Doporučení literatury pro laika - jak fungují počítače?*

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Uživatelský avatar
TeIkQ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 214
Registrován: duben 15
Bydliště: Moravskoslezský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Doporučení literatury pro laika - jak fungují počítače?*

Příspěvekod TeIkQ » 27 dub 2015 19:18

Zdravím,

nevěděl jsem kam to hodit, tak jsem to hodil sem ..

potřeboval bych doporučit nějakou knížku (nejlépe v pdf :)), web.stránku, forům, kde bych se dozvěděl více o tom jak vlastně počítače pracují, ale dopodrobna, vím co kde , a k čemu je, ale jak to vlastně pracuje to fakt nevím, a vážně by mě to celkem zajímalo, něco z čeho se to dá celkem rozumě pochopit, kde je vše k tomu abych tomu porozuměl vysvětleno, a ne abych si musel každé 5. slovo hledat na netu, že co to vlastně je, když to tam není vysvětleno, tak zkuste mi něco poradit, co vás napadne :)

zatím jsem našel poměrně zajímavej článek >> http://www.root.cz/clanky/jak-pracuje-pocitac/

>> http://www.fi.muni.cz/usr/pelikan/ARCHIT/TEXTY/VNEUM.HTML

na rootu je zobrazeno že jdou data přes vstu. z. do ALU a pak do paměti zpátky, a na vyst. z., a na fi.muni.cz, zas že to jde 1. do OP, a ne do ALU, tak jak to tedy je ?
Naposledy upravil(a) Clorky dne 27 dub 2015 20:25, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Upraven nadpis. Jinak se odnauč odsazovat mezerníkem, na střední škole ti za to utrhnou hlavu.
A.E „Kdybych měl k dispozici hodinu na zvládnutí problému, na kterém by závisel můj život, strávil bych 40 minut jeho studiem, 15 minut jeho analýzou a 5 minut jeho řešením.“

Reklama
IDVert3X
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvek není k dispozici

Příspěvekod IDVert3X » 27 dub 2015 19:56

[smazáno uživatelem]
Naposledy upravil(a) IDVert3X dne 20 srp 2019 13:48, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
TeIkQ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 214
Registrován: duben 15
Bydliště: Moravskoslezský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Informace

Příspěvekod TeIkQ » 27 dub 2015 20:17

docela hezký, bohužel tomu moc nerozumím tak co 3-5 slovo, na EN jsem antitalent :), umět dobře EN, tak si vyhledám informace sám, je to o něčem jiném hledat něco v CZ a nebo v EN, ale Díky :)
A.E „Kdybych měl k dispozici hodinu na zvládnutí problému, na kterém by závisel můj život, strávil bych 40 minut jeho studiem, 15 minut jeho analýzou a 5 minut jeho řešením.“

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Doporučení literatury pro laika - jak fungují počítače?*

Příspěvekod Pic » 27 dub 2015 20:57

Mám obavy, že knížku a ještě k tomu v češtině s detailním popisem, jak jednotlivé součásti pracuji a jak spolupracuj a co se při činnosti PC laicky řečeno vše děje, asi nenajdeš.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Doporučení literatury pro laika - jak fungují počítače?*

Příspěvekod ITCrowd » 27 dub 2015 21:20

Nejlepší by možná bylo, kdybys zkusil nějaký starý jednoduchý procesor - třeba 8080. To by ti mohlo pomoci pochopit, co vlastně procesor dělá. ALU byla dodána až později, např. k rocesoru 80386 se dodával koprocesor 80387 a myslím, že u 486 to bylo také tak. Od pentiií již je ALU součástí procesoru. ALU je vlastně jednotka provádějící rychle matematické operace.
Grafickou kartu si zjednodušeně představ jako paměť a display jako obrazovku, která zobrazuje stav. Tedy (zjednodušeně) mám display např. 640x480 bodů, tedy 300Kb. Apokud bude do paměti na bod uložena 1, pak se bod svítí, pokud 0, pak nesvítí. Adresa bodu je vlastně fyzická adresa paměti.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Doporučení literatury pro laika - jak fungují počítače?*

Příspěvekod faraon » 27 dub 2015 21:27

Ono to von Neumannovo schéma v podobě z roku 1945 dneska už úplně neplatí, navíc ho v každé knížce najdeš nakreslené trochu jinak, takže jde spíš o princip činnosti. Podstatné je že počítač téhle koncepce má jednu společnou paměť pro programy i pro data, takže se dá použít univerzálně. Specializované počítače (například nejmenší mikrokontroléry nebo největší superpočítače) jedou spíš na hardwardské koncepci, která má data a programy v oddělených pamětech, někdy dokonce s různým počtem bitů ve slově.

Důležitější mi připadá systém sběrnic, používaný v mikropočítačích. Ty propojují jednotlivé komponenty mezi sebou, a umožňují přenos informací mezi nimi. Nejdůležitější součástka, mikroprocesor, vznikla sloučením řadiče a aritmeticko-logické jednotky do jednoho integrovaného obvodu. S ostatními obvody, tedy operační pamětí a porty, přes které komunikuje s okolním světem, je mikroprocesor propojený systémovou sběrnicí, která se skládá ze tří částí:
  1. Adresní sběrnice - sem procesor zapíše adresu místa v paměti nebo portu, se kterým chce pracovat.
  2. Datová sběrnice - po ní se do nebo z procesoru přenášejí data.
  3. Řídící sběrnice - každý vodič má speciální funkci, určuje jestli se bude číst nebo zapisovat, jestli to bude v paměti nebo na portu, a podobně.
Obrázek

Na root.cz vycházejí seriály o výpočetní technice už strašně moc roků, a všechny stojí za prostudování, je v nich obrovské množství údajů a zajímavostí, které se v češtině těžko jinde dozvíš, a určitě je nenajdeš takhle pohromadě.

Jednoduše a stručně máš základní princip fungování počítačů popsaný třeba tady: http://retrocip.cz/exkurze-mezi-jednicky-a-nuly/ V podstatě je procesor něco jako telefonní ústředna, akorát místo rachotících relátek, které měly počítače nulté generace, se v nich přepínají mnohem rychlejší tranzistory, namalované na tenoučkém plátku šutru, který bys za jiných okolností odkopnul z cesty.


Knížek o základech fungování počítačů je docela dost i v češtině, ale vycházely hlavně v období od šedesátých do osmdesátých let minulého století. Později už zvítězil zákon trhu, takže vychází to co se prodá ve větším množství, jako je "Programování 3D her v C#" a podobně. To co tě zajímá najdeš proto spíš ve vysokoškolských skriptech (jako je tvůj druhý odkaz) a potom v antikvariátech, nebo třeba na Aukru. Ale bude to hledání trochu delší.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jak fungují kryptomeny?
    od adam12345 » 27 srp 2023 07:42 » v Vše ostatní (sw)
    10
    2401
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    28 srp 2023 11:32
  • Vaše doporučení na velikost monitoru
    od Tvrbar » 15 lis 2023 15:01 » v Vše ostatní (hw)
    16
    3059
    od Tvrbar Zobrazit poslední příspěvek
    22 lis 2023 14:56
  • Doporučení hry na PS3, auta, volná jízda
    od pikaso.andreas » 01 srp 2023 12:48 » v Hry
    4
    2267
    od nixxis Zobrazit poslední příspěvek
    01 srp 2023 14:41
  • Zapnutí počítače Příloha(y)
    od Bayani » 02 pro 2023 21:07 » v Problémy s hardwarem
    1
    766
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 21:15
  • Zamrznutí počítače
    od Balkany123 » 17 črc 2023 13:48 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    4
    2179
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    17 črc 2023 19:35

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti