Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

pokornja
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod pokornja » 30 říj 2018 16:46

Hezký večer,
přišel čas složit nový PC, který mi poslouží dalších, řekněme, 10 let (když to trošku přeženu :) ). Chtěl bych proto poprosit o rady s výběrem, protože se ve světě hardwaru zas tak nepohybuji. Sestava bude sloužit výhradně k práci s grafickými programy - Adobe Lightroom a Photoshop a NEbudou se na ní hrát hry (nikdy, prostě mě nebaví, nebavily a bavit nebudou ;) ). Proto má hlavní otázka směřuje k volbě grafické karty - je vůbec nutná? Do PC jsem ochoten investovat 45 tisíc, chci jej na intelu, mám v plánu taktovat. Veškeré periferie mám, rozlišení monitoru je 2650 na 1440 pix (Eizo CS270). Má představa je zhruba následující:

CPU Intel i7-9700k
MB ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING
RAM G.Skill Trident Z F4-3200C14D-32GTZxx
SSD Samsung SSD 970 EVO 250 GB M.2 NVMe + další HDD (již mám)
Vodník Corsair Hydro Series H115i PRO RGB
GPU ?
Zdroj ani skříň zatím vybrány nemám

Vycházel jsem z tohoto zdroje, se kterým se ztotožňuji (tedy až na to hraní her :) ):
https://paulstamatiou.com/building-a-wi ... diting-pc/

Díky za jakékoli připomínky!

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod xbs » 30 říj 2018 16:58

na to ti stačí integrovaná grafika...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53605
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod petr22 » 30 říj 2018 17:02

Kdyz chces taktovat, nepocitej automaticky s tim, ze ti sestava vydrzi 10 let,
protoze taktovanim snizujes zivotnost procesoru i zakladni desky. Navic
prichazis o zaruku (na coz ale prodejce nemusi prijit).

I7-9700K + vodni chlazeni je ciste vyhazovani penez oknem za procesor,
ktery stoji 13 tisic Kc (!) a jeste k nemu lacine vodni chlazeni ktere
chladi hur nez chladic za 1000 Kc a na rozdil od nej je hlucnejsi.

Kdyz to postavis na Ryzenu, tak dosahnes sice o neco nizsiho vykonu, ale
za cca dvakrat-trikrat (!!!) nizsi cenu za cpu s chladicem.

Do desky s AM4 navic budes moci dat budouci i procesory, coz u Intelu mozne
nebude.

Grafickou kartu nepotrebujes, LR ani PS ji neumi vyuzit.

Mimochodem - ten clovek co psal ten clanek bude skutecny "odbornik", ktery
si zjevne mysli, ze all in one chlazeni je modernejsi a lepsi nez podstatne kvalitnejsi
chladici okruh postaveny z jednotlivych komponent. Dal uz to cist nebudu, uz jsem
si udelal predstavu o verohodnosti. Skutecnost je takova, ze vodni chlazeni je za
a> zbytecne b> dalsi vec co se muze porouchat a take casto poroucha.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod xbs » 30 říj 2018 17:08


vuLva
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5432
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod vuLva » 30 říj 2018 18:45

Eizo CS270 má 10bit panel, ne? Pokud to využiješ, tak by se měla řešit grafika.

Osobně mi přijde jako lepší volba vysokotaktovaná i5-8600K. Ano, narozdíl od Ryzenu si pár tisíc připlatíš za nedostupnost a DELID, kterej je víceméně nutnost pokud chceš taktovat a jdeš po tichu. Pomůže to nejen teplotám, ale dostaneš se i na vyšší takty.

Když se trochu poladí regulace, tak to dokáže být tiché.

https://www.czc.cz/3r969r3t1agihbakj5i5lbgkg4/seznam
Fractal Design Define R6 TG (6x Noctua A14 ULN) - Intel Core i9-9900K @ 4,9GHz (Noctua D15S) - ASUS Z370 MAXIMUS X APEX - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 4000Mhz - MSI GTX 1080 Ti Lightning Z 11GB (ACEX IV + 3x Noctua A9 PWM) - Samsung 960 PRO 512GB + ADATA SX8200 PRO 2TB + Samsung SpinPoint M9T 2TB - Corsair RM650X - 27" LG 27GL850 @ 144Hz + 24" DELL P2419H

pokornja
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod pokornja » 30 říj 2018 21:13

Ahoj, díky moc za reakce. Mám pár bodů pro diskuzi:
a) Eizo CS270 má 10bit panel, to je pravda. Tím ale mé znalosti v této oblasti končí (ano, vím, že je to trapné, když pracuju s grafikou, ale nevyznám se v tom). Takže grafika nutná? To, že LR nepoužívá grafiku, není pravda, a jsem si tím docela jistý ;) S každou novou verzí LR se navíc pracuje na tom, aby grafika k něčemu pomohla. Sice málo, ale přece. Aktuálně funguju ve starém PC na Gigabyte GV-R685D5-1GD a díky staré grafice nemůžu pracovat v posledních dvou verzích LR, pokud ji mám povolenou pro Develope mode. Každopádně pokud by to integrovaná grafika v Intelu nedávala v 10bitové škále, asi je potřeba to řešit...
b) Přestože jsem si vědom toho, že AMD je momentálně cesta rozumu, chci to postavit na Intelu, ale díky za nabídnuté sestavy.
c) Vážně je lepší stará dobrá Noctua než vodní chlazení? Nevím, jen se ptám, překvapilo mě to. Rád si nechám poradit.
d) Taktoval bych pouze "uživatelsky", tak nějak jsem z různých článků vydedukoval, že je to už záležitost více user friendly než dřív. Ale vlastně si tím nejsem tak jistý a rovněž tomu nerozumím.
e) Nechci kupovat rok staré modely, když jsou tu nové :) Mám v plánu s tím zase nějakou dobu vydržet bez obměn a upgradů CPU a podobně. Na peníze momentálně zas tak moc nehledím, ale do grafiky se mi vážně investovat nechce.

Díky!

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod xbs » 30 říj 2018 21:22

tak v tom případě ňákou Quadro/FirePro grafiku...

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod Fox_25 » 30 říj 2018 21:44

https://www.eizoglobal.com/support/comp ... index.html

Firepro nutné není, amd umí 10bit ve fotošopu i s radeonem, u nvidie je bohužel nutné quadro.

vuLva
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5432
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod vuLva » 30 říj 2018 22:27

Není tam náhodou myšleno jen Radeon Pro a ne herní Radeony? Každopádně bejt tazatel, tak si o tom něco nastuduji jestli to má vůbec pro jeho použití smysl. Grafika se může dokoupit vždycky.

//EDIT
pokornja píše:c) Vážně je lepší stará dobrá Noctua než vodní chlazení? Nevím, jen se ptám, překvapilo mě to. Rád si nechám poradit.

Kvalitní AiO sice chladí lépe než vzduch, ale není to bezúdržbová záležitost. Může se ztrácet kapalina (nutnost dolévání), odejít vodní pumpa atp. Navíc to nebude nikdy tak tiché jako vzduch. Určitě bych šel cestou kvalitního vzduchového chladiče. Noctua D15 je TOP v poměru kvalita / výkon / ticho / životnost.

pokornja píše:d) Taktoval bych pouze "uživatelsky", tak nějak jsem z různých článků vydedukoval, že je to už záležitost více user friendly než dřív. Ale vlastně si tím nejsem tak jistý a rovněž tomu nerozumím.

Všude je spousta návodů jak na to. Je to o změně pár položek v biosu a otestování stability. Pokud nejseš antitalent, tak by to neměl být problém.

pokornja píše:e) Nechci kupovat rok staré modely, když jsou tu nové :) Mám v plánu s tím zase nějakou dobu vydržet bez obměn a upgradů CPU a podobně. Na peníze momentálně zas tak moc nehledím, ale do grafiky se mi vážně investovat nechce.

Jako chápu tě, ale i7-9700K je prostě předraženej procesor, jehož výkonu ani zdaleka nevyužiješ. S velkou rezervou by stačila i7-8700K/8086K. Akorát je tam zapotřebí udělat DELID. Navíc kdo ví kdy budou skladem.
Fractal Design Define R6 TG (6x Noctua A14 ULN) - Intel Core i9-9900K @ 4,9GHz (Noctua D15S) - ASUS Z370 MAXIMUS X APEX - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 4000Mhz - MSI GTX 1080 Ti Lightning Z 11GB (ACEX IV + 3x Noctua A9 PWM) - Samsung 960 PRO 512GB + ADATA SX8200 PRO 2TB + Samsung SpinPoint M9T 2TB - Corsair RM650X - 27" LG 27GL850 @ 144Hz + 24" DELL P2419H

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod Fox_25 » 31 říj 2018 21:58

vuLva
Jo, budeš mít nejspíš pravdu, mě někdo furt tloukl do hlavy že i radeony umí 10bit což je pravda, ale už nebude umět 10bit OpenGL. Ale co se pamatuju, šlo to odemknout úpravou registrů, nicméně provozovat to nebylo až tak pro BFU.

pokornja
momentálně cesta rozumu A jak jinak chceš stavět PC? Aktuálně je intel opravdu drahý a nemá dobré provozní vlastnosti, pokud nekecají v odkazu níže, bude rozdíl neznatelný. Koupil bych Ryzen 5 2600X a Intel vůbec neřešil, protože pochybuji že při práci s PS poznáš nějaký rozdíl.

https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... rkAnalysis

pokornja
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pracovní PC pro LR, PS, do 45 tis., tiché

Příspěvekod pokornja » 03 lis 2018 15:02

Hezké odpoledne,
díky moc za všechny rady, grafiku tedy momentálně odsouvám a budu se jí zabývat později, přikoupit ji lze vždycky, ale v tuto chvíli ji opravdu nutně nepotřebuji. Zkusím si o tom něco načíst. Potřeboval bych ještě poradit se zdrojem k následující sestavě:
CPU: Intel i7-9700K
MB: ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING
RAM: G.Skill Trident Z F4-3200C14D-32GTZxx (dle barvy)
SSD: Samsung 970 Pro NVMe PCIe M.2 512GB
Chladič: Noctua NH-D15
Skříň: Fractal Design Define R5 Titanium
HDD: 3 až 4 kusy 1-2 TB WD Black (mám, nebudu kupovat, pouze pro spotřebu)
GPU: možná později pro 10bit monitor
CD mechanika

Děkuju.



  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pracovní NTB - 30K
    od popcorn » 31 led 2024 09:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    563
    od Martab Zobrazit poslední příspěvek
    04 úno 2024 12:24
  • Pracovní / herní PC - cca 65 000 Kč.
    od XartiQ » 07 bře 2024 11:42 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    932
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 09:45
  • Pracovní stanice (90-100k) GIS/VS
    od Xantik » 28 kvě 2023 14:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    526
    od Xantik Zobrazit poslední příspěvek
    28 kvě 2023 14:50
  • Pracovní stanice i9 9900, 48GB DDR4,RTX 4000 8GB,SSD+8TB HDD
    od DeNNI85 » 25 črc 2023 10:10 » v P: Hardware
    3
    2530
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    20 srp 2023 18:41

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot], Zivan a 18 hostů