Samovolné vypínání OS

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Sordes
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: únor 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Samovolné vypínání OS

Příspěvekod Sordes » 16 úno 2019 23:33

Nejprve bych Vás chtěl všechny pozdravit a požádat Vás o radu či tip na problematiku samovolného vypínání OS. Je možné, že nejsem první se samovolným vypínání PC, ale situace co jsem na netu zahlédl jsou spíše vady hadrweru jako zdroj a teploty, ale můj problém je trochu zvláštní. Proto mi dovolte Vás uvést do obrazu..

Před časem se začalo stávat, že starší stolní PC, který používají rodiče převážně pro potřeby internetu, se začal sám od sebe vypínat. Bývalo to vždy po nějaké době provozu. Jako první mě začaly napadat věci jako např. vadný zdroj, nebo přehřívání CPU či GK. Nicméně vypínání nebylo vždy úplné a nahodilé jako bývá obvyklé při poruše zdroje nebo přehřívání. Navíc teploty byly vždy v pořádku. Docházelo k postupnému odhlašování windows a následnému vypnutí PC. Z toho jsem přemýšlel, jestli se nemůže jednat o nějaký softwarový problém. Po dalších peripetiích jsem odpojil disky, vybral ten v lepší kondici a v druhém stolním PC jsem jej naformátoval. Po té jsem dokonce úspěšně nainstaloval nový OS do starého PC. Nicméně problém dále přetrvával. Zkoušel jsem win XP i win 7, ale nic nepomohlo. Začal jsem tedy zkoušet obměnu hardwaru. Půjčil jsem si zdroj a vyhrabal starší součástky, které byly původně v tomto rozbitém PC před upgradem.. Postupně jsem tedy vyzkoušel vyměnit zdroj, ramky, CPU, GK. Nic nepomohlo. Zkoušel jsem dokonce obnovu Biosu, ale ten byl aktuální, neboť jsem jej kdysi kvůli upgradu CPU musel přeinstalovat a nyní se mi jej už znovu přeinstalovat nepodařilo. Usoudil jsem tedy že chyba musí být v jediné věci, kterou nemůžu vyměnit, protože ji prostě nemám a to v základní desce.. Tím jsem to celé uzavřel, protože zkoušení nebo pořízení nové desky do tak starého pc by už nebylo výhodné..

Hledal jsem proto levnou a funkční náhradu pro rodiče na prohlížení internetu a možná nějakého toho videa..

Objednal jsem pro rodiče na prohlížení internetu nový mini PC od Gigabyte. K tomu samozřejmě SSD a ramky, jelikož ty nejsou součástí PC. Nový mini PC jsem sestavil a pokusil se nainstalovat OS (win7). Bohužel standardní instalaci z flash disku nešlo provést. Postupně jsem přišel na to, že pro instalaci win 7 je nutné použít utilitku od gigabyte, přes kterou se na flešku vloží win7. Instalace proběhla snad i úspěšně, ale to já nevím, neboť po zapnutí po jednom z mnoha (na můj vkus až příliš mnoha) restartů, které jsou běžné při instalaci, se objevilo pouze podtržítko v levém horním rohu a to bylo vše. Na internetu jsem se posléze dočetl, že tento miniPC sice win 7 podporuje ale né tak úplně... Jelikož jsem neměl funkční instalaci win 10 zapřemýšlel jsem o linuxu , který jak jsem se dočetl je na miniPc funkční. Instalace byla složitá neboť se u ní Pc stále vypínal, resp někdy se jen přepínal do režimu spánku. Stejný problém následoval i po úspěšné instalaci. Hluboce jsem tedy přemýšlel v čem je chyba a projížděl jsem různá nastavení Biosu, neboť pro win7, Linux a win 10 jsou tři rozdílná nastavení v biosu a to Legacy, Linux a UEFI. Jelikož nic nepomohlo a v tomto malém Pc není mnoho věcí v čem najít chybu, zkusil jsem poslední věc a to nainstalování win10. Hledal jsem proto funkční instalaci win 10 se kterými ale nemám žádné zkušenosti. Už při instalaci to bylo totéž v bledě modrém a pc se vypínal. Naštěstí instalace se vždy vrací do bodu před vypnutím, ale i po úspěšné instalaci se pc stále ukládá do režimu spánku, někdy se úplně vypne. Co se týče složení miniPC, vybral jsem ramky ze seznamu podporovaných, ale disk mezi podporovanými není. Zvažoval jsem, i jestli není disk náročnější na výkon zdroje, a proto jsem toto zkontroloval oproti podporovaným SSD diskům a má spotřebu dokonce i poloviční, tzn tím že by to neutáhl zdroj to není. Už nevím co s tím dál a jelikož nevím kde je chyba, tak nevím ani jestli s tím jít na reklamaci..

Pro mě je ale hrozně zvláštní, že v podstatě stejná chyba a natolik vytrvalá a pro mě neodstranitelná se objevila již podruhé v tak krátké době a to navíc i u úplně nového PC. Začínám z toho být opravdu zoufalý a proto budu vděčný za jakoukoliv radu či tip od odborníka..

MiniPC:
Gigabyte Brix Bace 3160
Patriot PSD34G1333L2S
WD Green 2,5" 120GB

Především mě zajímá, jestli mě intuice neklame a může se jednat o nějaký problém na desce popřípadě chybu v biosu a tím jestli je tato závada hodná na reklamaci. IT odborník zvažoval externí chybu v napájení resp. v el. síti. Nicméně toto by ovlivnilo i třetí PC, ze kterého právě píši a který jede ze stejné prodlužky jako jsem instaloval miniPC. Osobně mě napadá ještě jeden externí problém a ten by mohl být mezi klávesnicí a židlí ale s tím mi těžko pomůžete.

Za jakékoliv tipy a rady Vám budu vděčný..

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné vypínání OS

Příspěvekod petr22 » 17 úno 2019 09:27

Osobne bych zacal kontrolou elektroinstalace v byte.

Hodne podobne se chovala alektroinstalace u znameho ve starem dome
tesne pred tim, nez cast rozvodu vyhorela (pracka) a stravili jsme tyden tim,
ze jsme delali novou instalaci, protoze druhy znamy, elektrikar prohlasil
ze se k tomu nepribilizi dokud tam budou stare hlinikove kabely.

Chtelo by to zmerit, zda tam je skutecne 230V a 50 Hz nebo to lita nahoru
dolu dokonce podle toho co kdo v baraku kde zapne.

Sordes
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: únor 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Samovolné vypínání OS

Příspěvekod Sordes » 17 úno 2019 15:41

Elektroinstalaci jsem kontroloval a nic nenasvědčuje nějaké chybě. Měřil jsem napětí a k výraznému kolísání nedochází a to ani při zapnuté pračce současně s čerpadlem ze studny. PC se vypíná i když nejede nic energeticky náročného..

Sordes
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: únor 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Samovolné vypínání OS

Příspěvekod Sordes » 19 úno 2019 18:53

PROBLÉM VYŘEŠEN!

Věřte nevěřte jednalo se o vadnou klávesnici, která způsobovala veškeré problémy u obou PC..
Každopádně děkuji za radu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • samovolné vypnuti PC
    od matesfox » 10 říj 2023 21:11 » v Problémy s hardwarem
    10
    2047
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    11 říj 2023 16:05
  • Vypinání a zapinání monitoru
    od michalnet » 05 dub 2024 11:15 » v Problémy s hardwarem
    1
    319
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    05 dub 2024 11:46
  • Vypínaní spojení mezi mobilem reprákem.
    od nulka » 08 říj 2023 14:06 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    0
    3536
    od nulka Zobrazit poslední příspěvek
    08 říj 2023 14:06

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti