EK vodní chlazení

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Truger
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 343
Registrován: září 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

EK vodní chlazení

Příspěvekod Truger » 03 črc 2018 10:36

Zdravím,

budu si pořizovat kompletní vodní chlazení EK Water Blocks EK-KIT P360.

Budu na něm provozovat zatím pouze i7-8700K a tento rok novější grafiku.

PC skříň mám NZXT h700i. Mám ale pár dotazů:

1. Kam bych měl umístit radiátor? Koukal jsem po YouTube a všude to vyšlo lépe na přední straně, ale zkoušeli to pouze s AIO vodníkama a grafika měla původní chladič. Já budu chladit i grafickou kartu. Je tedy jedno, zda bude radiátor nahoře, či ve předu? Podle mě by to lépe vypadalo nahoře.

2.Koukal jsem po již sestavených vodníkách v mé case. Chtěl bych expanzní nádobu s pumpou umístit na ten červený plech uvnitř (mám červenou case). Jak se to tam montuje? Snad nebudu muset vrtat do toho plechu otvory.

3. Jaká je výhoda využití čiré kapaliny oproti nějaké takovéhle: http://www.jscomputers.cz/produkt/Aqua_ ... l?arg1=001 ? Je to pouze kvůli tomu, že se okruh nezašpiní?

4. Jak by se dala jednoduše vypustit kapalina z vodního okruhu? Co na to budu potřebovat, nějaký ventil? Lze potom použít jednu a tu samou kapalinu, když nebude starší jak 1 rok?

5. Bude tento vodník hodně tichý v idle a ve 100% zátěži bude opravdu málo hlučný? Budu ho kupovat 3 měsíce použitý a byla v něm použita originální EK čirá kapalina, takže předpokládám, že ho čistit nemusím.

Děkuji Vám za rady.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod petr22 » 03 črc 2018 10:55

Obavam se ze zadny vodnik neni tichy, cerpadlo bude vzdy slyset vic nez ventilator. Navic
jakekoliv vodni chlazeni vyzaduje montaz dodatecnych ventilatoru, ktere chladi chipset
a regulatory na zakladni desce, ktere normalne chladi ventilator na chladici procesoru.

Ja osobne bych nechal udelat delid, u I7-8700K je to primo nutnost kvuli vyrobni chybe Intelu
a pak na to dal osvedcenou Noctuu NH-D15.

Co se tyce umisteni: z hlediska proudeni vzduchu dat radiator urcite na predni stenu a vsechny
otvory v horni stene zaslepit.

Expanzni nadoba se montuje bud pomoci sroubu do steny (musi tam byt otvor nebo zavit),
pripadne pomoci toho montazniho pripravku co je v cene bud na dno, nebo na klec na disky,
pripadne kam to pujde.

Zkratka nejak takhle:
https://www.reddit.com/r/watercooling/c ... gpu_block/

komplik
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 290
Registrován: květen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod komplik » 03 črc 2018 12:28

petr22 píše:Navic jakekoliv vodni chlazeni vyzaduje montaz dodatecnych ventilatoru, ktere chladi chipset a regulatory na zakladni desce, ktere normalne chladi ventilator na chladici procesoru.


Naprostý nesmysl. s dodatečnými ventilátory na VRM, není to potřeba, nevím o nikom kdo by to dělal, maximálně to na HEDT deskách berou vodním monoblokem, ale větrák na VRM jsem u nikoho normálního neviděl. Tu kaskádu vůbec nemusí větrák na vzduchovém chladiči chladit, záleží na velikosti a provedení, vzduch může koničt až za kaskádou.

D5 pumpy jsou tiché, ale záleží na TOPu, teď jsem měnil top a musel jsem snížit otáčky pumpy abych ho usměrnil. Původní top byl tichší a bez vibrací do cca 2.5k otáček, teď je mám asi 1900.



Truger píše:....


1: Radiátor nahoru nebo dolů. Je to na tobě, reálný rozdíl bude nula nula nic. Osobně bych ho dal v téhle skříni nahoru ať do skříně teče vzduch bez restrikce. Nicméně až přijde grafika tak se tam počítá dá i druhý dopředu. 360mm rad to sice uchladí, ale bude to chtít točit víc otáček, s dvěmi 360 to půjde v pohodě na cca 500-700 otáček, s pár stupni víc na CPU a grafice by asi šlo těch 500 otáček konstantně.

2: záleží jaký úchyt půjde sehnat pro danou expanzku nebo improvizovat. Aktuálně mám třeba Primochill který se chytá dvěmi šrouby, pro tuhle skříň bych musel najít nějaký mechanizmus - asi samo domo - nebo vyvrtat ty díry do toho plechu. Ta EK sada má mount na radiátor (tuším to jde i na ventilátor). Nevím jak EKWB, ale ten Primochill docela vibruje s tou pumpou. Nicméně ta 150 expanzka s D5 pumpou by tam na výšku měla vejít. Počítám že to uchycení na ten plech bude také vytvářet nějaké vibrace/rezonance

3: je irelevantní jakou to má barvau, čirá, barevná... koupit za 25 korun na beznínce litr destilky a hotovo, amx nějakou antikorozi jako přídavek do toho.

4: mít nějakou rozdvoju a zavírací ventil. Kapalinu pokud nebude nějak zaprasená klidně můžeš použít stejnou

5: v zátěži to bude chtít víc radiátorů až bude chladit i grafiku jinak to tiché nebode. A ultra tichá sestava nejspíše také ne. Bude to chladit o něoc lépe.
M1 Macbook Air 16GB RAM
i5-10400F, 32GB RAM a dočasně GTX1060 3G
iPadAir 2020

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod petr22 » 03 črc 2018 12:39

Kde vidis neco o nejakych ventilatorech na VRM ?
Ukaz mi, kde jsem psal, ze na VRM musi byt nejaky ventilator.

Pisu, ze krome vodniho chlazeni ktere krome radiatoru zadny ventilator nema
tam musi byt jeste dodatecne ventilatory, aby ve skrini proudil vzduch.

Pointa je ta, ze spousta lidi si mysli, ze kdyz pouziji vodni chlazeni, tak to bude
tissi nez ventilatory - jenze ty ventilatory tam stejne musi byt kvuli proudeni vzduchu
ve skrini.

Asi jsem jediny, komu byl donesen nekolikrat na opravu pocitac ze se prehriva,
i kdyz je tam prece vodi chlazeni - ano, AIO vodnik a jedine dalsi ventilatory
na radiatoru lezicim na dne skrine a ve zdroji......... dalsi ventilatory tam prece
davat nemuzu, to by moc hucelo.

Pokud se u I7-8700K neudela delid, tak bude mit o 15-20 stupnu vyssi teplotu
at se bude chladit cimkoliv.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod xbs » 03 črc 2018 12:48

řek bych že myslel tuhle větu...

"jakekoliv vodni chlazeni vyzaduje montaz dodatecnych ventilatoru, ktere chladi chipset
a regulatory na zakladni desce, ktere normalne chladi ventilator na chladici procesoru"

richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8727
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod richchie » 03 črc 2018 12:52

Dobrej vtípek.Jak může být vodní chlazení tišší,když používá na radiátoru tři ventilátory s rychlostí otáček 1600?Naproti tomu věž stačí většinou i s jedním větrákem a chlazení je i daleko kvalitnější a to nemluvíme o ceně kolik kvalitní vodník stojí.Nehledě na to jak jsou poruchová čerpadla v pumpě.Ale kdo chce kam....

komplik
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 290
Registrován: květen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod komplik » 03 črc 2018 12:53

XBS: přesně tu :) V reakci už to koega popisuje trošku jinak.

Ale stejně jak jsou ventilátory navíc u vodníka, budou i u vzduchového chlazení, taky nebude jediný větrák jen na chladiči. Jasně když se najde trouba co tam nedá nic jiného tak to problém bude, ale tady snad nepředpokládáme nějakého trdlíka.

Čím větší plocha radiátorů bude, tím se to bude chladit lépe za nižší hlučnosti. Radiátor sám o sobě ani neklade v okruhu nějakou zásadní restrikci, problematické jsou bloky, tzn, D5 to protlačí v pohodě na nejnižší otáčky a slyšet jít opravdu nemusí, záleží na TOPu. 500 otáček na 12cm ventilátoru rozhodně nepovažuji za hlučné chlazení. Slyšet půjde jen proudění vzduchu.

A ano souhlasím ta i7 bez delidu je marná a člověk na to může dát v podstatě cokoli a výsledek bude +- stejný. Bylo to krásně poznat, když před delidem to ohřálo v max zátěži vodu asi o 3 stupně a po delidu asi o 7... tepla jde z toho cpu ven více.


richchie:
a kdo proboha nechá vodníka na 1600 otáčkách? I ty AiO přednastavené silent profily jsou příliš hlučné a člověk si musí dělat vlastní křivku.

Tohle je třeba stav při AIDA64 stability testu... Při hraní je to typicky podobně neb CPU téměř nejede a teplo generuje grafika. Je to moje varianta "performance" chlazení, mám pak ještě profil na fixní otáčky. Bohužel Commander link neumí nastavit pod 500 otáček :(
Obrázek

https://ctrlv.cz/shots/2018/07/03/vjmQ.png plná velikost
Naposledy upravil(a) komplik dne 03 črc 2018 13:01, celkem upraveno 2 x.
M1 Macbook Air 16GB RAM
i5-10400F, 32GB RAM a dočasně GTX1060 3G
iPadAir 2020

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod petr22 » 03 črc 2018 12:57

Ciste technicky jsou to dva chladici okruhy:

1. vodni chlazeni odvadejici teplo z cpu a gpu

2. vzduchove chlazeni odvadejici teplo z vodniho chlazeni ven ze skrine

Ja osobne to vodni chlazeni povazuji za uplne zbytecne, jak jiz bylo receno,
Noctua chladic chladi, i kdyz se na nem zastavi ventilator. Kdyz se zastavi pumpa,
je to konecna, pocitac se vypne kvuli prehrati.

richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8727
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod richchie » 03 črc 2018 12:59

Sice hezké co píšeš,ale petr22 to myslel trochu jinak.V pc není jen chlazení procesoru.Potřebuješ kvalitně chladit i zbytek sestavy.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod petr22 » 03 črc 2018 13:01

To je presne pointa - ze pouzitim vodniho chlazeni se nezbavi pouziti ventilatoru.

Je to bud vzduch + voda nebo jen vzduch.

Takze ticho zcela urcite nebude, dokonce bude vetsi hluk nez pri chlazeni ciste vzduchem.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod xbs » 03 črc 2018 13:02

vono stejně to chlazení, teda spíš ovívání regulátorů, popřípadě čipsetu bude v běžnym kejsu probíhat pomocí airflow, běžný věžový chladiče k tomu moc nepřispějou... to jedině pokud by se použilo něco jako Big Shuriken...
big-shuriken.jpg

komplik
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 290
Registrován: květen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: EK vodní chlazení

Příspěvekod komplik » 03 črc 2018 13:09

Však jo a jediný rozdíl je, že na procesoru není mohutná hromada kovu, která se přemístila před/za ventilátory vpředu/nahoře/vzadu... I když třeba ten v zadní jsem tam dal jen jako estetiku, do bílých lopatek se večer hezky odráží LED podsvícení. Fakticky tam nemá přínos a bylo by asi lepší ho dát jako intake jelikož se pak o vzduch pere s horním ventilátorem na radiátoru. když tam nebyl tak bylo cítit že tudy nasává vzuch do skříně.

Navíc tím že se teplo přes radiátor rozprostírá teplo do prostoru mimo skříň (při montáži jako exhaust) tak ve skříni bude výrazně chladněji než kdyby tam bylo vzduchové chlazení. Ani radiátor vpředu zásadně neovlivní teploty, vzduch se průchodem přes rad ohřeje max o pár desetinek stupně.

XBS: "vono stejně to chlazení, teda spíš ovívání regulátorů, popřípadě čipsetu bude v běžnym kejsu probíhat pomocí airflow, běžný věžový chladiče k tomu moc nepřispějou"

přesně tak. Zvlášť, takové co mají ventilátor sedící na profil, nepřesahují a tělo je velké, příklad ninja 5... ten vzduch obejde kaskádu naprosto s přehledem.
M1 Macbook Air 16GB RAM
i5-10400F, 32GB RAM a dočasně GTX1060 3G
iPadAir 2020


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Vodní chlazeni
    od fishus » 18 bře 2024 20:13 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    779
    od fishus Zobrazit poslední příspěvek
    18 bře 2024 21:01
  • Aio chlazení
    od Krolino » 08 úno 2024 09:13 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    14
    1057
    od Krolino Zobrazit poslední příspěvek
    08 úno 2024 16:42
  • Nejlepší 60mm větrák pro chlazení košů s hdd
    od Ondras66 » 27 čer 2023 00:31 » v Vše ostatní (hw)
    12
    2264
    od Ondras66 Zobrazit poslední příspěvek
    19 črc 2023 20:01

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 hostů