IPS vs VA / zahnutý vs rovný

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

LumpyOne
Level 1
Level 1
Příspěvky: 76
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

IPS vs VA / zahnutý vs rovný

Příspěvekod LumpyOne » 29 kvě 2018 11:41

Dobrý den,

už několik dní vybírám monitor pro především kancelářskou a částečně grafickou práci (kóduju weby, občas i designuji)..

mé požadavky: pravděpodobně 27 palců, fullHD, flickerfree, možnost nahnutí dopředu/dozadu

Lákal mě zahnutý monitor (i když na grafickou práci to asi není ideální volba) a pořídil jsem si https://www.alza.cz/27-philips-278e8qjab-d4747459.htm - zahnutý s VA. Monitor jsem však musel vrátit, a to z jediného, ale velice zásadního důvodu - body byly jakoby daleko od sebe a větší písmo se jakoby stínovalo (viz příloha). Myslíte, že je to neduh právě VA panelu, nebo je to neduh zahnutých monitorů, nebo to byla prostě smůla?

Nyní jsem si pořídil https://www.alza.cz/27-philips-276e7qdab-d4426742.htm, se kterým jsem v podstatě spokojený, jenže.. mě stále láká ona zahnutost :) a pocit, ,,co kdyby ten druhej monitor zobrazoval ještě líp,, :) - tam mi jde především o ostrost, použitelné pozorovací úhly.. možná už ne tolik o podání barev.

Rozmýšlím se tedy ještě vyzkoušet tyto 2 monitory: https://www.alza.cz/27-samsung-c27f396-d5091474.htm a https://www.alza.cz/27-samsung-c27f390fhu-d4292620.htm. Myslíte, že moje požadavky splní lépe, nebo spíš naopak :) (nejsem si zde jistý možností naklonění - má někdo zkušenost?).

Děkuji.
Přílohy
obraz.jpg

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: IPS vs VA / zahnutý vs rovný

Příspěvekod xbs » 29 kvě 2018 11:55

neřek bych, že je rozumný brát sedmadvacítku ve FHD, jednotlivý body tam už sou docela zřetelný... průbnul si něgde 27" ve QHD? možná to by bylo to vítaný zlepšení oproti současnýmu...

Exie_
Level 2
Level 2
Příspěvky: 228
Registrován: duben 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: IPS vs VA / zahnutý vs rovný

Příspěvekod Exie_ » 29 kvě 2018 23:10

Ten Samsung je velmi podařený. Sám ho vlastním v 24" verzi a jsem maximálně spokojený. 27" ve FHD je nesmysl.

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: IPS vs VA / zahnutý vs rovný

Příspěvekod Fox_25 » 30 kvě 2018 00:16

Jestli ti jde o použitelné pozorovací úhly tak si nekoupíš VA panel. To co ti vadí na obrázku nejspíš dělají jednotlivé doménové sekce subpixelů u VA panelů.

IPS vs VA pixel structure sharpness.

BackPa
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: IPS vs VA / zahnutý vs rovný

Příspěvekod BackPa » 30 kvě 2018 04:13

Před pár dny jsem si koupil 32" IPS Full HD a je to v pohodě jak na filmy, tak hry. Neviděl bych to jako nesmysl...

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: IPS vs VA / zahnutý vs rovný

Příspěvekod xbs » 30 kvě 2018 05:28

tak každej tu "zrnitost" FHD na větší ploše vnímá jinak, chce to prostě ten rozdíl vidět na vlastní oči a porovnat...

BackPa
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: IPS vs VA / zahnutý vs rovný

Příspěvekod BackPa » 01 čer 2018 08:49

Nevýhoda těch velkých 1080p monitorů je ta, že tam už jde vidět všechny nedostatky toho rozlišení, resp. že tráva, stromy atd jsou v dálce spíše slité, čehož si třeba na 25 " monitoru (mám 2560x1080) člověk ani nevšimne. Třeba si je zvyknout na zobrazení textu (web atd), ale jinak bych to nezatracoval. Bohužel mám jenom slabou GTX 1070, takže tam se o 2K nebo výš nedá ani uvažovat. Proto jsem nejdříve koupil ten 2kUW monitor, ale ten už ta karta těžce nestíhá. Prakticky i v tom 1080p už má problémy udržet 60 fps stabilně.


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Baggy a 26 hostů