Excel 2002 (XP) - změna výchozího písma (vyřešeno)

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

Pontiac_CZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: květen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Excel 2002 (XP) - změna výchozího písma (vyřešeno)

Příspěvekod Pontiac_CZ » 13 dub 2007 18:12

Ahoj,
nevíte, jak nastavit výchozí šablonu pro Excel XP? Tedy něco jako normal.dot pro Word. Potřebuju totiž nastavit jiné než výchozí písmo. Na netu jsem se přirozeně dohledal spoustu rad, jak si uložit kniha.xlt do adresáře XLStart (v anglické verzi book.xlt), ale ten Excel absolutně nereaguje - po spuštění mám opět Arial 10.

Vím taky o možnosti toto nastavit v nastaveních Excelu - karta Obecné, ale potřebuju toto písmo nastavit hromadně mnoha uživatelům v doméně, takže tudy ne, to bych to obcházel půl dne.

To, že nefunguje šablona kniha.xlt, mě zklamalo, a teď už nevím, kudy dál... :cry:
Pontiac

Reklama
Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 15 dub 2007 12:26

Kromě toho, že vytvoříš šablonu xlt, musíš ještě zadat právě v kartě Obecné cestu k němu do políčka Umístění souborů otevřených při spuštění. Pokud to tak máš a přesto se nic nezmění, zřejmě má nastavení Excelu přednost.

V tom případě bych pro tebe měl jiné řešení formou Doplňku. V Excelu je možnost, že si vytvoříš sešit, ve kterém máš své funkce a makra, které hodně používáš a uložíš si ho ve formě doplňku (přípona xla).
Jako další nástroj k Excelu ho potom "přidáš" pomocí Nástroje/Doplňky, kde klikneš na Procházet, najdeš si ho a potvrdíš. Jméno tohoto souboru se ti přidá do seznamu doplňků (musí být zatržený, aby byl aktivní). Od této chvíle, se ti bude otevírat zároveň s Excelem a budeš moct používat všechna svá makra v něm napsaná, jako by byly součástí Excelu.
A teď ke konkrétnímu souboru. Otevři si nový sešit, spusť Visual Basic (Nástroje/Makro/Editor jazyka Visual Basic) a najdi si v levém sloupci svůj soubor (např. VBAproject(Sešit1) ). V něm rozklikni objekt ThisWorkbook a do textové části vlož toto makro:

Kód: Vybrat vše

Private Sub Workbook_BeforeClose(Cancel As Boolean)
   With Application
     .StandardFont = "MS Sans Serif"
     .StandardFontSize = "10"
   End With
End Sub

Název fontu a jeho velikost si samozřejmě určíš podle sebe.
No a pak ten sešit uložíš jako zmíněný doplněk .xla. Ještí lepší bude, když ho hned po uložení skryješ (Okno/Skrýt) a zavřeš Excel. Měl by se tě zeptat, jestli chceš uložit změny, tak to odsouhlasíš. Znova otevřeš Excel a provedeš přiřazení tohoto doplňku, jak jsem popsal výše. Tím, že jsi ho uložil jako skrytý, běžný uživatel ani nepozná, že se mu nějaký doplněk otevřel s Excelem.

Při každém zavření Excelu se ti standardní písmo bude automaticky udržovat, i kdyby si ho nějaký uživatel ručně změnil. :D

No a dle tvého uvážení budeš moct do tohoto doplňku přidávat makra a funkce (přes Editor Visual Basicu), která bodou moct ostatní používat.

Pokud bys chtěl, aby si některý zkušenější uživatel nechtěl změnit tento doplněk, musíš ho mít v adresáři, kde budou mít jenom práva ke čtení nebo zaheslovat samotný doplněk.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

Pontiac_CZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: květen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Pontiac_CZ » 16 dub 2007 11:59

Moc děkuju za snahu pomoct, tvé řešení je sofistikované a určitě najde své místo. Mě stačilo najít v registru klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\10.0\Excel\Options a v něm změnit hodnotu "Font". Je textového typu a nastaví se v ní při jednom font i velikost.
Lze to tudíž provést i logonskriptem při přihlášení uživatele do domény.

Hopla.
Pontiac

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 19 dub 2007 00:13

No vidíš, to mě nenapadlo. Asi proto, že se na to nedívám z pozice možností administrátora, který může použít různé finty. Já jsem bohužel na té druhé straně, která dostává přidělovaná práva. :D
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • změna CPU?
    od sign0r » 07 říj 2023 21:32 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1539
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    07 říj 2023 22:08
  • Ikony změna
    od DanteJo94 » 14 srp 2023 10:26 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    0
    1609
    od DanteJo94 Zobrazit poslední příspěvek
    14 srp 2023 10:26
  • Zmena IP adresy
    od ShadowWord:Pain » 15 zář 2023 09:49 » v Sítě - hardware
    11
    2219
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    15 zář 2023 12:48
  • Změna hesla
    od draxxx » 25 říj 2023 20:49 » v Windows 11, 10, 8...
    0
    1308
    od draxxx Zobrazit poslední příspěvek
    25 říj 2023 20:49
  • změna jazyka v the sims 4
    od Mladkov204 » 17 pro 2023 17:30 » v Hry
    5
    796
    od Mladkov204 Zobrazit poslední příspěvek
    17 pro 2023 18:05

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů