Upgrade Notebooku (macbooku)

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

macintoshhd
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: květen 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Upgrade Notebooku (macbooku)

Příspěvekod macintoshhd » 29 kvě 2021 03:06

Dobry den, predem se omlouvam, ze nepisi s diakritikou, pouzivam eng. klavesnici, diky za pochopeni :)
Vlastnim stary macbook 2010, ktery jsem po x letech zacal pouzivat.
Puvodni Mac OS jsem samozrejme odstranil a nainstaloval Windows 7, ktery bezi perfektne a svizne, mozna pouvazuji o upgradu na W10, ale nevim, jestli to nebude zbytecne na vytizeni hardware.
Jinak HW: Intel core 2 duo P8600 2.4Ghz, 6GB RAM, 250gb hdd, nVidia 320m.
Macbook pouzivam prevazne na internet (takze klasika youtube, facebook, emaily) a obcas na nem zahraju World of Warcraft, kdyz mam cas.
Je zde uz od vyroby, coz je cca 11 let stary hdd, ktery uz v crystaldiskinfo ukazuje kondici: pozor a jde pri provozu slyset, ze si pochrupkava.
Uvazuji tedy nad upgradem na SSD disk, aspon nejaky 500gb, kdyz uz tak at to ma i nejakou kapacitu, kterou urcite vyuziju a pripadne muzu ssd vyuzit i do jinych laptopu do budoucna.
Dale uvazuji zvednout RAM na maximum, coz je 8GB ddr3.
Co myslite, ma tento upgrade smysl nebo to jsou vyhozene penize? S macbookem jsem spokojen, funguje skvele, ale nestezoval bych si, kdyby dostal trosku noveho vetriku do plachet :D
Jinak mam K.O. baterii, kterou jdu zitra koupit, protoze macbooky udajne podtaktovavaji hardware jakmile odejde baterie (baterie je neco pry jako boost napajeni pro hw) a s vymenou baterie rovnou nanesu i novou teplovodivou pastu grizzly, ktera mi zbyla ze stolniho pc, ale teploty mi zatim nepresahly pres 65stupnu v plnem vytizeni, coz je skvele, asi to bude tim, ze cpu vazne nejede na plny vykon bez baterie.
Diky za rady a tipy, jaky ssd vybrat a jestli to ma teda smysl.
Zatim diky borci, budu se tesit na vase odpovedi!

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Upgrade Notebooku (macbooku)

Příspěvekod petr22 » 29 kvě 2021 08:00

Mno, jedna z veci co nema u Macu smysl je nahradit OS X Windowsama. Kdyz si zvyknes na OS X,
uz Windows nebudes chtit ani videt. Pak uz to neni Mac, ale obycejny notebook s Woknama se
vsemi nevyhodami.

Zasadni technicky problem Macu s Core Duo procesorem je jejich dedikovana graficka
karta od Nvidie, je temer zazrak ze je ten pocitac stale funkcni. Tedy pocitej s tim, ze
muze kdykoliv odejit zakladni deska - pokud se tak stane, zbyde ti akumulator i RAM,
obtizne pouzitelne jinde. SATA SSD neni problem dat do noveho pocitace (pokud nebude
mit jen M.2 slot).

Je to tenhle Mac ?
https://everymac.com/systems/apple/macb ... specs.html

- podporuje pouze Windows 7 (proc tam davat Wokna, kdyz je tam OS X)
- 1066 MHz PC3-8500 DDR3 SO-DIMMs - ma smysl kupovat jen pouzite za par korun
- 16 GB RAM s OS X Lion a vyssim
- nejnovejsi OS je El Capitan (funguje vse)
- nejnovejsi OS je High Sierra (nektere funkce nefunguji)
- disk standardni 2,5"SATA

macintoshhd
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: květen 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Upgrade Notebooku (macbooku)

Příspěvekod macintoshhd » 29 kvě 2021 10:31

Ano, je to tenhle Mac. Ja si na Mac OS zvykl, mám ho rad, mám na Macu Air Catalinu a je perfektní, jenže s w7 je tenhle stary Mac sviznejsi (ano, nebyl tak svizny ani s čistou instalaci Mac OS High sierrou, při více oknech v prohlížeči zamrzal, u w7 tenhle problem neni). Navic spousta věci na tom systému ani nefungovala. Na w7 jsem dal všechny ovladače a funguje jak ma. Další duvod proč mám w7 je Wowko samozrejme, nemusim tam cpát žádné emulatory win a podobne. Takžeo upgrade nemam uvazovat, nevyplati se to?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Upgrade Notebooku (macbooku)

Příspěvekod petr22 » 29 kvě 2021 10:53

Ta sviznost je dana hlavne diskem - s SSD to bude vyrazne lepsi.

Mezi 6 a 8 GB RAM nebude zadny rozdil pokud neni uz ted vyuzito maximum pameti, pocitac
nebude rychlejsi jen proto ze ma o 2 GB RAM vice.

Ja mam v Macbooku Pro 2010 tenhle disk:
https://www.alza.cz/gaming/apacer-as350 ... 98.htm?o=2

Ciste technicky OS X zabira na disku mnohem mene mista, nez Windows 7 a urcite
bych ho vyzkousel nainstalovat, smazat se da vzdycky.

macintoshhd
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: květen 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Upgrade Notebooku (macbooku)

Příspěvekod macintoshhd » 30 kvě 2021 03:17

Tak macbook 2010 pro ma totozny hardware, jen v jinem kabatku, tak nevim, proc se divis, ze je stale funkcni, kdyz sam mas stejny a vidis, ze funguje bez problemu, ono jsou to nezmary tyhle macbooky. Jinak diky za odpoved, rozhodl jsem se nakonec pro levnejsi alternativu ssd, tedy bazarovy, prodava borec za 600kc 500gb. Ono je ceho se obavat od bazaroveho ssd? On by teoreticky mel drzet a nemel by se ku*vit jako bezny hdd typu vadne sektory nebo se pletu?
A co se tyce OS X, mel jsem ho, w7 je alternativa hlavne kvuli WoWka, avsak pouvazuju o Mac OS do budoucna jako sekundarni system, ktery bys na tuhle rachotinu doporucil, kapitana nebo nejvyssi mozny high sierra? Jednu dobu jsem tu daval i Patch na Catalinu, vsechny aplikace fungovaly jak mely, da se rict, ze to z nepodporovaneho macbooku udelalo opet pouzitelny macbook na vesmes vsechny dostupne appky v app storu, ale prijde mi, ze to bylo zasekanejsi, nez onen system High sierra, asi z duvodu, ze neni officialni od apple pro tenhle model catalina.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Upgrade Notebooku (macbooku)

Příspěvekod petr22 » 30 kvě 2021 08:14

Totozny hardware prave nema - ten tvuj ma starsi Core Duo procesor(bez iGPU) a dedikovanou grafickou kartu
od Nvidie, Macbook Pro 2010 ma i5 s integrovanou grafikou Intel HD v procesoru. Tedy nema to, kvuli cemu odchazi
zakladni desky notebooku nejcasteji - dedikovanou grafickou kartu. Chlazeni chladi pouze 1 chip, ne 2 vedle sebe.

Obvykla zivotnost notebooku s dedikovanou grafickou kartou je tak do 4-5 let, pricemz spousta notebooku
od roku 2010/2011 s Intel i3/i5/i7 ma zaroven dedikovanou grafiku i integrovanou, takze v pripade zavady
dedikovane jsou stale funkcni jen s integrovanou.

Predpokladam, ze to je Unibody - tzn by do toho mohla jit i zakladni deska s i5 procesorem kdyz ta puvodni
odejde, da se koupit uz kolem 100-150 Euro.

Kazde SSD ma svoji zivotnost - pocet prepisu pametovych bunek - ktere kazdy vyrobce udava jako TBW,
tenhle udaj lze zkontrolovat pres SMART. Bazarove SSD ma smysl jen pokud napr. neni vycerpana vetsina
prepisu nebo disk nema jiny problem. Je treba spustis test primo od vyrobce, jestli neoznami chybu.

Catalina s patchem je i na te i5 viditelne pomalejsi, nez nepatchovana High Sierra.

Windows a OS X soucasne mame resene pres Parallels Desktop, neni treba pocitac porad restartovat.

Uživatelský avatar
finwe
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 779
Registrován: prosinec 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Upgrade Notebooku (macbooku)

Příspěvekod finwe » 30 kvě 2021 10:26

macintoshhd
já bych na tvém místě koupil Apple MacBook Air s procesorem M1.
Jakože jsem notebook Apple nikdy neměl, tak o tomto uvažuji že si ho koupím.
Ten procesor M1 je prostě skvělý, založený na ARM technologii. Je čistě pasivně chlazený, žádný větrák tedy není. Apple dal vale Intelu a x86 architektuře.
Co jsem se tak o to zajímal, tak fakt funguje skvěle, žádné lagy ani při úpravě RAW souborů nebo zpracování videa.
U her nevím, je možné že začne po pár minutách throtlovat kvůli absenci fanu CPU, ale nikdo žádnou kritiku zatím nereportuje.
Přes Rosetu bys měl defacto všechno z Windows spustit, dokud nebudou příslušné nativní aplikace pro Big Sur.
K tomu ten fakt skvělý Retina displej, viděl jsem na vlastní oči.
13.3 palce není pro každého, ale je to podle mě prostě brutálně výkonné portable řešení, se skvělou výdrží na baterku.
Aplikační rychlost proti Core 2 Duo bude asi jako přesednout ze žebřiňáku na raketoplán.
Nevýhodou je nulová rozšiřitelnost RAM a SSD, a taky se objevily informace, že u toho SSD se nezvykle rychle zkracuje životnost.
Žádný fanoušek Applu nejsem, ale toto bych si při potřebě nového notebooku asi fakt koupil.

https://www.iwant.cz/apple-m1-2020-c545 ... tMEALw_wcB

https://www.youtube.com/watch?v=7YKxDXuz-xo
I7-10700K, MSI Z490 Tomahawk, Scythe Mugen 5 rev. B, Corsair RM550x, Crucial Ballistix 3600/Cl16 2x16 GB, Samsung 970 Evo Plus 1 TB, Patriot Viper VPN100 512 GB, MSI GTX 1650 Super Gaming X, Pure Base 500DX, FIIO K5 Pro, Edifier R1700BT, Samsung U28R550, HyperX Alloy Origins, Razer DeathAdder, Hifiman HE400SE

macintoshhd
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: květen 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Upgrade Notebooku (macbooku)

Příspěvekod macintoshhd » 30 kvě 2021 15:09

finwe diky za typ, ale mam Macbook Air, se kterym jsem spokojen, ten pouzivam predevsim jako prenosnou pracovni stanici, ktera jede svizne a bez problemu, baterka stale okolo 10hodin, coz je skvele. Tenhle stary macbook mam ciste jen na obcasne hrani WoW, at ho nemusim cpat na Aira a klasicke prochazeni netu, ale uvazuju o upgrade jen z duvodu plynulejsiho chodu, preci jen jsou chvile, kdy mi nestiha :D
Petr22 jo takhle, tak ja znam i Macbooky pro 2010 se stejnou konfiguraci, nejspis je vice typu. Ano, je to unibody, mid 2010.
Prave ze ta patchovana catalina je na tomto stroji dost pomala, jedine plus je to, ze se daji stahnout aktualni appky z appstoru, to je tak vse, takze uvazuji , ze tam hodim ten sekundarni Mac OS klasika High sierra, ale rikal si i neco o kapitanovi, tak co myslis, bude lepsi Kapitan pro plynulejsi chod? Ono kdyz odejde deska, tak to strelim za krabicku cigaret nekomu na dily na vyuziti displeje apod., kupovat novou desku za 150euro mi prijde jako nesmysl, uz z toho duvodu, ze jsem tenhle macbook pred par lety koupil za tisicovku. Jen dokud funguje, tak bych ho rad jeste nejakym zpusobem vyuzil, protoze prodavat ho nema smysl, abych za neho dostal 2 - 3 stovky, to si ho radsi necham, trochu poladim a vyuziju, nez odejde do kytek. Takze na bazarove ssd si davat pozor jak rikas, tim padem lepsi sahnout po novem, ale zas si tak rikam, jestli ma smysl kupovat za 1,5k novy ssd, ktery by mi potom lezel v supliku nekolik mesicu, nez bych mel stroj, do ktereho bych ho mohl vyuzit. Mel jsem predstavu spis tak do 5 - 6 stovek nejaky ssd, ale to je asi nesmysl, ze bych za tuto cenu mohl sehnat nejaky dobry a novy. Pripadne, kolik tak maximalne zaplatit za bazarove, jete ssd, abych na tom zbytecne neprodelal?
A pro baterii jsem nakonec nejel, jak si rikal, ze muze kdykoli odejit, tak jsem se na to vykaslal, protoze zbytecne 3 stovky za baterku, tak aspon usetrim :D.
Diky.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Monitor ku macbooku
    od Mindflayer » 02 črc 2023 17:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    396
    od Mindflayer Zobrazit poslední příspěvek
    02 črc 2023 17:43
  • Výběr MacBooku M2 - 16GB vs 32GB RAM
    od lukykoutny » 28 čer 2023 14:34 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    818
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    28 čer 2023 21:36
  • Upgrade notebooku Lenovo e540 (SSD + RAM?)
    od Zonka » 21 úno 2024 20:47 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    639
    od Zonka Zobrazit poslední příspěvek
    22 úno 2024 21:22
  • Upgrade pc
    od Mladkov204 » 30 črc 2023 11:41 » v Vše ostatní (hw)
    2
    818
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    30 črc 2023 14:06
  • Upgrade PC
    od Rosta6xxx » 07 zář 2023 09:15 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    804
    od Airen Zobrazit poslední příspěvek
    07 zář 2023 13:40

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů