drahocenný čas radou, kterou méně znalý člověk může pojmout jinak, než byla samotným tvůrcem myšlena.

Jsem tu, pokud nemůžu spát, a pokud nemůžu spát, tak je něco špatně.

IDVert3X
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvek není k dispozici

Příspěvekod IDVert3X » 10 čer 2015 14:09

[smazáno uživatelem]
Naposledy upravil(a) IDVert3X dne 21 srp 2019 12:50, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod ITCrowd » 10 čer 2015 14:51

Martin63 píše:
U TP-linku musíte použít dodané CD, u Asusu postačí připojit router k počítači a spustit prohlížeč.


Ale prdlajs, routery od TP-Linku už nastavuji nějaký ten pátek a rozhodně jsem nikdy přiložené CD nemusel použít. Ale uznávám, že TP-Link má své mouchy a někdy chvíli trvá, než se po startu administrace vzpamatuje, zvláště pokud je router vyresetovaný. Kromě toho mají problém sami sebe pingnout, když k nim není připojen UTP kabel od internetu. Ve spojení s NATujícím MikroTikem taky umí udělat problém => při vypnutí DHCP je v LANu někdy problém dostat se do administrace. Musí se v síťové kartě na PC růčo nastavit IP adresa stejného rozsahu jako máme přístup do administrace v TP-Linku. Snad všechny routery to umí bez toho až na TP-Link... Taky má občas problém s přístupem do intranetu v Android zařízeních, protože občas odmítá používat DNS, které nastavíme. Nicméně i to se dá obejít... Je toho hodně, co TP-Link dělá blbě, ale i tak si myslím, že je to docela použitelný router. :-)

Milý martine, kdybys pořádně četl, pak by sis všiml tohoto:
tedy v podstatě laické nastavení.

Z toho plyne, že laik si objedná po netu router, tem mu přijde domů, on ho zapojí a snaží se ho nastavit. A protože je to laik, tak neví, co je to IP adresa, natož aby věděl, že když ji zadá do prohlížeče, dostane se do administrace routeru.
A z rezultátu:
Oba routery bez problémů zvládají to, k čemu jsou určeny.
rozhodně neplyne, že by TP-link nebyl použitelný.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod ITCrowd » 10 čer 2015 15:08

RedMasterSK píše:
U TP-linku musíte použít dodané CD, u Asusu postačí připojit router k počítači a spustit prohlížeč.

Blbost, vsetko som vyriesil cez prehliadac (192.168.0.1).

Co se týče webového rozhraní, musím říct, že Asusovské rozhraní se mi líbí víc. Na druhou stranu do administrace routeru nechodí člověk každý den a ona grafická úprava si zřejmě žádá více strojového času, protože změna nastavení je u TP-linku o hodně rychlejší než u Asusu.


Webové rozhranie je pri TP-Link rýchle a prehľadné, neviem, čo proti nemu máš...

ad1) Chápu, že jako slovák máš problém s pochopením českého textu. Tam je totiž jasně uvedeno, že jde o "v podstatě laické nastavení". Tedy jde o uživatele, který si koupí router a nastaví ho bez toho, že by musel zkoumat, co je to IP adresa, natož studovat, co znamená jaká položka v administraci. Tedy laik si bez CD neporadí.
ad2) To, že je webové rozhraní TP-linku rychlé jsem napsal: "změna nastavení je u TP-linku o hodně rychlejší než u Asusu". Takže zřejmě opět nepochopení česky psaného textu. A to, že se mi webová administrace od Asusu líbí víc, je prostě můj subjektivní názor. Asi jako to, že se mi líbí víc obrazy od Moneta, než od Maneta. Není mi jasné, z čeho jsi vyčetl, že proti němu něco mám. (Opět problém s pochopením textu?)
Doporučuji si kupovat české knihy a zkusit porozumět textu, protože s tím máš zjevně problémy.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Martin63
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2862
Registrován: prosinec 10
Bydliště: Horní Bříza
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod Martin63 » 10 čer 2015 15:58

ITCrowd: No, mohl jsi to napsat v tomhle směru trošku přehledněji. Na první dojem to vyznělo jako kdyby se nebylo možné do administrace vůbec dostat. :-( (Snad jsem neurazil a doufám, že přijmeš kritiku). Pokud zná uživatel alespoň základy o nastavení routeru, tak první, co udělá je, že router otočí nohama nahoru a do administrace se stejně jukne. Pokud ani to nedokáže, tak je dle mého na 90% stejně potřeba odborníka, který to dobře nastaví. :-)

RedMasterSK: V tom má ITCrowd naprostou pravdu... V administraci TP-Linku se normální lidé se základní znalostí počítačů hůře orientují. Asus je přehlednější, to bez obav.

(Jinak USB v tom TP-Linku se dá také nastavit na každém počítači jako síťpvá složka, takže přístup ze všech počítačů také lze. Ale ASUS to má opravdu promakanější. Povedlo se mi na TP-Linku rozchodit i FTP z USB přes internet s veřejkou, ale chce to někdy svatou trpělivost. Dá se nastavit všelicos, ale je to mnohem obtížnější, než u Asusu a ten router to sám pomocně nenabídne).

Jinak krásný článek. :thumbup:
Raději se 3x zeptej, než provedeš něco, čeho bys pak mohl litovat. :lama:

Je lepší to opravit přes TeamViewer a do fóra pak napsat konečné řešení problému, než trávit drahocenný čas radou, kterou méně znalý člověk může pojmout jinak, než byla samotným tvůrcem myšlena.

Jsem tu, pokud nemůžu spát, a pokud nemůžu spát, tak je něco špatně.

IDVert3X
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvek není k dispozici

Příspěvekod IDVert3X » 10 čer 2015 16:14

[smazáno uživatelem]
Naposledy upravil(a) IDVert3X dne 21 srp 2019 12:50, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod ITCrowd » 10 čer 2015 16:48

martin:
- asi jsem to mohl napsat přehledněji, ale mě to připadá jasné :D Kritiku samozřejmě beru, pomáhá mi zlepšovat práci.
- co se týče administrace - výrobci to dnes dělají tak, aby to uživatel měl co nejjednodušší. To, že se do administrace "jukne" na věci nic nemění. Odborníka si uživatel zavolá jen tehdy, pokud nastavení sám nezvládne, nebo chce něco doplnit, či změnit. Pokud router pomocí průvodce rozchodí sám, nevidím důvod povolávat odborníka.
- a k té síťové složce (USB) - samozřejmě, že na počítačích zobrazit jde. Ale není vidět na síti a nelze ji použít jako síťový disk. Takhle vypadá síť v plnokrevné sambě:
sitoveslozky.png
sitoveslozky.png (4.14 KiB) Zobrazeno 7992 x

A to prostě u tohoto TP-linku nejde. Když chci mít adresáře pro uživatele (tedy např. tata, mama, synek), pak lze na jednotlivých PC tyto adresáře namapovat jako síťové disky tak, že např. pokud se synek přihlásí na moje PC, pak bude mít mapovánu složku "synek" jako např. disk "S:" a může si na ní dělat co chce. Když se přihlásím já, pak budu mít namapovánu složku "tata" jako disk "T:". Žádné spouštění příkazů, žádné kraviny. A pokud prohledám síť (obrázek výše), pak tam uvidím všechny nabízené složky. A to TP-link neumí.
Co se týče FTP, to jsem netestoval, protože je u obou prakticky stejné. Navíc proti používání FTP přes internet mluví to, že ani jeden z routerů nenabízí zabezpečení kódováním - např. SSL. Tím pádem jsou přihlašovací údaje snadno odposlechnutelné a zrovna tak i soubory putující sítí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: TP-link vs. Asus - porovnání routerů

Příspěvekod ITCrowd » 10 čer 2015 17:08

Redmater: Urazit se můžeš jen ty sám. Pročti si své reakce a uvidíš sám, že jsi nepochopil text.
Narážal som na: "zatímco u TP-linku musíte použít dodané CD, u Asusu postačí připojit router k počítači a spustit prohlížeč" - že aj v TP-Link stačí otvoriť prehliadač.

Nestačí. Musíš zadat IP adresu. Vysvětlím.
Asus při připojení zmanipuluje DNS a zajistí tak nasměrování na webovou stránku automatického nastavení. Je to stejný postup jako např. autorizované přihlášení do WiFi sítě. Např. si koupíš kupón. Připojíš se na WiFi, spustíš prohlížeč a jsi nasměrován na stránku, kde musíš zadat číslo kupónu. Pak teprve můžeš na internet. Asus funguje stejně. Spustíš prohlížeč a je úplně jedno, jestli do adresy zadáš www.seznam.cz, nebo blablabla.com. Budeš automaticky nasměrován na stránku s "wizard" nastavením. Tohle u TP-linku není. Abys aktivoval "wizard" nastavení, musíš mít CD. Už je to jasné?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Porovnání technologie TV
    od Faster1 » 04 zář 2023 06:01 » v Vše ostatní (hw)
    6
    1922
    od Faster1 Zobrazit poslední příspěvek
    08 zář 2023 16:27
  • Porovnání hodnot ve sloupci Příloha(y)
    od luko02420 » 02 srp 2023 14:12 » v Kancelářské balíky
    0
    1513
    od luko02420 Zobrazit poslední příspěvek
    02 srp 2023 14:12
  • Router TP-LINK (tvrdý reset)
    od Odonn » 18 zář 2023 16:34 » v Administrace sítě
    8
    3773
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    19 zář 2023 10:10
  • Přejmenovaní routeru Příloha(y)
    od Dolpi » 07 úno 2024 19:46 » v Administrace sítě
    2
    567
    od Dolpi Zobrazit poslední příspěvek
    08 úno 2024 15:30
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1491
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host