Větráky do skříně

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Jandak
Level 3
Level 3
Příspěvky: 521
Registrován: září 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod Jandak » 02 úno 2021 21:36

Jasně to bych pochopil. Ale proč to nedělá i u ostatních pwm větráku co mám? Že má problém jenom tento.

Dodatečně přidáno po 40 vteřinách:
Desku mám v popisku b550 gigabytka aorus pro.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 43 vteřinách:
Můžu ještě zkusit jiný pin na desce, ale tím to myslím nebude.
Ryzen 5 5600X, RTX 2060 SUPER Phantom GS 8G, GIGABYTE B550 AORUS PRO, 16GB 3600MHz, 1TB SSD VIPER, Seasonic GX550 Gold, Fractal Meshify C Dark

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod ITCrowd » 02 úno 2021 21:45

Protože každý větrák se chová jinak.
Zvýšení napětí, jak ti tu kdosi radil je blbost, pomocí PWM ti jde do větráku max. napětí, jenomže pulsem.
Můžeš zajistit rozběh třeba relátkem s kondíkem, kté zajistí, že po určitou dobu půjde do větráku plných 12V a pak se teprve přepne na regulaci.
Jinak vrátit ho samozřejmě můžeš.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Jandak
Level 3
Level 3
Příspěvky: 521
Registrován: září 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod Jandak » 02 úno 2021 22:12

co jen ten vetrak prepnout v biosu kontrolni mod na volty misto PWM?
Ryzen 5 5600X, RTX 2060 SUPER Phantom GS 8G, GIGABYTE B550 AORUS PRO, 16GB 3600MHz, 1TB SSD VIPER, Seasonic GX550 Gold, Fractal Meshify C Dark

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9595
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod Karrex » 02 úno 2021 22:51

Volty jsem psal při ovládání ne přes PWM, ale že nerozumíš textu už vím.

Jandak: Zkus, prakticky je celkem jedno, přes co to budeš řídit, když si to dobře nastavíš. Některý desky to mají fakt špatné to řízení, GB jsem dlouho neměl, takže vůbec nevím, jak na tom teď jsou, u jedné starší MSI mi nejel větrák, dokud jsem mu následně nepřidal +5% rychlosti, na ASUSce následně bez problémů.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod ITCrowd » 02 úno 2021 23:40

Karrex:
Ve 20:12 psal:
Jandak píše:Tak temer tyden byl klid a dneska se zase stalo ze se ten vetrak Bionix P120 netocil.. jako predtim jen se tak jakoby cuka.. jak by se chtel roztocit opet jsem mu pomohl prstem.. a hned na to nabehl.. Co s tim je? Je to na vraceni.. ? Zapojeno to mam v Sys_fan 4 pinu samostatne..

Z toho je jasné, že jde o PWM regulaci.
Ve 20:54 jsi mu odpověděl:
Karrex píše:Zkus mu zvýšit o pár procent speed nebo přidat V, podle toho, jak ho ovládáš.

Tak bych s tím nerozuměním textu byl opatrnější....
Důkaz budiž proveden.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod gogo1963 » 03 úno 2021 02:28

já bych ho vrátil, je to v podstatě novinka, asi ještě nemají vychytané mouchy ... pwm vetrák by tohle dělat neměl, buď jej napoj na 12V, to ale asi povalí nonstop na max, nebo radši vrať ... abys mu každý druhý den pomáhal, to je tak trochu opruz :D
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9595
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod Karrex » 03 úno 2021 09:02

Deska by ho měla umět ovládat i přes DC (nebo ne? Jsem teď na mobilu, ale u desky za ty peníze bych to očekával), tak bych to klidně zkusil, pokud bych neměl vrácení u baráku.
Ale ta značka je jaká je, tak těžko říct jak dlouho vydrží i když bude fungovat. Moc zkušeností s tím nebude, jak píše gogo.

ITCrowd
Ta odpověď byla univerzální, pokud ho už právě nenapadlo, přepnout ho na DC, jakožto další krok, pokud je s PWM problém.
A to jsi právě nepochopil :roll:
Naposledy upravil(a) Karrex dne 03 úno 2021 09:06, celkem upraveno 1 x.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod ITCrowd » 03 úno 2021 09:05

Ano, já většinou nechápu, když se vyjadřuje blb. Univerzální odpověď tam, kde už je jasno, je dle mě spam. To naopak ty jsi nepochopil.
Jen blb svou chybu neustále obhajuje. I když byl důkaz proveden.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9595
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod Karrex » 03 úno 2021 09:11

Řeší se ti problém, který (pokud ten fan nemá někde chybu ještě jinde) se dá vyřešit přepnutí na DC control:
Jandak píše:co jen ten vetrak prepnout v biosu kontrolni mod na volty misto PWM?

A přesně na to se i tazatel zeptal, ale až po tom, co jsem napsal univerzální odpověď, jak to zkusit přepnout, protože to taky mohl zkusit bez ptani, že ano?
Tak nevím, kdo je tu blb a přestaň psát nesmysly 8)
Naposledy upravil(a) Karrex dne 03 úno 2021 09:15, celkem upraveno 2 x.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod gogo1963 » 03 úno 2021 09:14

ten fan evidentně někde chybu má, když nefunguje korektně na módu, na který je stavěný a je dražší, než tří piny ... je nový, není na něj spoleh ... vrátit raději hned ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod ITCrowd » 03 úno 2021 09:23

Nemusí. Mám v case PWM Noctuu, a pokud při startu chybí roztočení na max, pak se chvíli cuká taky. A netroufám si tvrdit, že by to bylo nekvalitou Noctuy.
Psal jsem o tom tady: "Je to chování PWM regulace. Může se stát po restartu, nebo on/off, kdy nenecháš dostatečný čas na vybití kondenzátorů. Pokud je aspoň trochu slušná deska, měla by při náběhu roztočit ventilátory na max. (kvůli testu), pak otáčky sníží a je to bez komplikací."
S upřesněním se tazatel nenamáhal.

Stručně řečeno - stává se mi to, když nastartuju PC a zapomenu zvolit systém (mám dva), takže následuje ještě u studeného počítače soft reset - pak se ventilátor zastaví a cuká. Až se skříň zahřeje, roztočí se.

Ale jak zde bylo několikrát řečeno, jestli mu to nevyhovuje, nechť ho vrátí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Větráky do skříně

Příspěvekod gogo1963 » 03 úno 2021 09:39

jj možné to je ... asi jsem měl štěstí na kusy :D zatím se v každé situaci všechno točí ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 hostů