Jaký největší hard disk bez hélia

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

KeittoRoche
nováček
Příspěvky: 33
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Jaký největší hard disk bez hélia

Příspěvekod KeittoRoche » 17 pro 2017 15:53

Ahoj, potřebuji sehnat co největší kvalitní disk, který není napuštěn héliem, ale jen vzduchem.

Potřebuji hlavně, aby měl disk co největší kapacitu a životnost – rychlost zápisu mě příliš nezajímá.
Víte o nějakém konkrétním ? :lookround:

- Vzduch chci mít v disku, protože v mém případě je zvýšené riziko selhání,
kdy je potřeba navštívit pak specializovanou firmu a data po havárii obnovit.
Obnova dat z disků, které jsou naplněny héliem je náročnější a nákladnější.

- Zatím jsem uvažoval o tomto: ST8000VX0002 ale nikde se mi nepodařilo vygooglit,
jestli obsahuje nebo neobsahuje helium a prodejci tuto informaci u disků často neuvádějí.

- Zálohuji hodně a intenzivně, ovšem v tomto případě není zálohování vždy ihned možné.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký největší hard disk bez hélia

Příspěvekod petr22 » 17 pro 2017 15:57

Pokud ma byt disk spolehlivy, musi mit primarne maximalne 2 plotny.

Coz ma zcela urcite 2 TB disk.

Osedcene disky jsou treba Seagate IronWolf. Nicmene selhat kdykoli muze jakykoli disk, muzes ale pouzit diskove pole ze dvou a vice disku.

Statisticky nejnizsi poruchovost maji nektere disky HGST, jejich zasadni problem je ale vyrazne vyssi cena a nesehnatelnost u beznych prodejcu.

Jestli je to mozne, kup si na Ebay paskovou knihovnu (LTO-3 a vyssi) a muzes zalohovat automaticky treba kazdy den petkrat na pasky.

KeittoRoche
nováček
Příspěvky: 33
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jaký největší hard disk bez hélia

Příspěvekod KeittoRoche » 17 pro 2017 17:03

Bohužel pod 6TB na jednom 3.5" interním SATA 3 disku jít nemohu
proto hledám co největší možnou kapacitu bez hélia.

Objednával jsem tento: 12TB “ST12000NM0007“ Seagate Enterprise Capacity,
ale na poslední chvíli jsem zjistil, že disk už není se vzduchem.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký největší hard disk bez hélia

Příspěvekod petr22 » 17 pro 2017 17:09

Jestli nechces jit pod 6 TB, tak nesmis byt prekvapen az se zadre lozisko motoru disku.

Nam takhle odesly vsechny disky s vetsim mnozsti ploten a na zachranu dat je nutne prendat plotny do jineho disku, to same elektroniku a doufat ze to bude fungovat.

Vetsi kapacity se daji sestavit z vice disku v RAID 5 a mas tam i redundanci, kdy jeden disk muze odejit a nic se nestane, das novy a data se dopocitaji samy.

KeittoRoche
nováček
Příspěvky: 33
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jaký největší hard disk bez hélia

Příspěvekod KeittoRoche » 18 pro 2017 21:18

No přesně jak říkáš – na tuto eventualitu a nutnost přendávání ploten do jiného disku se chci co nejlépe připravit.
Pokud by byl disk napuštěný héliem bylo by přendávání o dost obtížnější.
:thumbup:


Z důvodů nedostatku místa pro další sloty nemohu více disků zapojit do raid.
Prostě je v tomto případě jen velmi málo místa pro disky a velká potřeba kapacity pro data.

SSD disky s touto kapacitou musím se současnými cenami bohužel momentálně vyloučit.

Navíc se s celým zařízením také i manipuluje, což zvyšuje riziko nehody a systém v takové situaci
nelze propojit pomocí kabelů s jiným. Zálohování probíhá pouze v klidu, když je možné disk připojit.

Zálohování tedy není vždy realizovatelné bezprostředně a tak občas může nastat situace,
že se disk rozbije zrovna ve chvíli, kdy část dat teprve na zálohu čeká.

Proto bych se chtěl na tuto eventualitu nehody připravit tím, že najdu disk s co největší kapacitou bez hélia,
aby pak případné přendávání ploten mohlo proběhnout standardním způsobem. :)

KeittoRoche
nováček
Příspěvky: 33
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jaký největší hard disk bez hélia

Příspěvekod KeittoRoche » 28 pro 2017 14:30

Velký hard disk bez hélia se také hodí široké mase lidí. Všichni většinoví běžní uživatelé a ti kteří chtějí mít svá domácí videa a fotky někde uschované a nemají už žádné peníze na další hard disky a zálohy. Všichni kdo hodí harddisk do skříně a možná se k němu za deset let po nějaké katastrofě s nadějí vrátí. Hard disk bez hélia podle mého usnadní obnovu všem těm běžným uživatelům, kterým se disk zasekne bez toho, aby měli zálohu. Ale to jsem se jen tak zamyslel :)

Třeba bude za pár let oprava heliového disku zcela standardní s cenou stejnou jako u disků normálních - to nevim - no ale doma si to už určitě jen tak nerozeberete.

Tak jsem hledal dál co největší konkrétní typ a zjistil jsem, že většinou disky okolo 6TB jsou ještě se vzduchem, ale měli by být některé i 8TB ale větší už helium mají.

Dodatečně přidáno po 4 minutách 57 vteřinách:
Můj výběr:

Jaký jsem vybral co největší kvalitní disk bez hélia ?
(již jsem nemohl čekat na případné další reakce nebo návrhy)

Pro moje poněkud výraznější nároky jsem si nakonec vybral:
HGST (Hitachi) 6TB 0F23002 (HUS726060ALN610) Ultrastar 7K6000 4KN
který by pravděpodobně hélium obsahovat neměl.

https://www.hgst.com/products/hard-driv ... tar-7k6000

Ale v pohodě bych doporučil i Seagate IronWolf Pro 6TB (NAS) nebo Seagate SkyHawk 6TB (Surveillance)

Se vzduchem je prý ještě i o něco pomalejší 8TB velký disk se SMR zápisem Seagate Archive 8TB ST8000AS0002 nebo lepší ST8000AS0003.

Nakonec jsem koupil i několik disků s héliem tam kde je záloha možná kontinuálně a to konkrétně
HGST (Hitachi) 12TB 0F30141 (HUH721212ALN600) Ultrastar HE12 4KN – tak uvidím jak se obříkům bude v průběhu času dařit.

U harrdisku Seagate Surveillance 8TB ST8000VX0002, který jsem zmínil v původní otázce a několik jich s úspěchem také používám, jsem do teď informaci o héliu nedohledal takže ho zatím považuji za teoreticky héliem napuštěný.

Diky za jakékoli vaše další doplnění, připomínky nebo názory na můj výběr.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký největší hard disk bez hélia

Příspěvekod Martab » 30 pro 2017 19:59

Odemknuto na žádost autora.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký největší hard disk bez hélia

Příspěvekod dvorakj » 30 pro 2017 22:10

ahoj, myslim, ze to moc prozivas.
mel jsi koupit "obycejny" 12TB disk a z neho pak delat nekam zalohy, kdyz jsou ty data tak dulezita.

KeittoRoche
nováček
Příspěvky: 33
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jaký největší hard disk bez hélia

Příspěvekod KeittoRoche » 30 pro 2017 22:49

Jo snažím se brát tyhle věci vážně v rámci omezených finančních možností. Přiznávám, že každý hard disk co nemá kompletní zálohu vnímám jako hrozbu :) Protože u mě při záznamu dat dochází často k vibracím a někdy i k nepředvídatelné situaci tak se opravdu takový disk může odporoučet kdykoli.

Dvakrát sem už musel nechat disk otevřít a data zachraňovat. Jednou selhala elektronika disku - ale to se nemuselo nic zachraňovat. Jednou kolegyně skopla celé zařízení na zem takže se utrhly čtecí hlavy. :lolno: Jednou se zaseklo ložisko přímo v průběhu zálohování. Kvůli několika náročně znovu získatelným souborům je to pak hodně práce navíc. Při představě, že teď někde běhám a snažím se zajistit vytáhnutí dat z héliem napuštěného disku mi není dvakrát do smíchu.

S opravou běžného vzduchového disku už mám zkušenost tak se jí tak nebojím. Vím že ve světě je možné héliové disky opravovat, ale jak jsou na tom firmy u nás a kolik by si za to účtovali to nevím. Zeptám se až půjdu okolo.

Ale jasný .. už nějaké 12TB mám a plánuju další - tam kde dokážu mít data zdvojená to nebudu hrotit. (14TB nechci protože pode toho co vím mají zatím SMR šindelový zápis a ne klasický PMR) To už jde spíš o co nejvýhodnější kontinuální dlouhodobé uskladnění v průběhu let. A uvidíme co přinese připravovaný HAMR nebo MAMR záznam.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Extrakce hard titulků z videa + editace OCR
    od Pandora Rosalez » 28 čer 2023 18:34 » v Vše ostatní (sw)
    2
    1624
    od Pandora Rosalez Zobrazit poslední příspěvek
    29 čer 2023 12:40
  • rozšírenie PC o SSD disk
    od mk7605 » 20 srp 2023 11:49 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    385
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    20 srp 2023 11:52
  • Nový disk (HDD, SSD) do PC, cca 2 000 Kč
    od mandak1 » 20 čer 2023 08:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    770
    od mandak1 Zobrazit poslední příspěvek
    20 čer 2023 09:35
  • pevný disk Příloha(y)
    od Terka05 » 23 kvě 2023 05:47 » v Problémy s hardwarem
    31
    2641
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 18:30
  • M.2 disk + eterní box
    od BigSandy » 03 čer 2023 09:51 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    582
    od pazdrat Zobrazit poslední příspěvek
    03 čer 2023 10:46

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů