ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2131
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Příspěvekod FlanK3r » 03 úno 2017 15:23

Obrázek

ÚVOD
Byla, nebyla, za mnoha vodami v zemi daleké vývojová kancelář. A v ní sedělo pár lidí, dali hlavy dohromady a vznikla myšlenka pro výrobu herních a hardwarově vylepšených desek pro vysoké přetaktování. A dal se jim název ROG. Je to už zhruba 10+ let zpátky. A dlouhé roky byla řada Extreme tím nejvyšším, po čem šáhl bláznivý fanoušek taktování s tekutým dusíkem a hlavně všichni světoví špičkoví overclockeři. Extreme verze měla oproti sérii Formula/Hero/Gene další specialitky jako vypínání PCIe slotů, DRAM slotů, měřící body napětí a časem také tlačítka pro nepovedený restartboot se stejnými hodnotami BIOSu a nebo tzv pomalý mód.

Obrázek
Obrázek
Nicméně letos v lednu byla představena série APEX, která funkčně sérii Extreme nahrazuje. Maximus Extreme budou patřit jiné vody a to doslova :)
Apex je tedy deska pro LN2, se vším všudy. Dokonce původní návrh byl tak geekovský, že deska neměla mít vůbec zvukovou část, protože pro LN2 overclockery je to zbytečná věc, jež přináší elektromagnetické rušení. Jenže to by se pak prodalo možná tak 100-200 desek, takže nakonec se tam přeci jen zvukový kodek přidal, ono si desku jistě zakoupí i normálnější uživatelé...

ČIPSET
Pojďme se podívat na samotný čipset. Intel uvedl trojici čipsetů pro koncové pole a to Z270, H270 a B250. Zjednodušeně se líší počtem PCIe linek v jižním můstku a tudíž i jinou podporou M.2 zapojení (vysvětlím později), podporou duálního zapojení grafických karet a obecně také počtem USB 3.0/3.1 a to i dle výrobce desky.

Nás ale bude zajímat čipset Intel Z270 a to konkrétně na desce Maximus IX Apex
Obrázek
obecná charakteristika čipsetu Z270
  podpora pamětí až 2400 MHz DDR4
  16x PCIe 3.0 linek v CPU
  dalších extra 4 PCIe 3.0 linky v jižním můstku oproti Z170
  podpora Dual Optane - zapojení dvou M.2 disků
  10x USB3.0
  6x SATA
-zde jsou drobné odlišnosti, např 4x SATA, ty nejsou na LN2 hrátky potřebné :)

Všimněte si, že Apex má vyhrazené některé USB linky i pro speciální funkce jako keybot. Zároveň se vrátím k onomu duálnímu zapojení disků. I když je zde zvláštní zapojení M.2, o kterém si řekneme, nic to nemění na tom, že M.2 i přesto komunikují prvně s PCH a poté přes DMI 3.0 s procesorem. Na Z270 můžete provozovat dva M.2 NVMe protokolu v PCIe módu. U H270 také (jeden z disků pojede v X2 rychlosti), ale u B250 již nikoliv (lze jeden v PCIe módua druhý musí být v SATA módu). Pokud použijete SATA M.2 disk, vězte, že komunikační část je sdílená s určitými SATA konektory, to si vždy předem ověřte, než celý systém zapojíte. Obecně lze říci, že Z270 je moderní a povedený čipset, kde další 4 linky PCIe navíc jsou k užitku.

POPIS DESKY V TEORII
Ačkoliv je deska vybavená hlavně na extrémní taktování, má i benefity pro vodníkáře.
Obrázek
Obrázek
To jsou konektory pro AIO či pro klasickou pumpu a poté průtokoměry a čidla teplot na vstupu a výstupu. Velmi chytrý nápad.
Vodník je řízen 3A konektorem, AIO "jen" 1A konektorem. Konektory lze použít i tradičním způsobem pro ventilátory řízené PWM/DC.

Obrázek
Celé schéma napájení ventilátorů

Obrázek
Nyní samotný speciální DDR slot. Ten je určený pro zařízení s podporou osazení dvou M.2 disků. Proč zrovna ale do DIMM slotu? Lepší možnosti chlazení i obyčejně lepší přístup k hardwaru. Lze navíc na zařízení nasadit i RAM chladič, který pak ofukuje i samotné M2 disky

Obrázek
Obrázek
Na DIMM2 zařízení, kam připevníme jeden či dva M.2 disky jsou průduchy, ty slouží k průtoku vzduchu, který může dodávat i CPU ventilátor. Což nám charakterizuje druhý obrázek-slajd.
DIMM2 slot je na desce identický s DDR4, ale přeci jen ho odlišuje bezpečností záslepka, takže ani začátečník to nemůže fukčně poplést.

Obrázek
Obrázek
A teď už konečně extrémní taktování a deska samotná :). Skvělou inovací jsou ledky s detekcí kondenzace! Velmi užitečné. Kondenzace je největším nepřítelem extrémního taktování. A tato deska má celkem 13 detekčních sensorů, nejkrizovějších míst. 3 poblíž CPU a zbylé okolo RAM, a PCIe. OC zóna zahrnuje i klasická tlačítka start, reset, slow mód, pausa, CBB přepínač, retry tlačítko, safe tlačítko, LN2 jumper, přepínač PCIe slotů, přepínač na aktivaci/deaktivaci DIMM slotu pro RAMky. Super jsou i dva bílé konektory pro ventilátory, které jedou na plný kotel (nemusíte tudíž lézt do BIOSu a přeupravovat ručně řízení, pro overclockery je to pro chlazení ať už VRM a nebo odvodu LN2 padající páry důležité). Nyní ještě co je co.
LN2 mód jumper = umožní auto uzpůsobené nastavení pro LN2, odemknou se i některé věci v BIOSu, smysl to má použít až od teplot okolo -100 až -120 C
Slow mód přepínač = po přepnutí switche pojede CPU na násobič procesoru v úsporném módu, přepnutím zpět frekvence vyletí na násobič zadaný v BIOSu či softwaru Windows (Kaby Lake jej má 8, tedy frekvence je pak BCLK x 8)
Pause přepínač = hardwarová pauza, PC nereaguje, je v jakoby režimu nicnedělání, dokážete jej zas dochladit a nebo dohřát (jak potřebujete) a poté pokračujete v benchmarku
CBB přepínač = oddálí nebo dokonce vyruší coldbootbug (obecně vlastnost některých typů procesorů). Tzn procesor Kaby Lake má někde na -130 C tu vlastnost, že pokud V8m PC spadne z Windows a chcete nabootovat, nepovede se vám to. CPU se naoko tváří jako mrtvý. Prvně jej musíte ohřát, o pár stupňů, pak se dostanete do Windows a tam zas ho musíte dál podchladit až na -190 C. Což je otravné. A proto tato nová funkce, která by měla bránit až na výjimky tomuto procesoru zvanému coldbootbug.
Zbytek pojmů je jasný a nebo jsme si je už popsaly.

Obrázek
Detekční body kondenzace - už známe z předchozího odstavce

Obrázek
Deska Apex umí také 3D tisk podporu. Jeden držák, např pro minichladič k DIMM2 slotu :)

Obrázek
Obrázek
AURA je všude, APEX je světly doslova nabitá. Ale i jumpery si můžeme některé z lokací vypnout/zapnout a nebo dokonce ještě rozšířit o RGB pásky. AURA a AURA SYNC je prostě to co z marketingového hlediska hýbe světem, ať se to někomu líbí a nebo ne. Přes software si pak sami naladíte barvy, synchronizace, režimy podsvícení...

Obrázek
Zvuk Supreme FX není jen ALC1220, samotný ALC1220 se chová tak jak vidíte nalevo, napravo pak SupremeFX, který díky dalším komponentám zvuk "vyhladí".

Obrázek
Zajímavý software, jež je součástí balíčku na DVD, funguje však jen s KabyLake, na jiném PC se mi nedařilo nainstalovat

Obrázek
Desku můžete vybavit osobitým kouzlem, vyrobit si vlastní logo (prázdné vložky jsou součástí balení desky) a také si ho podsvítit

DESKA A JEJÍ POPIS
Základní desku obdržíte v ROG krabici, na které převažuje červená barva. Design krabice se oproti předchozím rokům trochu změnil.
Obrázek
Obrázek
Na zadní straně krabice jsou potom specifikace a popiska samotné desky Apex

Obrázek
Po otevření na nás vykoukne ještě ROG logo

Obrázek
Součástí příslušenství pak je:
Sada ROG samolepek
malé ROG polepky na SATA zařízení
4x SATA kabely
RGB propojka
IO zadní krytka
Q konektor
DVD s ovladači
Manuál
slevový kupón na sleeve kabely ke zdroji
ROG podtácek
DIMM2 karta pro M.2 disky
M.2 šroubky
ROG HB SLI můstek
instalační vložka pro procesor
sada pro výroby vlastního loga podsvícení


Obrázek
Základní deska má atypický design, kde jsou jednotlivé rohy "protažené" a propojení rohů tvoří pomyslné písmeno "X". To značí "eXtreme".

Obrázek
Základní rozmístění ATX24 pin konektoru a 2x 8 pin konektorů je na tradičních místech. Je i dobře označeno, který osmipin je onen primární, druhý slouží jen pro LN2. Rozměry desky odpovídají ATX formátu, ale jistě vás zarazí, že deska má jen dva sloty pro operační paměti. Proč? Protože pro extrémní overclocking dosáhnete vždy lepších výsledků s nižším rušením,a tam je dva lépe než 4 :-). řekl bych, že jsou i o nějaký ten milimetr blíže k patici CPU, než je obvyklé. I proto tato deska může dosahovat jako jedna z mála nad 4000 MHz DDR4.
Pravý horní roh patří OC zóne. Levý spodní roh pak audiu. Pravý spodní roh zaujímá klasickou konektivitu s case a zároveň zónu pro vodní sensory a podsvícení. Na základní desce najdeme taky tři vyztužené PCIe konektory pro grafické karty. Čtvrtý spodní je spojen elektricky s jižním můstkem (PCH). Samotné rozložení linek pro grafické karty je buď:
1x 16 PCIe 3.0 (první slot)
2x 8 PCIe 3.0 (první a třetí slot)
1x 8 + 2x 4 PCIe 3.0 (první+druhý+třetí slot)

Pro jižní můstek jsou pak určeny také krátko dva PCIe 1x 3.0, to může posloužit např pro zvukové karty.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Podívejme se na M.2 kartičku. Ta se vkládá do speciálního DIMM slotu, který se nachází hned vedle DDR4. Vypadá na oko i podobně, ale má jeden výřez navíc, aby to nikdo nespletl. Elektricky je propojen s jižním můstkem a na samotné zařízení lze umístit dvojici M.2 NVMe SSD disků. Výhoda? Přístup a chlazení (od CPU ventilátoru a nebo pomocí DRAM ventilátoru).

Obrázek
Tři RAM? Ne, pouze dvojice GSkill TridentZ a samotná M.2 karta.

Nyní už samotné detaily desky
Obrázek
OC zóna, kde nalezneme tlačítka start, reset, post displej, retry a safe button, speciální LN2 přepínače, bílý RGB držák pro LED pásky, přepínače PCIe slotů, DRAM jumper i samotné digitální napájení pamětového obvodu.

Obrázek
Pasivy jsou poměrně nízké, uchycení šroubků je pouze zeshora, což je vynikající nápad, hlavně pro extrémní overclockery. Na horní hraně desky jsou i konektory pro ventilátory, řízené PWM/DC dle samotného připojeného ventilátoru. Zcela vpravo na fotografii je bílý 4-pin, jež slouží pro hlavní ofukovací ventilátor, který vždy poběží na plný kotel RPM.

Obrázek
Zde vidíme čtveřici SATA, pro nás OC blázny je to více než dost. Dále přední USB3.0, a přídavné napájení pro PCIe v podobě molexu. Zakroužkoval jsem sekci jumperů pro aktivaci/deaktivaci některých částí AURA RGB na desce. Pod ní jsou bílé konektory pro měření teplot a průtoku kapaliny u vodních systémů, včetně konektoru pro vodní pumpu.

Obrázek
Spodní část zleva doprava obsahuje přední audio konektor, druhý RGB header, TPM port, dvojici portů pro USB 2.0 vývody, ROG konektor pro OC Panel I/II, konektor pro ventilátory a přepínač BIOS čipů. Deska disponuje dvěma BIOSy.

Obrázek
Tento roh obsahuje audio SupremeFX s FX1220. Obecně obsahuje čip ALC1220A obohacený o systém zesilovačů a japonských audio kondenzátorů. PCB je samozřejmě oddělená, kvůli nízkému rušení. Všimněte si také hlavního řídícího čipu IO od Nuvoton (naproti druhému PCIe x16 slotu).

Obrázek
Na této části jsou některé čipy pro USB3.1 a HDMI. A pak zapouzdřený čip LANGUARD, chránící LAN port proti přepětím.

Obrázek
Výbava IO je solidní. Najdeme zde dvojici PS2 portů, což je užitečné znovu pro extrémní overclockery. Před nimi je ještě tlačítko pro BIOS flashback funkci (dole) a vymázání nastavení BIOSu (nahoře tlačítko). Následují displayport a HDMI, 6x USB3.0, LAN, USB3.1 A+C, audio konektory.

Napájení
Obrázek
Základní deska pro overclocking je rozhodně vytvořena na solidní úrovni. Podívejme se na celý systém napájení. Červeně jsem zvýraznil napájení pro procesorová jádra a iGPU v procesoru. To je osmifázové, bez nějakých děličů. Defakto je přesně řečeno 8+2. A řízeno digitálně, precizně pomocí IR čipu. Řídící čip je orámován červeně (malý rámeček).
CPU má i další část zvanou IO a SA. Napájecí fáze se nachází pod logem Republic of Gamers, zvýraznil jsem ho oranžovým obdélníkem. Má dva samostatné kontroléry (červené malé čtverečky), jeden pro IO a druhý pro SA.
Napájení pro paměti má také samostatný okruh, také řízený digitálně. Ten je dvoufázový a označil jsem ho modrou barvou.

Hlavní napájecí část pro Vcore je asi to nejdůležitější. Mosfety jsou zapouzdřené a výrobcem je Texas Instruments, model CSD87350Q5Ds. Ty dokáží propustit šílenou hodnotu - proud až 400A! V OC tedy skutečně nebudete limitováni :) A to ani přes o něco horší praktické vlastnosti, pokud mosfety se zahřejí třeba na 60 C.

BIOS V KOSTCE

Obrázek
-menu o informacích desky, biosu apod

Obrázek
Extreme Tweaker-vše k taktování

Obrázek
Nechybí ani přednastavené profily

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Nastavení RAM je ohromné

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Pro hračičky nastavení Extreme Paradise :)

Obrázek
Power limit nastavte pro taktování raději ručně, na své maximum 255,5

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
V Advanced si nastavíte disky, M2 disk a nebo vypnete i ROG podsvícení

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Monitoring, i řízení ventilátorů

Obrázek
BOOT sekce

Obrázek
Obrázek
Obrázek
V Tool ukládáte profily, ale je tu také užitečný sofware pro bezpečné smazání SSD disku

Obrázek


SOFTWARE A ZAJÍMAVOSTI
K desce patří celý balíček sofwaru. Asi nejzajímavější z nich je AI Suite III, který obsahuje několik podfunkcí. Mimo jiné nabídne i automatické naladění vašeho PC v části výkonu, napájení, chlazení, vedení úspory energie. A hlavně opravdu funkčně!
Obrázek

Obrázek
Řízení napájení pomocí softwarového balíčku

Obrázek
V části TurboV pak přetaktujete snázeji svůj počítač. Nastavení násobičů turba, napětí všech hlavních součástí je samozřejmostí. Stejně tak uložení si OC profilu

Obrázek
Zajímavá část zvaná "turbo aplikace", která přiřadí vašemu PC pro určité úlohy vámi definované frekvence turba procesoru.

Obrázek
Chcete promazat systémovou cache a navýšit tak výkon pro benchmarky?

Sonic Radar je samostatný prográmek pro hráče, detekuje šíření zvuku. Jak moc je to nápomocné v praxi, to už musím nechat na vás.
Obrázek
Obrázek

Více využiji Sonic Studio - tedy nastavení zvukového čipu.
Obrázek
-i nastavení zvuku přes HDMI grafické karty

Obrázek
Obrázek

Dalšími softwary jsou ROG Ramcache, ROG RAM Disk a novinkový ROG CLone Drive pro zálohu souborů, ale i celého disku
Obrázek

A pochopitelně softwarový balíček Asus AURA :)

PODSVÍCENÍ EFEKTŮ -AURA
Deska disponuje doslova brutálními možnostmi podsvícení, přes jumpery lze některé části deaktivovat. Například ono svítící logo "Flank3r" a nebo také "republic of gamers". Zbytek už poladíte přes sofware a nebo BIOS (úpplná deaktivace)
https://youtu.be/wqGB_F9qctM

TESTOVACÍ SESTAVA A VÝSLEDKY TESTŮ PŘED A PO PŘETAKTOVÁNÍ
Testovací sestava byla v dnešním případě identická, až na jiný kus procesoru. Dnes jsem použil retailový kousek i7-7700K
Základní deska Maximus IX Apex
CPU chlazen AIO Silverstone TD02 Slim
RAM GSkill TridentZ 4000 MHz XMP 2x 4GB (v základu běžely na JEDEC 2133 MHZ, v OC měření na svém XMP profilu)
Zdroj Corsair AX1200 1200W
Grafická karta Asus Strix GTX 1050 Ti OC
SSD HyperX 3K 120GB
Windows 10 Home 64-bit

Obrázek
Obrázek

Měření jsem provedl v několika testech zaměřených na procesor, už z toho důvodu, že grafická karta je jiná než minule a SSD mi kapacitně neumožnil nahrát třeba nějakou zajímavější hru. Možná někdy příště v testu vlivu frekvence RAM na výkon.
Výsledky jsem shrnul do tabulky. Už předem mohu prozradit, že CPU nezklamal a znovu jsem se dostal na 5 GHz stabilně.

Obrázek

V tabulce vidíme srovnání s minulou Maximus IX Hero, ta si naoko vede v pár testech lépe, ale dávám to za vinu dvěma faktorům. Windows 10 a "zaplevení" a druhým důvodem jsou jiné RAM, byť běžely také na 2133 MHz, ale měly dvojnásobnou kapacitu. Rozdíly to jsou však zanedbatelné....Ohromný skok vidíme po přetaktování v testech propustnosti, kdy i RAM jsem nechal na vysokých 4000 MHz. To se podepsalo na teoretické propustnosti.

PŘETAKTOVÁNÍ
Obrázek
Pro přetaktování jsem zvolil test stability v AIDA 64 Engineer běžícím cca po 30 minut. Potěšilo mě, že retailový kousek je ještě o chloupek lepší, jak ESko, na 5 GHz postačilo jen 1.31V v BIOSu s LLC5.Přesto i s chlazením AIO se teploty nejteplejších jader dostaly nad 80 stupňů. Pokud se nechystáte delidovat, vidím hranici okolo 1.35 V jako strop pro dlouhodobý provoz. S delidem si můžete dovlit jít o dalších 0.05V, snad i o 0.1V nahoru. Ideálně se držet teplot v zátěži stress testu do 90 C na jádrech (lépe je samozřejmě i méně).
Obrázek
Jak vidíte, cache běžela dokonce až na 4700 MHz!

Užitečné tipy pro APEX a taktování Kaby Lake
Obrázek
Tabulka bezpečných rozsahů napětí při dodržení podmínek chlazení podle Asus. Každý kus hřeje trochu jinak, vše prostě je dobré přizpůsobit teplotám. Ochrana CPU je na 100 C.

Obrázek
Post displej důležité LN2 kódy a jejich význam (některé se budu muset naučit nazpaměť :) ) Ty se hodí hlavně pro extrémní taktování.

Taktování pro benchmarky

Zkusil jsem pak i maximální frekvence pro benchmarky. Problém č1 byly teploty, CPU jsem nemohl v těžkých testech uchladit na více než 1.425V. Tomu odpovídala frekvence 4150 MHz. Možná by si CPU s trochou práce dal říci i na 5200 MHz, ale dál zcela jiste ně, delid bude nutný...

Cinebench R11.5 na 5152 MHz
Obrázek

Cinebench R15 na 5152 MHz
Obrázek

Blender "Ryzen" benchmark 150 samples
Obrázek

Méně stresující testy jsou Superpi, zkusil jsem tedy "napálit" napětí, které těmto pokusům svědčí. 5450 MHz a Superpi 1M
Obrázek

A kupodivu, CPU projel i delší test 32M na 5450 MHz!
Obrázek

Zkusil jsem i dvakrát 5500+ MHz pro 1M, ale v obou případech mi sestava zamrzla, alespoň foto :)
Obrázek

Taktování s Kaby Lake je vskutku zábava, je rychlý, má velmi silné IPC a zvládá sám o sobě velmi vysoké frekvence, na které s jinými procesory leckdy dosáhnete až s extrémnějšími metodami (suchý led/dusík).

ZÁVĚR
Obrázek
Stejně jako kluci na fotografii ze světové scény, i já dávám palce nahoru :) Ta deska je grandiózní a to ne kvůli tomu, že si na mě lidi z ROG Taiwanu (zase) vzpomněli a dostal jsem edici desky s vlastním nickem, ale kvůli tomu, že je to první deska, na které bez problémů naběhnou RAM na XMP profil 4000 MHz s needitovaným operačním systémem, že má PS2 konekotry, tlačítko na oddálení či eliminaci coldbootbugu, zajímavému DIMM.2 slotu pro SSD NVMe do RAIDu, možnost montáže pasivů s uchycením šroubků zeshora a dalším detailům :clap: :thumbup:
A bude se dobře vyjímat i v nějaké nadšenecké sestavě. Později v dalších komentářích doplním o další výsledky v průběhu týdnů. V zásobárně mám ještě jiný kus i7-7700K a třetí na cestě. Uvidíme, který z nich bude opravdu ten nejlepší :)
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Reklama
Uživatelský avatar
PC-HELP_robot
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 299
Registrován: duben 11
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Příspěvekod PC-HELP_robot » 14 úno 2017 15:13

Publikováno - velké díky za naprosto vyčerpávající a skvěle zpracovanou recenzi :bigups: :bigups: :bigups:

Uživatelský avatar
Karrex
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9042
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Příspěvekod Karrex » 15 úno 2017 18:20

"ale kvůli tomu, že je to první deska, na které bez problémů naběhnou RAM na XMP profil 4000 MHz s needitovaným operačním systémem"
- na VIII Extreme naběhnou taky normálně.

Taktování pro benchmarky
- tam máš 4150, místo 5150 :-) .
Funguji už jen přes SZ a Skype. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2131
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Příspěvekod FlanK3r » 16 úno 2017 10:53

Heh, díky za upozornění. No já se svým kousekm 4000 MHz na MVIII Extreme 4GHz RAM nerozjel :(...
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
Karrex
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9042
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Příspěvekod Karrex » 16 úno 2017 13:58

Ve slotech A2, B2 ti nejely jo? Zajímavé :-D .
Funguji už jen přes SZ a Skype. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2131
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Příspěvekod FlanK3r » 17 úno 2017 11:53

Možná horší IMC kusu, ale ty si chytil pěknej kousek Skylake, myslím, že i některé kaby Laky nedají to co tvůj Skylake :)

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 14 minutách 15 vteřinách:
Sdílím své nastavení BIOSu. Ne každý kus může dát stejný výsledek stabilně, bude záležet na kusovosti procesoru a i základní desce. Moje paměti jsou taktovány vysoko a s nízkým časováním, pamatujte, že vám stačí stabilní a pohodové XMP, kde postačí mnohem nižší napětí na DRAM (1.35-1.4V)
I higlihted the most important settings to OC of Kaby.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
-detailní nastavení pamětí má smysl pouze pokud řešíte benchmarky, ne běžný provoz :) Jinak nechte na auto. A navíc to platí jen pro Samsungy.

Obrázek
Obrázek
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2131
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Příspěvekod FlanK3r » 20 úno 2017 16:25

kus č2, konečně jsem se dostal k tomu odzkoušet, s jakou nejnižší vcore dá Cinebench R15 na 5GHz+4.5 GHz cache. Je o trošinku lepší než recenzovaný kus...

Obrázek
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2131
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Příspěvekod FlanK3r » 27 úno 2017 17:01

Obrázek
Minulý týden jsme uspořádali menší ROG akci por overclockery. Motivace byla slušná, možnost vyhrát Intel core i3-7350K a za druhé místo RAM GSkill TridentZ 3600MHz 2x 4GB. Já a Aerou jsme však zaplulimimo soutěž a taktovali s extrémními metodami

Obrázek
Občerstvení :)

Obrázek
Na duel sestav byly sestavy víceméně identické: Maximus IX Hero, GSkill TridentZ 3600 MHz a procesory i3-7350Ks. Kluci ke chlazení použili AIO chlazení. Zdroj, SSD a další pomůcky si každý donesl dle vlastního uvážení. Soutěžilo se v benchmarcích:
Superpi 32M
Cinebench R15 multithread
HWBOT PRIME benchmark

Limitací byl procesor, pro které platilo pravidlo, že CPUZ nesmí ukázat takt vyšší než 5000 MHzs tolerancí +- 10 MHz, vše tedy spočívalo především na RAM a cache a případně umu s operačním systémem.

Obrázek
Obrázek
Můj delidovaný i7-7700K L643G202, druhý nej Kabylake co mám...

Obrázek
Já a Aerou jsme používali Apex desky

Obrázek
Aerou izolace, protože deska byla vypůjčená, musel použít gumu. POužil jsem ji i já, jako "klasik", který s ebrání novým metodám :)

Obrázek
Obrázek
Jsem připravený, v BIOSu nahrát můj ručně vytvořený RAM profil pro E-die , poté zpět do BIOSu a podhclazovat a čekat, čekat, čekat, nahrát LN2 profil či je zadat ručně a pak můžeme dát teprve uložit a s chutí do Windows. Je potřeba počkat, než teploty budou kolem -130 C.

Obrázek
náhradní RAMky a SSDčko v DIM2 kartě.

Obrázek
Tzv fázové chlazení, fungující na bázi chladícího systému v ledničce. Hrozná mrcha, tohle nosit po schodech je za trest...

Obrázek
Aerou v celé své kráse

Ale zpátky k klasickým sestavám, které byly hlavním důvodem akce.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Trochu rad a pomoci :)


Obrázek
Aerou se soustředí, 6 GHz...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
U mě to bylo celkově těžší, Začátek šel jako po másle a těšil jsem se na pořádné výsledky. Cílem byl Cinebench nad 6400 MHz a Superpi okolo 6750 MHz a lépe. První run na 6 GHz s 1.65V byl v pohodě. Potřeboval jsem ještě něco změnit v BIOSu, tudíž jsem restartoval a změnil hodnoty PLL core a PLL termination voltage spolu s vyšší DMI. Nabootoval jsem a pokračoval. spustil SUperpi a to mi po pár cyklech zamrzlo, následovala modrá smrt. Poté jsem se už nemohl do WIndows dostat, i přes mnoho pokusů a nastavení BIOSu, ani na defaultní hodnoty. Zkusil jsem i jiné SSD s Windows 7. Ani tam se nepodařilo dostat. Vždy jen logo Windows a následuje modrá smrt...
Později jsme zjistili, že CPU zemřel na dvou jádrech. A nebylo jinak možné se do WIndows dostat. Zajímavé však je, že se všemi aktivními jádry a HT se i přesto můžu nadále pohybovat v prostředí BIOSu. Trochu mě to zamrzelo, ale někdy se to holt stane, že ne vše funguje.

Každopádně to byl fajn den a hlavní pointa byl challenge o i3-7350K dou týmů (kapitán a pomocník). Vyhrál tým Stratos, i když ve dvou testech byly výsledky těsné a z počátku se situace vyvíjela v jeho neprospěch.
Obrázek


Obrázek
PS: Pozor, Dancop nás sleduje :lol: (kdo neví, Dancop je nr1 overlcokcer a shodou okolností na fotografii z TV obrazovky)
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2131
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: ROG Maximus IX Apex - geekovská deska pro rekordy

Příspěvekod FlanK3r » 05 bře 2017 12:53

poslední binning 7700K a pak a pak to vzdávám s 7700Kčky. Jinak by člověk přišel o čas a o peníze :)
Obrázek
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Scroll button apex pro
  od Jordi » 05 úno 2022 13:52 » v Problémy s hardwarem
  4
  331
  od Hakosuka
  06 úno 2022 12:59
 • Am4 deska
  od Zem1 » 13 říj 2021 21:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  1
  307
  od mmmartin
  14 říj 2021 00:02
 • procesor+deska+ram?
  od sampooonek » 28 zář 2021 22:27 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  1
  283
  od Michael850
  28 zář 2021 23:02
 • Základní deska a SSD
  od Brick » 01 lis 2021 20:24 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  2
  321
  od petr22
  01 lis 2021 20:28
 • deska k i9 12900k + chladič
  od Hikorust » 08 úno 2022 00:01 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  4
  404
  od Karrex
  09 úno 2022 14:38

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 14 hostů