Pár otázek k HDD

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1888
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pár otázek k HDD

Příspěvekod Grander » 02 říj 2019 21:19

Ahoj, měl bych pár otázek k HDD...
1. Jak moc jsou pro data nebezpečné běžné provozní otřesy při práci s PC? Myslím zejména věci typu drcnutí do stolu, při vstávání či při zasunutí křesla. Ptám se proto, že teď mám data na síťovém disku v jiné místnosti, takže jsem tohle neřešil, ale zvažuji, že bych si HDD umístil přímo do PC u kterého sedím.
2. Jsou pro PC, který se zapíná dejme tomu 2x denně celkem na nějakých 10 hodin lepší běžné HDD, nebo HDD určené pro NAS (tedy orientované na nepřetržitý provoz)? Je vhodné nastavit uspávání disků / celého PC při nečinnosti?
3. Uvažuji na daném pracovním PC o RAID 1, je lepší tento nastavit rovnou v UEFI, nebo až ve Win 10?

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23604
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod ITCrowd » 02 říj 2019 23:13

ad 1) Nedrcat. Nikdy nevíš, které drcnutí může být smrtící. Pokud drcat musíš, je řešení SSD.
ad 2) běžné HDD
ad 3) Oboje stojí za prd, ale když už chceš raid, pak v UEFI.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1888
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod Grander » 03 říj 2019 03:00

Ok, diky...
Ad 3: když pak takovy disk (jeden z nich) dam do jakehokoliv jiného PC, bude normálně čitelný, že? A proč vlastně obojí stojí za prd?

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod xbs » 03 říj 2019 05:12

odhaduju myšleno kuli tomu, dyš třeba odejde zdroj, tak může vzít sebou oba disky, případně ransomware napadne oba a záloha je víš gde... ideálně disk sem tam připojit a zálohovat...

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod gogo1963 » 03 říj 2019 06:09

protože oba ty raidy jsou softwarové...?
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod atari » 03 říj 2019 07:51

ad 3). S tím bývá dost čato problém. To jsem řešil nedávno, kdy jsem koupil kartu RAID řadič, a ten měl svůj souborý systém, takže data na disku v jiném PC pak nejsou čitelná.

Existují desky Intel (možná i AMD) kde je hardwarový RAID, a tam je klasický souborový systém, kde ty data na disku jsou pak vidět i v jiném PC. Takhle mě to tvrdili v prodejně. Ještě jsem to však nevyzkoušel.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 7 vteřinách:
Jak píše xbs, toto je ochrana jen proti selhání jednoho disku. Záloha je potřeba dělat pořád (ransomware, blesk, požár atd, to vše zničí oba disky/data).

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23604
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod ITCrowd » 03 říj 2019 07:55

ad 3) To je právě otázka. Nemusí být čitelný. A za prd to stojí, protože to není dobré řešení. Vyzkoušeli jsme obě a obě nejsou nic moc. Nicméně, pokud klekne disk a ostatní je v pořádku, pak BIOS (UEFI) raid jde celkem bez komplikaci rebuildovat. Ke ztrátě dat na raidu wokenním vede i chyba woken. A že jich mají.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod atari » 03 říj 2019 08:13

Ano rebuildovat to lze. Má to své ale:

a. Pokud se nedodrží přesný postup, tak se to nepovede, a můžeš přijít o data.

b. Při větším množství dat (třeba 1GB až 2GB) ten rebuild trvá velmi dlouho, třeba hodinu i více.

c. Pokud k závadě jednoho HDD nastane i jiná závada, že přestane fungovat základní deska, tak s tím rebuildem je velký problém. Musí se shánět kompatibilní hardware, aby byl RAID kompatibilní, a rebuild byl uskutečnitelný. A to už může být v řádu dnů, než se k datům z toho druhého disku dostaneš.

Pokud je potřeba rychlý přístup k datům, tak způsobí problém.

Takže pokud to bude RAID, kde disky budou čitelné v jiném PC, tak ho šoupnu do jiného PC, a k datům mám přístup za 5 minut. Tak na to pozor.

Dodatečně přidáno po 5 minutách 47 vteřinách:
ad a) Doporučuji se toto vyzkoušet (naučit se to), a postup si někam poznamenat (kdyby to bylo někdy v budoucnu potřeba udělat)

Dodatečně přidáno po 12 minutách 14 vteřinách:
Ještě k bodu c). Ono jen stačí, když odejde pouze základní deska, tak musíš pak taky shánět kompatibliní desku se stejným RAIDem, aby ses k datům dostal. Doporučuji koupit zrovna dvě, a jednu mít v záloze.

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1888
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod Grander » 03 říj 2019 10:04

Jak rebuildovat? To i RAID 1 lze nějak rebuildovat?
Ty brďo, koukám, že to je pomalu raketová věda, a to jsem si myslel, že při zrcadlení to akorát zapisuje stejná data současně na 2 disky, takže když se něco pokazí, není problém ten disk prostě strčit do jiného kompu...
Tak co byste spíš doporučovali, nějaký HW řadič? Offline zálohy si dělám, ale právě jsem chtěl něco i pro případ, že by se mi mezitím pokazil hlavní HDD.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 22 vteřinách:
Jinak, deska je Aourus PRO Z390: https://www.alza.cz/gigabyte-aorus-z390 ... 476394.htm

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod xbs » 03 říj 2019 10:09

ta deska RAID umí, tak nejni co řešit ;)

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod atari » 03 říj 2019 10:16

Rebuildovat znamená to, když se jeden disk v RAID poli poškodí, tak se místo něho vloží nový disk, a na ten nový disk se znova nahrají data z toho druhého disku v poli RAID (aby oba disky měly totožná data). Je to proces který má svá přesná pravidla, která je nutná dodržet.

Já jsem si pořídil HW RAID, a u toho jsem zjistil, že ty data na obou discích mají jiný formát, takže v jiném PC ve WIN ty data nebyly vidět. A to není problém jen vadné desky jak jsem psal, stačí když odejde v PC zdroj, RAM (nebo cokoliv), tak dokud PC nezprovozním, tak se k datům nedostanu.

Na prodejně mi sdělili, že mi dají INTEL desku, kde je HW RAID, u kterého jsou data v normálním formátu NTFS, kde to pak funguje tak jak píšeš: „…takže když se něco pokazí, není problém ten disk prostě strčit do jiného kompu... „
Takže toto bych doporučil. Ale ještě jsem to nestihl vyzkoušet.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 36 vteřinách:
ITCrowd píše:ad 3) Oboje stojí za prd, ale když už chceš raid, pak v UEFI.

Proč HW RAID stojí za prd??

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek k HDD

Příspěvekod gogo1963 » 03 říj 2019 11:08

"Proč HW RAID stojí za prd?" ... protože to, čemu na prodejně říkají hardwarový raid na desce, žádný hardwarový raid není ... hardwarový raid má vlastní procesor, paměť, napájení, nezávislé na počítači ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů