Zlepšení pokrytí v 3kk

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

NaVa
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Zlepšení pokrytí v 3kk

Příspěvekod NaVa » 02 srp 2020 21:07

Ahoj,
po 3 letech bych chtěl díky zvýšenému nároku na kvalitu wifi (navýšení datových toků - Netflix, web stránky atd..) požádat o radu k vhodnému řešení.

1. Typ a výrobce routeru, který tam máš teď?
Asus RT-AC1200G+ (3 roky, občas vypadává wifi, nebo se restartuje, bohužel nic co by šlo reklamovat)
2. Typ připojení (LAN, WiFi, LTE, DSl..)?
LAN
3. Požaduješ WiFi? 2,4GHz, 5GHz?
2,4GHz i 5GHz
4. Kolik zařízení bude k routeru připojeno? Případné rozšíření (NAS, kamery, TV, PS, atd.)
kabel NAS, TV, PC
WiFi - 2 NTB, 4 mobilní zařízení (tel/tablet) a pak návštěvy (ne na separátní "síti")
5. Funkce routeru (např. možnost omezení pásma, rodičovská kontrola, logy)
rodičovská kontrola, jinak asi nic
6. Požaduješ DLNA, USB port atd?
DLNA ale není nutností, min 4 RJ-45 (mimo WAN) pro napojení 3 pokojů a NAS
7. Rychlost internetu dle smlouvy?
Download 150Mbit/s
Upload 200Mbit/s

Stávající situace viz obrázek (celkem to sedí - jen v ložnici je navíc podle celé levé stěny skříň)
Snímek obrazovky 2020-08-02 v 10.29.11.png


komora (104.6) vyvedení LAN a vedení rozvodů do ostatních pokojů - umístění routeru a NAS
obývák (104.1) vyvedení rozvodu v levém spodním rohu, dále k TV natažený kabel pod lištou
5GHz rychlost Tx dle mac info - okolo 256Mb/s
2,4GHz rychlost Tx dle mac info - okolo 73Mb/s
ložnice (104.2) ntb na wifi v právem dolním rohu
v pokojíku a balkon je už signál slabý, video call je už problém a web jede jen tak tak 5GHz spiš nic

Cílem by tedy mělo být pokrýt tyto hluchá místa a posílit signál v obýváku jako nejvytíženější místnosti. Cena 1,5 - 3tis ?

po přečtení zdejších diskuzí vidím tyto možnosti:

1) Jeden "uklizený" zdroj
náhrada stávajícího routeru výkonnějším - ale asi nebude mít dostatečný účinek
např. ASUS RT-AC66U nebo s větším výhledem ASUS RT-AX56U (sic je to už přes limit)

2) doplnění stávajícího routeru o další AP v obýváku, zde je tedy za mne nutnost 2 RJ-45 na AP (pro možnost napojení kabelu pro TV, ve zdi mám vyveden jen jeden RJ (sic tam je dvojzásuvka)
??je možnost nastavit tak aby se wifi sítě tvářili jako jedna (měl jsem 2,4GHz a 5GHz, ne 2krát 2,4 a 2krát 5)
např. MikroTik cAP ac AP/Hotspot

3) přesunutí routeru z komory do obýváku a doplnění komory o Routerboard - ale asi nebude mít dostatečný účinek (pravděpodobně jen přesunutí hluchých míst)
např.Routerboard MikroTik RB750Gr3

Co myslíte že dává větší smysl? případně jiné návrhy?

Děkuji moc

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zlepšení pokrytí v 3kk

Příspěvekod ITCrowd » 02 srp 2020 22:02

Vítej na PC-HELP!
Firmware jsi na tom routeru aktualizoval? Některé asus routery si totiž upgrade vynucují vypínáním wifi, čímž uživatele donutí minimálně nahlédnout do správy, kde už na ně bliká výstražný vykřičník upozorňující na aktualizaci.
Router musí být nutně v komoře? Nemůžeš ho dát do obýváku? Tím by se wifi zlepšila. Nemá smysl zavřít wifi router do sklepa a pak se divit, že mám slabou wifi :-)
Máš (plánuješ koupit) zařízení s wifi AX? Pokud ne, stejně budeš muset mít AX na routeru vypnuto.
Dále viz. můj podpis - router jako swich, proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem.

K tebou uvedeným řešením:
1) "uklizený zdroj" - jakýkoli WiFi router někde zavřený je nesmysl.
2) v tomto případě bych volil jako router ten mikrotik RB750Gr3. U TV bych přidal switch (např.: https://www.czc.cz/tp-link-ls105g/272136/produkt ), přidal PoE injektor (https://www.czc.cz/mikrotik-gigabit-poe ... 29/produkt) a z něj napájel ten MikroTik cAP ac AP/Hotspot. Pokud bude vhodně umístěn, bude i dosah dostatečný.
3) přesunutí routeru do obýváku - bez dalších úprav by šlo použít powerline (viewtopic.php?f=117&t=165570), a to takto: vstup internetu do powerline. V obýváku výstup z powerline do WAN portu routeru. Jeden LAN port routeru TV, druhý LAN kabel do komory (využit nynější kabel pro TV). V komoře switch a k němu připojen NAS a ostatní pokoje.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

NaVa
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Zlepšení pokrytí v 3kk

Příspěvekod NaVa » 03 srp 2020 14:49

tak mírně pospravuji popis bytu - radši jde se loknul ještě jednou a mám tedy v komoře 2Lan na každou místnost. (holt např do pokojíku zatím nebude lan využit - stejnak mají jen tablety)
Ano router mam aktuální FW - snažím se kontrolovat cca 2*ročně

ad1) Uklizený "router" tedy nedoporučujete ani v případě koupě lepšího- např ASUS RT-AC66U

ad2) zcela tedy eliminujeme stávající asus router? není to pak vlastně řešení 3)..
mám dotaz je tedy možné v případě dvou wifi zdrojů "sdílet" danou sit abych mel po celém byte jen dvě site (2,4 a 5) a ne vše 2 kraj pro každy wifi zdroj?

ad3) zda mám obavy zda bude stačit wifi na pokrytí ložnice (kde mám nyní pracovní ntb) a případně pokojík pro děti..

Varianta 2 se mi libí, ale jen při možnosti "sladění" dvou wifi zdrojů na 2 propojené sítě (ne 4)tak zde na fóru nalezeno ze to sjednoceni wifi půjde :-)

Děkuji moc

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zlepšení pokrytí v 3kk

Příspěvekod ITCrowd » 03 srp 2020 20:00

Řešení 2) a 3) je přece úplně jiné!
2) - jiný router a AP
3) - stávající router + dokoupení powerlin.
K dalšímu - odkazy a další ti dávám, aby sis to prostudoval. Podruhé se ptáš: "mám dotaz je tedy možné v případě dvou wifi zdrojů "sdílet" danou sit abych mel po celém byte jen dvě site (2,4 a 5) a ne vše 2 kraj pro každy wifi zdroj?" Odpověď je zde: "Dále viz. můj podpis - router jako swich, proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem."
Klikni si laskavě v mém podpisu na Router jako switch.
Proto si to dávám do podpisu, abych to pořád dokola nemusel opisovat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

NaVa
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Zlepšení pokrytí v 3kk

Příspěvekod NaVa » 03 srp 2020 20:47

ještě bych měl prosbu - žena má estetickou podmínku - standardní AP se ji nelíbí, ale např toto Ubiquiti AirCube AC by "ušlo" myslíte že to není "odpad" případně jiná doporučení takovéhoto typu AP/routeru

Děkuji

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zlepšení pokrytí v 3kk

Příspěvekod ITCrowd » 03 srp 2020 21:16

Ubiquti je víceméně top. Ale AP vypadá takto: https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-lo ... gI7I_D_BwE
Ta kostka je router. Asi by použít šla, ale doporučuji skutečný AP.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů