PC pro fotografa a nějaké hry - cena cca 30k

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Hrabosh
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: září 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

PC pro fotografa a nějaké hry - cena cca 30k

Příspěvekod Hrabosh » 28 zář 2020 17:17

Ahoj,

fórum jsem prošel a viděl jsem spoustu rad, ohledně počítačů pro fotografy, nicméně když jsem šel sám skládat, zastavil jsem se velmi brzy, a proto jsem se rozhodl se raději zeptat zde.

Potřeboval bych poradit s výběrem většiny komponent do nového PC, v cenové relaci 30 - 40k
1) Primárně má PC sloužit na úpravu fotografií - Lightroom, Photoshop.
2) Skládání timelapsů, možná nějaká úprava videí (v budoucnu) - DaVinci Resolve.
3) Nějaké hry by to zvládnout mohlo - např.: CSGO

PROCESOR
rozhodl se pro AMD Ryzen 7 - zde jsem přemýšlím, jestli je velký rozdíl mezi 3700x a 3800x a vyplatí se jít do 3800x

CHLADIČ PROCESORU
je lepší přikoupit jiný než ten, který je dodáván s procesorem?

ZÁKLADNÍ DESKA
tady jsem se ztratil nejvíc. A bylo zde nejvíc otázek, takže popíšu co mě napadalo, co potřebuji.

Nyní budu chtít připojit 2x 16GB RAM, v budoucnu chci mít možnost rozšířit o dalších 2x 16GB + teda nevím jestli je potřeba řešit jakou frekvenci budou mít RAM a co zvládá deska/procesor, jestli spolu nějak souvisí, nebo jen čím víc tím líp :D

Připojit budu chtít monitor DELL U2719DC (jestli chápu správně z dokumentace, měl by monitor podporovat připojení pomocí USB-C tedy i přenos obrazu? momentálně mám propojené USB-C s noťasem, kvůli klávesnici, myši -> dokumentace monitoru https://static.datart.cz/u2719dc-dell-u ... 237670.pdf) je teda potřeba, aby deska nějak podporovala přenos obrazu přes USB-C?

Jinak tedy potřeba USB-C, DisplayPort i HDMI.
A víc nevím co u desky řešit.

RAM
Jak jsem psal výše, zatím 2x 16GB, v budoucnu možnost rozšíření na 4x 16GB. Frekvence viz koment u desky.

SKŘÍŇ, aneb do čeho všechno vložit
Zde nemám žádné požadavky, nějaká zlatá střední cesta, aby se dal PC dobře chladit, případně nebyl moc hlučný, jestli to skříň teda ovlivňuje. Nepotřebuji svítit, neřeším design, PC bude stát v rohu na stole.

GRAFICKÁ KARTA
Bohužel, opět je jich tolik, že jsem nedokázal vybrat, která je vhodná.
Viděl jsem, že některé grafické karty mají výstup DisplayPort -> to jest 1 monitor by mohl jet přes grafiku a jeden přes základní desku, v čem je výhodné jet přes grafiku nebo je to spíš k tomu, abych mohl mít 2 monitory přes display port?

DISKY
Na systém, programy a aktuální práci určitě SSD a nesjpíš přes M.2 PCI-Express Gen3. Doteď jsem měl jen 2,5 palcové SSD od Samsungu a byl jsem vždy spokojen, proto jsem vybral Samsung SSD 970 EVO PLUS, M.2 - 1TB. Víte o lepší variantě v poměru cena/výkon? Určitě 1TB jako systémový disk.

Pro data bych rád 2TB HDD. Ideálně 7200 otáček. Je lepší mít 1x 2TB nebo 2x 1TB?

ZDROJ
zdroj jsem nevybral, protože jsem nevybral moc věcí, které bych napájel :D takže zdroj, tak aby utáhl sestavu + rezerva

WINDOWSy
Co jsem koukal na CZC, tak vidím windows 10 za cca 4 000 Kč :-O doteď jsem měl widle přímo s noťasem, tak mě ani nenapadlo někdy zkoumat cenu. Dají se sehnat někde legálně levněji?

DALŠÍ VĚCI
Vím že by se měly asi přidat nějaké větráky, ale dál mě asi nic nenapadá, takže budu rád za upozornění, že jsem na něco zapomněl.

Děkuji, že jste dočetli až sem a předem moc děkuji za pomoc :)

Reklama
Uživatelský avatar
phixion
Level 3
Level 3
Příspěvky: 457
Registrován: listopad 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: PC pro fotografa a nějaké hry - cena cca 30k

Příspěvekod phixion » 28 zář 2020 18:05

Do jednej grafickej karty zapojis aj 5 monitorov. Do zakladnej dosky sa picha monitor len ak mas gpu v procesore a nemas dedikovanu gpu. Ryzen 3700x3800x nema integrovanu gpu.

Windows najdes na aukro.cz za 300kc a menej
Ryzen 7 3700X, MSI B450 Gaming Pro Carbon AC, BeQuiet! Dark Rock 4, 64GB Patriot Viper Steel DDR4 3600Mhz, Sapphire Pulse Radeon RX 5700 8GB, Samsung 970 Evo 500GB NVMe, 2 x Crucial MX500 1 TB SATA, Seasonic Focus GX 650W, Fractal Define S, 4 x BeQuiet! Pure Wings 2 140mm, 27" Samsung S27R750 VA 144Hz, Logitech G Pro Wireless, Logitech G213, HyperX Cloud Flight

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro fotografa a nějaké hry - cena cca 30k

Příspěvekod petr22 » 28 zář 2020 18:10

"jestli je velký rozdíl mezi 3700x a 3800x a vyplatí se jít do 3800x"

Pockal bych na Ryzen 4700x.

Disky ciste na data Seagate Iron Wolf 2 TB, 2 kusy, pristup k datum je u zpracovani videa v jednotkach MB/s.

Hrabosh
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: září 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: PC pro fotografa a nějaké hry - cena cca 30k

Příspěvekod Hrabosh » 28 zář 2020 18:36

petr22 píše:"jestli je velký rozdíl mezi 3700x a 3800x a vyplatí se jít do 3800x"

Pockal bych na Ryzen 4700x.

Disky ciste na data Seagate Iron Wolf 2 TB, 2 kusy, pristup k datum je u zpracovani videa v jednotkach MB/s.


Díky za info, jakou tak očekávat cenu u Ryzen 4700x? Nad 10k nebo do 10k?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro fotografa a nějaké hry - cena cca 30k

Příspěvekod petr22 » 28 zář 2020 18:40

To se foufejme dolzvime 8. rijna 2020.

Hrabosh
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: září 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: PC pro fotografa a nějaké hry - cena cca 30k

Příspěvekod Hrabosh » 28 zář 2020 20:27

petr22 píše:To se foufejme dolzvime 8. rijna 2020.


Tak jsem mrkl a odhad mají nad 10k, takže to asi už nee.

Poskládal jsem to nějak takhle https://www.czc.cz/9rsvs9m3uogs6arvhfoogahnb6/seznam

Jen teda deska mi přijde asi dražší než bych čekal, ale nevím, kterou jinou ji nahradit. Wifi by byla fajn, ale nutnost není.

Grafika je asi takové minimum, aby to chvíli vydrželo a rozjelo i nějakou tu hru.



  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů