GIGABYTE Z390 UD - co umí nejlevnější Z390 deska od GIGABYTE?

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Adys301
člen HW spec týmu
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8461
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

GIGABYTE Z390 UD - co umí nejlevnější Z390 deska od GIGABYTE?

Příspěvekod Adys301 » 23 říj 2018 23:53

GIGABYTE Z390 UD
Obrázek

Nejlevnější Z370 desky od GIGABYTE sklidily kritiku především za slabé a nedostatečně chlazené napájení. Desky jako Z370 Ultra Gaming dosahovaly až kritických 125°C. Na vině ovšem nebyl pouze samotný GIGABYTE. Intel předčasně vydal procesory 8. generace a výrobci neměli dostatek času na přípravu Z370 desek. GIGABYTE se však poučil a chystá se opravit svou reputaci s novými Z390 deskami pro procesory Intel Core 9. generace. V tomto článku se podíváme na model Z390 UD, který se dá koupit již za 3 300 Kč.


Za poskytnutí zdroje Fortron HYDRO 600 děkuji společnosti FSP Group.

Obrázek



Porovnání s Z370-HD3

Obrázek

Již na první pohled je zřejmé, že Z390 deska dostala velký upgrade v oblasti VRM. Z370 HD3 má 4 fáze pro CPU Vcore a tři fáze pro iGPU. Z390 UD má 10 fází pro CPU a dvě fáze pro iGPU. To je pořádný upgrade. MOSFETy zůstaly stejné - 4C06 a 4C10 od On Semi. Přibyl také jeden 4pin pro napájení CPU, což může zlepšit stabilitu při OC. Z390 UD však má o něco horší zvukový čip Realtek ALC887 místo ALC892 na Z390 HD3. Má také méně interních USB konektorů. Dvojici USB 2.0 konektorů na IO vystřídaly USB 3.1 konektory. obstarožní DVI konektor byl odstraněn. Kvůli horšímu zvukovému čipu má deska také méně audio konektorů. Je zřejmé, že GIGABYTE odstranil nadbytečné konektory, aby mohl použít silnější VRM a zachovat stejnou cenu.


Specifikace a obsah balení

Patice: 1151
Podpora CPU: Intel Core 8. a 9. generace, Intel Pentium Gold
Podpora pamětí: DDR4, až 64 GB při 4000 MHz
Chipset: Intel Z390
Sloty: 3x PCI-E x16 (x16 3.0, x8 3.0, x2 2.0), 3x PCI-E 3.0 x1
Konektory pro uložiště: 6x SATA 3, 1x M.2
Zvukový čip: Realtek ALC887
Síťový čip: Realtek GBe LAN
SLI: Ne
CFX: Ano, Three-way
Speciální vlastnosti: RGB, podpora Intel Optane
Cena: 3 305 Kč na TSBOHEMIA.cz

K základní desce dostanete dva černé SATA kabely, stříbrný IO shiled, manuály a CD s ovladači.

Rozbor základní desky

Obrázek

6x SATA 3, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, 1x M.2 22110
4x DIMM DDR4, až 4000 MHz, maximální kapacita 64 GB
3x PCI-E x16 (x16 3.0, x8 3.0, x4 2.0), 3x PCI-E x1 2.0
1x EPS, 1x P4, ATX 24pin, 10 fází pro CPU, 2 fáze pro iGPU, 1 fáze pro RAM
1x CPU fan, 3x SYS fan
RGB konektor, DUAL BIOS


Obrázek

2x PS/2
2x USB 3.1
HDMI
2x USB 3.1
LAN, 2x USB 3.1
Audio

Základní deska má černé PCB s šedými pruhy. Jediný RGB prvek je osvětlená část PCB, která odděluje zvukový čip od ostatních součástek. Deska však má jeden čtyřpinový RGB konektor, můžete tedy připojit ještě např. LED pásek nebo RGB ventilátory.

Obrázek

Deska má poměrně silné VRM vzhledem k relativně nízké ceně. Skládá se z deseti fází pro CPU Vcore a dvou fází pro integrovanou grafiku. Každá fáze se skládá z jedné cívky, jednoho high side MOSFETu a jednoho low side MOSFETu. Kontrolér napětí je ISL69138, který podporuje až 7 fází flexibilně. Na této desce běží v módu 5+2 fáze. PWM signály pro CPU Vcore rozdvojují čipy ISL6617A, jako drivery pak slouží ISL6625A. Dvě fáze pro integrovanou používají jiné drivery, konkrétně ISL6596. MOSFETy pro CPU Vcore jsou 4C06 jako low side, 4C10 jako high side. Fáze pro integrovanou grafiku používají zmenšené verze těchto MOSFETů.

Datasheety:

Kontrolér napětí: Intersil ISL69138
High side MOSFET Vcore: On Semi 4C10B
Low side MOSFET Vcore: On Semi 4C06B
High side MOSFET iGPU: On Semi 4C10
Low side MOSFET iGPU: On Semi 4C06
PWM Doubler: Intersil ISL6617A
Driver Vcore: Intersil ISL6625A
Driver iGPU: Intersil ISL6596

Obrázek

Chladiče jsou vcelku velké a mají i žebrování.

Obrázek

Přetaktování a provozní vlastnosti

Rád bych nové desky otestoval s i9 9900K, opravdu se mi však nechce utrácet 16 000 Kč za procesor na testy. Prozatím se tedy musíme spokojit s i5 8600K, kterou mi zapůjčil obchod TS Bohemia. Tento kousek zvládá 5 GHz při 1,33 V, podařilo se mi ho však vyhnat až na 5,2 GHz při 1,39 V. To už je docela vysoké napětí pro Coffee Lake, aspoň však dá VRM pořádně zabrat. Pamětí Team Group T-Force Xtreeme 3866 MHz CL18 se mi podařilo přetaktovat na 4000 MHz CL18 při napětí 1,43 V. To je o 400 MHz níže než na ASUS TUF Z390-PRO. I tak se jedná o slušný výsledek.

Upravil jsem metodiku testování teplot VRM. Základní deska je umístěna ve skříni FSP CMT520, ve které je 5 ventilátorů. Tři slouží pro nasávání vzduchu, dva ventilátory vyfukují ohřátý vzduch. Procesor chladí Arctic Liquid Freezer 120, který je umístěný v horní pozici.

Obrázek

Procesor Intel Core i5 8600K jsem přetaktoval na 5,2 GHz při napětí 1,39 V. Optimalizaci napájení jsem nastavil na maximum, LLC jsem nastavil na úroveň High (střední). Pustil jsem stres test v CPU-Z a nechal ho běžet na 20 minut. Poté jsem změřil teplotu části PCB, na které se nachází MOSFETy. Naměřil jsem 58-61°C. To jsou velmi dobré teploty, tato deska si poradí i s i9 9900K. Na desce se taktuje vcelku dobře a VRM má nízké teploty. GIGABYTE si tentokrát dal záležet i na low-end desce.

Závěr a hodnocení

GIGABYTE dokázal, že lze vytvořit levnou desku, která nebude mít problém ani s přetaktovanými osmijádry. Deska má několik kompromisů. Zvukový čip patří mezi ty horší, počet interních konektorů je limitován a samotná deska moc dobře nevypadá. Kvalita napájení je však na velmi dobré úrovni. Je lepší než na deskách jako ASUS TUF Z390-PRO, která je o více než 1000 Kč dražší a myslím si, že může konkurovat i ASRock Z390 Extreme4 (na tu se také brzy podíváme). GIGABYTE samozřejmě má o něco lepší desky. Z390 GAMING SLI je funkčně identická, avšak více zaměřená na vzhled a má kvalitní zvukovku. GIGABYTE Z390 UD určitě mohu doporučit. Nové procesory od Intelu jsou poměrně drahé, ale aspoň můžete ušetřit několik stovek na základní desce.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
GIGABYTE Z390 UD je levná, ale kvalitní deska, která je připravená i pro i9 9900K.



Klady

Kvalitní zpracování
Silné a dobře chlazené napájení
Propracovaný BIOS
Podpora RGB
Nízká cena
Dual Bios

Zápory

Nemá USB-C
Omezené množství interních konektorů
Podprůměrný zvukový čip


Děkuji obchodu TSBOHEMIA.cz za zapůjčení procesoru Intel Core i5 8600K a základní desky GIGABYTE Z390 UD.

Děkuji společnosti FSP Group za poskytnutí zdroje Fortron HYDRO 600!


ObrázekObrázekObrázekObrázek
You Tube: TechAdys301
Obrázek

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: GIGABYTE Z390 UD - co umí nejlevnější Z390 deska od GIGABYTE?

Příspěvekod Ltb » 24 říj 2018 10:52

Publikováno
Díky moc! 8) 8)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotNetDotCom.org [Bot] a 25 hostů