Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

honzac
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: únor 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod honzac » 03 úno 2018 15:34

Ahoj,
můj starý ThinkPad s C2D je po aktualizacích na Spectre a Meltdown těžce za hranou použitelnosti, tak se začínám poohlížet po náhradě. Našel jsem sice notebook, který se mi líbí, ale protože jsem neměl víc než 5 let čas sledovat dění okolo HW, radši se ptám, jestli se za ty peníze vyplatí, jaké by mohly být alternativy a jestli náhodou nemají v krátké době vyjít nějaké aktualizované modely, na které by se vyplatilo počkat.

Teď co hledám a jaké mám požadavky:
- maximální cena i s případným příslušenstvím: 20 000 CZK
- notebook nebude mým primárním pracovním nástrojem, nepotřebuji maximální CPU a GPU výkon
- s notebookem budu čas od času cestovat, nižší váha má pro mě vyšší prioritu než výdrž na baterku. Většinu času bude v zásuvce.
- notebook budu používat hlavně na multimédia, web nebo programování malých hobby projektů (žádná virtualizace ani nic brutálně náročného na výkon, od toho mám stolní PC)
- na notebooku nebudu hrát náročné hry
- displej ideálně 13", minimální rozlišení FullHD a IPS je podmínkou
- kvůli pohodlí ovládání v posteli / vlaku / autobuse bych preferoval konvertibilní notebook s dotykovým displejem
- původně jsem přemýšlel nad tabletem, pak mi ThinkPad u filmů v posteli začal šíleně throtlovat. Navíc na Android by asi byl vopruz dostat plnohodnotný bash s gitem a g++, napsat a zkompilovat si v Javě blbý Hello world by byla už úplná utopie :)
- dobrá podpora Linuxu, zpátky na Windows si zvykat nehodlám
- u procesorů na jádře Atom se bojím, aby notebook za 5 let utáhl Firefox nebo Chrome, takže radši apsoň i3

Nejvíc mě zaujal tento dotykový Dell: , tu jsou jeho specifikace.

- ta specifikace mi úplně nesedí, protože tam nevidím kombinaci CPU/GPU, která je na TSB v e-shopu. Taky píšou, že notebook zvládá max 16 GB RAM, ale na stránkách Intelu se u toho procesoru píše o 32 GB.
- našel jsem servisní manuál pro asi starší model 5368, kde se píše, jak se dá téměř každá komponenta vyměnit. Tím u mě ten notebook má velké +.
- 4 GB RAM nepovažuju za problém, dokoupím 8 GB modul a pořád se vlezu do limitu. Za 2 - 3 roky, kdy ceny DDR4 klesnou ještě dolů, můžu RAM zase upgradovat na 16 nebo 32 GB.
- HDD nepovažuji za problém, do notebooku okamžitě dám SSD ze starého ThinkPadu
- líbí se mi klávesnice, která je podobná té, kterou mám na firemním Dellu Latitude
- v některých zemích se notebook prodává s Ubuntu, takže jiná distribuce Linuxu by tam snad měla fungovat v pohodě
- 2 roky NBD záruka je taky fajn.
- trošku zamrzí absence RJ-45 a USB-C, ale není to žádný blocker
- byl bych rád, kdyby mi notebook vydržel tak 5 let na multimédia a nenáročnou práci

Je ten notebook skutečně tak super, jak se mi teď zdá? Díky za odpovědi :)

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod xbs » 03 úno 2018 15:43

trochu OT, jen ze zvědavosti, jak moc se projevily na Linuxu ty záplaty na Meltdown/Spectre gdyž píšeš "za hranicí použitelnosti", na čem si to konkrétně poznal nejvíc?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod petr22 » 03 úno 2018 15:47

Obavam se ze z tech 5 let na multimedia bude treba ubrat, protoze spoustu toho nedokaze prehrat uz dnes, nestaci na to vykon procesoru. I3-7100U sice vypada papirove impozantne, ale vykonove je na rovni 9 let stareho Core Quadro a je o dost mene vykonna, nez plnohodnotne I5 z roku 2012, ktere jsou treba v Lenovu X230 nebo T430.

Vymenitelnost komponent u notebooku neni zas takova vyhoda - disk a RAM jde obvykle vymenit, jenze kdyz umre deska, muze to byt konecna. Procesor je pripajeny na zakladni desce.

Ja osobne bych koupil Lenovo X230 nebo T430 (mam oboje), zvlast ta X230 je idealni cestovni notebook. U T430 jde vymenit LCD za FHD IPS nebo to s nim primo koupit, navic Thinkpad uz mas, i kdyz s Core Duo.

http://www.thinkwiki.org/wiki/Replacing ... better_one

Na obojem pouzivame Linux Mint bez problemu.

honzac
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: únor 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod honzac » 03 úno 2018 16:34

Při přehrávání Full HD videa ze sítě nebo v HTML5 v prohlížeči po pár minutách CPU vyletí na 90 °C a začne throttlovat, obraz se pak hodně kouše a notebook je rozžhavený. Možná by trochu pomohlo vyčistit větrák a přepastovat CPU, ale chtěl jsem jít do něčeho novějšího i kvůli barevnýmu podání a pozorovacím úhlům displeje.

Petr22: pokud jsou ty procesory opravdu takový průser, tak dát 20 000 za takový notebook považuju za vyhozený peníze. To budu radši přemýšlet o tom X230, i když by se mi líbilo něco ještě trochu lehčího.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod petr22 » 03 úno 2018 16:39

Ja posledni X230 koupil tady:

https://www.ebay.com/itm/Lenovo-X230-Co ... 2749.l2649

Baterka stoji 700 Kc, suple na disk 74 Kc, dekl na ramky 70 Kc, pamet i disk mam svoje.

3500 Kc za notas povazuji za slusnou cenu, dalsich 400 Kc stoji dokovaci stanice.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod xbs » 03 úno 2018 16:45

pokud novej, osobně bych vybíral něco s Ryzenama a počkal na rozšíření nabídky, pač momentálně sou v nabídce jen dva výrobky, a to s Woknama... ceny se ale pohybujou kolem tý dvacky, ale bez systému by pak mohly bejt níž...

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod cejny » 03 úno 2018 20:14

Pokud jsou love, tak klidne i jete x1 carboon, ale cenove rozdil neni o vykonu. Bacha na U cpu, z toho co je to chce i7.
Google ti najde benchmark cpu.

X200s+monitor maj aktualne nasi, jedou net a kancl, tata youtibe. Obcas kancl. Chovaji se k tomu jako k tv, mati neumi kopirovat ani pod win [po 10 letech s pc doma] a je to defakto neresitelne, o pohadani se. Co mne prekvapilo, tak dava 1080p v x264.
Mazel cca 10w na bat pokud nic moc neresis.
Kazdopadne nezatracuj. Nic za nej nedostanes a jako zaloha na linuxu projde.

Jinak jedu na t430 coz ma stejne cpu jak v x230. Nic z tebou pozorovaneho neznam. Mam kubuntu 16??? LTS a aktualni. Dava levou zadni 1080p hevc pres cpu.
Proste je to v benchmarku 1200 vs 4000.
Mam to na net kancl a videa. Ze srandy jsem pustil zarak 1080p hevc cca 30pro cpu, jakesy webky co cosi tezej cca 50pro , hudbu z youtube + mraky zalozek v prohlizeci. Ani tak se to nezacalo sekat, proste defakto nic, nic jineho jsem ani necekal. Teplota lehce pres 80 a vetrak ma rezervu.

Nekdo by ti pod linuxem mohl hodit odber na bat, tj. powertop.
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod cejny » 03 úno 2018 20:24

Otazka je jak kvalitni sezenes za 20k a zda ocenis pripadnych cca 8k v benchmarku u intelu 8 generace, coz je proste dano 4 jadrem cpu.

Ac maji dana x male rozliseni, krom carbonu, tak to staci. x200s je super, ale jen pro ty co dobre vidi.

S tim ze tohle ma zaruku https://www.pocitarna.cz/zakladni-noteb ... BNEALw_wcB
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

honzac
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: únor 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod honzac » 05 úno 2018 10:12

Tak díky za odpovědi. U toho x200s zkusím přepastovat CPU a vyčistit větrák, pokud se k tomu půjde rozumně dostat. S penězi problém nemám, ale nepovažuju za rozumné vyhazovat příliš mnoho peněz za notebook, který bude doplňkem ke stolnímu PC. V cenové kategorii do 20k jsem u lehkých notebooků viděl jen procesory založené na Atomu, nebo ty Učkové i3. Že jsou ty Učka takový průser jsem netušil. To si radši koupím tu X230.

honzac
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: únor 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod honzac » 19 úno 2018 12:52

Thinkpad dnes dorazil, bral jsem ho z ebay z odkazu jak psal @petr22. Budu ho ale muset omlatit nekteremu z dopravcu o hlavu, vypada to, ze na tom baliku asi nekdo sedel. Mate nekdo zkusenosti s reklamaci u dopravce?
tady a tady jsou nejake fotky, mam toho ale zdokumentovano vic.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Náhrada za ThinkPad X200s do 20 000 CZK

Příspěvekod petr22 » 19 úno 2018 12:57

Reklamuj u prodejce, ne u dopravce.

Doprava zbozi k tobe je zalezitost prodejce :-)

Ebay neni Bazos.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 26 hostů