Test herní základní desky ASUS Z270H-Gaming

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

winycz
nováček
Příspěvky: 37
Registrován: červen 15
Pohlaví: Muž

Test herní základní desky ASUS Z270H-Gaming

Příspěvekod winycz » 21 bře 2017 10:51

Test herní základní desky ASUS Z270H-Gaming

V této recenzi se budu zabývat herní základní deskou ASUS Z270H-Gaming jako základ pro hráče, kteří budou mít šanci přetaktovat svůj „K“ procesor? Podívejme se na to blíže.

Obrázek

Základní deska jak již z názvu zřejmé je postavená na nejnovější řadě čipových sad Intel konkrétně Z270. Patice procesoru zůstává stejná a to s1151 do, kterého můžeme osadit procesory 7. generace Kabylake, ale i starší z 6. generace Skylake.

Je zajištěna podpora DDR4 paměti s frekvencí až 3866MHz, které je možno ještě více přetaktovat, celkem jsou zde 4 sloty podporující zapojení Dual-channel a až 64GB.

V čem je tedy Z270 novější nebo lepší než předchozí Z170? Zejména ve více PCI-express linkách, kdy Z270 v kombinaci s Kabylake procesorem nabízí až 24 PCI-e 3.0 linek, což je o 4 více nežli v případě Z170, ovšem tyto linky nebudou pro grafické karty, ale pro periferie. To ale není vše, dále čipset podporuje nové Intel Optane SSDdisky s revoluční technologií 3D Xpoint a novější verze Intel Rapid Storage technologie.

ROZBOR DESKY

Obrázek

Nejvyšší čipová sada Z270 dále nabízí přetaktování odemčených K procesorů za pomocí násobiče a tomu napomáhá 6ti fázová napájecí kaskáda digitálně řízená mikrokontrolerem DIGI+ VRM, který zajišťuje i úsporu energie za pomocí ASUS EPU. Napájení desky je tvořeno tradičně jedním 24 pinovým konektorem a jedním osmi pinovým pro procesorovou část. (bíle označeno)
Deska však obsahuje jak je již z předchozí generace ASUS Z170 známo dedikovaný generátor frekvence BCLK, který přináší technologii ASUS PRO Clock, umožňuje vyšší a stabilnější hodnoty BCLK což ocení overclockeři.

Obrázek

K přetaktování je třeba pořádné chlazení ventilátory a v tomto nám deska nabídne až 5 čtyř-pinových konektorů pro ventilátory (světlá zelená), z nichž jeden slouží pro připojení vodní pumpy.

Zvuková část desky SupremeFX je tvořena nejmodernějším kodekem S1220A od Realteku, který je skrytý pod kovovým elektromagnetickým štítem a operačními zesilovači RC4580 a OPA1688 od Texas Instruments, které zaručí dostatečné zesílení pro sluchátka s impedancí od 32 až do 600 ohm, což si zvukovka sama detekuje. Kondenzátory ASUS použil japonské prémiové Nichicony. Kodek se zesilovači slibují odstup signál od šumu až 113dB pro vstup neboli nahrávání a 120dB pro čistý zvuk z výstupu. Celá zvuková část je pak oddělena od zbytku základní desky průhledným červeně podsvíceným pruhem, který může buď staticky svítit nebo dýchat či lze podsvícení úplně vypnout. Schovaný je zde i konektor pro připojení zvukových jacků na čelním panelu počítačové skříně (žlutá).

Síťová část je zde tvořena gigabytovým ethernetovým mikroprocesorem od Intelu WG-I219V (tmavě zeleně označeno) s galvanicky odděleným síťovým konektorem pro ochranu desky proti přepětí jako například blesku.

Pod síťovým mikroprocesorem je umístěn Super I/O monitoring controlér Nuvoton NCT6793D, který řídí vstupy a výstupy čelního I/O panelu desky.

Obrázek

Pro pevné disky jsou zde přichystány dva M.2 PCI Express sloty (růžová) a dohromady 6 SATA 6G konektorů (červeně) umožňující zapojení disků do pole RAID.
Světle modrou barvou jsem pak poznačil dva konektory až pro 4 externí USB 2.0 a tmavě modře dva konektory až pro 4 externí USB 3.0.

Na spodku desky pak najdeme tradiční konektor pro COM port, TPM šifrovací zařízení a samozřejmě pro připojení tlačítek a LEDek PC skříně a dvoupin pro vymazání nastavení BIOSu.
Rozšiřující sloty, které na desce najdeme jsou tři PCI-e x16 z nichž pouze jeden je osazen 16-ti procesorovými linkami, který je rovněž kovově vyztužen s funkcí elektromagnetického štítu, dále pak zbývají tři PCI-e x1 sloty. Základní deska pak podporuje zapojení maximálně dvou grafických karet v režimu x8 + x8.

Tmavší šedou barvou vedle napájecího osmi pinu jsem označil přepínač CPU_OV jumper, který slouží pro odemčení bezpečnostních napěťových limitů v biosu například pro taktování pod kapalným dusíkem.

Na desce je ještě jeden zvláštní konektor (sv. šedá) umístěný mezi posledními dvěma PCI-e x16 sloty o, kterém jsem bohužel nezjistil k čemu slouží, ale jsem přesvědčen, že by mohlo jít o konektor pro reflash BIOS mikroprocesoru pomocí speciálního externího zařízení.
Co však ještě stojí za zmínku jsou úchyty pro šroubky označeny jako 3D Mount (hnědá), které slouží pro uchycení různých plastových krytů, které je možné si vytisknout na 3D tiskárně.

Z obrázku níže popíši mikroprocesory čelního I/O panelu desky:
Prvním je Asmedia ASM2142, která řídí dva USB porty verze 3.1 oproti předchozím ASM1142 však umí komunikovat se dvěma zařízeními zároveň ovšem potřebuje pro to dvě PCI Express 3.0 linky.
Druhým ASMedia ASM1442K jsou řízeny HDMI a DVI video výstupy.

Obrázek

U High-endových desek ROG nalezneme POST display, který zobrazuje chyby BIOSu, respektive chyb, přes které deska nepostnula. U této desky jsou zde LED diody (fialová), které zobrazují, na jakém z těchto segmentů mohl nastat problém a to CPU, DRAM, VGA a Boot_device.

ČELNÍ PANEL DESKY
Na čelním panelu najdeme zleva 2x USB2.0, HDMI a DVI port, 2x USB 3.1, PS2, 4x USB3.0, Ethernet port a 5 audio konektorů s jedním digitálním SPDIF.

Obrázek

BALENÍ
Balení je tvořeno samotnou základní deskou, dvěma SATA 6G kabely, šroubkem pro přichycení M.2 disku, montážním držákem na procesor, 2-way SLI můstkem, I/O štítem, visačka na dveře „Do not disturb“, CD s drivery, manuály a nálepky ASUS Strix na PC skříň a pro popis kabelů.

SOFTWAROVÁ VÝBAVA DESKY

ASUS AI Suite 3
Balíček AISuite zahrnuje utilitu Dual Inteligent Processors 5 (EPU/TPU/DIGI+VRM) přes kterou je možné řídit nastavení úsporných stavů, měnit frekvence procesoru či pamětí RAM přímo z operačního systému, ale také i napětí na různých segmentech nebo třeba bližší nastavení DIGI+ digitálně řízené napájecí kaskády a nechybí samozřejmě ani monitorování teplot a napětí.

Obrázek

Další součástí balíčku je TurboApp s hlavním cílem zrychlit neboli přiřadit vyšší prioritu vybraným aplikacím.

FanXpert 4 ve kterém lze detailněji nastavit otáčky ventilátorů a také jim lze nastavit start/stop režim do jisté teplotní úrovně, obdobně jako u grafických karet.

PC Cleaner slouží k vyčištění disku jako obdoba CCleaneru.

Systém Information vypíše základní informace o základní desce, procesoru a pamětech.

USB BIOS Flashback je velmi dobrou utilitou, umožní vytvořit flashdisk pro obnovu BIOSu i v případě nezdařeného update. Tedy v případě pokusů s alternativními BIOSy je tohle velmi užitečné.

File Transfer slouží pro komunikaci s cloudovým uložištěm ASUS.

A v poslední řadě EZ Update, utilita sloužící pro automatickou aktualizaci ovladačů či BIOSu.

Obrázek

ASUS Supreme FX se Sonic studiem a radarem
Software ovladače zvukovky SupremeFX je zcela jednoduchý, je tvořen konfigurací reproduktorů, nastavení prostorového zvuku a volby výchozího formátu vzorkování.

Obrázek

Ovšem zvukovka je již obohacena Sonic studiem, ve kterém si může uživatel doladit zvuk dle vlastní potřeby, funguje to velmi podobně jako Dolby digital či DTS. Poslední částí softwaru zvukovky je Sonic Radar, který vizuálně na monitoru zobrazuje odkud se šíří zvuk, například ve hře Counter Strike bude zobrazovat ze kterého směru se šíří zvuk střelby či kroků.

Obrázek

ASUS Overwolf
Zbrusu nová utilitka Overwolf určená primárně pro hráče je takovou všehochutí. Aplikaci jsme tak zběžně projel a nemám pro ní úplně nějaký speciální výraz, ale na pohled mi připomíná steam či takovou službu, zkrátka je zde obchod (store) ve kterém si může uživatel postahovat různá rozšíření popřípadě i hry, například facebook prohližeč, skype, software pro streamování či natáčení videí, chatovací miniaplikace a tak podobně. Co z mého pohledu je na této aplikaci asi nejužitečnější je FPS conter. Pokud zrovna někdo nechce používat fraps a nemá nVidia Experience, pak by tato aplikace pro něj mohla být užitečná. Nabízí rychlý přístup ke spoustě vychytávkám, které si uživatel postahuje.

Obrázek

ASUS RAM Cache II
Definice ze stránek ASUS:
„Software ROG RAMCache poskytuje uživatelsky přívětivé a transparentní řešení, jak zvýšit celkový výkon počítače přes využití systémové paměti (DRAM), která není používána.
RAMCache umístí mezipaměť RAM mezi hard disk a aplikace. V reálném čase zjistí Vaše požadavky na celkový výkon PC s ohledem na aplikace, které momentálně používáte a na Vaše požadavky ohledně I/O disku. RAMCache zkopíruje nejčastěji používaná data z disku na mezipaměť RAM, kde mohou být rychleji zpracována a poté je automaticky přepíše zpět na disk - takto zvýší celkový výkon počítače a to s minimálním rizikem ztráty dat.“

Obrázek

ASUS Gamefirst IV
Program sloužící pro upřednostnění počítačových her při průchodu síťovou kartou, aby hráč dosáhl co nejnižší odezvy ve hrách. Je zde možnost manuálního či inteligentního automatického nastavení, aplikace zároveň slouží pro monitorování toku dat v síti.

Obrázek

Co by stálo ještě za zmínku je například ASUS Clonedrive což je v podstatě aplikace na klonování disků neboli vytváření bitových kopií.

POHLED NA BIOS
Na rychlo s vámi proletím nějaké možnosti BIOSu. BIOS je stále stejný jako i u předchozích generací, graficky je ve stylu ROG se dvěma módy EzMode a Advanced mode pro zkušenější.

Obrázek

Podíváme se tedy na advanced mode. Základní rozdělení na:

My Favourites (oblíbené položky) kam se řadí právě ty, které jsou nejčastěji měněny,
Main obsahuje základní informace nastavení času,
Ai Tweaker slouží zkráceně pro taktování,
Advanced pro nastavení všech možných částí desky,
Monitor, jak již z názvu zřejmé slouží pro monitoring teplot a napětí a taktéž pro nastavení ventilátorů,
v záložce BOOT se nachází nastavení možností bootování,
a v předposlední záložce Tool se nachází například EZ Flash utilita pro flashování biosu, ASUS Profile pro načítání, ukládání či zálohování již přednastavených profilů.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

To co mne nejvíce zaujalo na tomto BIOSu, což možná obecně platí pro nové chipsety je nastavení DRAM Command Rate, kde už není na výběr pouze 1T a 2T, ale přibylo zde i 3N (3T) a N:1, což jsem blíže nezkoumal.

TESTOVACÍ SESTAVA, BENCHMARKY A POZNATKY
V této sekci se budu věnovat samotnému testování základní desky a porovnání se základní deskou ASUS Z170-A v Super PI a AIDA64 benchmarku, dále o vlastních zkušenostech a poznatcích za dobu co jsem tuto desku testoval.

Obrázek

Obrázek

Jako prvním krokem bylo updatovat BIOS na verzi 0801, dále instalace operačního systému s ovladači v době, kdy jsem desku začal testovat již byly na stránkách ASUSu ke stažení nové verze ovladačů neboť jsem se dočetl, že původní beta ovladače měly nějaké mouchy, s novými ovladači a utilitami k desce jsem neměl sebemenší problém.

Následovalo přetaktování, opsal jsem si nastavení, které jsem měl použité na ASUS Z170-A desce a to stejné aplikoval i u Z270H Gaming i přes slabší 6ti fázovou napájecí kaskádu, oproti 10ti fázové z ASUS Z170-A toto nastavení prošlo. Pro takt procesoru 4800MHz jsem u Z170-A potřeboval minimálně 1,415V, stejné napětí bylo dostatečné i u této desky se stejně nastavenou kalibrací DIGI+ VRM. Toho čeho jsem si však všiml, že se tyto dvě desky liší byla teplota chladičů napájecí kaskády, zatímco u Z170-A byla kaskáda jen mírně vlažná, u Z270H Gaming se po 20 minutovém stress testu hřála podstatně více avšak ruka na chladičích šla udržet, tedy rozhodně by neměl být problém utáhnout na desce Kabylake I7 7700k na 5GHz.

Na závěr se podíváme na rozdíly Z170-A a Z270H Gaming v benchmarcích AIDA64 a SuperPi.

Obrázek

Obrázek

ZÁVĚR A ZHODNOCENÍ
Veškeré nové základní desky ASUS Strix mne nadchly hlavně svým nezaměnitelným vzhledem, nabízí široké spektrum od obyčejnější, avšak zároveň krásné Z270H Gaming až po desky s různými dalšími kryty a podsvíceními.

Z270H Gaming je takový základ pro hráče, kteří dostanou vzhledově atraktivní desku s herními vychytávkami jako je zvukovka se Sonic Studiem a Raderem, síťovka s Gamefirst IV a dalším software, který ASUS k desce nabízí. Ovšem to není vše, na desce je možné si slušně přetaktovat Kčkový procesor a 5GHz na „Kaby ísedmičce“ s vodním chlazením zcela jistě pro tuto desku problém nebude.

Co se týče vybavení je deska opravdu skvělá a asi bych nehledal nic co bych více od desky požadoval, což ale vyvrací základní deska ASUS Z270F Gaming, která je o zhruba pouhých 300kč dražší se silnější napájecí kaskádou, aura podsvícením a ještě lepší výbavou, tedy cena by mohla být o málo nižší. Kdybych se měl poohlédnout i na nižší ASUS Z270-A, která je o zhruba 200kč levnější, tak i přes silnější kaskádu zase nenabízí žádnou z vychytávek, které jsou právě u této desky pro hráče.

Tedy koupí téhle desky chybu nikdo jistě neudělá a budete si moct pověsit visačku „Do not disturb“ na dveře :-)

Děkuji českému zastoupení ASUS za poskytnutí základní desky na recenzi.

Reklama
Uživatelský avatar
PC-HELP_robot
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 299
Registrován: duben 11
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Test základní desky ASUS Z270H-Gaming

Příspěvekod PC-HELP_robot » 21 bře 2017 10:56

Publikováno - děkujeme moc za další hezky zpracovanou recenzi :bigups:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Test základní desky Asus Prime B650M-K
    od KingGustavo » 30 čer 2024 18:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    2038
    od FlanK3r
    01 črc 2024 20:42
  • Po reinstalaci Win 11 se už systém nenačítá s logem základní desky
    od Viktor.Z » 25 kvě 2024 11:32 » v Windows 11, 10, 8...
    11
    7633
    od pcmaker
    26 kvě 2024 10:11
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    4640
    od KingGustavo
    28 lis 2023 16:14
  • Asus AM5 (X870E/X870/B850) desky - infa, zkušenosti
    od FlanK3r » 03 zář 2024 16:08 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    1732
    od FlanK3r
    10 říj 2024 17:29
  • Recenze ASUS ROG Cetra True Wireless - špuntová herní sluchátka
    od winycz » 18 kvě 2024 12:21 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    10940
    od kidd.hombre
    09 čer 2024 23:21

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 7 hostů