Stavba levného a přenosného NASu Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Stavba levného a přenosného NASu  Vyřešeno

Příspěvekod cervcek » 15 bře 2019 20:11

Ahoj,
Můj příspěvek bude trochu rozsáhlejší, tak ho rozčlením do 2 bodů, kdo nechce číst tu omáčku kolem, může přeskočit na bod 2.

1. proč to má být levné:
Jednou do roka potřebuji sdílet úložiště pro více notebooků v síti. (Novinářský workshop pro SŠ studenty.) Původně jsem sdílel diskový oddíl jednoho notebooku, což bylo řešení na prd, protože se na něm pochopitelně téměř nedalo pracovat. Poté jsem začal používat sdílení externího HDD v místní síti pomocí routeru TP-link WDR4300. To už bylo komfortnější. Loni ale vzrostl počet notebooků a tím pádem i nároky na rychlost čtení dat. Protože se jedná o použití jednou ročně a já to dělám navíc zadarmo, nechci kupovat NAS za 10 tisíc, aby se na něj po zbytek roku prášilo.

2. co chci postavit
Napadlo mě postavit "domácí NAS" z 2 x 2.5" 500 GB HDD připojených skrze SATA-USB převodníky v RAID0. Běžet by to mělo na již hotovém OS (nemám iluze, že bych něco takového dokázal naprogramovat) na nějaké verzi raspberry PI, nebo podobném levném mini PC s GLAN síťovkou.

Moje otázky zní: Je to vůbec reálná představa? Kdyby se mi to teoreticky podařilo postavit, jaké můžu očekávat rychlosti? Máte-li někdo zkušenosti se stavbou něčeho podobného, rád se dozvím víc.

Děkuji za rady a návrhy
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod petr22 » 15 bře 2019 20:16

Ten disk musi byt SSD.

Zadny plotnovy disk nezvladne cist data na nekolika mistech na disku soucasne rozumnou rychlosti.

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 15 bře 2019 20:22

Aha, to jsem si neuvědomil, doufal jsem v použití 2 starších HDD, které mám doma. Děkuji za postřeh. SSD mi výrazně zasáhne do ceny. Teď mě napadají 2 alternativy: Vytvořit externí SSD disk, kašlat na RAID a připojit to zase k tomu TP-linku. Nebo začít budovat RAID s HDD a na SSDčka upgradovat třeba až za rok. Chápu správně, že alespoň rychlost čtení by se v RAID0 měla teoreticky téměř zdvojnásobit oproti jednomu HDD?
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod petr22 » 15 bře 2019 20:45

Nejde o rychlost cteni, ale o seek.

Pri pristupu k vice souborum soucasne budou hlavy litat zleva doprava,
SSD bude mit obrovskou vyhodu.

Podle me by to SSD u routeru mohlo stacit.

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 15 bře 2019 21:00

Tak to byl teda rychle postavený NAS :lol: :lol:
Loni jsme za týden zapsali něco kolem 35 GB dat (docx soubory, krátká videa z mobilů a spousta fotek ze zrcadlovek). Na disk se soubor vždy nahraje a pak se spoustukrát prohlíží, či kopíruje na notebooky kvůli práci v nějakém SW (často Photoshop, Nero Video).
Mým velmi amatérským odhadem by mělo stačit 120GB SSD, aby tam byla případně nějaká rezerva a taky aby se SSD tak neopotřebovávalo častým zapisováním na stejné buňky. Stačil by k tomu účelu např. Kingston A400? Četl jsem, že má TLC čipy, které jsou náchylnější na životnost. Je to tak dramatické? Případně bych mohl vyměnit ten nový disk za Kingston V300 s MLC čipy, který mám v PC jako systémový disk, ten je ale cca 4 roky starý. Byl by v tom nějaký rozdíl?
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 16 bře 2019 08:57

Up
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod drobino » 16 bře 2019 09:17

Cteni neni u ssd dulezite co je dulezite je prepis bunek a pokud zapises 35gb za rok tak ten disk vydrzi dele nez ty budes ucit. Co ale ssd nemaji moc rady je byt delsi dobu bez napeti pak mohou ztracet zapsana data.

Dodatečně přidáno po 11 minutách 28 vteřinách:
Jenom routery maji nekdy omezenou velikost jednoho zapisovneho souboru, mrknul bych se do navodu aby jste nezjistili ze chcete zapsat treba 7GB video a ono to nejde protoze omezeni je jen na 6GB soubor.

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod Microsheep » 16 bře 2019 09:34

Jenom bych ještě dodal, že router má pouze USB 2.0 porty, takže tam bude špunt, co se týče rychlosti přenosů dat + samotný router. Pokud by si chtěl rychlejší čtení z disků potřeboval by jsi daleko větší pole z více disků. SSDčko je správný směr, IOPS u SSD disků je neporovnatelně větší. O životnost jako takovou (myslím tím samotnou životnost ssd, ne data => zálohovat), bych se vůbec nezajímal. 120GB SSD stojí pár korun, dat se přepíše málo.

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 16 bře 2019 12:29

Případnou ztrátu dat, když by byl disk dlouho bez napájení, vůbec řešit nemusíme. Ta data si budu obvykle do měsíce po skončení workshopu přetahovat na HDD, aby bylo SSD zase volné na další rok.

Ten limit na příliš velký soubor mně taky nevadí, ta videa jsou z mobilu a jde o "momentky", tedy krátké záznamy obvykle minutu až pět dlouhé, ze kterých pak stříháme krátké (10 min max) making of video.

To, že ten router bude disk brzdit vím. Co ale nevím je: Jak moc? V původním dotazu jsem vycházel z toho, že je právě moc zatížený CPU routeru. Že to brzdí samotný HDD, jsem si neuvědomil. Takže netuším, jak moc se router zatěžuje tím sdílením souborů. Nebylo by lepší, nechat řízení disku na jiném HW, který by byl do routeru zapojen přes LAN? To už se zase dostávám k tomu Raspberry Pi, nebo je to nesmysl?
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

f1sh
Level 1
Level 1
Příspěvky: 70
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod f1sh » 16 bře 2019 12:39

A musi to byt HW? neudelalo by cloudove reseni stejnou sluzbu? treba Dropbox umoznuje vytvorit "file request" pro shromazdovani dat a stejna slozka jde pak nasdilet i pro zpetne stahovani dat

Samozrejme limitujici je zde rychlost internetoveho pripojeni.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod ITCrowd » 16 bře 2019 12:40

Podle mě rapsberry nebude tak dobrý, jako router.
Cloud je blbost. Bude to pomalé.
Špičkové SSD má rychlost třeba i 500MB/s, zatímco USB 2.0 60MB/s.
Nicméně, pokud se přiojují přes wifi síť, pak je to jedno.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 16 bře 2019 14:55

Cloud určitě ne. Je to v klášteře na německo-polsko-české hranici, kde je místní připojení příšerně pomalé a navíc s měsíčním FUPem, mobilní data tam taky nepoužiju, protože tam není ani 3G pokrytí. Navíc nemám tak ohromný tarif, aby to uživilo celý workshop na roamingu, takže je potřeba něco v rámci místní sítě.

Přes Wi-Fi se připojují pouze zařízení, která nemají LAN síťovku, loni to byl 1 Mac a 1 ultrabook (ultrabook můj a Mac učitele ze Švédska). Všechny ostatní notebooky se připojují přes místní switch (celá místnost je dobře pokrytá síťovými zásuvkami). Dále se přes WiFi připojují nějaké studentské mobily, z nich se nepřistupuje na disk, ale jen na internet (Messenger, Instagram...). Jestli to nějak výrazně brzdí komunikaci, tak na něm WiFi vypnu a vezmu s sebou druhý AP.

Ten raspberry byla jen střelba od boku, těch různých verzí, rozšíření a napodobenin je mnoho, takže jsem doufal v něco s GLAN a SATA portem.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Stavba PC, co vydrží 10 let
    od Maso-X » 17 led 2024 11:59 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    29
    2618
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 led 2024 00:51

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotNetDotCom.org [Bot] a 24 hostů