Výměna zdroje Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
bbdra
Level 3
Level 3
Příspěvky: 467
Registrován: listopad 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výměna zdroje

Příspěvekod bbdra » 16 srp 2018 17:42

Dobrý den, mám nutkání pořídit si nový zdroj k počítači, ale nejsem si jistý jestli to má význam.
V současné době používám LC6600 V2.2 - Super Silent Series, a chtěl bych si pořídit v ideálním případě Corsair VS650 (ver. 2018), 650W, nebo Corsair CX 650 Builder, 650W.

Jsem zmatený, protože značka corsair by měla být kvalitnější, nicméně v informacích zmiňují 4 ochrany, zatímco můj současný zdroj má ochran 5 (OVP,OCP,OPP,SCP,UVP). Dále bych se chtěl zeptat jestli má podle vás výměna zdroje význam z pohledu výkonu a životnosti. Ten co používám má dobrých 6-8 let, do jaké míry je to pro můj pc riziko?
Děkuji

Reklama
Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod Marfy » 16 srp 2018 17:48

Řada VS není kvalitní vůbec a CX je takový horší standard.
Jinak nevím jakou sestavu to napájí.To se pak těžko radí. Když už upgrade zdroje,tak raději zvol kvalitní.Třeba řadu RMx.
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

Uživatelský avatar
bbdra
Level 3
Level 3
Příspěvky: 467
Registrován: listopad 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod bbdra » 16 srp 2018 18:17

Marfy píše:Řada VS není kvalitní vůbec a CX je takový horší standard.
Jinak nevím jakou sestavu to napájí.To se pak těžko radí. Když už upgrade zdroje,tak raději zvol kvalitní.Třeba řadu RMx.


A co je podle tebe kvalinější, zdroj který používám, nebo VS a CX?

Jinak sestava AMD Phenom(tm) II X4 965, motherboard Asrock(M3A770DE),rafická karta nvidia GeForce GTX460, 16-32 GB RAM, 2x HDD 1X SSD ,4x 12V větrák+chlazení procesoru,DVD-Rom,2x přední usb, externí zvuková karta M-Audio Super DAC.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod petr22 » 16 srp 2018 18:25

Cokoliv je kvalitnejsi nez neznackovy zmetek. Pokud vubec nejakou ochranu ma, tak nebude
moc funkcni, protoze tyhle lacine zdroje nam nekolikrat za provozu zacaly horet a nevypadaly,
ze by se chtely vypnout.

Laciny nekvalitni zdroj je rizikem od chvile, kdy je zapojen do elektricke site, i kdyz je PC vypnuty,
zdroj je stale pod proudem. Ten zdroj muze odejit kdykoliv, staci nahodne prepeti v elektricke site.

Na zdroji se nevyplati setrit, tech par stokorun rozdilu mezi kvalitnim a nekvalitnim zdrojem
se vymsti ve chvili, kdy zdroj odpali dalsi komponenty.

Uživatelský avatar
tally_ho
Level 3
Level 3
Příspěvky: 612
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod tally_ho » 16 srp 2018 18:26

zatímco můj současný zdroj má ochran 5 (OVP,OCP,OPP,SCP,UVP).

Na papíře to vypadá dobře, ovšem nakolik jsou funkčí a jak dobře nastavené je věc jiná..
https://www.czc.cz/210022,206711,208228,213650/kody
www.vhu.cz/ www.detektorweb.cz/www.leteckemuzeum.eu/archeologie/www.leteckabadatelna.cz/www.vets.cz/


Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod Donald64 » 16 srp 2018 18:31

Jedna věc je XY specifikovaných ochran a druhá ta, že u levných zdrojů jich většina stejně nefunguje, takže tohle není dobrým kritériem výběru. Corsair VS jsou hrozně nekvalitní zdroje a řada CX také není žádná výhra, jak již zmínil Marfy. Kvalitní zdroje máš třeba Seasonic Focus Plus nebo Corsair RMx. Vše levnější je o značných kompromisech, zde bych pak doporučil Be Quiet. Stav zdroje se dá cca zjistit, když zkontroluješ kondenzátory, ale jak píše Petr, tyhle neznačkový zdroje jsou vždycky riziko a je lepší se jich zbavit, než aby to něco případně odpálilo (u starých sestav to však nemusí být žádná tragédie, když tedy nevznikne požár).

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod dom324 » 16 srp 2018 18:34

Momentálně máš v pc šunt od LC Power - asi snad nejhorší výrobce "zdrojů" na trhu. Některé jejich "zdroje" dokonce zakázala EU prodávat.
Corsair VS nejsou moc kvalitní zdroje, ale na rozdíl od toho šuntu Ti nevybuchnou. Řada CX už se dá považovat za takový základ bez větších kompromisů.
Pokud chceš opravdu kvalitní zdroj, kup Corsair RMx nebo Seasonic Focus Plus Gold. 10 let záruka, semi pasivní chod, japonské kondenzátory. RMx je o trochu tišší a lepší, ale většinou je taky o pár stovek dražší. Oba jsou to špičkové zdroje za dobrou cenu.

Uživatelský avatar
bbdra
Level 3
Level 3
Příspěvky: 467
Registrován: listopad 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod bbdra » 16 srp 2018 20:02

Díky, za Vaše rady. Souhlasím s tím, že by bylo lepší si koupit spíš něco značkového. Popravdě ve zdrojích se zas tolik nevyznám, názvy jako Be quiet,Fortron a EVGA mi nic neříkají. Seasonic Focus Plus, 550W na mě udělal celkem dojem,desetiletá záruka,japonská výroba,tichý ventilátor a možnost integrace libovolného počtu kabelů, to je fakt super. Chybí mi ale některé údaje a taky jsem postřehl, že zdroj nemá aktivní PFC. Nevím přesně co to je, ale řekl bych že je to důležitý.

dom324 píše, že Corsair CX se dá považovat za základ bez větších kompromisů. Konkrétně model Corsair CX 650 Builder, 650W oosahuje i PFC, zároveň má vyšší výkon než Seasonic Focus Plus, 550W a je o tři stovky levnější. Jediné co mě znepokojuje je fakt že nemá OPP = Ochrana proti přetížení. Ale jestli jsem to dobře pochopil, tak to znamená, že max. odběr musí být cca 600W, jinak zdroj bouchne/zhoří, říkám to správně?
Ještě by mě zajímalo do jaké míry je podle vás pravděpodobné, že by zdroj Corsair CX 650 Builder, 650W, vybouchnul, začal hořet, popřípadě poškodil jiné komponenty v počítači?
Mě osobně se tento model velmi líbí a příjde mi ideální po cenové/funkční stránce + spolehlivý.

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod Marfy » 16 srp 2018 20:21

Napiš sem jakou máš sestavu. Nakonec třeba zjistíme,že ani 650W zdroj nepotřebuješ. Abys měl v zátěži odběr přes 600W,tak to bys musel mít v PC alspoň dvě high-endové grafiky.
Corsair CX není špatný zdroj. Ale rozhodně tam budou nějaké kompromisy (například některé čínské součástky),protože za tu cenu prostě nemůže být osazen velmi kvalitními japonskými součástkami.
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod Donald64 » 16 srp 2018 20:27

Pokud se nepletu, tak rozdíl mezi aktivním PFC a klasikou (pasivním PFC) je pouze v použité součástce, kde u jednoho máš tlumivku a druhého (aktivního) tranzistor. Tento parametr bych však vůbec neřešil, výsledný tvar proudu stejně více závisí na architektuře zdroje a použitých kondenzátorech.

Na Wattáž se vykašli, tvoje sestava bude odebírat typl bych tak maximálně 330W, na což 550W zdroj v pohodě stačí, vyšší wattáž se pak osazuje za účelem snížení hluku, případně aby zdroj fungoval neustále pasivně (Corsair RM750x). Tak jako tak cena/výkon je ten SS Focus Plus Gold 550W asi nejzajímavější volba, přednosti už vyjmenoval dom324.

U Corsair CX se šetřilo a to konkrétně na ventilátorech, jejichž ložiska mají tendenci brzy odcházet a dělat velice nepříjemný kravál, z tohoto důvodu je nedoporučuji. Oproti Seasonicu má navíc třetinovou záruku a o dost horší osazení.

Uživatelský avatar
tally_ho
Level 3
Level 3
Příspěvky: 612
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výměna zdroje

Příspěvekod tally_ho » 16 srp 2018 20:43

"U Corsair CX se šetřilo a to konkrétně na ventilátorech, jejichž ložiska mají tendenci brzy odcházet a dělat velice nepříjemný kravál, z tohoto důvodu je nedoporučuji. Oproti Seasonicu má navíc třetinovou záruku a o dost horší osazení."

To že Hong hua vypouští celkem často vadné ventilátory není nic neobvyklého. Postihujete to všechny jejich odběratele včetně Seasonicu který je montuje taky a nezáleží o jaký typ ložiska jde. Prostě Hong hua.

//mám 3x CX 450, 2x GW 1x CWT, tiché jsou všechny
www.vhu.cz/ www.detektorweb.cz/www.leteckemuzeum.eu/archeologie/www.leteckabadatelna.cz/www.vets.cz/


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Upgrade PC - výměna zdroje
    od titex » 15 dub 2023 18:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1163
    od titex Zobrazit poslední příspěvek
    15 dub 2023 21:49
  • Upgrade zdroje kvůli nové GPU
    od Grander » 10 kvě 2023 20:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    780
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    11 kvě 2023 19:49
  • Výměna CPU v NTB
    od Seann_K » 06 srp 2023 16:14 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    1337
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    06 srp 2023 17:47
  • Výměna chladiče CPU
    od goffy » 18 pro 2023 11:51 » v Problémy s hardwarem
    8
    1275
    od goffy Zobrazit poslední příspěvek
    19 pro 2023 06:41
  • Výměna klávesnice ntb Dell Příloha(y)
    od Atten » 21 dub 2023 23:16 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    2027
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    26 dub 2023 10:55

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů