ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA - brutální deska pro nejvýkonnější počítače Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Adys301
člen HW spec týmu
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8461
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA - brutální deska pro nejvýkonnější počítače  Vyřešeno

Příspěvekod Adys301 » 01 říj 2019 08:00

ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA
Obrázek

Zen 2 přinesl spoustu vylepšení oproti předchozí generaci. Vyšší IPC, PCI-E 4.0 a v zaří AMD představí i 16 jádrový model. I přes to je pro některé náročné uživatele lepší zvolit např. Threadripper 2950X nebo rovnou 2990WX kvůli 4x vyššímu počtu PCI-E linek, dvojnásobku jader a podpoře quad channel. Pro ty si ASUS připravil Zenith Extreme Alpha, která má 2x silnější napájení v porovnání se starší generací, lepší chlazení a další optimalizace. Její cena startuje na 13 500 Kč, jedná se tedy o nejdražší desku pro Threadripper. Co všechno umí? Čtěte dál...
Porovnání se Zenith Extreme

Obrázek

Největší změně se dočkalo VRM a jeho chlazení. Zenith používá 8 fází s 50A power stage IR3555, které chladí hliníkový blok. Jedna heatpipe poté teplo vede do žebrovaného radiátoru, který se nachází pod IO krytem. Na něj poté fouká 40mm ventilátor. Jedná se o důmyslné chlazení, které si dokáže poradit i se 32 jádrovým Threadripperem. Alpha na to jde hrubou silou. Napájení má 16 fází se stejnými power stage, které chladí mohutný hliníkový blok. Tomu opět pomáhá radiátor. Chlazení však nyní má dva 40mm ventilátory, které tentokrát foukají přímo na hliníkový blok. Při testování jsem desku trápil Threadripperem 1950X přetaktovaným na 4125 MHz při 1,42 V a teplota se dostala maximálně na 55°C. Ventilátory přitom zůstaly zcela tiché. Menšimu downgradu se musely dočkat PCI-E sloty. Desku již není možné osadit čtyřmi dvouslotovými grafickými kartami najednou. První generace má první PCI-E slot ihned pod slotem, což s některými chladiči způsobovalo kolizi s grafickou kartou. Zenith Alpha tedy musí mít 2. a 3. PCI-E x16 sloty ihned pod sebou, takže pokud nepoužijete PCI-E risery, můžete mít zapojené maximálně tři dvouslotové karty. Na IO části přibyly dva USB 3.0 konektory, 10 Gbit LAN se přemístila z oddělené PCI-E karty přímo do základní desky. Šestici SATA konektorů a U.2 konektorů nahradila osmice SATA konektorů. U.2 je v dnešní době v podstatě mrtvý konektor, tuto změnu tedy určitě vítám. Ostatní změny jsou kosmetické.

Specifikace a obsah balení

Patice: AMD TR4
Podpora CPU: AMD Ryzen Threadripper 1. a 2. generace
Podpora pamětí: DDR4, až 256 GB, až 3600 MHz, podpora ECC
Chipset: AMD X399
Sloty: 4x PCI-E x16 3.0, 1x PCI-E 3.0 x4
Konektory pro uložiště: 8x SATA 3, 3x M.2
Zvukový čip: Realtek ALC S1220 + DAC ESS SABRE 9018Q2C
Síťový čip: Aquantia 10Gbit, Intel I211 AT
SLI: Ano, Three-way
CFX: Ano, Four-way
Speciální vlastnosti: RGB, podpora bootování z NVME RAID, DIMM.2, debug displej, WiFi, pomůcky pro taktování, Dual BIOS

K základní desce dostanete WiFi antény, SATA kabely, nálepky ROG, podtácek ROG, flashku s ovladači, ASUS Extension card (více RGB a FAN konektorů), HB SLI můstek a termistory.

Rozbor základní desky
Obrázek

8x SATA 3, 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x USB-C, 1x M.2 22110
8x DIMM DDR4, až 3600 MHz, maximální kapacita 256 GB (8x32 GB)
4x PCI-E x16 3.0, 1x PCI-E x4 3.0
2x EPS, ATX 24pin, 16 fází pro CPU, 3 fáze pro SOC, 2 fáze pro RAM
2x CPU fan, 1x PUMP fan, 2x SYS fan
RGB konektory, přepínač BIOSů, debug displej, tlačítka pro reset, zapnutí, retry, přepínač slow mode, konektory pro termistory, senzory proudu vody


Obrázek

Tlačítka Clear CMOS a BIOS Flashback
Antény pro WiFi a Bluetooth
4x USB 3.0
Gbit LAN, USB 3.1 Gen2, USB-C
2x USB 3.0, 2x USB 3.1 Gen2
10 Gbit LAN, 2x USB 3.0
Audio


Kvůli form factoru EATX si musíte dávat pozor při výběru skříně, deska je opravdu veliká. Na desce jsou pouze tři RGB prvky - podtržení loga Zenith na IO krytu, logo ROG na chladiči chipsetu a pruh LED po celé straně desky u ATX konektoru. Zadní strana desky je zakrytá backplatem, který zlepšuje robustnost a chlazení napájení.

Obrázek

ASUS tuto desku vybavil několika speciálními vlastnostmi. Fan Extension II slouží pro přidání konektorů pro ventilátory a RGB. K desce se připojuje pomocí kabelu a vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho PCI-E 6pinu. Dá se přimontovat do 2,5'' pro SSD. Konektory navíc se vždy hodí.

Obrázek

Pomocí DIMM.2 můžete připojit dvojici M.2 22110 SSD a nasadit na ně dva hliníkové bloky pro chlazení. Slot se nachází u typických DIMM slotů.

Obrázek

V pravém dolním rohu najdete přepínače pro slow mode a RSVD. Ty slouží pro přetaktování s tekutým dusíkem. Slow Mode Sníží násobič procesoru na nejnižší hodnotu, RSVD přepínač a pomáhá eliminovat cold bug (některé procesory neprojdou POSTem při extrémně nízkých teplotách). Tyto funkce lze aktivovat až po správném nastavení jumperu LN2_MODE, který se nachází vedle CMOS baterie.

Vedle přepínačů se nachází tlačítko Retry, které je často užitečné při taktování RAM na jejich absolutní limit. Někdy se totiž POST podaří třeba i na 10. pokus a to zabírá hodně času. Po jeho stisknutí začne deska trénovat časování, což neudělá při stisknutí tlačítka reset.

Po stisknutí tlačítka safeboot se počítač restartuje a naskočí do BIOSu. Vedle něj je tlačítko pro přepínání BIOSů. Můžete tedy lehce přepínat mezi rozdílnými verzemi, nebo mít záložní BIOS po poškození obrazu nebo samotného čipu. Do konektorů W_IN a W_OUT můžete zapojit přibalené termistory a kontrolovat teplotu v BIOSu, nebo softwaru od ASUS. Pod nimi se nachází konektor určený pro kontrolu rychlosti oběhu chladící kapaliny.

Obrázek

NA IO krytu se nachází malý displej. Ten může zobrazovat informace o OS jako např. frekvenci procesoru a teploty. Díky softwaru Asus LiveDash si můžete displej přizpůsobit a nahrát do něj animované obrázky.

Obrázek

Přetaktování a provozní vlastnosti

Tato deska obsahuje přednastavené profily časování od jednoho z nejlepších taktovačů RAM The Stilt. Pro testování jsem použil profil pro moduly s čipy Samsung B-Die a velmi nízkým časováním a deska s ním nastartovala na 1. pokus. 3600 MHz s časováním CL14 a Quad channelu je opravdu velmi dobrý výsledek s Threadripperem 1. generace. Použil jsem kombinaci kitů Kingston HyperX Predator 3600 MHz CL17 a Patriot Viper Steel 4000 MHz CL19.

Obrázek

Při taktování procesoru jsem ocenil spoustu možností pro VRM. Můžete nastavit LLC, počet zapnutých fází, frekvenci power stages, zvýšit limit el. proudu a teplot. S procesorem AMD Ryzen Threadripper jsem se dostal na 4125 MHz při napětí 1,42 V. Díky velmi rychlým RAM jsem v Cinebench R15 získal 3621 bodů.

Obrázek

16 jádrový Threadripper 16 jádrovému VRM moc zabrat nedal. Při testování jsem nechal ventilátory na chladiči běžet na maximálních otáčkách a teplota se dostala maximálně na 47°C. Dva 40mm ventilátory však nadělají spoustu hluku, použil jsem tedy automatické nastavení otáček. Teplota VRM se poté dostala na 56°C, deska však byla zcela tichá. Tato deska sice má o něco slabší VRM než X399 MEG Creation od MSI (ta má také 16 fází pro CPU, používá však 70 A power stages), díky aktivnímu chlazení však má nižší teploty.

Závěr a hodnocení

Zenith Extreme Alpha představuje absolutní špičku hardwaru. Threadrippery kromě vysokého počtu jader mají v porovnání se Skylake-X procesory mnohem lepší IO. 64 PCI-E linek pro grafické a síťové karty a různé řadiče a možnost připojení NVME SSD přímo k procesoru. Chipset X299 komunikuje s procesorem pomocí rozhraní DMI 3.0, které běží na rychlosti PCI-E 3.0 x4. Problém je v tom, že pokud máte více než dvě a více NVME SSD a budete je současně využívat, okamžitě tím přetíže rozhraní a dojde ke snížení rychlosti. To se u Threadripperu nestane, protože každé NVME SSD bude komunikovat s procesorem pomocí vlastní PCI-E 3.0 x4 linky. Deska samotná nemá žádné problémy. Akorát si kvůli form factoru EATX musíte dávat pozor při výběru skříně. Napájení se nezapotilo ani s Threadripperem 1950X přetaktovaným na 4,1 GHz a vysokém napětí, 32 jádrový Threadripper i s agresivním PBO nebude této desce dělat problém. ASUS odvedl skvělou práci. Ocenil bych však, kdyby deska měla serióznější design. Threadrippery nejsou určené pro hraní her. Design podobný např. X299 WS SAGE by se této desce hodil mnohem více. Snad někdy příště.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA je úžasná deska, která si poradí i s přetaktovaným 32 jádrovým procesorem.



Klady

Velmi kvalitní zpracování
Monstrózní napájení s aktivním chlazením
Vysoce kvalitní zvukový kodek ESS Sabre
10Gbit LAN od Aquantia
Obrovský počet konektorů a možností rozšíření
Inovativní konektor DIMM.2 pro lepší chlazení M.2 SSD a šetření místa
Tlačítka pro extrémní taktování
Deska ROG Fan Extension II pro ventilátory
OLED displej pro debugging a kontrolu frekvencí a teplot
Přijatelná cena v porovnání s X299 deskami, které mají horší výbavu
Překvapivě stabilní taktování pamětí.

Zápory

Form factor EATX omezuje kompatibilitu se skříněmi
Nejasná budoucnost, 3. generace Threadripperů možná nebude využívat socket TR4




ObrázekObrázekObrázek
You Tube: TechAdys301
Obrázek

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA - brutální deska pro nejvýkonnější počítače

Příspěvekod Ltb » 01 říj 2019 16:36

Publikováno, díky moc za další fajn článek :bigups: :bigups: :bigups:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Upgrade počítače Příloha(y)
    od davez2 » 26 lis 2023 11:51 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    14
    1790
    od BL!zZard Zobrazit poslední příspěvek
    29 lis 2023 16:16
  • Zamrznutí počítače
    od Balkany123 » 17 črc 2023 13:48 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    4
    2046
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    17 črc 2023 19:35
  • Zapnutí počítače Příloha(y)
    od Bayani » 02 pro 2023 21:07 » v Problémy s hardwarem
    1
    684
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 21:15
  • Používání počítače bez skříně
    od Ondras66 » 19 dub 2023 23:41 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    22
    2148
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    23 dub 2023 17:54
  • “Upgrade” starého počítače
    od Scofield_CZ » 29 lis 2023 03:22 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    16
    2239
    od Scofield_CZ Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 15:45

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů