Není to tak dávno, co jsem tu popsal router AC53U. A teď se mi dostal do rukou jeho vyspělejší bráška, takže se o svůj názor na něj podělím s vámi.
Tento router disponuje čtyřmi pevnými anténami, zisk uvádí výrobce 5dBi. Na přední straně je umístěn USB 3.0 port, na zadní straně je čtveřice LAN portů, WAN port (všechny gigabitové), tlačítko WPS, Reset tlačítko, vypínač a konektor pro připojení napájení.
V krabici nejdete kromě vlastního routeru i napájecí adaptér, LAN kabel a CD s podporou. Protože se u posledních modelů Asus bez CD obešel (díky jednoduchosti nastavení), byl jsem zvědav, co nabízí. Předně zde najdete manuál, český samozřejmě nechybí. Manuál hodnotím kladně, je psán srozumitelně, nechybí názorné obrázky a lze zde najít vše důležité. Navíc CD obsahuje i nástroje, které se opravdu hodí.
- Device Discovery - tento nástroj najde WiFi zařízení Asus v bezdrátové síti. Tohle využijete např. v případě, že router využijete jako přístupový bod a zapomenete jeho IP adresu (případně ji necháte na volbě DHCP).
- Firmware Restoration - použijete v případě nekorektní instalace firmware.
- Printer Utility vám pomůže s instalací tiskárny připojené do USB portu routeru. Tím vlastně umožníte tisknout na tuto tiskárnu počítačům v síti, tedy změníte obyčejnou USB tiskárnu na síťovou.
A teď k samotnému routeru. Jak je u Asusu zvykem, nastavení routeru je velmi jednoduché. Po připojení k routeru jste automaticky přesměrováni na jeho stránku a pokud spustíte průvodce, je nastavení routeru hračkou. Pokud se ale rozhodnete nastavit si router sami, jednosuše průvodce obejdete. Uvítá vás úvodní stránka, (Mapa sítě), kde najdete nejen mapu sítě, ale i připojené USB zařízení, informace o WiFi a v záložce status o zatížení procesorů routeru a množství obsazené paměti.
Taktéž zde můžete získat informace o připojených zařízeních. Seznam lze vyexportovat do formátu csv.
Router umí až šest hostovaných sítí - tři pro pásmo 2,4GHz a tři pro 5GHz. Rodičovská kontrola definuje přístup k internetu vázaný na MAC adresu. Pokud ale potřebujete nastavit omezení na určité stránky, i toto lze, ale v záložce firewall.
USB 3.0 port můžete využívat hned několika způsoby - AiCloud, neboli sdílené úložiště, MediaServer zvládá jak iTunes, tak DLNA, souborový server umí sdílení souborů v sítích windows (SMB protokol) a FTP a poslední možnost nabízí připojení usb modemu (klíčenka), nebo mobilního telefonu s androidem, který může být využit jako modem.
Z dalších možností stojí za zmínku podpora VPN a to jak v režimu serveru, tak i klienta. Chválím i podporu nejen PPTP, ale i OpenVPN.
Možnosti firewallu jsou opravdu rozsáhlé, můžete si vybrat hned několik způsobů blokování - podle URL adresy, podle klíčových slov, nebo síťové služby. A nechybí ani časové plánování.
V záložce Správa je ukryta volba režimu provozu - tedy router, nebo přístupový bod, dále systémová nastavení, jako je heslo do administrace, či nastavení času. A něco, co se tak často neví je možnost připojení SSH. U windows stačí klient putty a dostanete se přímo do příkazové řádky systému routeru. Můžete si tedy spouštět služby a upravovat konfigurační soubory ručně.
Systémový log obsahuje všechy důležité údaje a v síťových nástrojí je nejen ping, ale i funkce WakeOnLan.
Už se zde stalo dobrým zvykem, že router také otestuji na rychlosti (byť v domácích podmínkách). Neudělal jsem výjimku ani teď a zde jsou výsledky: Jak bylo postupováno: roputer byl připojen do gigabitové sítě, rychlost byla měřena prostým kopírováním velkého souboru pomocí totalcommanderu. WiFi karta v notebooku 802.11n, jako USB disk byl použit Corsair Voyager GT 3.0 (https://www.alza.cz/corsair-voyager-gt- ... 8.htm?o=99), pro měření WiFi byla protějškem karta PCE-AC68 (https://www.alza.cz/asus-pce-ac68-d5106 ... lternativy).
A - vzdálenost 1m od routeru, B - 4m ve vedlejší místnosti přes jednu stěnu, C - 9,5m přes tři stěny.
AiCloud - popis nastavení
Jeden z členů fóra se zmínil, že má problém s nastavením funkce AiCloud a byl jsem požádán o názorný postup, zde tedy je:
Abychom vůbec mohli AiCloud zprovoznit, musíme splnit dvě podmínky:
1. Do USB portu routeru musí být připojen flashdisk (externí disk).
2. WAN port routeru musí mít veřejnou IP adresu.
Jsou-li tyto podmínky splněny, můžeme přejít k dalšímu kroku - nastavení práv a přístupů (Používání portů USB / Servers Centre): Na obrázku můžete vidět, že kromě admina (správce routeru) zde přibyl ještě uživatel ITCrowd (a ten má svoje heslo). A jak si můžete všimnout, má plná práva k adresáři filmů (tedy zapisovat, číst a mazat), ale k adresáři s mp3 má pouze právo pro čtení.
Dále musíme AiCloud zapnout:
A doporučuji i nastavit heslo k přístupu. Jméno a heslo požadované při přihlášení je totožné s těmi, co jste vytvořili v nastavení práv.
A poslední, co musíte udělat je nastavit DDNS: Router vám podá zprávu o úspěšné registraci - zde jméno "Crowdowo"

A to je vše. Po zadání adresy "crowdowo.asuscomm.com se zobrazí přihlašovací dialog: A protože je připojení zabezpečeno SSL, objeví se tohle: Nemusíte se bát schválit výjimku, jde o to, že prohlížeč očekává certifikát, který neexistuje, ale víme dobře, kam se připojujeme a co děláme.
A pak už můžeme procházet sdílený USB disk:
Co říci závěrem? V podstatě nemám co bych routeru vytknul. Za cenu něco málo přes 2.500 (u czc 2.599) získáte router, který si v mnohém nezadá s daleko dražšími modely. Chválím gigabitové porty, obě frekvence WiFi, všestranný USB 3.0 port a vytknout nemám co. Osobně beru router jako velmi vhodného univerzálního kandidáta na srdce domácí sítě.