PC bez GK

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

jiri17
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: prosinec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

PC bez GK

Příspěvekod jiri17 » 26 pro 2021 09:05

Zdravim, 

navrhl byste mi nekdo sestavu 15-20k bez GK, momentalne mam Sapphire RX 480 Nitro+, chci pockat nez se trh uklidni a pripadne pak koupit novou, je to za vás správné rozhodnutí? Vyuziti: bezne uzivatelske cinnosti a hry

Dostal jsem návrh viz. níže, chci se zeptat nebylo by lepší to postavit na intelu? případně jaký jsou výhody AMD/Intelu.

https://www.czc.cz/302197,291438,314118 ... 15340/kody

Předem díky.

Reklama
Uživatelský avatar
renek11
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 916
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod renek11 » 26 pro 2021 09:56

To co máš v návrhu by šlo, ale každej chcete furt čekat na nějaké uklidnění ohledně grafik, jenže to můžeš čekat do nekonečna. Ta situace už je cca rok a půl na hovno a lepší to v dohledné a asi i v nedohledné době nebude. Takže pokud chceš lepší cenu grafiky, pak se mrkni po bazarech nebo na německým obchodě, ale nedoufej v to, že ceny půjdou dolu v řádech desítek procent.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635

jiri17
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: prosinec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod jiri17 » 26 pro 2021 10:24

renek11 píše:To co máš v návrhu by šlo, ale každej chcete furt čekat na nějaké uklidnění ohledně grafik, jenže to můžeš čekat do nekonečna. Ta situace už je cca rok a půl na hovno a lepší to v dohledné a asi i v nedohledné době nebude. Takže pokud chceš lepší cenu grafiky, pak se mrkni po bazarech nebo na německým obchodě, ale nedoufej v to, že ceny půjdou dolu v řádech desítek procent.


Uprimne moc narocne hry na grafiku stejne nehraju.. spis mi jde o to abych mel spolehlivou sestavu na 5-7 let, momentalne mi muj pc odesel a potrebuji ho na HO atd... nicmene uz nejsem s hranim na tom tak abych do pc daval 40-50k i s grafikou, zahraju si parkrat do mesice..gk bych pripadne pak tedy dokoupim podle situace na trhu.. spis jsem se chtel ujistit zda je amd v tyhle cenovy kategorii spravna volba a nebylo by to lepsi treba postavit na intelu.. jinak diky moc za reakci.

Uživatelský avatar
Mr. Incognito
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 855
Registrován: červen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod Mr. Incognito » 26 pro 2021 10:29

5600X je za 8k naprostý úlet vzhledem k ceně a výkonu například 12400f. Jeden z nejhorších procesorů v poměru cena/výkon, který aktuálně můžeš sehnat

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod Michael850 » 26 pro 2021 10:43

S i5 12400 ušetříš tak litr a výkonově to bude ve hrách nejspíš slabší, zas tak dramaticky bych to neviděl. Sice cena za samotný procesor bude zas super a na první pohled jasná volba, jenže Ryzen 5600X už můžeš švihnout na desku třeba i za 2K a osobně teda moc nevěřím, že deska pro i5 12400 se této ceně nějak moc přiblíží, MSI už má zalistováno ceny nějakých levnějších desek a nevypadá to, že rozumnou desku seženeš pod 3K. A oproti předchozí i5 11400 má dojít taky opět ke zdražení. Jak to někdo zkusil simulovat myslím z i5 12600K, tak ve hrách vyšla i5 12400 lepší opravdu jen o vlas, ale furt tam taky máš ještě o trošku té cache navíc, takže nějaké to procento je ještě třeba asi odečíst.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

jiri17
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: prosinec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod jiri17 » 26 pro 2021 11:16

Michael850 píše:S i5 12400 ušetříš tak litr a výkonově to bude ve hrách nejspíš slabší, zas tak dramaticky bych to neviděl. Sice cena za samotný procesor bude zas super a na první pohled jasná volba, jenže Ryzen 5600X už můžeš švihnout na desku třeba i za 2K a osobně teda moc nevěřím, že deska pro i5 12400 se této ceně nějak moc přiblíží, MSI už má zalistováno ceny nějakých levnějších desek a nevypadá to, že rozumnou desku seženeš pod 3K. A oproti předchozí i5 11400 má dojít taky opět ke zdražení. Jak to někdo zkusil simulovat myslím z i5 12600K, tak ve hrách vyšla i5 12400 lepší opravdu jen o vlas, ale furt tam taky máš ještě o trošku té cache navíc, takže nějaké to procento je ještě třeba asi odečíst.


Takže se nevyplatí čekat do toho ledna? Momentálně v tý sestavě, co jsem posílal je deska za 3500, za to bych desku pro 12400 nesehnal? Jde mi o to, že pokud by vyšel ten procesor lépe mohl bych investovat zbývající peníze třeba do lepšího ssd atd.. to by se nevyplatilo? Jinak díky moc za reakce..

Uživatelský avatar
renek11
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 916
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod renek11 » 26 pro 2021 12:04

Nevyplatí. Podívej kolik ty desky stojí. Vem to co sis vybral.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod Michael850 » 26 pro 2021 12:36

Tak ono stačí se podívat, jaký je cenový rozdíl mezi Z590 a B560, je tam rozdíl možná tak litr a půl? 3K a 4,5K. To neudělá zas takové rozdíly, ten chipset není zas tak drahá položka a ty desky určitě nebudou tak levné, už jen kvůli té velké předražené patici, která prý dělá hodně z té ceny, a ta je furt stejná. Pokud Z690 stojí 6K, tak bude podle mě výhra, když se to dostane aspoň na ty 4K a nebude to ošizené, kde se dá. Někde psali, že budou stát možná spíš i 5K, to už by bylo možná fakt trochu moc. Já už tak nějak čekám, že bude pravda asi někde mezi tím. Ta i5 12400 samotná má být skoro za 5K.
Takže v marketingových materiálech to možná zas oslní, že i5 12400 je o 3K levnější než Ryzen 5600X a skoro ho výkonově dorovná, vyjdou zas nadšené recenze jak to není výhodné, jenže v reálu ti potom asi nebude stačit koupit jen ten výhodný procesor a musíš k tomu připočítat i cenu těch desek, která už ale není až tak super. Když si kupuješ grafickou kartu, tak tě taky zajímá hlavně kolik stojí jako celek, rozhodovat se jen podle ceny procesoru, tak to je jakdybys ses u té grafiky rozhodoval jen podle toho kolik stojí ten grafický procesor, ale přece k tomu potřebuješ i tu desku a její napájení, stejně jak u těch procesorů, akorát tady toto si kupuješ zvlášť, u těch grafik nemáš na výběr a musíš to brát tak, jak to je výrobené.
Neříkám, že to je špatný procesor, je jistě určitě zajímavý a velmi konkurenceschopný, ale čekat tak na něj, to podle mě za to moc nestojí, já bych bral co je, ale samozřejmě záleží na tazateli, jestli chce na něj počkat, ale když pořádně ani nevíš, jestli na tom opravdu ušetříš nějaký ranec... nevím no. Že bude o trošku slabší je už asi skoro jisté podle té simulace a pokud bude stát skoro stejně, tak já bych si moc jistý zas tak nebyl tím, že je proti tomu Ryzen 5600X za 8K takový úlet, nakonec nemusí být zas tak předražený jak vypadá.
Obrázek
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

jiri17
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: prosinec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod jiri17 » 26 pro 2021 14:42

Michael850 píše:Tak ono stačí se podívat, jaký je cenový rozdíl mezi Z590 a B560, je tam rozdíl možná tak litr a půl? 3K a 4,5K. To neudělá zas takové rozdíly, ten chipset není zas tak drahá položka a ty desky určitě nebudou tak levné, už jen kvůli té velké předražené patici, která prý dělá hodně z té ceny, a ta je furt stejná. Pokud Z690 stojí 6K, tak bude podle mě výhra, když se to dostane aspoň na ty 4K a nebude to ošizené, kde se dá. Někde psali, že budou stát možná spíš i 5K, to už by bylo možná fakt trochu moc. Já už tak nějak čekám, že bude pravda asi někde mezi tím. Ta i5 12400 samotná má být skoro za 5K.
Takže v marketingových materiálech to možná zas oslní, že i5 12400 je o 3K levnější než Ryzen 5600X a skoro ho výkonově dorovná, vyjdou zas nadšené recenze jak to není výhodné, jenže v reálu ti potom asi nebude stačit koupit jen ten výhodný procesor a musíš k tomu připočítat i cenu těch desek, která už ale není až tak super. Když si kupuješ grafickou kartu, tak tě taky zajímá hlavně kolik stojí jako celek, rozhodovat se jen podle ceny procesoru, tak to je jakdybys ses u té grafiky rozhodoval jen podle toho kolik stojí ten grafický procesor, ale přece k tomu potřebuješ i tu desku a její napájení, stejně jak u těch procesorů, akorát tady toto si kupuješ zvlášť, u těch grafik nemáš na výběr a musíš to brát tak, jak to je výrobené.
Neříkám, že to je špatný procesor, je jistě určitě zajímavý a velmi konkurenceschopný, ale čekat tak na něj, to podle mě za to moc nestojí, já bych bral co je, ale samozřejmě záleží na tazateli, jestli chce na něj počkat, ale když pořádně ani nevíš, jestli na tom opravdu ušetříš nějaký ranec... nevím no. Že bude o trošku slabší je už asi skoro jisté podle té simulace a pokud bude stát skoro stejně, tak já bych si moc jistý zas tak nebyl tím, že je proti tomu Ryzen 5600X za 8K takový úlet, nakonec nemusí být zas tak předražený jak vypadá.
Obrázek


Moc na to nepospíchám, abych pravdu řekl, ale pokud to nebude lepší varianta než ten 5600x tak nevidim duvody tedy čekat.. mohli byste mi ještě prosím doporučit nějakou spolehlivou a hezčí casu? spíš něco minimalistickeho než tenhle svitici cirkus :D

Uživatelský avatar
renek11
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 916
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod renek11 » 26 pro 2021 15:54

MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod Michael850 » 26 pro 2021 16:31

No ono obecně těm i5 12600K dokáže ještě Ryzen 5800X dost zdatně konkurovat a je dobré taky to, že moderní hry ještě něco dokážou vytěžit z těch 8 jader, u Ryzen 5900X a výš je taky už problém v tom, že to je prostě chipletová konstrukce a už tam mají dva chiplety, aby mohli mít tolik jader oproti jednomu a jsou mezi nimi vysoké latence, takže pokud se dobře nevyužívá ta chache a víc jader (což 12 jader neumí moc dobře využit snad žádná hra), tak je někdy výkon holt dokonce i horší než s 5800X, takže i7 12700K s i9 12900K pak už celkem hladce většinou začnou být rychlejší, ještě i9 má už velmi vysoké frekvence a ta už neprohraje snad skoro nikdy. Na 5800X taky potřebuješ opravdu dobré chlazení a pořádné airlow, protože se velmi rád přehřívá a pak už nemůže tak moc boostovat. Je pravda, že v testech Igorslab vycházel ten Ryzen hůř než jinde a někde vyhrál s přehledem i i5 12600K nad všemi těmi Ryzeny, ono taky záleží jaké testuješ hry, pokud tam jsou nějaké staré vykopávky optimalizované jen pro Intel architektury, protože v té době ještě ani žádný Ryzen nebyl - typu GTA V nebo Far Cry 6 (který používá snad ten stejný engine z křídové 3, co ještě programovali dinosauři, takže ta hra pořádně neumí využít nic, tak tam to Intel pak vyhrává jak nic, to jsou pro ně testy jak dělané v této hře, to beztak nevyrve ani ten Zen3D s tou přidanou 3D chachí, protože ta hra to prostě nevyužije, z technického hlediska jsou hry z Ubisoftu, který je seká jak Baťa cvičky, to nejhorší, v čem se dají moderní procesory testovat, protože v tom neotestuješ nic a od 3 je vše úplně stejné, tam potřebuješ akorát co nejvyšší výkon na jádro a využije to myslím max snad jen 4 jádra, pokud se dobře pmatuji, protože v té době 6jádro neměl skoro nikdo, takže potřebuješ co nejvyšší výkon na takt a co nejvyšší samotné takty, takže s tím hne až Zen 4).
Takže záleží jaké přesně hry na tom hraješ, ale v těch novějších se Ryzen dokáže držet celkem zdatně i toho nejlepšího kalibru typu i9 12900K a Ryzen 5600X by měl i5 12400 taky lehce porazit, krátký bude až na tu i5 12600K, což už je zas trochu jiná káva. Ono v tom taky dělá pěkné zmatky i ty DDR5 a hodně záleží na těch pamětích, v průměru by ten výkon měl vyjít podobný, jenže v některých hrách to je schopné opravdu dost přidat, ale v některých zase hodně ubrat, opět asi záleží jak hra umí využít tu vyšší propustnost a jak moc vadí ty vyšší latence u 5.

Dodatečně přidáno po 3 hodinách 35 minutách 5 vteřinách:
Tak tady už první recenze i5 12400.
https://www.chiphell.com/thread-2378388-1-1.html
Zatím je to asi jen tento rozsypaný čaj, tak to chce asi použít překladač a zkusit si to nějak přežvejkat, ale vypadá to na dost slušnou recenzi.
5600X - 264 FPS proti 243 FPS, tak toto dopadlo pro Ryzen zatím dost dobře teda a i5 vypadá že bude slabší víc než jsem čekal, pro srovnání tam je ještě i5 12600K s 275 FPS, takže ten rozdíl je tam větší než mezi 5600X a 12600K, takže upřímně zatím asi nic moc teda na to, jak to bude asi vycházet cenově, to bych teda na tu 5600X ten litr i přidal, o moc výhodnější by to teda stejně nebylo, moc bys neušetřil a musel bys na to čekat, jedině věřit tomu, že to bude ještě levnější, ale to by ty desky už musely stát jen 3K (počítal jsem 5K za procesor a 4K za desku), což pochybuju...
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

jiri17
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: prosinec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: PC bez GK

Příspěvekod jiri17 » 16 led 2022 22:19

Michael850 píše:No ono obecně těm i5 12600K dokáže ještě Ryzen 5800X dost zdatně konkurovat a je dobré taky to, že moderní hry ještě něco dokážou vytěžit z těch 8 jader, u Ryzen 5900X a výš je taky už problém v tom, že to je prostě chipletová konstrukce a už tam mají dva chiplety, aby mohli mít tolik jader oproti jednomu a jsou mezi nimi vysoké latence, takže pokud se dobře nevyužívá ta chache a víc jader (což 12 jader neumí moc dobře využit snad žádná hra), tak je někdy výkon holt dokonce i horší než s 5800X, takže i7 12700K s i9 12900K pak už celkem hladce většinou začnou být rychlejší, ještě i9 má už velmi vysoké frekvence a ta už neprohraje snad skoro nikdy. Na 5800X taky potřebuješ opravdu dobré chlazení a pořádné airlow, protože se velmi rád přehřívá a pak už nemůže tak moc boostovat. Je pravda, že v testech Igorslab vycházel ten Ryzen hůř než jinde a někde vyhrál s přehledem i i5 12600K nad všemi těmi Ryzeny, ono taky záleží jaké testuješ hry, pokud tam jsou nějaké staré vykopávky optimalizované jen pro Intel architektury, protože v té době ještě ani žádný Ryzen nebyl - typu GTA V nebo Far Cry 6 (který používá snad ten stejný engine z křídové 3, co ještě programovali dinosauři, takže ta hra pořádně neumí využít nic, tak tam to Intel pak vyhrává jak nic, to jsou pro ně testy jak dělané v této hře, to beztak nevyrve ani ten Zen3D s tou přidanou 3D chachí, protože ta hra to prostě nevyužije, z technického hlediska jsou hry z Ubisoftu, který je seká jak Baťa cvičky, to nejhorší, v čem se dají moderní procesory testovat, protože v tom neotestuješ nic a od 3 je vše úplně stejné, tam potřebuješ akorát co nejvyšší výkon na jádro a využije to myslím max snad jen 4 jádra, pokud se dobře pmatuji, protože v té době 6jádro neměl skoro nikdo, takže potřebuješ co nejvyšší výkon na takt a co nejvyšší samotné takty, takže s tím hne až Zen 4).
Takže záleží jaké přesně hry na tom hraješ, ale v těch novějších se Ryzen dokáže držet celkem zdatně i toho nejlepšího kalibru typu i9 12900K a Ryzen 5600X by měl i5 12400 taky lehce porazit, krátký bude až na tu i5 12600K, což už je zas trochu jiná káva. Ono v tom taky dělá pěkné zmatky i ty DDR5 a hodně záleží na těch pamětích, v průměru by ten výkon měl vyjít podobný, jenže v některých hrách to je schopné opravdu dost přidat, ale v některých zase hodně ubrat, opět asi záleží jak hra umí využít tu vyšší propustnost a jak moc vadí ty vyšší latence u 5.

Dodatečně přidáno po 3 hodinách 35 minutách 5 vteřinách:
Tak tady už první recenze i5 12400.
https://www.chiphell.com/thread-2378388-1-1.html
Zatím je to asi jen tento rozsypaný čaj, tak to chce asi použít překladač a zkusit si to nějak přežvejkat, ale vypadá to na dost slušnou recenzi.
5600X - 264 FPS proti 243 FPS, tak toto dopadlo pro Ryzen zatím dost dobře teda a i5 vypadá že bude slabší víc než jsem čekal, pro srovnání tam je ještě i5 12600K s 275 FPS, takže ten rozdíl je tam větší než mezi 5600X a 12600K, takže upřímně zatím asi nic moc teda na to, jak to bude asi vycházet cenově, to bych teda na tu 5600X ten litr i přidal, o moc výhodnější by to teda stejně nebylo, moc bys neušetřil a musel bys na to čekat, jedině věřit tomu, že to bude ještě levnější, ale to by ty desky už musely stát jen 3K (počítal jsem 5K za procesor a 4K za desku), což pochybuju...
Rozhodl jsem se pockat na tu i5, takze furt vychazi to amd nejlepe? Mam vzit tedy sestavu co jsem posilal?


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ivanhoex, Zivan a 35 hostů