Volba NAS pro domácnost

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

MichalB
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Volba NAS pro domácnost

Příspěvekod MichalB » 26 lis 2017 17:29

Zdravím vás,

Potřeboval bych poradit s výběrem domácího NAS uložiště, o těchto uložištích toho moc nevím, jak fungují a k čemu všemu je lze použít....

- moje představa je taková, že bych měl rád ze všech PC v domácnosti (3-7, podle připojených ntb) možnost zálohovat a uschovávat data na společném uložišti (fotky, videa, dokumenty...), v domě máme 2 routery a 5/7 PC by se připojovali přes Wi-fi, nikoliv kabelem.

Někde jsem se dočetl že by to snad mělo fungovat i pro telefony na dálku, přiblížil by mi někdo znalý fungování těchto stanic a navrhnul ideální kousek pro mě? 4Tb by snad měli stačit :)

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Volba NAS pro domácnost

Příspěvekod X » 26 lis 2017 18:12

MichalB píše:... 5/7 PC by se připojovali přes Wi-fi, nikoliv kabelem.

PC WiFinou? To fakt ne! Základ je kabel pro nepohyblivé stroje a prvky sítě (router, switch, ...), WiFi pouze pro mobilní přístroje (smarthodinky, smartmobily, tablety, notebooky, ...).

MichalB píše:... v domě máme 2 routery

To musí dělat neplechu, stačí 1 (modem)router(WiFi) a když je potřeba dalších portů LAN, použít switche.

NAS: https://cs.wikipedia.org/wiki/Network_Attached_Storage

4 Tb = 0,5 TB ... kapacity není nikdy dost, takže radím co největší, nyní lze běžně sehnat i 8 TB.

MichalB
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volba NAS pro domácnost

Příspěvekod MichalB » 26 lis 2017 22:40

No kdyby to šlo kabelem, tak to udělám. Bohužel bych kvůli tomu musel vést kabel přes zeď, nebo rozkopat celou podlahu, takže jsem zvolil wi-fi. S wi-fi v PC mám rychlost downloadu 27,5Mbit/s a odezvu 32ms. Nemyslím si že bych s tím měl být nespokojený...

No neplechu to ani nedělá, občas je potřeba u NTB prohodit wifi (když se připojí k té vzdálenější ikdyž s malým signálem a net pak skoro nejede, je potřeba lognout na tu za rohem... Jinak je to v pohodě) No a důvod proč jsou 2 je jednoduchý, 2 generační dům, stavěný z prefabrykovaných železobetonových kusů, které jen tak nepropustí signál do dalšího patra...

Definici NAS si umím najít taky, nejsem idiot, já se ale ptal na odlyšnosti jednotlyvých kusů. Na eshopech de najít kousky s pamětí 4TB za 4000, a 4TB za 9000... Stejný značka, stejná kapacita, jiné v...? O to mi jde.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volba NAS pro domácnost

Příspěvekod dvorakj » 27 lis 2017 00:05

ahoj, dival bych se urcite po zarizenich firmy QNAP.
Co vsechno by to melo umet mimo tech zaloh?

vzdaleny pristup poresis pres open vpn nebo L2TP/IPsec. domaci inet pak aspon 20/20

bohuzel k dobremu nakonfigurovani NASky a pc budes potrebovat realne zakladni znalosti siti a konfigurace PC. tudiz stredne az vice pokrocily bezny uzivatel:-)

MichalB
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volba NAS pro domácnost

Příspěvekod MichalB » 27 lis 2017 08:20

Záloha je v tomto případě primární, pokud bude možnost právě vzdáleného přístupu, pak už asi není nic víc co bych od toho očekával, nebo chtěl. Jde mi o uložiště.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volba NAS pro domácnost

Příspěvekod dvorakj » 27 lis 2017 22:45

za rozumne minimum se da povazovat tohle
https://www.qnap.com/cs-cz/product/ts-251

pokud to chces fakt ciste na zalohu + casty pristup k ni, tak naprosty zaklad
https://www.qnap.com/cs-cz/product/ts-251

k tomu 2 disky do raidu a za nej potom 1 disk v supliku, co bude zalohovat cely NAS.

vzdalene se pak pripojis pres ovpn bud pres NAS (nutne presmerovani portu na IP NASky) nebo mas vpn server v routeru (ja to mam v mikrotiku, umi to i zaklad za 600Kc). pres klienta se pak pripojis do vnitrni site a das tam routu podsite NAS


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů