M1 vs PC

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Anaman
Level 1
Level 1
Příspěvky: 64
Registrován: březen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

M1 vs PC

Příspěvekod Anaman » 14 lis 2021 14:10

Nejsem iOvce, ale když jsem vyzkoušel novy čip M1 od Applu, tak mi trošku padla brada. V jediném čipu se nachází ohromný výkon CPU a nadprůměrná GPU. Také člověk nemusí řešit jakou RAM a stačí výběr pouhé velikosti. A SSD? Tak to je fofr. Myslím, ze PC hardware trošku zaspal a Intel i AMD se muzou trošku stydět. Jasně, není to pro každého, ale to co teď Apple s M1 dokázal je úžasné. Nějak jsem přestal zapinat svůj stolní PC a zvykám si na úžasnou rychlost a odladenost iOS pod M1. Neřeším hardware, neřeším ovladače, neřeším aktualizace a neřeším čištění. Ten systém nic nepotřebuje a kurva, on je pekelně rychlej. Já starý Windows geek asi přece jen budu tou iOveckou :roll: Ale stojí to za to. A moje rada? Vyzkoušejte to

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod ITCrowd » 14 lis 2021 14:22

No, to je dáno ARMovským čipem. BTW mrkvosoft zkouší něco podobného. Jmenuje se to tuším Surface x.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53611
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod petr22 » 14 lis 2021 14:30

Pocitac od Apple s M1 procesorem je samozrejmne take PC.

M1 je proste ARM, vysoky vykon s velmi nizkou spotrebou.

RAM a SSD jsou oboje pripajene na zakladni desce, kdyz neco z toho odejde, muzes vyhodit pocitac. To je take Apple.

Predpokladam ze myslis OS X a ne iOS, iOS je telefonni a tabletovy OS. Odladenost je jasna - sw i hw od jedne firmy,
Microsoft to musi ladit na miliony kombinaci hardware stovek vyrobcu. Apple podporuje jen sam sebe a jinak temer nic.

Nezkousej k tomu pociutaci s M1 pripojit nektere USB-C Thunderbolt replikatory, nerozchodili jsme na tom vystup na
monitory. Funguji jen ty od HP. To co je primo pro Mac proste nefunguje :-)

Anaman
Level 1
Level 1
Příspěvky: 64
Registrován: březen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod Anaman » 14 lis 2021 14:47

Mas pravdu, je to OS X. Ještě nemam Apple pod kůží, ale asi se tam brzy dostane. Fakt žasnu nad tou rychlostí. Je to asi tou odladenosti systému a hardwarem, který není rozhazeny po celé základní desce.

flowem
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2832
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod flowem » 14 lis 2021 17:32

Staci mit rychly SSD a windows lita taky jak blesk. Taky jsem nad tim chvili zasnul, ale po mesici pouzivani jsem stejne naznal, ze windows je proste lepsi, univerzalnejsi a pro me i prehlednejsi.
AMD Ryzen 5 5600X | MSI MAG B550 TOMAHAWK | G.Skill Aegis 32GB 3200MHz | Kingston A2000 1TB | PowerColor Red Devil RX 6700 XT 12GB | XPG Core Reactor 750W | Be quiet! PURE BASE 500 | Asus VG27AQ1A

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod Michael850 » 14 lis 2021 17:40

Všiml jsem si, že mnohými je M1 Pro považován za nejvýkonnější mobilní procesor, což ale není zas tak úplně pravda, zas takové dělo to úplně všude není.
https://youtu.be/0sWIrp1XOKM
Přijde mi, že Apple M1 je neskutečně přehypovaný procesor, především samozřejmě protože to je Apple a ten měl vždy úžasný marketing, ntb s tímto čipem stojí naprosto nekřesťanské peníze, navíc při GPU akceleraci to taky neobsazuje zrovna přední příčky, ve hrách to taky nijak neexceluje. Já teda kolem toho zas takové nadšení nesdílím jako většina ostatních, sice spotřeba je celkem dobrá, je to prostě ARM, které už je tak nějak na to určené, ale to je tak vše, navíc AMD ještě ani nepřeslo na 5 nm jako má ten Apple, upřímně nevím, za co by se mělo stydět...
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod faraon » 14 lis 2021 21:05

Zdůraznil bych prostřední z těch tří slov: "nejvýkonnější mobilní procesor" - to znamená že rozhodující je nikoliv samotný výkon, ale poměr výkon/příkon. A tam prostě neexistuje nic intelského, co by mohlo ARMu konkurovat. Nebo snad někdo máte mobil s procesorem x86? ;-)

Ona je docela vtipná i historie vzniku architektury ARM, neboli Acorn RISC Machine, ve stejné době se totiž pokoušeli vyvinout vlastní procesor i v Apple, sto inženýrů na to nestačilo, poslali jim na pomoc další stovku, ale ani s podporou superpočítače Cray se jim to nepodařilo. Mezitím si na to v malé anglické firmě se zeleným žaludem ve znaku sedli dva místní šprti, s tužkami na papíře vyvinuli kompletní dvaatřicetibitový procesor, odsimulovali ho programem v BASICu na osmibitovém školním mikropočítači, a fungoval jim hned první vyrobený kus, což u složitých obvodů opravdu nebývá zvykem. Protože kvůli ceně museli použít levné plastové pouzdro, které chladí hůř než drahé keramické, tak jako první věc měřili jeho spotřebu, a vyšla jim čistá nula! Ve zkušební desce totiž byla závada a do procesoru vůbec nešlo napájení, přesto se rozběhl a normálně fungoval, protože si vystačil s tím málem, co do něj prosáklo po sběrnicích. Dnes je to nejrozšířenější procesor v tomhle koutě Vesmíru.

Mimochodem, ten Cray si Steve Jobs koupil se zdůvodněním, že na něm vyvinou nový model Macintoshe. Když se to dozvěděl Seymour Cray, po víc než dvě desetiletí tvůrce nejvýkonnějších superpočítačů na Zemi, odpověděl: "To je zajímavé, já jsem si právě koupil Macintosh, abych na něm vyvinul nový model Craye".
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53611
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod petr22 » 14 lis 2021 21:14

"Nebo snad někdo máte mobil s procesorem x86?"

Asus Zenfone 2

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod faraon » 14 lis 2021 21:34

Ty ho opravdu máš? Já jsem teda viděl v životě na vlastní oči hodně, i stíhačku couvat, a dokonce osobně znám jednu inteligentní blondýnu, což je strašně vzácné zvíře, ale tohle znám fakt jen z obrázku :lol:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53611
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod petr22 » 14 lis 2021 21:37

Je na tom normalni Android, takze na prvni pohled nic podezreleho, hry na tom nikdy nikdo nehral.

Velice oblibena vlastnost Macu Air s M1 je ta, ze nemaji zadny ventilator.

Pouzitelnost ve Windows prostredi je ale silne omezena, dokonce i jednoduse namapovat po siti storage je problem.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M1 vs PC

Příspěvekod Michael850 » 15 lis 2021 04:57

Ryzen 5900HX (třeba) je ale taky procesor do herních klaptopů, který je poměrně dost přetaktovaný (na ntb) a je jen lehce upraven aby tak netopil oproti desktop řadě, má třeba ořezanou cache, takže je jasné, že efektivitu M1 samozřejmě musí vyhrát na plné čáře, protože se ten výkon tak netlačí na hranu možností chlazení těch strojů a to zařízení stejně není až tak moc mobilní a je to těžké jak kráva, takže toto se tak stejně nedá moc porovnávat.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 34 hostů