Vlastni cloud / FTP

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2873
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod peta501 » 11 čer 2024 21:12

Ahoj,

Jiz delsi dobu si pohravam s myslenkou dat do provozu vlastni "cloud" resp. neco na styl staryho dobryho FTP.
Kdy bych mel skupinu cca 5-6 pocitacu (rodina, ruzne mista) - kde by meli pristup na server co by mi bezel doma kazdej by mel vlastni slozku (pristup do ostatnich by asi zas tak nevadil, jen bych tam potreboval omezit prava na mazani pripadne...). A protoze mam s timto v podstate nulove zkusenosti, chtel bych poprosit o radu - preci jen predpokladam ze se doba posunula, a ja naposledy resil FTP pres total commandera.

Moje predstava je takova ze mam doma par prebytecnych 1TB NVME disku (ze zacatku mi klidne staci jeden), chtel bych udelat vlastni server ktery bych doma pripojil na sit, z kompu co chci bych povolil pristup a kazdej z rodiny by tam mel vlastni slozku kam by si mohl hazet co chce a v ramci svoji slozky si spravovat co chce. S tim ze server by mi bezel doma a mel bych klid.

Rovnou rikam, ze placene cloudy mi nevyhovuji (onedrive, dropbox apod) nemam tyto sluzby uplne v oblibe a nikdy mi 100% nesedelo jejich fungovani.

Mate nejaky doporuceni? Idealne klidne i s doporucenim HW.

Moc díky
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11017
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod zeus » 11 čer 2024 21:20

Verejna IP adresa je zaklad. Tu mas?
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2873
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod peta501 » 11 čer 2024 21:25

Ahoj, tak ano public IP mam! :-)
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod Uziv00 » 12 čer 2024 00:33

FTP je jednodušší - postačí FTP server a důrazně doporučuji jej "schovat" za SSL.
Pokud chceš cloud, tak jak je, pak nejjednodušší je zakoupit NAS, který to umí. A pokud chceš cloud tvořit sám, pak linux a např. nextcloud.
Práva si nastavíš jak potřebuješ v systému.
další možnost je, že vlastníš router s USB, který cloud umí - např.: viewtopic.php?f=41&t=216871 Zde si nastavíš cloud na flashku, vytvoříš si adresáře a práva a nalinkuješ do nich adresáře na síťovém disku.

Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2873
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod peta501 » 12 čer 2024 01:13

Super moc diky za tipy!
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

Henor
nováček
Příspěvky: 31
Registrován: červen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod Henor » 16 čer 2024 06:03

Za sebe mohu doporučit Openmediavault. Umí přesně to, co požaduješ. Instalace je celkem jednoduchá a má přehledné webové rozhraní v češtině s možností instalace různých doplňků. Já jej používám jako malé domácí úložiště a běží mi na Raspberry. Od instalace a jeho nastavení jsem s ním nemusel řešit vůbec žádný problém ani při výpadcích internetu nebo elektřiny. Vždy naskočí sám a jede. Mám to tak již asi 3 roky.

Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2873
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod peta501 » 18 čer 2024 16:38

Ahoj!

Super díky za doporuceni!
Nakonec jsem bazarove za par korun sehnal WD cloud EX2, tak zkusim to...
Neco takovyho jsem hledal, ale rikal jsem si jak to pak funguje s tim RP a konektivitou disku (nechtelo se mi to zalohovat na nejakou pametovku nebo tak)... jak k tomu mas fyzicky pripojenej disk? (jen tak pro zajimavost!) :-)
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod Uziv00 » 18 čer 2024 20:17

Ahoj,
tady to borec řeší externími disky: https://chytrydumsvepomoci.cz/blog/domaci-nas-svepomoci - k tomu asi jen tolik, že pokud máš externí disk, pak jej stačí připojit k routeru, který to umí a nepotřebuješ malinu.
Další možnost je zakoupit rozšiřující desku pro malinu a k ní přikoupit sata extender a k tomu připojit disky.

Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2873
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod peta501 » 20 čer 2024 11:56

Ahoj ITCrowd,

Super moc díky! :-)
Aspon ma clovek zase co zkoumat...
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

Henor
nováček
Příspěvky: 31
Registrován: červen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastni cloud / FTP

Příspěvekod Henor » 21 čer 2024 16:35

Jak jsem psal, mám to jen jako dlouhodobý experiment. Disky mám na Raspberry připojené dva a oba přes USB. Jeden je m2 ssd v krabičce a druhý je externí WD Elements původně připojený k televizi. Na tom ssd mám nahraný systém z důvodu úspory sd karet, které nejsou pro tento provoz moc vhodné. Externí WD potom slouží výhradně jako datové úložiště. Do sítě je to připojené kabelem i když šlo by to i přes wifi, ale kvůli stabilitě je to takto. Je to celé celkem malé a můžu to pěkně schovat. Raspberry i s externím ssd jsem pro kompaktnost přilepil oboustrankou k tomu velkému WD a propojil jsem to jen krátkými kabely. Není to nic ke chlubení, pyšný na to nejsem, ale funguje to a to mi stačí. :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti