Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb? Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3213
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?  Vyřešeno

Příspěvekod Speed_dead » 25 led 2019 08:49

Před časem jsem se tu ptal na novou grafiku. Původně jsem měl nVidii 460GTXCU2 u níž najednou přestala fungovat 3D část. 2D funguje bez potíží dále. Výsledek mého dotazu byl, že 1060GTX 6Gb bude ideální.

Jelikož konec roku mě finančně vyčerpal, grafiku chci koupit až v únoru. Chci ji používat delší dobu (tu starou jsem používal asi 7 let), nejedná se o žádnou "dočasnou" grafiku. Upgrade PC v dohledné době též neplánuju. Monitor mám FHD. Nemám potřeby hrát vše na max detaily - i CPU by to už asi neutáhl.
Začal jsem si klást následující otázku - nestačila by mě grafika s "jen" 3Gb?

Mám možnost ze tří variant.
a) Koupit původně zamýšlenou a tady doporučenou grafiku 1060GTX s 6Gb za cca 7000 Kč
b) Koupit novou grafiku 1060GTX s 3Gb za 5000 Kč
c) Koupit grafiku z druhé ruky 1060GTX 3Gb za 3000 Kč

Zatím to ve všech případech vypadá na grafiku od MSI.

Na staré grafice jsem už některé hry nepustil, jelikož jsem měl jen 1Gb verzi. Nerad bych zanedlouho opět narazil. Má smysl připlatit 1500-2000 Kč za větší paměť? Pokud by 3Gb verze stačila, zda se by se vyplatilo koupit gafiku z druhé ruky (ne od známého) a ještě víc ušetřit, i když osobně si myslím, že spíš ne, jelikož chci grafiku používat dlouhodobě.
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod xbs » 25 led 2019 08:54

s vyššim výkonem grafáren je už 3GB VRAM málo delší dobu, takže rozhodně 6GB verzi pokud nechceš Radeon (sou za super ceny)... pokud nespěcháš, počkal bych na GTX1660Ti...

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod Michael850 » 25 led 2019 09:01

3GB by opravdu nebyl moc dobrý nápad a jak už padlo, momentálně bych šel taky do těch Radeonů, vychází cenově o dost líp a pokud potřebuješ ušetřit, jiná rozumná volba ani není a AMD teď docela dobře válcuje dokonce i novou RTX 2060, na kterou jim ještě stačí jejich obstarožní RX Vega 56 a už se jen čeká, jak si ten zbytek vezme do parády Radeon 7. Jinak GTX 1660 Ti je otázka jaký z toho vyleze výkon, výkonná jako RTX 2060 jen o něco levnější a bez Tensor a RTX jader, to už bohužel nebude, jak už se potvrdilo, tak nakonec ať to není jak RX 590 (stále totiž na ni nepřišla odpověď) a nečeká na to jak vocas celou dobu úplně zbytečně, tak by už ji dávno mohl mít. To by nebyla zrovna výhra, kdyby nakonec přišla stejně výkonná grafika, jen s menší velikostí paměti...
Naposledy upravil(a) Michael850 dne 25 led 2019 09:12, celkem upraveno 4 x.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod petr22 » 25 led 2019 09:03

3 Gb VRAM jsou pouhe 384 MB VRAM a 6 Gb 768 MB coz stacilo nekdy pred 20 lety :-)

Pokud myslis GB a ne Gb, tak 3 GB take VRAM nestaci, Geforce 1060 3 GB je omyl prirody
ktery nemel vubec vzniknout, ve vetsine novejsich her VRAM dojde a zalezi na hre, jak se to
projevi, nektere hry se zacnou sekat.

Absolutni minimum pro dnesni hry jsou 4 GB VRAM.

S vyhledem na 5 let je potreba 8 nebo 12 GB VRAM, v zadnem pripade mene. Otazka je zda
vykon Radeonu 580 a Geforce 1060 6 GB bude za 5 let stacit aspon na Miny ve Windows.

kanoe222
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 352
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod kanoe222 » 25 led 2019 09:39

Tazko hodnotit ako to bude za 5 rokov, najma co sa tyka IT, tam moze prist nevidany zlom kludne o rok a vsetci budeme cumiet s otvorenymi ustami.

Najlepsie bude asi priklad z praxe: zhruba 5 rokov dozadu nvidia vydala grafiky rady 700. Vtedajsi najvykonnejsi model utiahol cokolvek na plne detialy pri full hd (780Ti 3GB VRAM). Dolezite slovo je "vtedy". Dnes ta grafika sice stale utiahne vsetky najnovsie hry, ale tiez len na full hd a na zhruba stredne detaily (pokial chces pohodlne hrat na / nad 60fps bez vyraznejsich dropov).

Pomaly ale isto budu dalsie nove hry zvysovat minimalne rozlisenie. Dnes ma stale kopa hier ako minimalne rozlisenie 720p, co odhadujem ze v priebehu dvoch troch rokov vymyzne v podstate uplne a nove minimum bude 1080p. Dnes mat grafiku so 6GB VRAM vidim ako minimalnu rozumnu investiciu do buducna(3-5 rokov s tym ze ku koncu sa budes musiet zmierit zo znizovanim detailov a to poriadne). Co je trochu skoda na nvidii, je tich 6GB, namiesto 8GB, co je podla mna optimalnejsie 8GB (aspon). Pravdaze to sa tu bavime o grafikach strednej triedy. Najvykonnejsie dnesne grafiky (aby som sa drzal porovnania so 780Ti) mavaju 11GB VRAM. Az u tejto grafiky mas viac menej zarucene (1080Ti, 2080Ti) ze ti bude stacit aj o 5 rokov na vsetky buduce hry, aj ked budes musiet kde tu stiahnut detaily.

Takze zrhnutie jednou vetou: ak chces kupit nieco na com si pohodlne zahras aj o 5rokov hladal by som karty ktore dnes zvladaju hry na 4k, tj aspon 8GB VRAM a nieco vykonom vega 56/64, nvidia 1070ti - 1080ti resp 2070-2080ti. Bude to podla mna vyhodnejsie pre teba, ak v priebehu dalsich par rokov vymenis procesor (tj doska, procak a ram) za nove, vzhladom na to ze mas CPU:I5-3470 1155 3,2/3,6Ghz, co uz dnes nie je ziadna slava, nie to o 5 rokov, kedy si uz na nom mozno nezahras nic modernejsie. Lebo vtedy ti bue stacit kupit vsetko okrem grafiky ktoru vyberies zo stareho a pichnes do noveho.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod petr22 » 25 led 2019 09:55

Jeste jedna dulezita vec:

Nikdo nezaruci, ze grafika vydrzi fungovat tech 5 let.

Kdyz vidime, jak chcipaji Geforce 1070 a 1080, tak nelze zarucit vubec nic.
Holt bezolovnaty cin dela svoje.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod Michael850 » 25 led 2019 10:01

Tak hlavně architektura Kepler byla sama o sobě docela fail a dost podivně navržena, jak se na to tak zpětně dívám. Není divu, že když teď proti sobě postavíš tehdejší R200 a GTX700, tak že Geforce to projede na plné čáře. Kdysi s přehledem nejvýkonnější kartu, GTX 780 Ti, je teď schopna převálcovat i R9 290X, do budoucna to byl mnohem lepší kauf a navíc jsi dostal i víc paměti a ty 4GB ti můžou stačit dodnes (jestli ten výkon teď zhruba odpovídá asi takové RX 570(?), takže je to skvělá herní karta i dnes, kdežto 780 Ti skončí někde hluboko pod ní), což se rozhodně nedá říct o těch 3GB u té 780 Ti, takže to byl taky tak akorát další hřebík do rakve. Stejný případ s pamětí je i u dnešních Geforce.
Naposledy upravil(a) Michael850 dne 25 led 2019 10:07, celkem upraveno 2 x.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3213
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod Speed_dead » 25 led 2019 10:02

Takže je to jasný. Takže vezmu 6GB verzi. Kupovat něco dopředu nechci. Už jsem to několikrát udělal a udělat znova to nehodlám. V době, kdy jsem dělal následný upgrade, tak daná komponenta byla již na smetišti dějin. To že ke konci životnosi grafiky budu nuset omezovat detaily je mě jasné. Nic jiného jsem nedělal i u té současné polofunkční. Jelikož jsem vystačil až do vánoc, kdy mě u grafiky odešla 3D část (nebo spíš zafungovalo nějaké "k*rvítko"), tak očekávám podobný průběh jako u staré grafiky, která byla v době, kdy jsem si ji pořídil zhruba na úrovni jako ta 1060GTX dnes.
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod petr22 » 25 led 2019 10:11

To kurvitko se jmenuje bezolovnaty cin, je to porad jedna a ta sama zavada stale dokola,
popraska vodivy spoj pod GPU nebo VRAM.

Nespolehej se na to ze ti karta vydrzi stejne jako ta stara, nektere kusy nevydrzi ani zarucni dobu
a jakmile i vymene karta umre po skonceni zarucni doby, je na vyhozeni.

Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3213
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod Speed_dead » 25 led 2019 11:46

Vlastnosti bezolovnatý pájky dobře znám. Je to ideální pro výrobce a prodejce, ale nevýhodný pro zákazníky. Je sice bez olova, ale ekologická až tak není. Nejde přepájet (pokud se o to člověk pokusí, tak se vytvoří velké krystyly s mizernou pevností), musí se pájet při vyšší teplotě (větší spotřeba energie) a často se musí použít různý chemický hrůzy, aby se pájka chytla.

Jen mě překvapuje, že na grafice odešla jen 3D část. 2D funguje bez problémů. Proto jsem si říkal, že tam mohlo být nějaký počitadlo "odjetých" hodin či něco podobnýho.
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

kanoe222
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 352
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Stačí grafice s výhledem na cca 5 let 3Gb nebo raději 6Gb?

Příspěvekod kanoe222 » 25 led 2019 12:15

mohlo a nemuselo, pri tich dnesnych nanometroch sa aj trochu cudujem ze dnesna elektronika este beha. Tie jednotlive vodive cesty v elektronike su tak tenke ze sa ti mohla nejaka odpalit. Grafika ako taka to moze ustat s tym ze nejaka cast proste umrie. Obddbny princip ako ked sa ti v aute vo svetle vypali ziarovka. Auto je stale pojazdne aj ked bez jedneho svetla.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • komponenty ke grafice
    od milannejsem IT » 05 úno 2024 20:41 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1196
    od Kminek Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 19:25
  • Výběr Nvidia 4060Ti, a stačí 550W PSU?
    od midder » 12 črc 2023 16:08 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    754
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    12 črc 2023 19:23

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 hostů