Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Pedroso
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ořech
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod Pedroso » 18 pro 2019 14:57

Ahoj, jelikož se můj stařeček postavený ještě na Core2Duo nejspíše postupně poroučí do křemíkového nebe (pokusím se ještě časem o rozebrání, otestování a reinstall - nejspíše se obrátím s prosbou o radu:)) rád bych poprosil někoho zkušenějšího o pomoc s výběrem nového železa.

Sestava by měla sloužit obecnému domácímu použití (internet, dokumenty, přehrávání filmů/internetové TV, hry v tuto chvíli ve full HD - stávající monitor, HP ZR2440w který ještě chvíli neplánuji měnit a občas střih videa - častěji ve full HD, do budoucna se uvidí). Nemám bohužel vyhraněný názor (čas už mi to toliko nedovoluje jako dříve držet krok s IT dobou) na platformu - zda Intel, nebo AMD (kdysi dávno jsem měl Intel, pak AMD a nyní Intel), každopádně cokoli nynějšího bude nejspíše výkonnější, než stávající sestava:)

Základní deska: Představu mám nějakou kvalitnější desku s možnostmi budoucího upgrade/silnějšího procesoru, nebojím se taktování i když na začátku pojedu základní takty - tedy kvalitnější napěťová kaskáda, dobře nastavitelný Bios, kvalitní management napětí/taktů a ovládání větráčků v case). Nyní vlastním Asus Maximus II Formula.

Procesor: Něco, co zvládne hraní ve full HD (viz můj monitor výše) - v budoucnu se procesor může vyměnit, nyní bych se rád vešel do rozpočtu:)

RAM: pro začátek myslím postačí 16GB, asi z pohledu do budoucna DDR4 (ale nechám si doporučit) - opět paměť, která půjde v budoucnu doplnit dalším modulem a zvládne případné taktování.

Zdroj: Dostatečně dimenzovaný zdroj (pro budoucí výkonnější CPU a grafiku) a ideálně tichý (obecně celá sestava). Fajn by byla alespoň částečná modularita kabeláže zdroje, ale není to podmínkou.

Grafika: opět pro hraní ve full HD (v budoucnu vyměnitelná), rovněž tiché chlazení (= což rovnou neznamená pasivní, nebo vodní:)).

Case: mám rád klasické černé ze silných plechů, aby nedrnčely a neprohýbaly se s dobrým vedením air flow (zda bude zdroj vespod skříně, nebo nahoře nechám na zvážení). Dostatečný počet dobře přístupných šachet pro disky (ideálně vkládané zboku skříně) s kvalitním uchycením a možností chlazení disků (čelní ventilátor) a obecně dobrým cable managementem. Nyní mám ve skříni 6 disků a rád bych je po nějakou dobu zachoval (2x SSD, ostatní klasické magnetické). Aktuálně vlastním skříň Cooler Master Cavalier, líbí se mi skříně Fractal design (není podmínkou). Vedle uvedených 6ti disků mám ještě dva externí (USB nebo extSATA připojení) + SATA interní DVD mechaniku (tu bych prosím rád zachoval, pokud to nebude možné, nahradil bych časem externí).

Zvuková karta: Zřejmě bude stačit integrovaná zvuková karta (nejsem audiofil), bedny mám stávající (Logitech 2+1).

Periferie: z periferií bych poprosil pouze o návrh klávesnice (vím, že tohle bude hodně individuální a bude třeba vyzkoušet, ale rád bych ovládání multimédií na klávesnici, předdefinované nebo programovatelné klávesy (především mute, kalkulačka + uspání PC = PC příliš nevypínám spíše uspávám). Ideální by bylo podsvícení s možností vypnutí, případně i bezdrát (ale není podmínkou).

Další periferie asi netřeba (myš mám vlastní, případně budu řešit dodatečně).

OS: seženu vlastní (pravděpodobně již tedy Win 10 64bit pro).

Cena: +/- 20tisíc (šetřil bych nyní na CPU a grafice a ty případně upgradoval časem) - stále nejsem 100% přesvědčen, zda jít do něčeho použitého a levnějšího, nebo nového s plnou zárukou.... Koupi zvažuji začátkem příštího roku (cca únor - duben).

Snad jsem na nic nezapomněl, omlouvám se za rozsáhlost textu a předem děkuji za rady/tipy.
Naposledy upravil(a) Pedroso dne 18 pro 2019 22:42, celkem upraveno 2 x.

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod xbs » 18 pro 2019 15:22

tohle odmítám číst :-D takže netušim přesný požadavky a hodim jednu z univerzálních možností...

https://www.czc.cz/233928,247072,270689 ... 22548/kody

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod gogo1963 » 18 pro 2019 15:27

disků má dost, takže místo toho ssd bednu Fractal S ... nebo, vzhledem k množství disků a mechanice by se hodila i R5 ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod Michael850 » 18 pro 2019 15:54

Zkus to hodit do nějakých odstavců, takhle se to fakt blbě čte.
Nebojí se taktování, takže bych dal "jen" R7 2700, X by byla určitě zbytečnost.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Pedroso
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ořech
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod Pedroso » 18 pro 2019 16:20

Omlouvám se, psal jsem to, jak mi to běželo hlavou. Překopu to přehledněji (po kategoriích/komponentách:))

Newedy
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 137
Registrován: červen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod Newedy » 18 pro 2019 17:24

Procesor klidně z druhý ruky, ale teďka je R7 2700 za luxus cenu (3,5-4.2k).
Grafiky bych se trochu bál - takže radši něco se zárukou.
Klávesnici bych bral něco od Logitechu - nad 1.5 k mechaniku, neuděláš chybu snad ze žádnou. a nebo hyper x alloy fps. teďka používám a zkouším mě vyhovuje jako jedna z mála klávesnic.
Dnes bych šel rozhodně do AMD - z hlediska toho že socket AM4 bude mít podporu i v další generaci a hlavně kvůli tomu že za poměrně málo peněz dost muziky ( taktování 6/8 jader 12/16 vláken ) s obstojným chladičem.
jako bednu bych vzal : https://www.czc.cz/silentiumpc-regnum-r ... 50/produkt
poměrně dobrá airflow (3 větráky předinstalované - prý nic moc ale jsou tam :D), disky se tam vejdou, je tam možnost mechaniky. (je i v jiné barvě)
pokusím se nějak slátat sestavu na Zelenáčovi nebo na CZC ;)
hezký zbytek dne :D ( jinak moc hezký sloh :DDD )

Dodatečně přidáno po 16 minutách 50 vteřinách:
https://www.czc.cz/5gqlv2osa6h8i934lhtnm7bcu1/seznam
Jsou tam 2 desky. je jen na vás jakou si vezmete. u Tomahawku bych si pořídil jinou zvukovku

Dodatečně přidáno po 18 minutách 50 vteřinách:
650W kvůli budoucímu upgradu.

Pedroso
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ořech
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod Pedroso » 29 pro 2019 16:53

Moc děkuj za reakci a návrh sestavy (omlouvám se za prodlení, byl jsem s rodinou za rodinou:)).

Měl bych prosím několik dotazů:
Deska: jak si prosím stojí B450 (ať již Asus, nebo MSI) s taktováním a má dostatečnou napěťovou kaskádu + patřičné chlazení?
Zdroj: bude 650W dostatečných vzhledem k počtu disků a obsazených USB (5x SATA + 1x SATA mechanika + 7x obsazené USB) a případnému budoucímu taktování?
M.2 disk: je nějak výrazně znát nárůst rychlosti oproti SSD disku (aktuálně vlastním Crucial MX500)?
RAM: z pohledu výkonu, stability a případného rozšíření v budoucnu, je lepší vzít 2x8GB moduly, nebo 1x16GB?
Case: Co znamená "nic moc větráky"? Nevydrží, nebo jsou hlučné? Dají se případně časem vyměnit? Super jsou filtry proti prachu - snad půjdou nějak rozumně čistit:) Jak je na tom prosím zvolený case (https://www.czc.cz/silentiumpc-regnum-r ... 50/produkt) s prostorností - přeci jen spousta disků vs. grafika a cable managent...)? Jinak moc hezká skříň, jen se pokusím najít černou variantu.

Ještě jednou děkuji a přeji vše nej do nového roku:)

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod Michael850 » 29 pro 2019 17:05

Ta Asus je taková dost "obyč" deska, pokud chceš opravdu pořádnou, tak přidej litr na C6H.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod xbs » 29 pro 2019 17:28

MX500 si klidně nech, paměti 2x8GB, 32GB nejspíš na zmíněnou činnost nebudeš potřebovat ani v blízkej budoucnosti, desku bych momentálně vzhledem k ceně bral MSi B450-A Pro MAX, na R7 2700X stačí, navíc ho netřeba taktovat, umí to sám dle potřeby... pokud je zapotřebí dost místa na hadry, tak bych volil bQ! Pure/Silent Base, zdroj bohatě stačí kvalitní 500-550W, třeba ten v návrhu...

Pedroso
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ořech
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod Pedroso » 31 pro 2019 14:31

ASUS CROSSHAIR VI HERO vypadá velmi dobře, předpokládám, že i ona by měla pojmout příští generaci AMD (socket AM4). R7 2700X je aktuálně řešený, s budoucí plánovanou výměnou.
Mezi casy mám velké dilema:) ten Be quiet (ať už 601 nebo 801 - po pravdě se mi vedle designu a rozdílné šířky nepodařilo najít rozdíly) vypadá krásně, jak si stojí v porovnání s Fractal Design Define R6 (ať již s USB-C výstupem nebo bez něj)?

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod xbs » 31 pro 2019 16:48

záleží jak má bejt bedna velká, každopádně s ničim ze zmíněnejch neuděláš chybu...

Pedroso
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ořech
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stolní PC do +/- 20 000Kč na hry ve full HD, kancelář a multimédia

Příspěvekod Pedroso » 01 led 2020 20:21

Omlouvám se, ale asi se ještě občas ozvu s dotazy, něž to nakonec koupím a sestavím:) Nyní mi jde o RAM - je vhodnější pro Ryzen 7 2700 (případně pak vyšší třída Ryzenů) volit vyšší frekvence pamětí nebo nižší latence? Vedle navrhované RAM Patriot jsem se ještě díval na Crucial Ballistix Sport LT s mírně lepšími latencemi, ale nižší frekvencí.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Retro herní konzole s dosovými hrami v UHD nebo Full HD
    od darkmarek » 30 čer 2023 11:19 » v Herní konzole
    6
    2572
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    02 črc 2023 11:18
  • Nelze nainstalovat ovladače pro WiFi - stolní PC Příloha(y)
    od Zidy » 19 kvě 2023 14:36 » v Sítě - hardware
    4
    803
    od Zidy Zobrazit poslední příspěvek
    19 kvě 2023 15:07
  • Notebook do 20 000kč
    od stadli » 12 pro 2023 18:45 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    1047
    od Roman Tyčka Zobrazit poslední příspěvek
    12 pro 2023 20:51
  • Notebook do 15 000Kč
    od vitil » 20 lis 2023 14:22 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1317
    od Roman Tyčka Zobrazit poslední příspěvek
    22 lis 2023 23:00
  • Počítač do 30 000kč
    od Nekus » 16 dub 2024 20:47 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    324
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    16 dub 2024 22:03

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů