Monitor GIGABYTE G27QC nebo ASUS TUF VG27AQ

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Stajny96
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Monitor GIGABYTE G27QC nebo ASUS TUF VG27AQ

Příspěvekod Stajny96 » 18 říj 2020 20:51

Ahoj,
vybírám si monitor ke každodennímu používání, hraní, sledování seriálů, atd... Otázka, který z těchto dvou monitorů? Moje hlavní kritérium je 27", min. 1440p, rychlá odezva (1ms). Cenový rozdíl je 3000,-, cena 12 000,- mě až tak netíží, otázka je jestli těch +3000,- vůbec využiju na své GTX 1660 Super. Jestli to mám brát jako investici do budoucna, nebo jestli mi GIGABYTE G27QC bude naprosto stačit. U Gigabyte mě docela láká prohnutí obrazovky, otázka je jestli to je nějak víc efektivní, nebo jestli to je jen přežitek. Znám rozdíly IPS, TN, VA panelů, jen si neumím představit rozdíly zobrazených barev (všude v kamenných obchodech mají vystaveny pouze ty nejlacinější monitory a většinou nejsou ani zapnuté), tudíž jestli bych si vystačil s VA panelem. Do teď používám Samsung S24D300 (TN panel). Nebráním se návrhům jiných monitorů v této cenové relaci, ale přímo tyto dva monitory mě velice zaujaly.
Předem díky za odpověď, Jirka.

Reklama
Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 432
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor GIGABYTE G27QC nebo ASUS TUF VG27AQ

Příspěvekod Eldenroot » 18 říj 2020 21:00

Urcite IPS... urcite 144Hz, to si zadej na czc a pak uvidis nabidku a ceny...

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor GIGABYTE G27QC nebo ASUS TUF VG27AQ

Příspěvekod Fox_25 » 18 říj 2020 23:53

Udávanou odezvou se neřiď protože je to marketingový blábol, neexistuje LCD monitor který by reálně uměl překlápět krystaly v čase 1ms, u velmi rychlých(144hz) IPS trvá rožnutí a zhasnutí pixelu zhruba 10ms což je hodnota kdy téměř nedochází ke ztrátě kontrastu např. při pohybu noční oblohy.

https://www.tftcentral.co.uk/reviews.htm
koukni na recenze v odkazu výše, jestli chceš hezké barvičky musí být gamut širší než sRGB, jestli chceš dobré pozorovací úhly a vyrovnanou odezvu tak IPS, jestli chceš hodně vysoký kontrast a nevadí ti horší pozorovací úhly s degradací barev tak VA, většina VA má i mizernou odezvu, ale už je pár kousků které jsou dobré i v tomto.

Řekl bych ti kup si AOC 24G2U, má dobrou odezvu, vysoký kontrast, slušné podání černé a pokrytí barev 92% DCI-P3, ale má 24 palců a fullhd rozlišení. Bohužel stejnou kombinaci vlastností jsem u žádného 1440p monitoru nenašel.

Stajny96
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor GIGABYTE G27QC nebo ASUS TUF VG27AQ

Příspěvekod Stajny96 » 19 říj 2020 12:38

Fox_25 píše:Udávanou odezvou se neřiď protože je to marketingový blábol, neexistuje LCD monitor který by reálně uměl překlápět krystaly v čase 1ms, u velmi rychlých(144hz) IPS trvá rožnutí a zhasnutí pixelu zhruba 10ms což je hodnota kdy téměř nedochází ke ztrátě kontrastu např. při pohybu noční oblohy.

https://www.tftcentral.co.uk/reviews.htm
koukni na recenze v odkazu výše, jestli chceš hezké barvičky musí být gamut širší než sRGB, jestli chceš dobré pozorovací úhly a vyrovnanou odezvu tak IPS, jestli chceš hodně vysoký kontrast a nevadí ti horší pozorovací úhly s degradací barev tak VA, většina VA má i mizernou odezvu, ale už je pár kousků které jsou dobré i v tomto.

Řekl bych ti kup si AOC 24G2U, má dobrou odezvu, vysoký kontrast, slušné podání černé a pokrytí barev 92% DCI-P3, ale má 24 palců a fullhd rozlišení. Bohužel stejnou kombinaci vlastností jsem u žádného 1440p monitoru nenašel.


Díky za rozepsanou odpověď. Pozorovací úhly mě netrápí, když sedím přímo naproti monitoru. Ale přijde mi, že každý více upřednostňuje IPS, tak asi sáhnu po ASUSu, ikdyž netuším, jestli jsou ty rozdíly barev a kontrastu tak znatelné.

24" 1080p kupovat znovu nechci, chci zkusit něco většího.

Johnysek
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: září 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Monitor GIGABYTE G27QC nebo ASUS TUF VG27AQ

Příspěvekod Johnysek » 20 říj 2020 15:13

Já osobně mám tento:
https://www.alza.cz/31-5-gigabyte-g32qc-d5845222.htm
A jsem s ním velmi spokojen, vím že to má VA panel ale oproti starému kde byl IPS je obraz znatelně lepší, při hraní tam jsou různé profily i přímo na FPS který tomu dodá ještě lepší efekt. Prohnutí té obrazovky je super, mám tohle poprvé a jsem naprosto spokojen. Já osobně bych šel do toho Gigabitu, taky jsem koukal na ten ASUS ale víc se mi zalíbil ten Gigabite.
MB: Gigabite Aorus B550 Elite
CPU: AMD 7 3700x
GPU: Evga RTX3080 FTW3 Ultra
RAM: 2x8GB HyperX 2666Mhz
Zdroj: Evga 750W 80plus Gold
Case: MSI Vampiric


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 38 hostů