Etické rozhodování IT pracovníků

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

kralond
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Etické rozhodování IT pracovníků

Příspěvekod kralond » 13 dub 2020 16:29

Dokážete se rozhodnout nad etickými dilematy?
https://cutt.ly/eticke-rozhodovani

Ahoj,
Ve své diplomové práci se zabývám etickým rozhodováním v IT. Řekl bych, že je výzkum celkem zajímavý a třeba někoho zaujme.

Udělejte dobrý skutek a zkraťte si dlouhou chvíli v karanténě vyplněním mého dotazníku k diplomce.

Hledám cesty, kudy oslovit širší IT komunitu, proto sdílím i tady na fóru. Díval jsem se na pravidla fóra a jelikož umisťuji do této sekce, tak by to snad mělo být ok.

Díky všem za pomoc! :)

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53615
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Etické rozhodování IT pracovníků

Příspěvekod petr22 » 13 dub 2020 17:17

Eticka dilemata ?

Vzdyt to jsou situace kde te vyrazi na hodinu a nikdo nikdy te v obou nezamestna nebo
jdes rovnou do lochu.

Zkusebni software na jednotce intenzivni pece, vysilace vysilajici mimo povolene zakonne limity.

Tam by slo do lochu tech lidi vic a litaly by tam pokuty ve stovkach milionu. Jen se podivej, jak
dopadl VW ve druhem pripade, tam to slo vcetne sefa.

Jestli to ma byt zachrana sveta vs zla korporace tak to plati ve filmu, toto je vyhazov
nebo jedine spravne rozhodnuti z hlediska zakona.

Hodne podobne vypada povinny test ohledne korupce a uplatku ve firmach - jsou tam presne
tyhle situace, test je povinny a musis ho projit.

Ocenuju ze kazda situace ma jedinou logicky spravnou odpoved, takze ano, existuje jedna
spravna odpoved ktera neni resena vyhazovem nebo vysetrovanim.
Naposledy upravil(a) petr22 dne 13 dub 2020 17:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Etické rozhodování IT pracovníků

Příspěvekod ITCrowd » 13 dub 2020 17:20

Došel jsem ke třetí otázce a stačilo. Naprostá neznalost praxe, techniky a psychologie. Ještě že už tady nebudu, až se takoví k něčemu dostanou.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53615
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Etické rozhodování IT pracovníků

Příspěvekod petr22 » 13 dub 2020 17:26

Pokud jde o ty vysilace - zvyseni vykonu nad povolene limity je VZDY odhaleno.

Do toho by sla firma jedine za cenu ze odpovedne osoby skonci v kriminale a firma
zaplati v CR snad 20 milionu Kc pokutu.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3206
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Etické rozhodování IT pracovníků

Příspěvekod atari » 13 dub 2020 23:22

Mě odradila již první otázka, ale skončil jsem u třetí, a dál to nečtu.

Petr22 to vystihl, já to radši ani komentovat nebudu.

Tyhle otázky může napsat amatér, který nezná praxi, a ani teorii !!! Už jen ten sloh toho zadání mi je zatěžko číst. Připadám si jak ve čtvrté třídě, kde si děti hrajou na učitele ...

Dodatečně přidáno po 20 minutách 4 vteřinách:
kralond: tyhle situace ve standardní firmě nikdy nenastanou !!! Jestli chceš opravdu něco zkoumat, tak se zeptej ve firmách, jaké situace v praxi standardně řeší, a nevymýšlej nesmysly !!

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53615
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Etické rozhodování IT pracovníků

Příspěvekod petr22 » 14 dub 2020 08:19

Prakticky ve vsech situacich chybi jeste jedna odpoved - ihned kontaktovat bud
primo Policii, nebo firemni protikorupcni oddeleni ktere kazda korporace ma.

Skutecne doporucuji si sehnat ty korporatni testy ohledne korupce.

Jsou tam popsane prave situace ohledne know how, nabidek pro konkretniho
cloveka aby firma nevedela, uplatky atd - ale vzdy existuje jedina spravna odpoved.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Etické rozhodování IT pracovníků

Příspěvekod ITCrowd » 14 dub 2020 08:37

Jestliže tohle má být součástí diplomové práce, pak je úroveň vzdělávání daleko horší, než jsem si doposud myslel.
Ovšem zase to vysvětluje "kvalitu" těch, co k nám nastupují.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3206
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Etické rozhodování IT pracovníků

Příspěvekod atari » 14 dub 2020 09:15

Jeden příklad za všechny:

Zařízení pro nemocnice musí mít certifikaci.

To jako autor předpokládá, že někdo schválí software pro JIP, jehož funkčnost je závislá na tom, zda někdo zaplatil včas fakturu ? nebo

si autor myslí, že někdo schválí software pro JIP, který může opilý „ajťák“ o půlnoci na dálku vypnout, a nechat zemřít pacienta (když se vrátí opilý z hospody z chlastu ..) ? nebo

si autor vážně myslí, že někdo schválí vybavení pro JIP, jehož dodavatel, si bude brát za rukojmí pacienty a rozhodovat o jejich životech ??

Tohle může napsat jen BLB ... (Omlouvám se, ale slušnější výraz jsem pro tento případ nenašel)

Dodatečně přidáno po 3 minutách 13 vteřinách:
Jestli takovou diplomku nějaký profesor schválí a podepíše se pod ní, tak to ITCrowd i za mě napsal přesně (až tihle budou rozhodovat, nechci tu být ...)


Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti