Výběr routeru

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Curraheee
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Výběr routeru

Příspěvekod Curraheee » 12 kvě 2020 11:02

Prosím o pomoc při výběru routeru. Potřebuji pokrýt 2 patra (2 x 100 m2) mezi patry beton + sádrokartonové podhledy, příčky a nosné zdi z plných cihel tl. 10 - 50 cm. V současné době mám ASUS RT-AC52U B1, jsem s ním spokojený, ale na 2 patra je dosah wifi už malý, dosah 5GHz ještě slabší + potřebuji zapojit více zásuvek RJ45. Chtěl bych do jednoho patra dát nový router a ve druhém využít stávající router jako AP.

Moje poslední 2 routery byly zn. ASUS, uvítal bych stejnou značku, už jsem na prostředí zvyklý, ale pokud by to mělo smysl nebráním se jiné značce.

1. Stávající router ASUS RT-AC52U B1
2. Připojení optika 1000/300 Mbit/s. V domě kabeláž CAT6
3. Wifi 2,4GHz i 5GHz. Má smysl dnes už jít do wifi 6 ? Zatím žádné zařízení nemám, ale být připraven až se bude hodit? Nevím.
4. Připojená zařízení: 3x PC, 4x mobil, 2x TV, 1x Odroid N2, 1x NAS, 1x termostat, 1x kamera, 18x světla s wifi, 1x SomfyTahoma pro žaluzie, 1x tiskárna, 2x wifi rádio.
5. Funkce routeru: síť pro hosty.
6. Uvítal bych minimálně 4x GLAN, ale mohlo by být i více. USB nepotřebuji. Router bude na poličce v tech. místnosti, na vzhledu nezáleží :) Dobrá podpora - pravidelné aktualizace FW.
7. Rychlost internetu dle smlouvy 1000/300 Mbit/s.

Děkuji za pomoc.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru

Příspěvekod ITCrowd » 12 kvě 2020 14:57

Vítej na PC-HELP!
Pokud ti router vyhovuje neměl bys řešit nedostatky sítě výměnou routeru. Základní chyba - zavřít wifi do technické místnosti. To rozhodně zlepšení signálu nepomůže.
Tedy umístit router doprostřed prostoru. Nedostatek WiFi signálu v prvním patře řešit AP. Nedostatek LAN portů lze řešit přikoupením switche.
K plánování WiFi6 - budeš v dohledné pořízovat nový notebook, tablet atd? Pokud ano, pak to má smysl.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Curraheee
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru

Příspěvekod Curraheee » 12 kvě 2020 17:49

Ano, další patro lze řešit pomocí AP a switche. Ale zvažoval jsem, zda místo nákupu nového AP a switche, nekoupit rovnou nový router a starý router použít jako AP a switch. 3 roky starý router, na který už rok nevyšla aktualizace takto poslouží dobře. Myslím, že cenově mezi nákupem kvalitního AP+switche, nebo nového routeru nebude propastný rozdíl a budu mít nový (a snad i lepší :) router.

S technickou místností teď už nic lepšího nevymyslím, ale je jenom ze sádroše a je téměř v centru domu, tak bych se toho až tak nebál :)

WiFi6 - nový notebook, ani tablet teď neplánuji, takže zatím nepodstatné.

Děkuji za radu.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru

Příspěvekod ITCrowd » 12 kvě 2020 18:03

Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Curraheee
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru

Příspěvekod Curraheee » 13 kvě 2020 11:10

Tak dám na Tebe a vyřeším to AP a switchem. Asi máš pravdu. AP a switch mi zůstane a až stávající router doslouží, nebo budu chtít wifi6 půjdu no nového routeru.

Děkuji za nasměrování :)

Curraheee
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: květen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru

Příspěvekod Curraheee » 28 kvě 2020 20:44

Přemýšlím, že bych šel do MESH řešení. UniFi, Tplink DECO... Nevite jestli nějake má funkci wifi scheduler, aby šlo nastavit vypnutí wifi třeba od půlnoci do rána na každý den? Na foru tplink DECO tuhle funkcionalitu slibují už 3 roky...

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru

Příspěvekod ITCrowd » 28 kvě 2020 21:02

Nejsem si úplně jist, ale ne přímo v nastavení wifi, nicméně přes alexu, či IFFFT by to mohlo jít u lyry. Bohužel už je to nějaká doba, co jsem ji testovat, tak už si to nepamatuju.
viewtopic.php?f=41&t=200418
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1490
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30
  • Výběr routeru pro 2 Gb/s optiku
    od Majkl22 » 25 lis 2023 22:46 » v Sítě - hardware
    1
    1243
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 lis 2023 13:49
  • Vyber routeru s vyšším zabezpečením
    od DeNNI85 » 22 říj 2023 15:47 » v Sítě - hardware
    26
    3152
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    26 říj 2023 16:46
  • Výběr routeru k optice od Pody
    od Nitram3 » 27 dub 2023 09:55 » v Sítě - hardware
    35
    2840
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    28 dub 2023 20:30
  • Výběr routeru a AP do panelového bytu 3+1 Příloha(y)
    od Janos42 » 22 srp 2023 10:08 » v Sítě - hardware
    4
    1595
    od Janos42 Zobrazit poslední příspěvek
    22 srp 2023 11:54

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů